Tvrdé drama prosperující z hlavních hvězd, kde dobrý výkon je u Clooneyoho zamozrejmosti. na piedestal bych poslal Toma Wilkinsona, ktery ma perfektni hlas a pri monologu k Michaelovi byl naprosto uzasny. Ale dej je dost pomaly, casto prevladaji neprehledne momenty a zbytecne pasaze. Na Claytona jsem se opravdu moc tesil, ale prislo docela silne zklamani. Tilda Swinton mi je neprijemna a jeji "velky" vykon jsem nikde nevidel! 6/10(19.2.2008)

Tentokrát začnu citací trefného komentáře kolegy Superpero: "Film s nejdelším rozjezdem v historii." Na druhou stranu ta ocenění - 1 Oscar 1 + 6 nominací včetně na nejlepší film. Já bych to viděl tak mezi - začátek je opravdu dlouhý a nepřehledný (málem jsem odešel), pak je to dobře natočené drama s mým oblíbeným Georgem Clooneym v roli uklízeče problémů velké právnické firmy. Ale stejně jsem nepochopil nejasně definované vztahy mezi subjekty předmětného právního sporu postižení občané, Kenner, Bach a Ledeen a firma U/North, což mi dost kazí i celý film (a podle komentářů ostatních nejsem sám). Myslím si ale, že i v obsahu na ČSFD je chyba a že Claytonova firma Kenner, Bach a Ledeen nevede spor p r o t i U/North. To je to dost zásadní vada i jinak docela překomplikovaného scénáře. Potěšilo mne, že v klíčové scéně filmu se i těžce zkoušený Clooney taky držel úsloví: "Nechte to koňovi, má větší hlavu." Trailer: http://www.csfd.cz/film/223275-michael-clayton/videa/(1.7.2009)

Při sledování tohoto filmu mi bylo těžko, ale jakmile skončil, okamžitě jsem dostal chuť se opět ponořit do toho intrikářského pekla plného otupělých monster skrývajících se v luxusních oblecích a obrněných aurou sebejistoty, jejichž cílem je ze svých pevností z oceli a skla vést nájezdy na ty, kterým jed společnosti ještě nevyžral z těla zbytky lítosti a smyslu pro spravedlnost a neudělal z nich loutky velkých společností, které ztratily masku lidskosti někde na půl cesty z Harvardu. Michael Clayton je velmi těžký film a s divákem se nepáře, ale odměnou za vaši trpělivost vám naservíruje strhující a chytré drama podpořené bezesporu famózními výkony George Clooneyho, Toma Wilkinsona a Tildy Swinton. Tony Gilroy tímto filmem dokázal, že vedle scénáristiky bravurně zvládá i režisérské řemeslo a myslím si, že právě Michael Clayton je právě ten druh filmu, který by měl vidět každý, protože zpracovává velmi závažné téma a jestli film dokáže být něčím více, než jen zábavou, měl by být právě něčím takovým - naléhavou sondou pitvající temné odstíny dnešní společnosti. 90%(8.12.2008)

Uvítal bych v případě hl.hrdiny lepší dabing a vůbec, film jako takový spíše průměr, ale... poněkolikáté se už líbí.! Zkrátka, kterak jedna megaspolečnost se rozhodně zlikvidovat nepohodlné právníky, kteří vědí až příliš o "karcinolátkách", kterými ona "ekospol." zahlcuje všechna svá pole a živí jimi svou úrodu..(3.12.2011)

Michael Clayton je sekáč. Když se dostanete do nějakého průseru, zaručeně vás z něj vyseká. Coby sekera mu poslouží vlídné slovo podložené nějakým tím úplatečkem. Jeho práce by mu asi nezajistila doživotní členství v klubu neposkvrněných duší, ví, jakým svinstvem si špiní ruce, ale zároveň ví, že musí uživit svého syna a vykoupit bratra z dluhů, do nichž se namočil. Michael Clayton usiluje o realistický pohled do zákulisí „vysokých her“, dalece přesahujících horizont, kam dohlédne běžný smrtelník. S věrohodností jsem až na „morálně líbivější“ závěr problém neměl, s tempem vyprávění ano. Hned na začátku dojde k určitým nemilým událostem, pročež se děj přesune o čtyři dny vzad, aby bylo jasnější, proč k oněm nemilým událostem došlo. Jenže ono to jasnější není, z filmu jakoby někdo vystřihnul dvacet minut zevrubněji vykreslujících psychologický „rozklad“ některých postav. Chovají se takhle, „blik!“, jsme zpátky na začátku, chovají se jinak. U thrilleru, jenž si nárokuje přídomek „psychologický“ něco podobného překvapí, každopádně mě to vede k podezírání režiséra z toho, že si tímhle „trikem“ chtěl zajistit pozornost všech diváků až do konce. V mém případě mu to vyšlo, takže jsem ochotně sledoval těžkopádnou první polovinu plnou postav a slov, abych byl následně odměněn druhou těžkopádnou polovinou plnou postav a slov. Clooney má úžasné charisma a stejně jako Tilda Swintonová předvádí kus vyzrálého herectví, jejich postavy by svou nejasností, svými neostře řezanými rysy, abych použil honosnější obrat, lépe pasovaly do nějakého „meta“ podobenství. Ale na rozdíl od Ďáblova advokáta nejsou přítomny žádné indicie, jež by tomu nasvědčovaly. Jestli má přesto jít o snímek podobného myšlenkového rozpětí, poníženě smekám svůj imaginární klobouk – neprozíravě jsem podlehnul dojmu, že sleduji „pouze“chytrou komerci, čnící nad jiné chytré komerce pravdou, která nepůjde každému k duhu. 75% Zajímavé komentáře: imf, Jhershaw, anais, Torrance(16.3.2008)

• - Během natáčení tohoto svého režijního debutu se Tony Gilroy navrátil do míst kde vyrůstal - Orange Country v New Yorku. Pro natáčení tak využil mnoho lokací v bezprostředním okolí této lokace, kde to dobře zná (ve filmu se tedy objevuje např. jeho škola, viadukt, letiště, atd.). (DaViD´82)

• - Michael Clayton (George Clooney) nosí hodinky značky Jaeger-LeCoultre Master Hometime. (dyfur)

• - Jediný z filmů, který byl nominován na Oscary 2008 do více než jedné herecké kategorie. (DaViD´82)