• novoten

Tváří v tvář přesvědčivému výrazu bojovníka Clooneyho a Howardovým tklivým tónům se se svým hodnocením možná cítím i provinile, ale jakákoli spásná idea, varovný prst nebo dusivá výpověď se topí v nedořečené a přesto zbytečně propletené nudě, která minutu od minuty stále jasněji plyne k nepřekvapujícímu závěru.(21.8.2008)

MICHAEL CLAYTON patří k filmům, o kterých netřeba moc psát, stačí je „bez námahy“ vnímat, jako by i jeho úspěch vzešel „pouze“ z dobrého režisérského úsudku a dobrých herců. Je to velmi, velmi dobrý film – tak dobrý, jak jen „malý“, do sebe uzavřený film může být. Netrpí chybami, kterými by si naběhly obdobné současné filmy; Tony Gilroy náznaky nepatřičných ambicí, které látka implicitně obsahuje [narativní hra, právnické drama s liberální agendou, paranoidní právnický thriller, oscarové výkony ve vedlejších rolích, rodinné melodrama, výrazný oblouk polepšení se hrdiny atd.], výborně tlumí, ale zároveň nepodléhá současné módní tendenci „špinavých“ filmů s temnou atmosférou a nekorektně se chovajícími hrdiny, které prvoplánově komplikují (ne-li znemožňují) citovou identifikaci. Gilroy emoce zná, jen je úsporně halí do ryze vizuálních komentářů a neokázalých dialogů. Jinými slovy zbavil příslušné žánry (právnické, trochu i rodinné drama) patiny mnohokrát viděných klišé, psychologizování a přepjatých emocí, ale přitom dokázal natočit velmi empatický film.(27.1.2008)

Michael Clayton mi nabídl naprosto odlišnou podívanou, než jsem od něj původně očekával. Žádné soudní pře, žádná nablýskaná kriminální story s šokujícím finálním rozuzlením, nýbrž dokonale civilní a precizní drama s přímo heroickými hereckými výkony. Nemluvím ani tak o Georgi Clooneym, který si odvádí opět svůj klasicky vysoký standart a coby neústupný vyjednavač tušící velký podvod je více než přesvědčivý, ale především o vyšinutém Tomu Wilkinsonovi a jeho únavných monolozích a advokátce Tildě Swinton, která si v sobě snad stále nese kus té zlé královny z Narnie. A byť jsem byl zpočátku dost skeptický a zápletka mi připadala dost přitažená za vlasy, tak pomalu se rozplétající scénář mě postupně dokonale vtáhnul a závěrečnou část už jsem si vyloženě užíval. Tony Gilroy natočil sice nenápadný, ale velmi rafinovaný snímek, který v krátkodobém rozmezí patří k pilířům svého žánru..(29.8.2012)

Při sledování tohoto filmu mi bylo těžko, ale jakmile skončil, okamžitě jsem dostal chuť se opět ponořit do toho intrikářského pekla plného otupělých monster skrývajících se v luxusních oblecích a obrněných aurou sebejistoty, jejichž cílem je ze svých pevností z oceli a skla vést nájezdy na ty, kterým jed společnosti ještě nevyžral z těla zbytky lítosti a smyslu pro spravedlnost a neudělal z nich loutky velkých společností, které ztratily masku lidskosti někde na půl cesty z Harvardu. Michael Clayton je velmi těžký film a s divákem se nepáře, ale odměnou za vaši trpělivost vám naservíruje strhující a chytré drama podpořené bezesporu famózními výkony George Clooneyho, Toma Wilkinsona a Tildy Swinton. Tony Gilroy tímto filmem dokázal, že vedle scénáristiky bravurně zvládá i režisérské řemeslo a myslím si, že právě Michael Clayton je právě ten druh filmu, který by měl vidět každý, protože zpracovává velmi závažné téma a jestli film dokáže být něčím více, než jen zábavou, měl by být právě něčím takovým - naléhavou sondou pitvající temné odstíny dnešní společnosti. 90%(8.12.2008)

George Clooney dokazuje svou obrovskou kvalitu a stoupající vyzrálost. Za pár elt z něj bude nový Sean Connery, protože nejen, že jdou jeho herecké kvality s jeho lety nahoru, ale také jeho vzhled se stává vyzrálým pohledem elegána, který si dokáže podmanit kohokoliv. V Michaelu Claytonovi se sešlo herecké obsazení, které by se dalo závidět. Vedle elegána Clooneyho, z mnoha vedlejších rolí známý Tom Wilkinson, velmi známý Sidney Pollack a talentovaná Tilda Swinton, která se konečně proměnila zpět v opravdovou ženu. Z počátku divák netuší, co se bude pořádně dít, ale během několika minut je rychle předvedenou, kdo je vlastně pan Clayton, jaká je jeho funkce a důležitost pro právní firmu, v které pracuje. Muž, který je kouzelníkem a dokáže neuvěřitelné věci čelí největší zkoušce kariéry a je v ní úchvatný. Po hereckém koncertu, který než chválit potěší tempo snímku zbývá snad jen příběh, který není nijak přelomový ani nový, ale je předveden příjemně a svižně s trochu odfláknutou charakteristikou několika postav a jejich záměrů.(17.4.2008)

• - Během natáčení tohoto svého režijního debutu se Tony Gilroy navrátil do míst kde vyrůstal - Orange Country v New Yorku. Pro natáčení tak využil mnoho lokací v bezprostředním okolí této lokace, kde to dobře zná (ve filmu se tedy objevuje např. jeho škola, viadukt, letiště, atd.). (DaViD´82)

• - Do některých kin byl snímek poslán pod názvem „State's Attorneys“. (HellFire)

• - Michael Clayton se narodil v září 1959. Jelikož se ve filmu zmíní, že je mu pětačtyřicet let, tak to děj filmu zasazuje do období mezi roky 2004 a 2005. (DaViD´82)