Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

ledzepfan

Ten chlap to dokázal!!!Po znovuoživení a perfektním zakončení Rockyho se rozhodl vskřísit své druhé alterego a ikonu 80tých let =Ramba......Člověk si chvilku říká ,jestli takováhle postava může fungovat i dneska,,jestli ještě může honička v lese s rákosníkama zaujmout dnešního diváka zpracovaného,semletého a otupeného "shock ,ultraviolent a ultrareal filmy"........MůŽE a velmi dobře......Sly se do toho opřel a nikoho nešetří..to co se pod jeho vedením děje na plátně, je stěží popsatelná exploze akce......prostě :začátek,Rambo RATATAAAAA-TRRRRRRR..AAAáááááTRRRRRR a konec=Genialita..........................Hluboce se klaním pane Stallone. ()

draggo

Krása. Výborný akční film, možná jeden z nejlepších z poslední doby. Intenzivní akce od začátku do konce, spousta krve, násilí a brutality, k tomu skvělý hlášky a výbornej soundtrack. Zkrátka je radost to vidět i slyšet. Povinnost vidět na velký televizi a s pořádným zvukem. /viděno na DVD: 90% a 5*/ ()

FFilipCZ

To máte tak, když se s batůžkama plnejma humanitární pomoci vydáte zachraňovat svět (respektive Barmu) a jako "taxi" si najmete J.Ramba. A že to v sobě, chlapák, ještě pořád má! :)) PS: Tu štreku na ranč při závěrečnejch titulkách mu nezávidim :D ()

ladko

Masaker ako sa patrí. Vďaka krátkej stopáži film zbehne veľmi rýchlo a nemá priestor na to, aby nudil. Od okamihu keď z lesa vybehne John Rambo s lukom, má film neuveriteľný spád(prirovnal by som to k Bourne ultimatum) a určite aj vďaka výbornej hudbe, ale najmä vďaka Slyovi, ktorý má stále charizmu. Jatky, ktoré sa rozbehnú na filmovom plátne sú neuveriteľné. Jediné, čoho by som chcel vidieť v tomto filme viac, je viac Rambovskej "stealth action", kedy sa vynorí spoza nepriateľa, alebo stromu s nožom v bruchu nepriateľa, to boli proste vynikajúce momenty a mohlo ich byť kľudne viac...Vadila mi tiež toporná Julie Benz, a najmä mi strašne vadil ten holohlavý žoldák neustále na niečo nadávajúci, ktorému som prial veľmi skorú smrť... ()

themic

Wow, neskutečná akční jízda včele s naštvaným J.J. Rambem..:) Film mě potěšil, byl hodně nad moje očekávání. Tohle je starej dobrej John Rambo...!!! 105% ()

Zayl

Rambo se vrátil ve velkém stylu. Opravdu efektní scéna je ta s legendárním lukem a o pořádný jatka se pak postará John za těžkáčem. Sylvester Stallone opět dokázal, že ještě nepatří do starého železa. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása a zde to platí dvojnásob. Čistokrevná řežba a syrová akce, která je omezená pouze počtem nábojů v zásobníku. Je to zkrátka jízda a pro fanoušky je povinnost vidět tento comeback nestárnoucí hvězdy. ()

JimWayne

Po úspešnom návrate Rockyho Balbou z roku 2006 si Sly povedal prečo neskúsiť to isté s Rambom.A čudujme sa svete návrat vietnamského veterána sa nadmieru vydaril. ()

VojinRyan

Pamätám si jeden článok ako som čítal, odkiaľ si Stallone vzal námet. Jednoducho z reality. Prišiel na americkú vládu ( presne neviem ) a opýtal sa ich, kde sa práve koná nejaký najvážnejší vojnový konflikt. Odpoveď bola jednoznačná: v Barme. A máme tu námet na Rambo IV. Je až neuveriteľné ako dokázal Stallone zosobniť postavu Johna Ramba. Je mi až ľúto, prečo je posledný diel posledný, a tak krátky. Ale má to všetko čo má mať. Jeden veľký vojnový veterán vs. armáda vojakov. To je John Rambo ako ho poznáme. ()

Bakllazaan

Na předpremiéře byla tak skvělá atmosféra, že jsem si to užil dvojnásob. Bylo to zkratka skvělé a eště trochu víc. Zkoušel jsem počítat neboštíky ale po prvních minutách jsem to vzdal. To je tak neskutečný masakr....ale musim říct, že jsem se i skvěle bavil. Je dost možné, že bych svojí bránici ušetřil na kterémkoli jiném filmu, ale zde jsem se nemohl zkratka udžet protože je to klasika a ty způsoby jak všechny odpravoval byly zkrátka vtipný, že celé kino z celé záležitosti zkratka natolik potěšeno, že se to neobešlo bez několika potlesků:) -v tomhle filmu se počítá s tím, že dobráka Ramba už známe, a tak třeba při scéně když dostane od dívky přívěsek jako poděkování, přičemž následuje záběr na Johnův obličej. A když Ramba znáte, bouře smíchu nemine z onoho "všeříkajícího" výrazu:). "GO HOME" ()

Adman

90% Jedním slovem: "smršť." Všechno se to semlelo tak rychle, že jsem si ani nestihnul rozbalit chipsy. Myslím, že se to Sylvesteru Stallonemu povedlo. Těžko přesně říct kdy se na režisérském postu utvrdil, ale po tomto snímku u mě takřka definitivně. Ještě před literární přípravou vzal Stallone telefon a zavolal do OSN: kde na světě se doposud nejvíc panují nepokoje, bezpráví a války. Dostalo se mu jednoznačné odpovědi, v Barmě. V expozici tedy upíjíme nemalými doušky z pro nás dost nepředstavitelné reality (do teďka jsem vždycky myslel že ušetří aspoň ženy a děti, marně). John Rambo je stále stejný tvrďák s kamenou tváří, která přec sdělí tak mnoho. Závěr je, že to bylo asi nejkratších 93 minut v mém životě. ()

verbst

Sly se nám opět vyznamenal. Tentokrát ale v dobrém slova smyslu. Rambo nám pořádně zestárnul, ale to nemění nic na tom jakej je to řízek. A pořád používá luk! Páni no ten jim to s tím lukem nandal. A vůbec, další Silvestrova "stará" role, které se zhostil tak, že někteří staříci, by mohli závidět. Víme o kom mluvíme, že Johne McClane :) ()

havLord

Rambo CHCE zabíjet, tu lačnost po krvi má zřetelně vepsanou v obličeji a naplnění jeho tužeb nemohlo dopadnout kulervoucnějc - vyřízení pirátů, akce s lukem, past s minou a především finální snad desetiminutový nepřetržitý totální PEKLO & JATKA & ZKÁZA & MASAKR jsou scény, při kterejch jsem si výskal blahem. Kurva oldskoolová řežba .. WOW. ()

_Moon_

Opravdu velmi brutální válečné scény, které diváka nikterak nešetří. Všechna zvěrstva totiž máme možnost sledovat v poměrně detailních a předčasně nestřižených záběrech. Akce tak působí až neuvěřitelně realisticky (což zřejmě donutilo několik jedinců opustit sál již po pár minutách promítání). Ti, co v kině zůstali, pak byli - často s otevřenou pusou - svědky potvrzení velkého comebacku pana Stallonea. ()

E..

Už dlouho jsem neviděla tak parádní masakr. Bála jsem se, že půjde na Sylvestrovi znát jeho věk, ale vůbec tomu tak nebylo. Chválim hlavně scény, kdy těla, části těl a krev lítaj všude kolem..jen nevěřícně kroutím hlavou (skvělý záběry). Jen ty kobry by tam nemusely bejt:):) ()

Praxis

Hodně velký mazec. Sly se postavil po x letech za režijní stolek a vyrobil čtvrté pokračování, které překvapivě je lepší než předchozí dvě. Docela drsňárna a to i pro mě, jež jsem viděl už ledacos - ale přímý záběr na zabíjení dětí, to vyrazilo dech i mě, jakmile ale Johny R. natáhne tětivu svého nejoblíběnějšího nástroje - luku, je vám jasné, že tohle je prostě starý dobrý Rambo. 80% ()

ArsenalEagle

Sylvester je úžasný herec a úžasným ještě pár let bude, toto je typický přiklad toho, že i po 25letech se dá natočit pokračování se stejným hrdinou, aniž by se z toho stal propadák, ba naopak Rambo: Do pekla a zpět se v roce 2008 řadil do těch nejlepších filmů. Doufám v to, aby Sly natočil (a režíroval) ještě několik podobných filmů, protože on to umí! Jednoznačně 1. liga akčnáku.. 90% ()

Ellmariachi

Někdo říká, že tenhle film nemá žádnou hloubku. Má ale něco daleko lepšího a většího.. Ti co film dělali ho dělali s láskou a citem. S láskou k sérii o Johnu Rambovi. S láskou k postavě Johna Ramba. S láskou k fanouškům. S citem pro tohle všechno dohromady a s citem pro akci ,jako takovou. Tohle není další kalkul a útok na peněženku diváka. Tohle je pocta Johnovi a fanouškům. Toto je pocta všemu co John Rambo znamenal, znamená a když Arés dá, tak znamenat bude. Díky za tyhle filmy. Díky Slyovi za to, že John Rambo je takový jaký je. Je totiž NÁŠ. *** Rambo: Máte s sebou zbraně? Burnett: Jistě, že ne. Rambo: Tak nic nezměníte. ***95 procent. ()

Laxik

Brutální, syrové a ve svých poselstvích ani trochu směšné. Vědomé si svých kořenů, plné skutečného herectví a díky prvnímu dílu imunní vůči jakýmkoli nařčením z politické manipulace divákem. Nářez a akční film, jaký se dnes už jen těžko vidí. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)