Dalsi snad uz sta variace na to samy. Je sice fajn, ze tentokrat jsme se z cistyho fantasy prenesli do trosku modernejsiho sveta, ale co z toho, kdyz je to furt o tom samym, kdy nakej malej fakan musi zachranit svet. Jak dlouho se jeste budou tocit fantasy, kde je v hlavni roli nejakej malej smrad. Netvrdim, ze se obcas nezadari, ale tohle rozhodne neni ten pripad. Holka v hlavni roli me naprosto neskutecne srala, byla silene nesympaticka a jak furt mlela ty radoby hrdinsky proslovy a furt vse vedela, kazdyho chtela zachranit a do vseho se srala, zkratka sem mel chut ji rozkopat drzku. Co se tyce ostatnich hercu, ty bohuzel nebo bohudik nemaj moc prostoru, takze nic moc nepredvedou, ale ani se neztrapni. Navic ani triky nejsou uplne bezchybny a do toho je ve filmu dost casto naka logicka chyba. Ale abych jen nekritizoval, tech 110 minut uteklo prekvapive rychle, sem tam se najde nejaka pusobiva scena, jako treba souboj medvedu a sem tam tu je nakej dobrej napad. Navic po celou dobu hraje solidni hudba. Nenudil jsem se, ale za stokrat ohranej pribeh, kterej je sem tam nechtene smesnej a naprosto prisernou holku v hlavni roli nemuzu dat vic jak 3*.(14.12.2007)

KINO/// Obsazení 9/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +famozní a zároveň excelentní Dakota Blue Richards, kvůlí ní jsem šel na tento film a nezklamala, svět a příběh ve kterém se děj odehrává, a nesmím opomenout velice kvalitní technické zpracování i hudební doprovod -bohužel to kazí zkratkovitý stříh, který hodně ubírá na celkové akčnosti a velkoleposti snímku, nebýt toho bylo by hodnocení vyšší a zároveň scénář je jaksi chladný, nebo snad mohu říct prázdný, prostě pěkně se na to kouká, ale že by mě to uneslo, nadchlo a já nemohl dospat dalších dílů.../// Budu to tedy brát jen jako zahřívací kolo pro další příběhy z tohoto světa. Který se autorům podařil udělat velmi originálně se spoustou nových prvků. Nejvíce asi postřehnete palivo pro dopravní prostředky a archytekturu. Rovněž nápad se zvířaty místo duší je báječný. Za tohle klobouk dolů. Navíc k dobru připíšu, že film je dospěleší, než třebas taková Narnie. A závěrečná válečná vřava je úpřímo hustá. A když už jsme u srovnávání s Narnií. Jistě si pamatujete dětské představitele. Asi by jste jim nejraději zakroutili krkem. Zde je hlavní dětská představitelka pravý opak. Toť vše co jsem chtěl říci./// Celkem 76%///(19.12.2007)

Hrozně dětské, moc barvičkami přeplácané, až trapně optimistické, ale nakonec i velmi svižné. Takový je Zlatý kompas - fantasy, která se jako další na nezastavitelném manufakturním pásu snažila dokázat, že kvalitám Jacksonovského Pána prstenů se dá minimálně vyrovnat. Jenže ono to asi vážně nejde (což je dobře), a jediný člověk, který by to mohl dokázat, má aktuálně ve spárech další tolkienovskou libůstku, Hobita. Chriz Weitz, tvůrce skvělých Prciček, se prý kdysi ke Kompasu vyjádřil, že "na to nemá" a režie se ujmout nechtěl. Tak PROČ mu hollywoodská mašinérie tak jako tak vtlačila scénář do rozklepaných rukou? Snímek je to sice nápaditý a nuda u něj až na několik slabších výjimek nehrozí, jenže jinak je to děsně tupé a arogantní: jak mohli tvůci počítat s dalšími díly (Zlatý kompas končí v podstatě jako Společenstvo prstenu), když atmosféra si vzala s velkou grácií dovolenou, herci velkých jmen tu hrají pět minut a hlavní postavou je předčasně vyspělá otravná holčička? Zvířecí démoni jsou sice super nápad (Pullmanův!), ale na nezapomenutelnou výpravu do světa fantazie to nestačí...(5.10.2009)

50% - Celou dobu, co jsem film sledoval, jsem si říkal, že mám před sebou přeci jen o něco lepší dílo, než byly Letopisy Narnie. Triky byly povedené, lední medvěd s nádherným hlasem Iana McKellena strčil Aslana s klidem do kapsy (ještě, že jsem to neviděl dabované) a herecké výkony byly také celkem koukatelné. Ale ta trapná závěrečná bitvička a divný konec mě dost zklamaly, takže horší 3*...(16.1.2008)

Po dalším zhlédnutí musím přehodnotit svůj původní verdikt a nadšeně zaplesat. Vizuálně takřka bezchybné (za slovem "takřka" se ukrývá až příliš digitální opice Nicole Kidmanové), dějově úžasné a originální. Celkový dojem kazí pouze malý prostor pro rozvedení jednotlivých charakterů a totálně neuzavřený konec. Tvůrci "Zlatého kompasu" zřejmě předpokládali, že dostanou zelenou k natočení dalšího dílu, ale díky nízkým tržbám a nepříznivé kritice k tomu BOHUŽEL nedošlo. Nezbývá tedy, než zatnout pěsti (nejlépe tak, až se nehty zaryjí do masa) a doufat, že se "The Subtle Knife" a "The Amber Spyglass" přeci jen zrealizují... P.S.: Já chci taky svého démona!!!:-) 4,5* a pro děti na pochopení dosti složité.(10.4.2011)

• - Celosvětová premiéra proběhla 27. listopadu 2007 v Londýně. (Varan)

• - Režie byla nejprve nabídnuta Ridleymu Scottovi, nakonec ji ale přijal Chris Weitz, který po dopsání scénáře nejprve odstoupil se slovy, že na to asi nemá. K projektu se vrátil po roce, kdy odpadl náhradník. (xjane)

• - "The Golden Compass" je americká verze názvu knihy. V Anglii se jmenuje "Northern Lights". (Elisebah)