V cestě jejich přátelství stojí touha po pomstě a spravedlnosti... Jeden z nejlepších a divácky oblíbených westernů, který natočil klasik americké režie John Sturges. Manželka šerifa Matta Morgana, Indiánka Catherine, byla na cestě do městečka Pawley znásilněna a zabita dvěma neznámými muži. Prchající vrahové na místě činu zanechali koňské sedlo. Značka C. B. na něm jasně prokazuje, že patří k ranči, jenž vede starý Morganův přítel Craig Belden. Oba muži se již řadu let neviděli a Belden, který kdysi zachránil Morganovi život, je nyní nejmocnějším a nejbohatším mužem v Gun Hillu. Právě mezi jeho lidmi chce šerif Morgan najít vrahy své ženy Catherine a postavit je před soud. Odjíždí vlakem do Gun Hillu a jeho silnou touhu po pomstě a spravedlnosti nemůže nic zastavit… Úlohu mstícího se šerifa Matta Morgana ztvárnil Kirk Douglas. Roli mocného rančera Craiga Beldena vytvořil Anthony Quinn. Jeho zahořklou milenku Lindu hraje Carolyn Jonesová. Režisér John Sturges v příběhu, v němž právo a msta stojí proti přátelství dvou mužů, využil i prvky krimi a protirasistické tóny. Podobně jako ve svých filmech Sedm statečných, Černý den v Black Rock, Přestřelka v O.K. Corralu a Velký útěk také tentokrát efektně a sugestivně dokázal využít své mimořádné inscenační schopnosti. (Česká televize)

Kosmik 1

Nikdy jsem nemyslel, že tento termín nebo spíše dvojsloví použiju, ale tohle je vážně psychologický western. :-) No jinak od momentu, co se šerif ukryl do hotelu, jsem byl celou dobu napjatý, jak to vlastně celé skončí a jak se z toho vyvleče bez újmy. Zápletka slušná a hlavní téma je pomsta šerifa za svou zavražděnou indiánskou manželku. Nutno dodat, že původně to měla být mírumilovná pomsta - tedy spravedlnost. 75% ()

JohnSmith

Sturgese jsem měl rád, byl to pan režisér. Do toho ikony filmového plátna Douglas a Quinn. Moc jsem se těšil a prvních dvacet třicet minut jsem byl spokojený, pak ale Douglas zadrží Quinnovi syna a tempo spadne na nulu, přicházejí na řadu nudné dialogy. Závěrečná cesta na vlak mě opět potěšila, ale víc jak 65% to není. ()

Autogram

Western s výborným obsadenim, výborným priamočiarym dejom a vyvrcholením hodným žánru. Všetko ohraničuje príchod a odchod vlaku a medzi tým sa musí všetko stihnúť. Stihne sa to, spravodlivosti je učinené zadosť, len či tej indiánskej alebo belošskej. –––– Je tady někdo, kdo se nebojí Craiga Beldna? – Hřbitov je plný takovejch. –––– Lindo, uděláš to pro mně? Prosím. – V životě bych si nepomyslela, že použiješ tohle slovo. ()

rozbris

Klasický americký wester, který obsahuje boj zákona (šerifa Matta Morgana) a šéfa bandy (Craig Belden), kdy jeho syn znásilnil a zabil šerifovou ženu. Nic nového jen stará klasika, která vyznavače westernu dojme....mě moc ne, stačí jedno shlédnutí. ()

Pavlík

18. 01. 2009 (21.); spravedlivý – maršál Matt Morgan skutečně počkal na poslední vlak, ale pravdu z Gun Hillu si již odvézt nemusel ()

Loki_Six

"All right, Craig. The last train leaves at 9:00. I'll be on it... but there'll be two men with me, and one of them'll have a cut on his cheek." ()

Han22

Dva hajzlíci v lese přepadnou, znásilní a zabijí indiánku, k jejich smůle to ale byla manželka odhodlaného šerifa Morgana. Ten je rozhodnutý dovézt vrahy před soud, jenže jeden z nich je nepovedený syn nejmocnějšího farmáře v okolí - a Morganova starého přítele. Zaťatý Kirk Douglas a naprosto fantastický Quinn v roli čestného muže, který nemůže obětovat svého syna, rozehrají jednoduchý, ale slušný příběh, který se v druhé půlce mění na obléhací drama. Výborně vygradované a trošku smutné finále, skvělé herecké výkony a na rok vzniku i celkem napínavé a s pár pěknými přestřelkami. A když Douglas líčí hajzlíkovi co ho čeká u soudu, ve vězení a na konec na šibenici, stojí to fakt za to. Velice silné 4*. ()

cmenda

Vcelku zajímavý western kde se neděje nic a všechno ,a však nelepší z celého filmu je závěrečná přestřelka na nádraží ta musí dostat každého. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Isn't there anybody in this town that's not afraid of Craig Belden?" "Sure! Graveyard's full of them!"     John Sturges je jedným z mála amerických režisérov svojej doby, ktorý dokázal nakrúcať westerny (ako výborný Gunfight at the O.K. Corral (1957)) bez do očí bijúcej tuposti a nekonečnej naivity (ďalším takým režisérom bol potom Anthony Mann). Potvrdil to aj týmto napínavým príbehom konfrontácie dvoch silných mužov (veľkých priateľov), ktorých priateľstvo je vystavené krutej skúške. Film má výbornú, pútavú zápletku, keď dvaja hlavní hrdinovia sú postavení pred ťažkú dilemu (priateľstvo kontra rodina), veľmi slušnú psychológiu a skvelé herecké výkony, predovšetkým v dvoch hlavných rolách (Kirk Douglas a Anthony Quinn). Dojem mi kazila len nesympatická ženská postava Linda (Carolyn Jones s podivným výrazom), ktorej tvorcovia vložili do úst dosť naivné repliky. Za zmienku určite ešte stojí výborný obraz (slávny kameraman Charles Lang) a chvályhodné protirasistické posolstvo. Inak ma zaujala tá podobnosť zápletky s filmom 3:10 Vlak do Yumy (1957) (to tí hollywoodski scenáristi mali takú malú fantáziu?).     "You're breaking the law!" "I am the law!" ()

aLPaC

Překvapivě hodně dobrý western, sice klasicky o pomstě, ale do míry času inovativní, i když se čeká na "onen" okamžik. Stejně jako u Van Gogha výborní jak Douglas, tak Quinn. ()

filipvrbik

Vynikající western, kde funguje naprosto vše- od skvělého obsazení počínaje Kirkem Douglasem a konče Carolyn Jones, přes výpravu až po historické reálie. Tento film je sice klasickým westernem,přesto má něco navíc, dnes bychom to klasifikovali jako psychologický thriller. I konec poměrně překvapí....95% ()

thunnus

Lehce nadprůměrný western s Kirkem Douglasem v roli pomstichtivého šerifa Matta Morgana, který se postaví dávnému příteli Craigu Beldenovi (Anthony Quinn) poté, co jeho syn spolu s kumpány znásilní Mattovu ženu. Douglas má sice jisté charisma, ale děj trochu pokulhává a přiznám se, že jsem se místy (včetně závěru) dost nudil. 6/10 ()

Brejlil

Klasicky vystavěný western, který si vystačí s dvěma muži, jednou ženou a čekáním na vlak. Od začátku je jasné, jak vše skončí, ale zápletka je přeci jen trochu propracovanější, takže to není úplná nuda. Vše stojí a padá s výkony Douglase a Quinna, kterým zdatně sekunduje Carolyn Jonesová. Ostatní jsou tu jen do počtu, a mají jen dva úkoly. Nechat se zabít nebo jako "řádní" občané jen očumovat. Kamera, hudba, střih, dekorace, profesionálně slušně odvedené řemeslo. ()

reich

Řadí se právem ke klasikám, co se týče westernového žánru. Bohužel je až moc přímočarý a jasný. Divák vcelku dobře odhadne děj. Co musím dát jako obrovské plus je zakončení filmu, to tvůrcům vyšlo na jedničku a diváka překvapí, ale jinak celý příběh by se dal pojmout trochu jinak. Předně nalezení sedla a určení vrahů manželky šerifa Morgana je až moc rychlé, mohlo tam být více pátrání a možná nějakou tu hospodskou rvačku ve městě. Hlavní dvojici zde ztvárňují Kirk Douglas jako šerif Morgan a Anthony Quinn, který hraje Craiga Beldena, oba svoje role ztvárňují dobře, ale Douglas v některých scénách působí dosti napjatě a až znuděně, zatímco Quinn podává solidní výkon od začátku až do konce. Celkově film není špatný, slušné čtyři hvězdičky si zaslouží. 75% ()