Reklama

Reklama

VOD (1)

Epizody(3)

Obsahy(1)

Prostřednictvím technologicko-paranoidního podobenství věku sociálních sítí se tato napínavá, černě humorná minisérie zamýšlí nad současným neklidem našeho moderního světa. V průběhu posledních deseti let změnily technologie téměř každou oblast našeho života, bez možnosti zastavit se a zamyslet se nad smyslem těchto změn. V každé domácnosti, na každém stole, v každé dlani je plazmová obrazovka, monitor, chytrý telefon - černé zrcadlo naší 21 století trvající existence. Chápání reality se posouvá. Modlíme se na oltářích Google a Apple. Algoritmy Facebooku nás znají mnohem důvěrněji než naši vlastní rodiče. Máme přístup ke všem informacím na světě, ale mozková kapacita neumožňuje absorbovat cokoliv delšího než 140 znaků tweetu. Černé zrcadlo, směsice seriálů Zóna soumraku a Neobvyklé příběhy, se zamýšlí nad současným neklidem našeho moderního světa. Tři samostatné dramatické "co kdyby" příběhy v technicko-paranoidním duchu jsou břitké, napínavé, satirické a odvážné - některé komicky, jiné šokujícím způsobem - ovšem všechny jsou úplně jiné, než co jste kdy v televizi viděli. (HBO Europe)

(více)

Recenze (63)

ALIENka_ 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Dobrej úvod do seriálu, dlouho jsem neviděla takhle originální nápady a tak uvěřitelný vize budoucnosti jako tady. Něco mě teda přišlo jako promrhání nápadem (viz. třetí epizoda), něco by si zase zasloužilo celou sérii, protože jeden díl na to prostě nestačil a chtělo by to více loru (viz. epizoda 2), ale jinak dobrej začátek a těším se na další. ()

orkadimenza 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

National Anthem: Mé první seznámení s Black Mirror a okamžitě přišlo uchvácení. Miluju totiž psychologické snímky, stejně tak filmy pojednávající o sociálních problémech lidstva. Tady je obojí krásně smícháno dohromady. Jestliže jsou totiž teroristé bezchybní (v tomto případě ještě navíc obzvlášť zvrácení), pak se psychologie vydíraného projeví na 100%. A která stránka potom zvítězí? Smrt, nenávist vlastenců, ztráta důvěry a riskování bezpečí, vlastního i své rodiny? Nebo setrvání v práci, zvýšení popularity a důvěry, ale zároveň ztráta etiky a pokojného manželství? Výborný začátek seriálu. 90% Fifteen Million Merits: Jelikož nejsem moc seriálový typ, tak jsem netušil, že se Daniel Kaluuya před svým zvýrazněním na herecké scéně v Get Out objevil i v Black Mirror. Tady si na sebe vzal poměrně velké břemeno. V závěru byl sice fantastický, ale celkově na poměrně rozvleklý díl nestačil. Futuristická epizoda brilantně vymyšleného světa, obracející zrcadlo tentokrát na showbyznys, škoda že mírně zdlouhavá svým úmyslným stereotypem. Showbyznys je něco jako droga. Když se tomu přiblížíte, můžete do toho snadno spadnout. 80% Entire History of You: Šílený, ale naprosto skvělý nápad! Snad každý člověk si denně přehrává své vzpomínky a myslím si, že tomuto nápadu se věda v budoucnosti nevyhne. Příběh je tentokrát zasazen do tématu žárlivosti a lhaní. Hlavní postava Liama je extrémně protivná a paranoidní, ale díky tomu má epizoda mnohem větší grády. Black Mirror zde opět pokládá otázku, zda je vývoj podobných technologií ku prospěchu či nikoliv. A zde je tahle otázka mimořádně záludná. Je lepší znát čistou pravdu nebo by měl mít člověk právo na tajemství? A je lepší být dotčen technologií nebo si zachovat svou vlastní neposkvrněost? Nejlepší epizoda 1. série, ne-li celého seriálu. 100% ()

Reklama

Trevor 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Napriek tomu, že príbehy priniesli 3 diametrálne odlišné príbehy, jedno sa podarilo všetkým trom - nastaviť Čierne zrkadlo dnešnej spoločnosti, konzumnému spôsobu života a medziľudským vzťahom v málo vídanom prevedení. Musím uznať, že britským tvorcom sa opäť raz podarilo veľmi milo prekvapiť a spolu s End of the F**king world či This is England ukázali, že seriály točia podstatne lepšie ako filmy. ()

Ještěřák 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vyrovnané, ale podle mě zde chybí nějaká strhující nebo vyloženě geniální epizoda. _____ NÁRODNÍ HYMNA: zkoumá problematiku 'umění virálního vydírání'. Je to taková předzvěst kazmovských opičáren na sociálních sítích, činnosti vykrachaných pablbů ze Ztohoven apod. Katarze zde nabraná není nic spešl, ale v osobní rovině je to docela husté, jen si zkuste představit, že musíte vydřít v živáku smradlavou prasnici s posranou řití :) 7/10. _____ PATNÁCT MILIONŮ MERITŮ: první 'absurdistánský' díl o blbnutí lidstva v neurčené ale blízké budoucnosti. Jeden z nejlepších dílů zkoumající konzumerismus, přeonlinovanost a celkově rostoucí plochost populace. Představa, že bych měl v budoucnu za prachy přeskakovat nevzrušující pseudoerotické reklamy ala Brazzers, je opravdu děsivá. Překvapivě přímočarý primitivismus (nestačí, že umíš zpívat, musíš u toho taky ukázat kozy). Poněkud zdlouhavé, ale závěr je skvělý. 7/10. _____ CELÁ TVÁ MINULOST: řeší vliv moderních technologií na naše intimní životy. Ten páreček byl docela nesympatický a bylo celkem předem jasné, jak to skončí. Nejslabší 5/10. ()

Shizle 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

I po více jak deseti letech zůstává první série Black Mirror jednou z nejlepších, a všechny její díly jsou dnes ještě relevantnější, než tehdy. Trojice epizod je dost konzistentní, a ani jeden není vyloženě navíc. V druhé a třetí epizodě se seriál tak trochu zadefinoval, tvůrci se v nich totiž zabývají strachem z nových technologií a jejich případným zneužitím, tento motiv se později promítá ve všech dalších sériích a pro Black Mirror se stává vlajkovým. Jediný díl, který se této škatuli v první sérii vymyká je The National Anthem. Tady motiv technologií nahradilo vydírání a dopad nevědomosti na faktory rozmýšlení při osudové volbě. Rozlišná epizoda, která však na mnohých i po šesti sériích rezonuje jako jedna z nejvíce. Poslední věc, kterou musím podotknout, je že jsem se tu jako poprvé seznámil s Danielem Kaluuyou, který je perfektní všude, kde se objeví, a tady hraje naprosto špičkově. Miluju BM a první série je výborná. Nejlepší epizody: The Entire History of You, Fifteen Million Merits, The National Anthem ()

Galerie (57)

Zajímavosti (32)

  • Charlie Brooker uviedol, že nápad na túto epizódu pochádza od jeho manželky Konnie Huq (uvedená ako spoluautorka pod jej rodným menom Kanak Huq), keď raz poznamenala, že by bol šťastný vo svete, kde by každá stena bola obrazovkou. (Arsenal83)
  • Hoci ide o druhú časť seriálu, bola to prvá napísaná epizóda vôbec. (Arsenal83)
  • Pieseň, ktorú Abi Khan (Jessica Brown Findlay) spieva, je „Anyone Who Knows What Love Is (Will Understand)“, ktorú nahrala Irma Thomas v roku 1964. (Arsenal83)

Reklama

Reklama