Ja sa prikloním k svetovým hodnoteniam. Asi budem súdnosťou mierne mimo ostatného tuzemského priemeru, ale mne sa to pomerne páčilo. Možno mi od 'Prsteňov' chýba dostatočné nasýtenie v ránci fantasy žánru alebo to bude tým, že snežná (ale aj ostatná) krásna výprava dokonale sadla do terajších chladných dní. Každopádne som rád, že som sa nedal odradiť prvými komentmi a vychutnal som si to v kine. Ale knihu som nečítal, takže to je ďalšia možná varianta. Každopádne, keby som na filme nebol s priateľkou, ktorá pozná knihy o Lyre spamäti, asi by som sa dejovo nechytal a mnoho faktov by mi uniklo. Pomalší, vecnejší a faktovo náročný rozjazd mi z pamäti vyšklbla dejovejšia, príbehovejšia,fantasy prvkami, súbojmi a efektami oveľa lepšie nabitá druhá polovica. Ja len dúfam, že pre mňa mierne nepochopiteľné fiasko neohrozí natočenie ďalších dielov, ktoré snáď budú viac charizmatickejšie a charakterovo rozvitejšie. 75%.(14.12.2007)

• Payushka

Nemela jsem tu cest precist si Kompas v knizni podobe, slysela jsem ovsem, ze ji ve filmu dost pozmenili. Coz je imho dobre pro knizku, jinak by to byl tuctovy, neoriginalni brak. Mala holcicka putuje svetem se spoustou postav, jmen, nazvu a zachranuje jine deti. Jak pitoreskni. Nepochopila jsem tu skoro nic, koukat se na druhy dil nechci (ale budu, budu) a D. Craigovi to tu moc slusi. Asi tak.(1.8.2008)

• Gemini

Pullmanovu trilogii jsem četl (zatím) dvakrát, v originále a v českém překladu (vynikající věc, tyhle knihovny, vřele doporučuju:)). I byl jsem zvědav, co z prvního dílu producenti z "kina nové lajny" vyprodukovali pro filmové médium. Měl mě varovat monstrózní rozpočet a spousta velkých jmen, protože to téměř vždy signalizuje, že se bude hrát na jistotu, na co nejmenší kontroverzi a co nejnižší hranici přístupnosti, aby se do kin natáhlo co nejvíc rodin s co nejvíc dětmi, a tím pádem se co nejvíc penízků vrátilo zpět i s bratříčky. A tady právě nastal ten problém - His Dark Materials totiž NEJSOU dětské knížky, a i když nejsou dokonalé (třeba linie kolem Asrielovy úlohy je vzatá hodně hopem a neuvěřitelně), mají toho mnoho co nabídnout k přemýšlení, a jsou plné drsných momentů a vypjatých emocí. Na jednu stranu mě mrzí, že na plátně neuvidím Mary Maloneovou a mulefy nebo podsvětí, ale na straně druhé převažuje pocit, že je to lepší takhle. Vyobrazení postav tu totiž funguje, Nicole Kidman je jako paní Coulterová naprosto luxusní, a stejně tak Eva Green je dokonale pohádkově tajemná (a "sexy as hell";)) Serafina Pekkala - ale stejně jako kulisy "tamtoho" Londýna, Oxfordu atd. jsou to jen neživé ilustrace. Filmový Zlatý Kompas prostě postrádá svého daemona a je sprostou, místy až příliš "fancy" podívanou, prostou jakéhokoliv rozměru. Děsí mě představa, co by při takovémhle výchozím materiálu (tím myslím první díl filmové trilogie) nakonec zbylo z velkého příběhu děvčete, které opouští věk bezstarostnosti a nevinnosti (a přichází do puberty), a jen víceméně BTW sehraje hlavní úlohu ve válce o budoucnost lidstva všech dimenzí proti nefungujícímu Bohu (zcela výjimečně s B) a jeho tmářskému regentu Metatronovi. Zamiloval jsem si ten příběh o boji s těmi, kdo brání svobodě myšlení a bádání, který tak strašlivě pobouřil vztahovačné představitele církve s hubou plnou lásky a tolerance (ve skutečnosti velmi výrazně "vocamcaď pocamcaď" a ještě jen pro někoho;)), a utrhlo by mi srdce, kdyby z toho všeho zůstala bezduchá skořápka pro malé děti, která nikoho nebude motivovat ke čtení a následně přemýšlení. Nezbývá než se smířit, že pomníkem čtiva pro generaci, která bude formovat příští desetiletí naší doby, bude Harry Potter a Twilight (což je ve skutečnosti "literatura" a ne literatura), a doufat, že jednou se HDM chopí nový Peter Jackson. Vím, že v takovém případě bych se svými dětmi do kina rozhodně vyrazil. V tomhle vám ovšem nedoporučuju ani utrácet peníze za DVD. 50% za řemeslně velmi povedenou formu, se srážkou za zoufalou snahu o ohromení, která se realizuje těmi nesprávnými prostředky. PS: Neexistující konec filmu je výsměch epických rozměrů a dabingový hlas Evy Green "ahoj, já jsem sedmnáctiletá pipka" je pohřební hranicí této kdysi výsostné české disciplíny.(8.1.2012)

Dalsi snad uz sta variace na to samy. Je sice fajn, ze tentokrat jsme se z cistyho fantasy prenesli do trosku modernejsiho sveta, ale co z toho, kdyz je to furt o tom samym, kdy nakej malej fakan musi zachranit svet. Jak dlouho se jeste budou tocit fantasy, kde je v hlavni roli nejakej malej smrad. Netvrdim, ze se obcas nezadari, ale tohle rozhodne neni ten pripad. Holka v hlavni roli me naprosto neskutecne srala, byla silene nesympaticka a jak furt mlela ty radoby hrdinsky proslovy a furt vse vedela, kazdyho chtela zachranit a do vseho se srala, zkratka sem mel chut ji rozkopat drzku. Co se tyce ostatnich hercu, ty bohuzel nebo bohudik nemaj moc prostoru, takze nic moc nepredvedou, ale ani se neztrapni. Navic ani triky nejsou uplne bezchybny a do toho je ve filmu dost casto naka logicka chyba. Ale abych jen nekritizoval, tech 110 minut uteklo prekvapive rychle, sem tam se najde nejaka pusobiva scena, jako treba souboj medvedu a sem tam tu je nakej dobrej napad. Navic po celou dobu hraje solidni hudba. Nenudil jsem se, ale za stokrat ohranej pribeh, kterej je sem tam nechtene smesnej a naprosto prisernou holku v hlavni roli nemuzu dat vic jak 3*.(14.12.2007)

taková variace na Narnii. Opět spousta dětí, který já zrovna ve fantasy nemusim, krom toho opět vcelku nesympatický, ale rozhodně nemůžu říct, že hrajou špatně, jen se pak vždycky děj zvrtne na strašně dětinskou a naivní stranu, což už mi dost vadí a tady se to právě stalo. Na druhou stranu mě ale mile překvapili Craig a hlavě Nicole Kidman, u nich u obou sem měl pocit, že se do takovýhle fantasy prostě nemůžou nikdy hodit, ale on je nakonec opak pravdou. Sice Craig nemusel nic předvádět a abych pravdu řek, tak příběh zas tak moc jako fatnasy nepůsobí,ale přesto se mi ve svý roli líbil a Nicol Kidman se do ní přímo hodila. Triky jsou taky na hodně slušný úrovni. Škoda jen takovýho nevýraznýho příběhu, kterej je ještě stupidně v půlce utnutej a slabšího scénáře, kterej se sice drží tý hlavní stopy celkem slušně, ale detaily skoro vůbec neřeší a tak se dostavujou celkem často chyby v příběhu. slabší 4*(15.12.2007)

• - Pro film bylo vyrobeno 600 kostýmů. (Elisebah)

• - Pro film bylo potřeba vyrobit 6 různých kompasů, jejichž výroba byla velmi náročná. Jeden z nich byl programovatelný, takže se lehce nařídil přesný pohyb ručiček. (xjane)

• - Jméno "Serafina Pekkala" vzniklo, když Philip Pullman brouzdal finským telefonním seznamem. (Teres)