Zlatý kompas

The Golden Compass

Zlatý kompas

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie, 2007, 109 min

Po dalším zhlédnutí musím přehodnotit svůj původní verdikt a nadšeně zaplesat. Vizuálně takřka bezchybné (za slovem "takřka" se ukrývá až příliš digitální opice Nicole Kidmanové), dějově úžasné a originální. Celkový dojem kazí pouze malý prostor pro rozvedení jednotlivých charakterů a totálně neuzavřený konec. Tvůrci "Zlatého kompasu" zřejmě předpokládali, že dostanou zelenou k natočení dalšího dílu, ale díky nízkým tržbám a nepříznivé kritice k tomu BOHUŽEL nedošlo. Nezbývá tedy, než zatnout pěsti (nejlépe tak, až se nehty zaryjí do masa) a doufat, že se "The Subtle Knife" a "The Amber Spyglass" přeci jen zrealizují... P.S.: Já chci taky svého démona!!!:-) 4,5* a pro děti na pochopení dosti složité.(10.4.2011)

• Payushka

Nemela jsem tu cest precist si Kompas v knizni podobe, slysela jsem ovsem, ze ji ve filmu dost pozmenili. Coz je imho dobre pro knizku, jinak by to byl tuctovy, neoriginalni brak. Mala holcicka putuje svetem se spoustou postav, jmen, nazvu a zachranuje jine deti. Jak pitoreskni. Nepochopila jsem tu skoro nic, koukat se na druhy dil nechci (ale budu, budu) a D. Craigovi to tu moc slusi. Asi tak.(1.8.2008)

• Renton

Scénář: Chris Weitz .. Říct, že "Pán Prstenu je jen jeden" už se zdá být ohrané, ale pro tuto zcela evidentní vykrádačku schématu Společenstva je to více než přesné. S každou uplynulou minutou je film neinvenční, prázdný, nudný. Weitz ani na moment nedokáže vykouzlit nějakou atmosféru, která by diváka donutila, když už ne se ponořit, tak alespoň namočit. Klady jsou pestrá výprava, pestré digitální doplňky (veškerá fauna) a Dakota Blue Richards (i když má v mnoha různých záběrech jen nasraně jednotvárný výraz, ale to se jistě poddá). Příběh Zlatého kompasu ve mě nevzbudil žádný zájem ač samostatně ani zrovna moc dobře nefunguje - ale že bych o nějaké pokračování stál? Pouhá pohádka, nic pro vyspělého diváka.(12.2.2008)

Pán prstenů je nedostižný, o tom není pochyb, ale oproti bezkrevné Narnii (Eragon je sračka, se kterou si kompas srovnání nezaslouží) je Weitzova adaptace pokladem, který se může stydět akorát za svou délku, které chybí minimálně dvacet minut, aby spousta scén (převážně uprostřed snímku) nepůsobila nemístným, zjednodušujícím dojmem. Weitz není zlý scénárista, ale měl jsem neustále pocit jakoby ho někdo nutil stříhat na pro děti snesitelnou délku, přičemž si Chris zapomněl uhlídat i to hlavní - příběh. Ten je nakonec soudržný a má stále velký potenciál do budoucnosti, ale s větší délkou mohl být vytěžen mnohem lépe. Nicméně, Weitz dokázal, že není jakožto fantasy začátečník takové pako, jakým je bezpochyby Andrew "neumím nic jiného přebarvovat záběry" Adamson, a odvádí výbornou práci jak s herci, tak s trikovými scénámi, které ani jednou nebuší do rohovky silou Eragonovy pěsti. Největší devizou a nadprůměrnou spásou kompasu však nejsou trikové orgie, ani fajnově plynoucí režie, ale trojúhelník D.B. Richards-Nicole Kidman- Sam Elliott. Malá herečka rozhodně má, jako každý dětský herec, mezery v projevu, ale je přesně tím rozkošným diblíkem s lišáckým úsměvem, jakým Lyra je a má podle knižní předlohy být. Sam Elliot si napravuje reputaci po zmršeném Ghost Riderovi a ukazuje, jak má vypadat drsný kovboj a sladce přenádherná Nicole samozřejmě nic nezkazí, stejně jako po vzoru knihy zastrčený Craig. Není to dokonalé a možná jsem nakonec trochu zklamaný, vzhledem k tomu, že jsem ve Zlatý kompas věřil celou svou duší, ale i tak jsem s výsledkem spokojený a na případný druhý díl se i s Weitzem za kamerou těším. A nejen proto, abych konečně viděl poslední tři kapitoly z prvního dílu mé oblíbené knižní série. 7/10(6.12.2007)

Průměrné efekty (taková bitva dvou přerostlých medvíďat je vážně legrační), příšerná hlavní hrdinka (která všechno zná a se vším si poradí), neukotvený a nahodilý design světa bez jakékoliv hloubky (Narnie a Eragon mají dalšího spolunocležníka), plytký děj, až mysteriózně špatný scénář a hafo naivně roztomilých figurek, které profičí pamětí silou mírného vánku a zanechají za sebou velké NIC - děkuji, rád se zasměju. Jediným skutečným kladem je perfektní eklekticko-novátorká Desplatova hudba, která ční nad celým snímkem jako jeho gigantický daemon (deamon, jak je libo). Kol a kolem mi z toho vychází, že přednostní vyhození investic do luftu by bylo od producentů stokrát mouřejší řešení, než natáčení podobné vetchosti. A vůbec, hrál někdy Sam Elliott někoho jiného než kovboje???:) 2,5* (50%)(3.6.2008)

• - V boji o hlavnú úlohu porazila Dakota Blue Richards približne desaťtisíc ďalších uchádzačiek. (Macejko)

• - Eva Green a Daniel Craig se společně objevili již ve snímku Casino Royale (2006). (skinny)

• - Nicole Kidman pôvodne úlohu pani Coulterovej odmietla, pretože nechcela hrať zápornú postavu. Presvedčil ju až samotný autor predlohy Philip Pullman. „Napísal mi tak nádherný list, že som tú úlohu jednoducho musela prijať," povedala herečka. (Macejko)