• Payushka

Nemela jsem tu cest precist si Kompas v knizni podobe, slysela jsem ovsem, ze ji ve filmu dost pozmenili. Coz je imho dobre pro knizku, jinak by to byl tuctovy, neoriginalni brak. Mala holcicka putuje svetem se spoustou postav, jmen, nazvu a zachranuje jine deti. Jak pitoreskni. Nepochopila jsem tu skoro nic, koukat se na druhy dil nechci (ale budu, budu) a D. Craigovi to tu moc slusi. Asi tak.(1.8.2008)

Ďalšia fantasy, ktorá určite chcela zažiariť viac ako sa jej to nakoniec podarilo. Slušná výprava, triky v kombinácii s výborným hereckým obsadením dávali tušiť, že by to mohlo byť zaujímavé. Bohužiaľ, príbeh sa mi zdal pre detského diváka miestami dosť nezrozumiteľný a pre dospelých zase málo napínavý. Úroveň kvality si udržal asi na úrovni Narnie, bohužiaľ naviac to nemalo. Preto najvydarenejšia fantasy za posledné roky je Hviezdny prach, okolo ktorého nebolo toľko kriku. Potichu prišiel, zaujal, zabavil. Na pláne sú ešte dve pokračovania, takže ak chce Zlatý kompas zaujať, bude musieť hľadať iný kurz. 60%.(3.2.2009)

Po dalším zhlédnutí musím přehodnotit svůj původní verdikt a nadšeně zaplesat. Vizuálně takřka bezchybné (za slovem "takřka" se ukrývá až příliš digitální opice Nicole Kidmanové), dějově úžasné a originální. Celkový dojem kazí pouze malý prostor pro rozvedení jednotlivých charakterů a totálně neuzavřený konec. Tvůrci "Zlatého kompasu" zřejmě předpokládali, že dostanou zelenou k natočení dalšího dílu, ale díky nízkým tržbám a nepříznivé kritice k tomu BOHUŽEL nedošlo. Nezbývá tedy, než zatnout pěsti (nejlépe tak, až se nehty zaryjí do masa) a doufat, že se "The Subtle Knife" a "The Amber Spyglass" přeci jen zrealizují... P.S.: Já chci taky svého démona!!!:-) 4,5* a pro děti na pochopení dosti složité.(10.4.2011)

taková variace na Narnii. Opět spousta dětí, který já zrovna ve fantasy nemusim, krom toho opět vcelku nesympatický, ale rozhodně nemůžu říct, že hrajou špatně, jen se pak vždycky děj zvrtne na strašně dětinskou a naivní stranu, což už mi dost vadí a tady se to právě stalo. Na druhou stranu mě ale mile překvapili Craig a hlavě Nicole Kidman, u nich u obou sem měl pocit, že se do takovýhle fantasy prostě nemůžou nikdy hodit, ale on je nakonec opak pravdou. Sice Craig nemusel nic předvádět a abych pravdu řek, tak příběh zas tak moc jako fatnasy nepůsobí,ale přesto se mi ve svý roli líbil a Nicol Kidman se do ní přímo hodila. Triky jsou taky na hodně slušný úrovni. Škoda jen takovýho nevýraznýho příběhu, kterej je ještě stupidně v půlce utnutej a slabšího scénáře, kterej se sice drží tý hlavní stopy celkem slušně, ale detaily skoro vůbec neřeší a tak se dostavujou celkem často chyby v příběhu. slabší 4*(15.12.2007)

Jako příběh i ztvárnění neskonale krásné, leč už od prvních okamžiků jsem si v hlavě začal utvářet seznam lidí, kterým se to nebude líbit. Když to řeknu jinak - Kompas se nemůže líbit lidem bez fantazie. Jinak je to nádherný příběh s úžasným vizuálním podkladem. To, že jsem nevěděl, že jde jen o část příběhu (a tak jsem najednou koukal na titulky...) je spíš moje věc, jinak snad až na několik deux ex machina scén vážně nemám co vytknout.(14.12.2007)

• - Philip Pullman, autor předlohy, si přál Jasona Isaacse do role Lorda Asriela, Nicole Kidman do role paní Coulterové a Samuela L. Jacksona jako Lee Scoresbyho. Neměl ale žádnou moc nad castingem, tak byla podle jeho přání obsazena jen Kidman. (Elisebah)

• - Režie byla nejprve nabídnuta Ridleymu Scottovi, nakonec ji ale přijal Chris Weitz, který po dopsání scénáře nejprve odstoupil se slovy, že na to asi nemá. K projektu se vrátil po roce, kdy odpadl náhradník. (xjane)

• - Uvažovalo sa aj o natočení pokračovania, no pre neúspech a nízke tržby tohto filmu sa tvorcovia rozhodli pokračovanie nenatáčať. (patrik1177)