Zlatý kompas

Zlatý kompas

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie, 2007, 109 min

• mandes

rozpočet : $180 million otvárací víkend : $26,125,000 tržby celosvetovo : $371,860,681(9.12.2007)

• BadoXXII

Veľmi prekombinované a matúce. Dej skáče hore-dole. Príliš veľa vecí (niekedy je menej viac). P. S.: Oscar za vizuálne efekty je veľkým WTF??? 40%(29.4.2010)

Ja sa prikloním k svetovým hodnoteniam. Asi budem súdnosťou mierne mimo ostatného tuzemského priemeru, ale mne sa to pomerne páčilo. Možno mi od 'Prsteňov' chýba dostatočné nasýtenie v ránci fantasy žánru alebo to bude tým, že snežná (ale aj ostatná) krásna výprava dokonale sadla do terajších chladných dní. Každopádne som rád, že som sa nedal odradiť prvými komentmi a vychutnal som si to v kine. Ale knihu som nečítal, takže to je ďalšia možná varianta. Každopádne, keby som na filme nebol s priateľkou, ktorá pozná knihy o Lyre spamäti, asi by som sa dejovo nechytal a mnoho faktov by mi uniklo. Pomalší, vecnejší a faktovo náročný rozjazd mi z pamäti vyšklbla dejovejšia, príbehovejšia,fantasy prvkami, súbojmi a efektami oveľa lepšie nabitá druhá polovica. Ja len dúfam, že pre mňa mierne nepochopiteľné fiasko neohrozí natočenie ďalších dielov, ktoré snáď budú viac charizmatickejšie a charakterovo rozvitejšie. 75%.(14.12.2007)

Co se týče výpravy a zkrátka celé vizuální stránky filmu, je tohle naprosto bez pochyb nádherně zpracované.Obdivuji každého,kdo se pouští do vymýšlení nových a nových světů a zároveň uskutečňování filmové nebo knižní podoby,protože já takovým talentem obdařená nejsem a moje fantazie zkrátka tak daleko nesahá.Každopádně jde tu tak trochu o nevyužitý potenciál,nejspíš co se příběhu týče.Ten je místy dost děravý a bohužel není moc chytlavý,do děje mě to prostě moc nevtáhlo.Medvědi jsou úžasní,malá Dakota přesvědčivá,Nicole úžasná a Evě Green to neskutečně sluší.Bezpochyby všichni zmínění podávají skvělé výkony,ale na ty čtyři hvězdičky to u mě prostě není.Navíc mluvící zvířata pro mě vždycky byli,jsou a budou kýčem.Jinak nechápu srovnávání s Pánem prstenů,je samozřejmé,že když budete Zlatý kompas srovnávat s něčím,co je úplně jiné kafe a navíc nemá v dnešním filmovém světě obdoby,vyjde z toho tak nízké hodnocení.Takže se té chyby pro příště proboha vyvarujte,protože tyhle dva snímky mají pramálo společného.(9.4.2011)

Hodnotenie je za to ako z filmu srší proticirkevný rozmer predlohy a za vizuál. Inak určite radím radšej siahnuť po knihe, Weitzovi asi niekto odtrhol posledných pár desiatok strán takže to uťal asi najdebilnejším možným spôsobom. Inak ppc vymyslený svet. 7/10(26.5.2014)

• - Ve filmu tento fakt sice není řečen, ale v knize je uvedeno, že zlatý kompas byl vyroben v alternativní Praze v Lyřině světě. (Dracconnis)

• - Jméno "Serafina Pekkala" vzniklo, když Philip Pullman brouzdal finským telefonním seznamem. (Teres)

• - Nicole Kidman a Daniel Craig si spolu ve stejném roce zahráli také ve snímku Invaze (2007). (skinny)