Zlatý kompas

The Golden Compass

Zlatý kompas

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie, 2007, 109 min

taková variace na Narnii. Opět spousta dětí, který já zrovna ve fantasy nemusim, krom toho opět vcelku nesympatický, ale rozhodně nemůžu říct, že hrajou špatně, jen se pak vždycky děj zvrtne na strašně dětinskou a naivní stranu, což už mi dost vadí a tady se to právě stalo. Na druhou stranu mě ale mile překvapili Craig a hlavě Nicole Kidman, u nich u obou sem měl pocit, že se do takovýhle fantasy prostě nemůžou nikdy hodit, ale on je nakonec opak pravdou. Sice Craig nemusel nic předvádět a abych pravdu řek, tak příběh zas tak moc jako fatnasy nepůsobí,ale přesto se mi ve svý roli líbil a Nicol Kidman se do ní přímo hodila. Triky jsou taky na hodně slušný úrovni. Škoda jen takovýho nevýraznýho příběhu, kterej je ještě stupidně v půlce utnutej a slabšího scénáře, kterej se sice drží tý hlavní stopy celkem slušně, ale detaily skoro vůbec neřeší a tak se dostavujou celkem často chyby v příběhu. slabší 4*(15.12.2007)

• Marigold

Vážně budí respekt, jak někdo dokáže prošustrovat vysoký rozpočet, hezký příběh a výtečné obsazení. Ale Weitz je jak velkostatkářův marnivý synek, který rozhazuje tatínkovy miliony s děvčaty nevalné pověsti. Pofidérní vizuál smrdí umělou hmotou a pastelkami, tempo snímku je strašně nevyvážené a neustále po kolena zabředá do vysvětlivek, herecké hvězdy zabíjí nulové vedení. Jo, děti jsou roztomilé (jako z reklamy na čokoládu), Kidmanová má šarm (podobně jako 150 podobných sladkých čarodejnic), hostování vousatého Bonda a bodrého kovboje z Big Lebowského potěší, ale výhradně proto, že tihle chlapi mají charisma nezvásile na zpackaném projektu. Weitz připomíná joudu, který si před natáčením nakoukal Harry Pottera a Pána Prstenů a pak to zkusil udělat podobně. Jenže je to hodně chabá náhražka, když v celém filmu není krom digitálních patlanic lautr nic zajímavého. Snad jen občasné záchvěvy sympatie ke známým hlasům i tvářím. Už tomu pánovi ty vysoké rozpočty nedávajte, on si pro samé triky není schopný pohlídat ani svou doménu: dialogy a vedení postav.(26.11.2009)

Tretia hviezdička len za tú vizuálnu nádheru a atmosféru, ktorá mi pripomenulá román Iana R. MacLeoda Světlověk (reálie miešané s mágiou). Tam však podobnosť končí. Infantilné vysvetľovačky ma rozčuľovali hneď na začiatku, k tomu čiernobieli hrdinovia, dievčatko-mesiáš, scenár predvídateľný ako jedálny lístok školskej menzy. Pekné, "nicméně" nudné.(3.3.2008)

Som priaznivec fantasy s veľkým P, ale toto mi spôsobilo bolesti všetkých možných orgánov - hudba príšerná! Dejová linka zaujímavá, ale značne nedotiahnutá a nezainteresovaný divák sa v popreplietanom scenári stratí ako ihla v kope sena, herci sú zaujímaví, hoci Kidmankine herecké čaro akosi absentuje a predsa 3* za pekný vizuál a výpravu. Úpenlivo však premýšľam nad tým, ako mohli ľahostajní Akademici vyzdvihnúť predpotopného medveďa - ktorého už dávno predbehol viac milovaniahodný narniovský lev - pred revolučnou búrkou zrodenou v mysliach transformerovských géniov?! Dospela som k záveru, že v ich zadebnených hlavách kraľuje hlúposť najhrubšieho zrna. Je to pekné, ale Oscara si to rozhodne nezaslúžilo.(29.12.2009)

S normálním kompasem moc kamarád nejsem. Vzpomínám si jak jsem na táboře v Ledči běhával orienťák /v mém případě spíše dezorienťák /. Vždycky mě vedoucí dal do ruky mapu s normálním kompasem a řekl "Poběžíš k prvnímu kontrolnímu stanovišti, vemeš si značku a normálním kompasem určíš azimut druhýho kontrolního stanoviště a poběžiš k němu až se dostaneš do cíle, chápeš? " Já odpověděl "Ne !" Vedoucí řekl "Dobře, tři, dva, jedna start". Jsem tam stál na startu jak hovado a čuměl co se děje a vedoucí na mě řval jak smyslů zbavený "dělej, dělej, makej, urči azimut a běž" Kouknul jsem na kompas, chvíli přemýšlel co to vlastně je azimut a v tom jsem nahoře v lese uviděl spousty malin, takže jsem začal mít jasno o svém azimutu a za chvíli jsem už dlabal pravé lesní maliny, když jsem se přežral, fláknul jsem normálním kompasem na zem, rozdupal ho a došel zpátky na start, protože už bylo po závodě byl to i cíl a řekl : "Bohužel jsem uklouz a rozbil se mě kompas a tudíž jsem nemohl určovat kompasem azimuty a strašně mě to trápí." Odpověď mě šokovala " To nevadí, dostaneš šanci závodit zítra, kdy mají ostatní volno, kompasů máme dost, koukni." Najednou vytáhli celou bednu kompasů a mě se podlomili kolena, protože bylo jasný, že všechny nerozflákám. Vidět však tento film před tím mým orienťákem požadoval bych zlatý kompas, protože by mě bylo jasný že nezabloudím a skamarádím se s mluvícím ledním mědvědem, proletím se na koštětí s krásnou Evou Green, potkám skvěle zlou Nicole Kidman,budu mít při sobě nějakej ten zvířeci potěr, došlo by mě, že Dakota Blue Richards je velmi nadějná mladá herečka a když by bylo nejhůř pomohli by mě Rumuni a hlavně bych si dal panáka s Danem Craigem. Jistě uznáte, že do takovýho světa stojí za to za pomocí zlatého kompasu a správně určeného azimutu čas od času odběhnout.(13.1.2008)

• - Jméno "Serafina Pekkala" vzniklo, když Philip Pullman brouzdal finským telefonním seznamem. (Teres)

• - S Nicole Kidman se do role Marise Coulter počítalo už deset let před realizací filmu. (Elisebah)

• - Pro film bylo vyrobeno 600 kostýmů. (Elisebah)