Království pavouků

Kingdom of the Spiders

Sci-Fi / Horor

USA, 1977, 97 min

• Pohrobek

Za zhlédnutí stojí opravdu jen poslední třetina filmu - řekněme od onoho pilotního sóla. Pak se tady vyskytují obrázky, které docela slušně splňují žánrové požadavky - pilot má problém s pavouky, město plné hysterických, vzájemně do sebe vrážejích lidí má problém s pavouky, maminka holčičky na houpačce má problém s pavouky a jeden hrdina s kupou bab má v jistém, pavouky obleženém domě, problém. Chvílemi si to hraje na velký film (nominace na nejlepší horor Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films), chvílemi to pláče amatérismem (viditelná ruka člena štábu). Každopádně při tom muselo umřít hodně pavouků.(31.7.2005)

Mne sa to páčilo. Väčšina eco-hororov dopadne podpriemerne (Spiders) či hrozne (Arachnid) a len máloktoré z nich (Arachnophobia) patria do štádia, ktoré dokáže pobaviť, či dokonca znepokojiť a vydesiť. Kráľovstvo pavúkov je jedným z nich a aj keď na samotnú akciu príde až zhruba po prvej hodine, tá prvá je minimálne zaujímavá, sú prvé vraždy (z počiatku to bol len dobytok, neskôr prišiel rad aj na ľudí), každá z ústredných postáv ma k týmto udalostiam vlastný postoj a názor a v posledných minútach koluje panika, nebezpečenstvo a strach. Film prekvapivo (na to, že na hlavnú hrozbu príde až ku koncu) vôbec nenudí, baví ma sa na to pozerať a minimálne tá atmosféra dokazuje, do akých kvalít tento (inak s celkom primitívnym scenárom) zapadá. Silné tri.(27.2.2018)

Pokud jste fanoušky pavoučích hororů, tak byste si neměli nechat tento kousek rozhodně ujít. V mých očích je to po Arachnofobii druhý nejlepší film v této „kategorii“ a je docela škoda, že jej moc lidí nezná. Je ovšem pravdou, že Království pavouků se dočkalo dosti rozporuplných diváckých ohlasů a já se ani moc nedivím. Začátek má totiž hodně vlažné tempo, které může nejednoho z vás dost nudit. Po útoku na tele nás totiž čeká docela dlouhá a hlavně nepříliš záživná pasáž, která se točí hlavně okolo ústřední dvojice a jejich vzájemných sympatií. To ovšem neznamená, že by režisér, nebo potažmo hned čtveřice scénáristů zapomněli na hororovou podstatu svého dítka. Ta začne zhruba v polovině postupně gradovat a divák si tak konečně přijde na své. Vše navíc vyvrcholí docela zajímavým závěrem, ale nebudu tu zbytečně spoilerovat. Pokud jste zarytí ochránci zvířat, nebo trpíte arachnofobií, tak se tomuto filmu však vyhněte velkým obloukem. Při natáčené totiž byly použity skutečné tarantule a ty zde umíraly po desítkách/stovkách. Což samozřejmě znamená, že můžeme rovněž zapomenout na digitální efekty. Tohle rovněž musím tvůrcům přičíst k dobru. Atmosféra tak dostala slušný náboj a držela se nás zuby nehty až do samotného konce. Navíc se zde dočkáme i obstojných hereckých výkonů a pohledných dam. Takže i z tohoto pohledu jsem byl docela spokojený. Bohužel ani zde se tvůrci nevyvarovali některých zbytečností a přehnaností, které mi tu radost zase tu a tam lehce zkazily. 70%(10.8.2017)

Nakonec docela slušný ekohoror... Bohužel až nakonec, protože první hodina se neskutečně vleče, máme tu jen pár záběrů na několik pavouků, tři mrtvá zvířata a spoustu, opravdu spoustu naprosto zbytečných keců... Po hodině se film konečně rozjede, celé městečko je napadenou hordou pavouků, atmosféra houstne, mrtvoly přibývají... Prostě vše, jak má být... Kapitán Kirk si jako neohrožený hrdina odehraje svoje, ostatní také, v tom bych problém neviděl, ale díky stupidnímu scénáři prostě film lépe než průměr dopadnout nemůže... Škoda...(17.2.2018)

Aba dýze špynen, dý zynd wyrklych šreklych. Spousta živých pavouků, mraky zámotků, nehezké konce zdánlivě důležitých postav a hlavně bezkonkurenčně parádní konec mě nutily skoro do plné palby. Ale pak jsem si vybavil první meganudnou hodinu a ta se nedá bez ztráty kytičky odpustit. Proto jen za 4, ale jinak pro všechny pavoukofilní jedince naprostá povinnost. Památná scéna: Závěrečná scéna. To byla panečku scéna!(8.9.2014)

• - 50 000 dolárov z rozpočtu filmu šlo smerom k pavúkom. Výrobcovia ponúkli desať dolárov za živú tarantulu a zozbierali ich dovedna 5000. Takéto veľké množstvo viedlo k neobvyklým výrobným ťažkostiam. Nielenže sa každý pavúk musel udržiavať v teple, ale kvôli kanibalistickým tendenciám museli byť všetky držané v samostatných kontajneroch. Navyše, tarantuly sú zvyčajne plaché, preto fanúšikovia a vzduchové rúrky sa často museli používať na to, aby pavúky presunuli smerom k ich "obetiam". V mnohých scénach, kde tarantule "napadajú" ľudí, je pre diváka zjavné, že pavúky sa len pohybujú, zvyčajne preč od zamýšľaných obetí. (Paldiny)