Zlatý kompas

The Golden Compass

Zlatý kompas

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie, 2007, 109 min

Chris Weitz natočil poutavou fantasy výpravu se vším všudy. Nicole Kidman byla k sežrání, asi nejlepší herecký výkon. Díky originálnímu znění jsem si mohl užit nezapomenutelný hlas ,,gandalfa,, Ian McKellena, v cz dabingu nemohl na 100% vyznít lední medvěd jako v angličtině  Filmu by podle mě prospěl delší čas, aby se mohl více věnovat postavám, Daniel Craig nedostal skoro žádný prostor, škoda. Dakota Blue Richards byla příjemná a ne otravná jako většina dětských (ne)herců. Možná bylo pro mě plus, možná mínus, že jsem nečetl knížní předlohu, i tak sem se skvěle bavil. Pěkných 8/10* btw: těším se na celou trilogii…jestli teda bude...???...(12.2.2008)

• Slasher

Zlatý Kompas je další film co se veze na současném boomu fantasy. Podobné snímky nevyhledávám, ale tohle jsem náhodou viděl. Nemůžu říct že by to bylo vyloženě špatný, jen to na mě zapůsobilo jako slátanina s trapným příběhem. Je rozhodně na co se dívat (zásluha dnešních efektů) a to aniž by vás to znudilo, ale jak říkám ta zápletka je klon na extou a taky nepříliš zajímavý nebo charakterní postavy (kromě démonů, což je jediný dobrý nápad ze všech). Daniel Craig je na plátně minimum času a Nicole Kidman docela perlí, ale nic moc na celku nezmění. No alespoň mám jasno, že dvojku a trojku nejspíš nikdy neuvidím:)(16.12.2007)

Pro mě to bylo velmi milé překvapení. Zajímavá fantasy s poměrně složitým světem (hodně se mi líbila myšlenka daemonů), celkem hezkými triky a navíc docela drsná. Trošku trapní mi přišli rusky mluvící zlosynové (Proč proboha? Když už museli mluvit jinou řečí, proč nebyla raději vymyšlená?). Malá Lyra, která byla hlavní postavou, byla naštěstí dobře vybraná a zahraná. Takže já osobně se na možné pokračování opravdu těším. Kdybych měla srovnávat s Narnií, tak je pro mě Kompas o třídu výš. No možná i o dvě.(26.6.2008)

• Hromino

Vím, že si film objektivně tu jednu hvězdu nejspíš nezaslouží, ale protože jsem filmem tak strašně znechucen, dovolím si hodnotit pro jednou subjektivně a udělit ji pouze za Dakotu Blue Richards, která byla jediným přínosem pro tenhle film a povedlo se jí postavu Lyry vystihnout vesměs úspěšně. Nikdy jsem nebyl nijak zvlášť proti filmovým změnám oproti knižní předloze, pokud teda mají smysl, nejsou samoúčelné a pro film jsou přínosem. Nicméně to, co zde napáchal scenárista a nejspíš i producenti, je vyloženě na několik pořádných facek. Převést tak nadějnou knižní sérii, která je s každým dílem propracovanější a více na zamyšlení, v naprosto nesmyslný mišmaš, který je přednostně zaměřen na děti a hromada zajímavých myšlenek pohřbena, případně zoufale nedotažena do konce – to na nic jiného než pořádné profackování snad ani není. Hlavně myšlenka duše přebývající mimo tělo v podobě zvířete – daemona – je podána naprosto tragicky, tempo snímku je přímo vražedné, většina herců jen naprázdno odříkává své repliky, nesmyslné změny oproti předloze (proč to na konci uťali tak nešikovně?) a už tak dost osekaný příběh jedině nudí. Ne, raději už nebudu dál vypisovat, co všechno tu bylo špatně, protože to by bylo ještě na dlouho.(17.8.2008)

Tvůrci si po Pánu prstenů usmysleli, že fantasy příběhy mají budoucnost. Otázka je, jak moc chytlavé a důrazné ony příběhy budou. Pokud to bude znít opravdu velkolepě, mohutně nebo dětsky a nudně, jako právě Zlatý kompas, kde hlavní hrdina je vlastně holčička a celé je to dětsky laděné, i když věřím, že dospělý se na to s radostí taky podívá. Zlatý kompas, ačkoliv, jsem o knize, ani o úspěšné trilogii jakživ neslyšel je dosti zvláštní příběh odehrávající se v dosti zvláštním světě, což rozhodně není nic špatného, jen s tím rozdílem, že příběh i svět kolem něj mi vyzní jako neskutečný paskvil, který se snaží dát dohromady velkolepý příběh, což je jasné, proto je to trilogie, ale vznikne z toho průměrný příběh, který se s velkolepostí těžko dá srovnávat. Snaha o úspěch u autorů je znát. Už hlavně tím, kteří herci se pod něj podepsali. Sám jsem ale zvědavý, zda-li se tato trilogie dopraví do svého konce. No, a jestli se natočí druhý díl, zřejmě já se na něj koukat už nebudu, protože Zlatý kompas mě příběhově nijak neohromil ani nenadchl, pouze, částečně potěšil.(20.1.2008)

• - Ve filmu tento fakt sice není řečen, ale v knize je uvedeno, že zlatý kompas byl vyroben v alternativní Praze v Lyřině světě. (Dracconnis)

• - Nicole Kidman a Daniel Craig si spolu ve stejném roce zahráli také ve snímku Invaze (2007). (skinny)

• - Pro film bylo potřeba vyrobit 6 různých kompasů, jejichž výroba byla velmi náročná. Jeden z nich byl programovatelný, takže se lehce nařídil přesný pohyb ručiček. (xjane)