Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

Cappuccino

Tak na toto som čakal. Záverečná scéna keď Rambo nasadne do vietnamského auta s "menším" vraždiacim nástrojom a strieľa, strieľa, strieľa... o sto šesť. Necenzurovaná tvrdá akcia v podaní starého dobrého Johna :-) ()

666teen

Výroba psího žrádla z ošklivých vojáků barmské armády odsejpá veteránovi Johnu Rambovi od ruky víc, než výroba guláše z Vietkongu, nebo ragú ze Sovětů. Dobrou chuť. ()

S.Quentin QUALE

A doprdele! John Rambo se po 20ti letech vyřítil z vejminku ve velkým stylu. Sly si tenhle comeback vzal celkově pod svá křídla, což se ostatně na něm podepsalo i do budoucnosti. A nejen na něm. Tenhle film rozpoutal něco, co zatím diváka víceméně těší, no jak to dopadne, radši nechci vědět (viz. takovej Rambo v 80 letech :) ). John se vrací na místa největší slávy, k rákosníkům. Vrací se teda z docela přiblbýho důvodu, ale nevrací se sám, vrací se na pár minut a vrací se hodně nasranej a lítosnej. Šílenej body count, šílený jakta, skvělý efekty. Jak bych to řekl - áčková podívaná na béčkovou zábavu. John Rambo má koule i po 20ti letech. Doporučuju, hlavně pak těm, kdo původní sérii považují za starej shit. ()

Allien.9

Civilní, emotivní a neskutečně lidské. Fantastická kamera umocňuje už tak silný divácký zážitek a finální masakr ve vesnici je díky všudepřítomnému naturalismu nezapomenutelný. V souboji s "Rocky Balboou" (2006) pro mě "Rambo: Do pekla a zpět" sice prohrál, ale opravdu jen o chlup. ()

Ruut

Hmm takhle opáčko po letech ... Člověk si říká zlatý dobrý časy - tohle by v roce 2020 neprošlo ... Slává vytrhování ohryzků z krku zaživa. ()

HAL

Pokání Sylvestera Stallona? Přesně takové myšlenky ve mně vzbuzuje pokračování nejznámějších 80's akčňáků, které přitom jde přímo proti jejich glorifikaci násilí a nadsazeného válčení. Rambo 4 se nejen vrací k psychologicky propracované jedničce, on jde dokonce ještě dál a syrovým hnusem s jakým zobrazuje bojové běsnění a jednostranost morality konfliktu se snaží až o nihilisticky antiválečné poselství. Druhý a třetí díl Ramba udělaly z války cool zábavu po které si každý nadšený kluk začal vyrábět kulomet z kusu dřeva, čtyřka z ní dělá těžko stravitelnou a nesmírně vyčerpávající záležitost, ve které akce není efektní a zábavná, ale naopak sugestivní a odpudivá. A podřízeno je tomu vše - od nekomplikovaného (a dokonale funkčního) příběhu, přes střihovou skladbu záběrů a tempo filmu, až po samotný herecký projev hlavního hrdiny. Nejspíš nejlepší film jaký kdy Sly režíroval. 9/10 ()

ChewieDC

John Rambo má se svým věkem kurva charisma (dokonce je asi nejvíc badass z celé série!), akce je skvěle natočená ale... cesta do lesíka, kydlení a návrat domů, to mi nějak prostě nestačí. Pravda, geniální jednička (5/5) je zhruba o tom samém, ale v té době to ještě bylo nové a propasoval se do toho postvietnamský komplex a Rambova psychika. Tentokrát je jen hodně cool nabušený stařík, který hodně cool kydlí. Je to fajn, ale víckrát to vidět nemusím. ()

Satan

McClanea zkrurvil rating a Indy je v dobrých rukou už od začátku. Stallone věděl, že pod nějakými řemeslníky prahnoucí po nejvyšších peněžních sumách si své dvě hlídané legendy spíše zesměšní a tak začal jednat. Napsal si scénář, zahrál si hlavní postavu, zrežíroval si to. Co na tom, že dialogy jsou doplňkovou zeleninou a mnohdy se z jednání vedlejších postav točí najedenkrát hlava, důležité je maso. Maso = řež, naturalistické scény, živočišná akce, kopa mrtvol, dvě kopy lidských údů, tři kopy zbraní…Maso = John Rambo. V tomto případě setsakramencky věrohodný, tedy co se ustřelených končetin a zabíjení týče. Mapování konfliktu v Barmě si Sly převzal po svém, což se nádherně přesvědčíme v poslední čtvrthodince. Uříznout hlavu, chopit se kulometu, rozkrosit chudáka před sebou, namířit kanón do džungle a padejte...Nejspíš nejadrenalinovější řežba nového tisíciletí a nejstylovější comeback 'osmdesátkového' hrdiny. [Přesná stopáž: 87 min] ()

2-Xtreme

Nepatrím k tým ľuďom, ktorý majú ešte v blízkej minulosti nazývajú trilógiu Ramba napozeranú už aj odzadu. Ba naopak, sám som videl možno len jeden diel a aj na ten si vôbec nespomínam. Napriek tomu, po strhujúcom trailery na nového Ramba som sa tešil a čakal kým to bude k zhliadnutiu. Nemôžem napísať ako je tento film pre mňa silná nostalgická spomienka a ani nemôžem zhodnotiť či sa John vrátil v lepšom, alebo v horšom. Môžem napísať len jedno. Rambo je späť. A je krutý, nemilosrdný, brutálny, oddaný a spravodlivý. John Rambo z Arizony sa vrátil aby vyzabíjal ešte pár desiatok ľudí a doprial aspoň kúsku sveta na nejaký čas klud. Človeku, ktorý utrpel silnú psychickú traumu spôsobenú mučením a ponižovaním stačí málo... stačí jeden kritický zlom aby sa to v ňom prebudilo a transformoval sa na vražedný stroj. Človek čo nemôže povedať čo si myslí a čo cíti. Ide vlastnou cestou, cestou spravodlivosti. Nemyslí na to čo bude, alebo čo bolo... myslí na to čo je práve teraz. Stallone má u man jedno veľké plus. V dobe keď sa väčšina pár ikon 80-tich rokov snaží o návraty on ukázal ako má vyzerať praví comback a po skvelom oživený "talianskeho žrebca" prišiel s triumfálnym návratom Johna R. Nekonečno vystrelených nábojov, desiatky mŕtvych ľudí vrátane malých detí, roztrhané telá, lietajúce končatiny, odtrhnuté hlavy, svine, ktoré žeru ľudské nohy, vytrhnuté hrtany, rozpárané brucho.. to je film, ktorý vás čaká. Raiting R hovorí za všetko. Slabšie povahy ruky preč. Toto je film určený pre poriadnych chalanov, ktorí chcú zažiť poriadnu jazdu. Je len jedno, čo by som filmu vytkol. Stopáž, hodina a dvadsať minúť je aj pre takýto tip filmu málo. No dúfam, že v plnohodnotnej unrated verzií sa toho dočkám viacej. ()

DJ Obelix

Sylvestera Stallona jsem bral vzdy tak nejak s rezervou, ale timto snimkem si u me neuveritelne stoupnul. Serii Rambo mam z jeho roli daleko nejradeji a proto jsem se trochu obaval tohoto pokracovani. Zvladne to Sly jeste s takovym prehledem jako predchozi dily? Pochybnosti se zdaly byti na miste. V dnesni dobe se holt poctivym akcnim krvakum uz nedari jako ve zlatych letech osmdesatych a predstava 60tileteho Slye, kterak beha po dzungli a kosi barmske vojaky se nekomu mohla zdat usmevna, ale i ty posledni obavy se rozplynuly po "kulervoucim" traileru a tak uz jsem jen napate ocekaval tuto pecku. Jak jiz zde bylo napsano, pribeh ve filmu rozhodne nehraje prim, ale slouzi tu spise jako dobre lepidlo mezi salvami brutalni a nelidske akce. Film neni pro slabe povahy, protoze film se snazi byti co nejrealistictejsi a v boji nejsou usetreny ani zeny, zvirata ci male deti. Scena s vyvrazdenim male vesnicky je tak realna, az z ni mrazi. Sly se proste rozhodl, ze si film nenecha nijak znehodnotit nejakym ratingem a natoci plnohodnotnou krvavou rezbu, za kterou se nebude muset stydet - a to se mu povedlo na jednicku. Stopaz neni prehnana, takze na vas temer od prvnich sekund proudi akce a nic nez akce a kdyz se na zachranu vyda i samotny John, tak vas film nenecha vydechnout az do doby, kdy se Rambo rozhlizi po znacne zrudlem bitevnim poli a vy opet vite, ze akce noveho tisicileti nemusi byt jen pocitacovy Matrix... "When you're pushed, killing is as easy as breathing..." ()

Javert

Návrat legendy jak se patří. Stallone alias John Rambo dokazuje v díle plném skvělé akce s hektolitry krve, že stále ještě nepatří do starého železa a vraždí mu to jako za mlada. ()

mzss1

Nedá se nijak rozepisovat k tomuhle filmu. Je to jeden z nejlěpších filmů od Sylvestra Stallona. Už jen k jeho hereckýmu výkonu a skvěle poddanému příběhu. Film byl drsný , reálný a smutný. Rovněž hudba byla skvělá !! Škoda, že je film poměrně krátký, ale nevadí. Takže u mě 95% = ***** ()

kingik

Čtvrtý Rambo je v podstatě velmi humánní film, i když to tak nevypadá. S lidskými těly se v něm nezachází v rukavičkách, respektive prodělají luxusní destrukční misi, ale zdatný brach John Rambo a zastánce utlačovaných si našel ve své pracovní vytíženosti čas, do té doby prováděl sběr hadů, a po dvaceti letech dorazil, aby nezmeškal svůj akční masakr. Divák může namítnout, že po těch dvaceti letech se mohl vytáhnout s lepším příběhem, ale buďme rádi, že je zpět. Fyzička stále obdivuhodná, hora svalů stále rozšiřující se, slovní zásoba zredukována na nezbytné minimum, Akční výkon maximální. Celý film je vlastně nonstop akční párty, kdy to odsere eskadra žlutých vojáků pod vedením sadistického velitele. Burma Jones nebo Barma (?), čert vem celou tu džungli. Hlavně, že je dost střeliva, aby nohy, ruce a hlavy dostaly pozdrav. Rambo to tam přišel řádně vyčistit od neřádu. A jakákoliv dějová linie se stává posléze nepodstatnou, i když to vypadá, že se nám zakoukal do sličné humanitární pracovnice, kterou přišel vyrvat ze spárů krutých únosců. Sylvester Stallone coby režisér servíruje špičkově nadupanou akci vytmelenou zručnou porcovačkou těl. Spád filmu je vysoký, rozvětvené dialogy, co nic neřeší, neexistují, akční cíl přesně stanoven. Občas až hektický střih v akčních scénách není na závadu. Superiózní akce podtržena skvělou kamerou. Ze scenáristického hlediska, vedle ne až tak objevného příběhu, se Stalloneovi nepodařilo napsat žádnou z vedlejších postav dostatečně zajímavě. Ke cti mu budiž připsáno, že záchranný tým žoldáků působil příjemně reálným rozměrem a šlo to i bez namachrovaných hlášek. Hudební doprovod dodal renomovaný Brian Tyler. Ten šel ve své invenci dál a geniálně si v několika různých variacích vyhrál s legendárním Goldsmithovým main theme z původní Rambo trilogie. Navrch přidal nový dynamický hudební kus k podbarvení těch nejzběsilejších a nejnapínavějších scén filmu. Čtyřka je oproti svým třem předchůdcům nejvíc hardcore a je i nejlépe natočená z technického hlediska. Nostalgie přišla se závěrečnou scénou, kdy nám Rambo po splněné misi odchází v dál...nejspíše do pátého pokračování. Ty vole, teď jsem si všiml, že už píšu stejný afektovaný a obdivný keco-sračky ke starším akčňákům, jako ten afektovaný kretén a pičus Mrdoslav1. 90% ()

johnys

Slabé, hodina nicneříkající nudy a každým teenagerem zde chválená akce je na konci velice krátká, pro mne zklamání. Jedna hvězdička za hudbu, druhá za dobrou Slyho režii. ()

InJo

Dech beroucí návrat ikonického hrdiny 80. let. Ve své jednoduchosti a naivitě skoro geniální a hlavně neskutečně upřímný a sebevědomý. Rambo: Do pekla a zpět je strhující kombinace dynamické brutální akce a (po šestém Rockym) dalšího emotivního nostalgického comebacku. Na jednu stranu tu máme už potřetí opět ten samý dějový syžet (jednička je úplně jiný film než všechny její sequely), ale tentokrát je to přeci jen trochu jiné. Už žádné glorifikace hlavního hrdiny jakožto největšího amerického bojovníka. Zde je nejslavnější filmový Zelený baret zpočátku za bezvýznamného losera, což mě ale velmi mile potěšilo. Zasazením do této polohy totiž posléze dokázal vytřít zrak nejen svým krvelačným protivníkům, ale i spojencům (žoldáci najatí na záchranu misionářů). Příjemnou změnou je i samotné pojetí akce, protože tento díl je o poznání tvrdší v zobrazování násilí než všechny předešlé. A je to zatraceně dobře, protože (i) skrze velmi drsné výjevy Stallone coby režisér dosahuje u diváka kýžených emocí. Tenhle film má v druhé půli obdivuhodně mohutnou gradaci a k tomu nejednu excelentně natočenou scénu - především monstrózní finální jatka s výtečně fungující melancholickou tečkou jsou (navzdory slabým efektům) památným a skutečně impozantním vrcholem snímku. A závěrečná scéna symbolicky uzavírající hrdinův příběh je prostě překrásná... 85 % ()

Webb

Že ještě stále nepatří do starého železa nám Sylvester Stallone dokázal už minulý rok, kdy nás mile překvapil povedeným zakončením Rockyho. Rambo ukazuje, že i po těch letech je to pořád naprogramovaná "mašina na zabíjení"...vrátil se však silnější a o moc brutálnější... Český podtitul Do pekla a zpět vystihuje naprosto vše, co se na plátně stane, protože vyobrazená situace v Barmě se tady jinak než peklem ani nazvat snad nedá a Sly jí autenticky natočil. Svojí brutalitou nad předešlými díly i ostatními akčními filmy nový Rambo hodně vyčnívá a ne každému se bude tímhle zamlouvat. Milovníci přímočarých akcí si ale přijdou na své, když se uprostřed filmu Rambo spolu se skupinou žoldáků vydá na záchranou misi s cílem osvobodit zajaté misionáře. Jejich cestu samozřejmě lemují desítky mrtvých barmských vojáků, což vzhledem k jejich nesmyslnému vraždění vesničanů na začátku jen přivítáte. Čtvrtý Rambo je hodně působivý, akce přehledná, oldschoolová, která působí realisticky. Krvavé finále mě překvapilo svoji velikostí, ale na druhou stranu mi vůbec nepřišlo naivní, jako to na konci trojky. Svojí délkou přibližně 75 minut (bez titulků) je docela krátký. Někteří herci se do svých rolí moc nehodili. V Barmě je film zakázán promítat což značí fakt, že se pořádně naštvali. Nutnost pro všechny fanoušky Ramba. A nakonec ještě vzkaz Rambovi, příště to chce daleko lepší scénář. ()

Jordan

Rambovo antigenocídne burmské ťaženie plné krvi, končatín a vnútorností je priamočiare, jednoduché a brutálne dobré (a dobre brutálne); Stallone dokazuje, že jeden človek síce nič nezmení, no poriadne vytočený, motivovaný a vyškolený človek s pár žoldniermi za zadkom a poriadnou palebnou silou môže zvrhnúť celý režim; Plné hodnotenie; ()

Anderton

Hovoril, či písal tu už niekto pojem počítačová hra? Asi áno, nechce sa mi prezerať všetky komentáre, takže asi píšem niečo, čo už tu bolo rozoberané. Takže čo este dodať? Je to našľapaná non-stop akcia, kde sa zastavíme až na konci a je nám ľúto, že to skončilo o niečo skôr, akoby sa patrilo. Najpriamočiarejší Rambo sa nemusí hneď rovnať aj najtupší. A po tom prvom určite najlepší. Na tom sa zhodneme asi všetci. ()

Frajer42

Tak tento díl se mi líbil ze všech nejvíce. Pravděpodobně na tom má největší zásluhu doba vzniku a technické pokroky s ní spojené. Film jsem viděl strašně dávno, ale pamatuji si z něj hlavně tu scénku, kdy Rambo stojí za těžkým kulometem a několik minut pálí a snaží se překonat asi nějaký rekord v počtu zabití za minutu, při použití střelné zbraně, přičemž ho z nějakého nepochopitelného důvodu nemůže nikdo zasáhnout. Klasický film na odreagování. O nic víc ani Stallonemu nikdy nešlo. V tomhle je prostě nepřekonatelný. A na závěr je potřeba dát klobouk dolů za to, jak v 62 letech vypadá. 4* ()

AppleCore

Ty vole, tak v tomhle je teda síla, sice jsem čekal mega brutál, ale až takhle obří zase ne, kravina roku. Ovšem hodně dobrá. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)