V cestě jejich přátelství stojí touha po pomstě a spravedlnosti... Jeden z nejlepších a divácky oblíbených westernů, který natočil klasik americké režie John Sturges. Manželka šerifa Matta Morgana, Indiánka Catherine, byla na cestě do městečka Pawley znásilněna a zabita dvěma neznámými muži. Prchající vrahové na místě činu zanechali koňské sedlo. Značka C. B. na něm jasně prokazuje, že patří k ranči, jenž vede starý Morganův přítel Craig Belden. Oba muži se již řadu let neviděli a Belden, který kdysi zachránil Morganovi život, je nyní nejmocnějším a nejbohatším mužem v Gun Hillu. Právě mezi jeho lidmi chce šerif Morgan najít vrahy své ženy Catherine a postavit je před soud. Odjíždí vlakem do Gun Hillu a jeho silnou touhu po pomstě a spravedlnosti nemůže nic zastavit… Úlohu mstícího se šerifa Matta Morgana ztvárnil Kirk Douglas. Roli mocného rančera Craiga Beldena vytvořil Anthony Quinn. Jeho zahořklou milenku Lindu hraje Carolyn Jonesová. Režisér John Sturges v příběhu, v němž právo a msta stojí proti přátelství dvou mužů, využil i prvky krimi a protirasistické tóny. Podobně jako ve svých filmech Sedm statečných, Černý den v Black Rock, Přestřelka v O.K. Corralu a Velký útěk také tentokrát efektně a sugestivně dokázal využít své mimořádné inscenační schopnosti. (Česká televize)

kinderman

Jeden z nejlepších westernů vůbec (těmi dalšími jsou Fordovo Přepadení a Zinemannovo V pravé poledne) je silným příběhem o přátelství dobytkářského barona (A.Quinn) a šerifa (K.Douglas), které nesmiřitelně rozdělí zločin slabošského syna prvního z nich. V okamžiku, kdy je šerif se zatčeným lapen v hotelu uprostřed nepřátelského města, nastoluje Sturges nepolevující napětí, které vrcholí nevyhnutelnou konfrontací obou hlavních protagonistů. ()

kagemush

Když je konceptem antik trága , vždycky jihnu (-už zas ta moje slabost pro noir dílka). A když proti sobě stojí dvě nejvýraznější brady konce let padesátých a na rejžovic stolci hačal mistr , -to se prostě muselo povést. ()

Martin741

Kvalitny western od rezisera John Sturgesa, ktoremu vladnu hlavne Anthony Quinn /La Strada od Felliniho/ a K. Douglas /Spartacus 1960/. Nechybaju dlhe zabery napriklad na kone, maketa westernoveho mestacka na urovni, dialogy velmi dobre, pribeh zaujme a tempo film tiez ma : 77 % ()

pakobylka

Byl šerif ... tudíž i pistolník - jinak by nemohl dělat svou práci. Ale byl taky otec ... a manžel, což je daleko víc zavazující nežli jakákoli profese. A souhra nepěkných okolností ho dostala do situace, kdy neměl na výběr. Tenhle western jsem vůbec poprvé viděla už velice dávno ... na černobílé obrazovce tehdejší Československé televize. Zůstal stejně přímý a nekompromisní jako tenkrát, protože se nezměnil jeho styl ani jeho hrdinové ... protože stejně jako tehdy vstupují na scénu právo a spravedlnost, které se nenechají uplatit starým přátelstvím ... a které neustupují přesile. ()

Juto

Vynikajúci klasický western s príliš malou pozornosťou. Fanúšik westernov by si to mal pozrieť. 8/10 ()

mortak

Modelově vystavěný western, který i přes rutinu tehdejších studiových produkcí, i přes lineární příběh neobsahující žádný zvrat, dokáže zaujmout i dnes. Jak díky charisma obou hlavních představitelů, tak i díky realisticky pojaté zápletce - smíšená manželství, "lehčí" ženy... ()

majo25

Skvelý námet je podtrhnutý aj skvelým spracovaním, len keby to bolo vyrobené neskôr. Pretože je silne cítiť 50. roky - melodramatické vsuvky, zbytočnosť postáv, naťahovanie deja - hlavne v strednej časti, ktorá je postavená len na konvezačnej báze a dnešného diváka skôr nudí. Jednou z takýchto vát je aj budúca Morticia Addamsová - ale to by sme nemohli byť v 50-tkach, aby tam nešupli aj nejakú ženskú. Aspoň, že sa scenár vyhol romancám. Ale na dvojicu hereckých es nemôžem povedať jediné slovko - sadli na tie postavy ako zadok na nočník a ich herecké výkony sú na výbornú. Atmosféra veľakrát dusná a aj niektoré scény sú parádne - napr. keď šerif nesie na pleciach chlapíka v uliciach cudzieho mesta a tie pohľady 'domorodcov' cítiť aj cez obrazovku. ()

Courtemanche

Nečekat velkolepé scenérie nevím jakých kaňonů, ani z koně padající indiány, ani prchající indiány, ani indiány. Je to drama. Neříkám že béčkový ale rozhodně nevypadá na firmu na peníze. Douglas a Quinn se z toho ale stejně udělali nadprůměrný film. 3,5/5 ()

hans500

Nadprůměrní herci, slušný scénář a velmi dobrá režie, ale nevýrazná hudba to trochu sráží, takže dobré 4*. ()

farmnf

Kirk a Athony. To nemohlo špatně dopadnout. Klasický western, kde zlo i dobro prohrává. V dnešní době prohrává už jen dobro. Pohled na americkou demokracii divokého západu jejíž realita přetrvala do dnešních dnů. ()

Mirokukii

Msta posvěcená právem a zákonem rozdělí dávné přátelství dvou mužů. Parádní výkony Douglase a Quiina. Zejména pak Douglasův monolog k zajatci o blížící se smrti je tou nejlepší scénou, kterou tenhle film může nabídnout. Stále pozvolně gradující atmosféra a napětí, ústící ve finální souboj muže proti muži. ()

Ichabod

Jelikoz knizni predloha byla moje nejoblibenejsi a nejctenejsi kniha, kdyz jsem byl maly kluk tak nemohu hodnotit vyse. Zazitek ze cteni byl mnohem vetsi nez z filmu v televizi. ()