Tristan a Isolda

Tristan & Isolde

Tristan a Izolda

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický

Velká Británie / Německo / USA / Česko, 2006, 125 min

Když jsem dal tři hvězdičky i podobně zprzněné Troji, tak je dám i tady. Oba filmy mají společnou i nezajímavou režii a rozhárané herecké výkony. Tady je suverénně nejlepší Rufus Sewell, zato Tristan mi přišel zajímavý tak prvních deset až patnáct minut. Kdyby tu legendu radši zfilmovali se vším všudy...(50%)(23.6.2006)

TV/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Výprava 9/10/// +James Franco, historické pozadí, akce a souboje -docela dlouhé, takže si to občas neudrželo moji pozornost./// Po tomto filmu jsem dlouho pokukoval. Dokonce jsem ho měl možnost vidět tehdy v kině. Pravdou je ale taky fakt, že jsem se mu dlouho vyhýbal. To čistě proto, že nemám rád smutné konce a už jsem tak nějak tušil, že tento nedopadne dobře. Po zhlédnutí naštěstí nejsem dojat tak jak jsem se obával. Tak teď nevím jestli je to dobře. Nicméně film se mi hlavně po historicko dobrodružné stránce líbil. I ta romantická linie nebyla špatná a hlavní dvojici jsem to přál. Pro mě skoro pořád neznámá Sophia Myles byla zajímavá. Ještě zajímavější potom bylo pouto mezi James Francem a Rufusem Sewellem. Tak teď taky nevím jestli je to dobře :-) Dělám si srandu. Věrnost se cení ze všeho nejvíc./// Celkem 71%///(22.2.2012)

80% - Tristan a Isolda je film o čisté lásce, přátelství, oddanosti a zradě. Já osobně jsem po shlédnutí byl příjemně překvapen a velice spokojen, protože jsem čekal, že film bude mnohem horší. Potěšili mě sympatičtí herci, silné emocionální scény i zajímavé souboje. Co by snímku prospělo, by byl o něco větší rozpočet, ale to je skoro nepodstatná věc, takže jak už jsem říkal, jsem spokojený...(12.1.2008)

Tristan & Isolde (2006) aneb nažeňte do kina slziček-chtivé ženské. A filmaři budou mít na chlast. Hmm, ta atmosféra......., jestli je to regulérní středověk - to těžko, ale každopádně je velmi uchvacující. Sophia Myles jako Isolde je neskutečně přirozeně krásná a hlavně Rufus Sewell docela potěšil. Škoda, že James Franco umí jen bulet...a to ještě mizerně bulet. Tak zase mi přišli nejsympatičtější záporáci - Strong a O´Hara. Filmu se dá vytknout leccos, ale jedno se mu musí nechat: po paskvilech jako Král Artuš nebo Trója konečně aspon trochu slušný film z historického prostředí, ze kterého nedýchají jen prachy, ale i poctivý filmařský záměr + velice zdařilý a patřičně zabarvený soundtrack od Angličanky Anne Dudley, jehož úvodní tóny mě vždycky neuvěřitelně nadchnou. Moje hodnocení je dost subjektivní, protože se mi ten film líbil a za zvuků podmanivé hudby i dojal... Chápu ale, že pro někoho může být slabým odvarem.(6.5.2008)

Vypadá to hodně levně, Franco neumí příliš hrát (jeho poloha smutný = vzhled zfetovance v rauši), obsahuje to řadu nelogičností. Na druhou stranu je to docela kvalitní oddechovka a souboje mají moc dobrou choreografii.(4.5.2006)

Na tento film som šiel pochopiteľne kvôli Jamesovi Francovi - musel by som byť pekne padlý na hlavu, keby som si nechal ujsť možnosť vidieť ho v plnej paráde na ploche mnoho metrov štvorcových :-) Druhý, nemenej zásadný dôvod bola zvedavosť, čo asi tak ten Hollywood urobí s najúžasnejšou európskou milostnou romancou. Bohužiaľ konštatujem, že ten film nie je ani tak legendou o Tristanovi a Izolde, ako skôr jedným z tých diel, ktoré sa snažia ťažiť z momentálnej popularity historických (veľko)filmov. Predovšetkým - kde je nápoj lásky, kde je čierna a biela vlajka na lodi, kde je Tristanov spev a hra na lutnu a kopa ďalších vecí, ktoré tvoria integrálnu súčasť pôvodnej legendy? To si tvorcovia naozaj trúfli hrať sa na lepších rozprávačov než boli stredovekí trubadúri? Najromantickejšie a najemocionálnejšie sekvencie tu boli chirurgicky eliminované z dôvodov, ktoré mi nepripadajú dvakrát inteligentné. No dobre, je tam Franco a je ho tam vidno dostatočne dlho, takže až taká tragédia (myslím filmová) to nie je. Kde je však atmosféra? Kde je dočerta špecifická ranostredoveká atmosféra (myslím tým mystická, aká iná)? Kde je "hmlistý Albión", v opare ktorého sa možno stratiť ako v hĺbke vekov? Kde sú tajomné lesy plné víl, v ktorých by mohol Franco zabudnúť na výzor upnutého rytiera "bez bázne a hany"? No dobre, tak si to všetko pohľadám sám a režisérovi sa nebudem pliesť do remesla. Opakujem: REMESLA. PS: Pri spätnom pohľade musím hodnotenie poopraviť a dať hviezdičku navyše - tento 125 minútový film mi v kine ubehol tak rýchlo, ako keby mal tých minút 85. Takže napriek všetkým výtkam nemôžem nepripustiť, že "na tom scenári niečo je". Aj keď mi totiž nepriniesol práve to, čo som čakal, tých "chýbajúcich" 40 minút mi jasne hovorí, že musí byť nejak báječne vybalansovaný.(23.7.2006)

• k212

Film jsem shlédla značně předpojatá, v dobrém slova smylu, byla jsem přesvědčená, že se mi bude hodně líbit. O to větší zklamání pociťuji. Tristan a Isolda je film balancující na hraně citové prázdnoty a chladu. Mají na tom lví podíl oba hlavní představitelé, kteří hrají své party opravdu vlažně až nezaujatě, a co víc totálně necharismaticky. Taky je to možná špatným vedením páně režiséra, možná slabším scénářem (ale ten by se dal s lepší sortou herců jaksi povznést :-). Vezmu-li do konfrontace vůči tomuto dílku třeba Prvního rytíře, který je rovněž s mytologií spřízněm na bodu nula, má První rytíř deset razatních předností (počínaje hereckými výkony a konče třeba hudbou) a tímto v mých očích značně povýšil - přiznávám. Totiž on se Tristan s Isoldou jeví jaksi moderně, ve smyslu častého sdílení lože, aniž by pořádně věděli proč (chybí mi prostě nějaká ta vášeň nebo extáze, to naprosto absentuje, proč???). Společně a bez větších výčitek podvádějí muže, který paradoxně zavdal jejich společné existenci největší podnět, s tím že Isolda bez větších skrupulí spí s dobrákem Markem, načež si nedočkavě domlouvá dostaveníčko s Tristanem. Jestli tímto jednáním má být vyjádřen ambivaletní postoj k podváděnému, tak je to hodně ubohé, tím se oba milenci degradují na hnusné zbabělce. Chybí mi nějaký výraznější psychologický byť třeba ohraný moment. Chybí mi kupříkladu výraznější negativní postava. Chybí mi toho vlastně docela dost. A schematický děj od postele přes boj do postele mě začal tak v půlce nudit. I když jsem pár světlých momentů zaznamenala, třeba vtipný rozhovor s Morholtem a jeho afrodisiakem, nebo některé scény s charismatickým bezrukým Markem v podání Rufuse Sewella, nestačí to na vyšší hodnocení.(3.8.2006)

No, asi takhle. Nejedná se vyloženě o špatný film (najdou se světlé momenty), ale ať se snažím, jak se snažím, víc než tři hvězdy dát prostě nemůžu. Kamenem úrazu je scénář, který tuto "nesmrtelnou legendu" sice nepotopil, ale rozhodně ji ani nevryl do povědomí diváků. A přitom by bývalo úplně stačilo, kdyby páni scénáristé trošku zapracovali na výpravnějším pojetí, nebo alespoň - když už nic jiného - na pořádnějším finále.(23.9.2011)

60+%(18.11.2010)

Velký příběh vypráví Reynolds bez patosu a řemeslně velice čistě, hodně mu pomáhá dobrá kamera a hudba. Oba představitelé hlavních rolí nejsou špatní, ale nějak jsem se nemohla zbavit dojmu, že jejich postavy mají větší potenciál. Což se rozhodně nedá říct o postavě krále Marca, která je díky výkonu Rufuse Sewella životná a uvěřitelná, i když se vlastně jedná o skoro čistokrevného klaďase. Doporučuju pánům, kteří něvědí, na co do kina vzít svůj protějšek. Po skončení projekce se jedna slečna v sále rozplakala v náručí svého doprovodu.(12.5.2006)

Velmi líbivá středověká výprava a atmosféra, slušní herci. Jen to unylé zpracování celé látky celý film stahuje dolů. Tenhle příběh by si určitě zasloužil vytříbenější scénář, aby to celé nepůsobilo tak jednoduše. Jinak je to ale vcelku příjemná podívaná. 3,5*(8.1.2008)

Celkem dost zajímavý film, až na naprosto nesympatické hlavní hrdiny. Dobře zpracovaná klasika romantické tvorby podkreslená úchvatnou hudbou Anne Dudley, která rozhodně stojí za zmínku a je možná tím nejlepším na celém filmu. Zábavnost filmu o legendárním Tristanovi a Isoldě také ve většině případů nechybí. Dala bych jen tři hvězdičky, jenže tenhle film ve mě vyvolal pocit lítosti. Ne lítosti nad "nešťastnou láskou beznadějně zamilované dvojice". Líto mi bylo sympatického, důvěřivého a skutečně beznadějně zamilovaného Isoldina manžela Marka, kterého tak úžasně ztvárnil Rufus Sewell. Za to si to ty čtyři hvězdičky zaslouží :).(1.12.2007)

Přesně jsem věděl, jak to všechno dopadne. Nemám namysli děj (i když ten by taky šel odhadnout), ale celkové zpracování. Zkrátka další velkolepý hollywoodský průměr.(12.2.2008)

Sama jsem byla překvapená, jak mě toto zpracování staré legendy zaujalo, přestože historické filmy až tak nemusím. Děj mě zcela pohltil, cením si jak neagresivní kamery, tak nevtíravé hudby, neokoukaných sympatických tváří, slušných hereckých výkonů. Můj vděk patří tvůrcům i za absenci zpomalených soubojových záběrů, bez kterých se dnes neobejde snad už ani Večerníček a kterými začínám být dost přesycená. Krásný příběh lásky, statečnosti, zrady i odpuštění. Snad jen Tristan nemusel být až takový uplakánek, to jeho chrabrému profilu moc neslušelo.(12.2.2009)

Film podle staré irské legendy s Jamesem Francem v hlavní roli. Žádný velký zázrak to není.(26.9.2016)

Veľmi príjemná lovestory, výborne prešpikovaná akčnými scénami. A ten dojemný koniec...(8.6.2007)

Nevím proč pět hvězd, ale je tu takový pocit. Víte takový, který mám jen u pár filmů. A u tohoto vždycky brečím. Pro ten krásný příběh, pro ten konec, pro tu nádhernou hudbu. Navíc jsem moc ráda, že to s knihou má v podstatě společné pouze jména. Je to příběh o lásce, který je velmi uvěřitelný, u kterého se mi tají dech. A víte co? Sem jenom žena, při pohledu na Jamese Franca bojujícího, umírajícího, jakýhokoliv, jsem zapomínala dýchat.(14.8.2008)

Čekala jsem patetické drmolení ve verších, nedovyvinuté puberťáky, co si v životě nesahli na cizí genitál a naprosto nudné utahané divadelní provedení. Tím pádem mě toto filmové zpracování i se svou vražednou dvouhodinovou stopáží mohlo jedině příjemně překvapit. Milostný trojúhelník (zejména když praskne) je zábavný pořád, za krále klacka stejně jako dnes. Rufus Sewell vyvážil Jamese Franca, který se prakticky celý film tváří jako by se mu zanítil apendix , ale trochu si to vylepšuje při turnaji, kde se na jeho bojové tanečky vážně moc hezky kouká. Vytýkat by se dalo do aleluja, nicméně nějaké keltské kouzlo na mě přesto zapůsobilo a legenda o lásce, které nelze čelit, ani když proti ní stojí povinnost vůči své vlasti, mě na rozdíl od většiny současných trapných romantických slátanin důstojně zaujala.(17.6.2012)

Nádherný film. Láska a zas Láska ta dokáže vše změnit. Nejkrásnější na tomto filmu je ten starý příběh o nesmrtelné lásce a tohoto novodobého zpracování si cením. James Franco a Sophia Myles hrají tento zamilovaný pár Tristana a Isoldy výborně. O krásnou atmosféru se postarala i hudba s krásnou krajinou, a i když to není žádný velkolepý film je nadmíru příjemný a zajímavý.(26.6.2015)

Už jsem film kdysi viděla a mám z něj tentýž pocit. Celým dějem byl cítit silný odér erotična, který ovládal mysl a rozum všech tří hlavních hrdinů. Když si představím lascívní Isoldu, smyslného Tristana a uhrančivého Marca, pohonné síly svádivé nutně překonají veškeré bariéry života v zajetí protokolu, pomocí důmyslných lstí a intrik ve jménu vášně a milostné touhy. Až na ten zpackaný závěr, povinného asketismu už bylo dost ne?!☻(17.10.2011)

Nakonec jsem přežil i permanentně ubrečeného Tristana, pokochal se bojema a jdu sušit 5 zmáčených kapesníků.(15.9.2012)