Chladný, odtažitý, nesmlouvavý. Tony Gilroy je velmi moudrý muž, který si z jména dokázal udělat trademark, pod nímž se chystá distribuovat zboží té nejlepší jakosti. Už z úvodního monologu Toma Wilkinsona vás zamrazí tak, že neroztajete do závěrečných titulků, jelikož tato vysoká právnická hra, v níž jde o život, vás sejme svojí formální strohostí, která dává dostatek prostoru příběhové peripetii a hereckému divadlu, ve kterém ctihodná akademie opět ověnčila nesprávnou osobu. Tilda Swinton se svých pár minut tváří jako upjatá stará panna a hned se snášejí zlaté sošky. Ale jinak až na uspěchaný úvod bez silnějších připomínek. 4 a ½ (s příslibem brzkého shledání).(29.3.2008)

WOW! Takýchto inteligentných, brilantne napísaných, precízne zrežírovaných (záverečná polhodina je taká napínavá, že z toho puká obrazovka televízora) a bravúrne zahraných (Tilda je proste skvelá!) právnických thrillerov nie je nikdy dosť. Aj sám Sidney by mohol byť hrdý, keby niečo takéto natočil. P. S.: Komu sa scéna s koňmi zdá ako deus ex machina, ten úplne nepochopil celú jednu rovinu rozprávania (so synovou fantasy hrou, knižkou, ilustráciami v nej, Arthurovou fascináciou príbehom... je v tom trochu mystiky, čo je v tomto inak dosť chladnom filme veľmi zaujímavý, hrejivý prvok).(5.9.2008)

Rozpočet $25miliónovTržby USA $49,033,882Tržby Celosvetovo $92,991,835Tržby za predaj DVD v USA $18,793,550 //počet predaných kusov 1,085,966║ Úvodom nám je predstavení akýsi súdny odborník Michael Clayton (George Clooney) vrátene jeho životných problémov, potom nám je postupne prehodení bez lepšieho vysvetlenia súdny spor a od neho vyplývajúce vyhrotené spory medzi kolegami právnickej firmy U/North... dej nás v týchto rovinných celkoch necháva len nečinne sledovať, malinké skladačky horko ťažko zapadajúce do seba, nehovoriac ani o postave Toma Wilkinsona. V podstate v našom nevedomí nás režisér Tony Gilroy drží v šachu aby sme nemali až tak obširný prehľad o čo vlastne ide... Takže keď to zhrniem - z ponurého deju, čo ide takmer po celý čas tak pomalým tempom, že nechýba aby ste to buď včas zabalili, prípadne si pri tom prispali, sa vyrysuje svojim záverom taká silná dejová presmička, že svojou originálnosťou dá v momente zabudnúť na to divácke utrpenie čo prežívate zhruba 90% minutáže. Je to jeden z tých filmov čo si žiada vašu plnú pozornosť, lebo ináč vám nezapasujú spočiatku banálne udalosti, priamo v deji čo v prestrihoch. "Záver filmu to tak rozbalí, že nestíhate sa čudovať aká zaujímavá téma sa z toho nakoniec vykľula." V určitom zmysle je to také Sicko 2 z iného uhľu pohľadu /videl v kine: 75%/(13.5.2008)

Tenhle film trpí naprostou nesrozumitelností až do samého konce, kdy autoři v poslední minutě předvedou, jak jsou fikaní, že před divákem veškerou logiku příběhu dokázali tak dlouho utajit . Problém je dostat přes ty téměř dvě hodiny pobíhajících postav, kdy není šance dobrat se toho, proč pobíhají pravě tak, jak je autoři nutí. Silnější povahy, které dokážou od film odejít v polovině, se vysvětlujícího konce ani nemusejí dočkat.(10.4.2009)

Tvrdé drama prosperující z hlavních hvězd, kde dobrý výkon je u Clooneyoho zamozrejmosti. na piedestal bych poslal Toma Wilkinsona, ktery ma perfektni hlas a pri monologu k Michaelovi byl naprosto uzasny. Ale dej je dost pomaly, casto prevladaji neprehledne momenty a zbytecne pasaze. Na Claytona jsem se opravdu moc tesil, ale prislo docela silne zklamani. Tilda Swinton mi je neprijemna a jeji "velky" vykon jsem nikde nevidel! 6/10(19.2.2008)

• - Během natáčení tohoto svého režijního debutu se Tony Gilroy navrátil do míst kde vyrůstal - Orange Country v New Yorku. Pro natáčení tak využil mnoho lokací v bezprostředním okolí této lokace, kde to dobře zná (ve filmu se tedy objevuje např. jeho škola, viadukt, letiště, atd.). (DaViD´82)

• - Jediný z filmů, který byl nominován na Oscary 2008 do více než jedné herecké kategorie. (DaViD´82)

• - Michael Clayton se narodil v září 1959. Jelikož se ve filmu zmíní, že je mu pětačtyřicet let, tak to děj filmu zasazuje do období mezi roky 2004 a 2005. (DaViD´82)