Zlatý kompas

The Golden Compass

Zlatý kompas

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie, 2007, 109 min

Hrozně dětské, moc barvičkami přeplácané, až trapně optimistické, ale nakonec i velmi svižné. Takový je Zlatý kompas - fantasy, která se jako další na nezastavitelném manufakturním pásu snažila dokázat, že kvalitám Jacksonovského Pána prstenů se dá minimálně vyrovnat. Jenže ono to asi vážně nejde (což je dobře), a jediný člověk, který by to mohl dokázat, má aktuálně ve spárech další tolkienovskou libůstku, Hobita. Chriz Weitz, tvůrce skvělých Prciček, se prý kdysi ke Kompasu vyjádřil, že "na to nemá" a režie se ujmout nechtěl. Tak PROČ mu hollywoodská mašinérie tak jako tak vtlačila scénář do rozklepaných rukou? Snímek je to sice nápaditý a nuda u něj až na několik slabších výjimek nehrozí, jenže jinak je to děsně tupé a arogantní: jak mohli tvůci počítat s dalšími díly (Zlatý kompas končí v podstatě jako Společenstvo prstenu), když atmosféra si vzala s velkou grácií dovolenou, herci velkých jmen tu hrají pět minut a hlavní postavou je předčasně vyspělá otravná holčička? Zvířecí démoni jsou sice super nápad (Pullmanův!), ale na nezapomenutelnou výpravu do světa fantazie to nestačí...(5.10.2009)

Průměrné efekty (taková bitva dvou přerostlých medvíďat je vážně legrační), příšerná hlavní hrdinka (která všechno zná a se vším si poradí), neukotvený a nahodilý design světa bez jakékoliv hloubky (Narnie a Eragon mají dalšího spolunocležníka), plytký děj, až mysteriózně špatný scénář a hafo naivně roztomilých figurek, které profičí pamětí silou mírného vánku a zanechají za sebou velké NIC - děkuji, rád se zasměju. Jediným skutečným kladem je perfektní eklekticko-novátorká Desplatova hudba, která ční nad celým snímkem jako jeho gigantický daemon (deamon, jak je libo). Kol a kolem mi z toho vychází, že přednostní vyhození investic do luftu by bylo od producentů stokrát mouřejší řešení, než natáčení podobné vetchosti. A vůbec, hrál někdy Sam Elliott někoho jiného než kovboje???:) 2,5* (50%)(3.6.2008)

Dalsia adaptacia, ktora sa utopila v honbe za monstroznymi fantasy filmami. V tomto pripade to vsak nedopadlo tak zle. film zaujimavo rozpracoval posobivu mytologiu, a ma niekolko zaujimavych charakterov (milujem toho hlaskujuceho kovboja) a to je pre tento druh filmu dolezite. AJ tak je ale velmi ocividne, ze tvorci sa sustredili hlavne na velkolepe sceny, co je castokrat na ukor deja a sposobuje to tak dost skratkovite rozpravanie. Ziadalo by si to aj trochu zivsiu, hravejsiu reziu. No predsalen tie styri hviezdicky dam, pretoze to nakoniec moze byt kvalitna trilogia. Uvidime ako sa veci vyvinu. (7/10)(31.5.2008)

Souboje obrněných medvědů, létající divoženky vzpomínající na pletky s námořníky nebo dobrotivé dámy se sadistickými sklony - to byla napoprvé příliš silná káva a překvapivá nuda. Když jsem se ale o rok později smířil s tím, že se z Kompasu nevyklube magická fantasy, všechno nakonec dopadlo o poznání lépe. Jen nějak začínám litovat toho, že se pokračování nedočkáme. Válka s Azrielem v hlavní roli mohla být parádní podívaná a krok správným směrem.(15.2.2008)

• juta

Hodně zvláštní, nevím co si o tom mám myslet. Nebylo to moc dobře pojatý. Tady se hrozně snaží poukazovat na všelijaké vymoženosti, které se podobají věcem našim se zvláštními odchylkami. Nechápu proč za každou cenu se toho tam musí tolik prezentovat divákovi. Vytřískat toho co nejvíc, aby nás to zaujalo. Mě to časem přišlo trochu moc. Tak malá holka má zachránit svět? Nechají jí jen tak samotnou potulovat se všude kolem, když jí mají v hledáčku ti zlí. Jen tak s ní hodí řeč cizí osoby a hned se s ní spolčí? Nemám z toho moc dobrý pocit. To všechno navíc ještě podtrhl neskutečně pitomý dabing, kde malý kluk má hlas 20ti letého mladíka a 30tiletá lítající čarodejnice bez koštěte má hlas 12ti leté dívky. Možná jsem moc kritický, ale když mě něco u filmu štve, tak si nemůžu pomoct. Asi jediné pozitivum a co se mi na tom líbilo byly "daemoni", aspoň něco co bylo trochu zajimavý.(28.1.2012)

• - Eva Green a Daniel Craig se společně objevili již ve snímku Casino Royale (2006). (skinny)

• - Nicole Kidman pôvodne úlohu pani Coulterovej odmietla, pretože nechcela hrať zápornú postavu. Presvedčil ju až samotný autor predlohy Philip Pullman. „Napísal mi tak nádherný list, že som tú úlohu jednoducho musela prijať," povedala herečka. (Macejko)

• - V boji o hlavnú úlohu porazila Dakota Blue Richards približne desaťtisíc ďalších uchádzačiek. (Macejko)