Chladný, odtažitý, nesmlouvavý. Tony Gilroy je velmi moudrý muž, který si z jména dokázal udělat trademark, pod nímž se chystá distribuovat zboží té nejlepší jakosti. Už z úvodního monologu Toma Wilkinsona vás zamrazí tak, že neroztajete do závěrečných titulků, jelikož tato vysoká právnická hra, v níž jde o život, vás sejme svojí formální strohostí, která dává dostatek prostoru příběhové peripetii a hereckému divadlu, ve kterém ctihodná akademie opět ověnčila nesprávnou osobu. Tilda Swinton se svých pár minut tváří jako upjatá stará panna a hned se snášejí zlaté sošky. Ale jinak až na uspěchaný úvod bez silnějších připomínek. 4 a ½ (s příslibem brzkého shledání).(29.3.2008)

V rozhovorech o filmu (v bonus sekci DVD) Tom Wilkinson doufá, že divací z filmu "roztají v křesle". Já k němu byl přimražen, ale to ho doufám neurazí. MICHAEL CLAYTON je inteligentní, ale především originální "právnický" thriller. Přívlastek "právnický" pak patří do velmi silných uvozovek a slouží spíš jen pro orientaci, tak se nenechte zmást, žádné soudní síně vás tu nečekají, ale jen velmi dobrý, přehledný a mírně děsivý scénář. Komentář pro George Clooneyho by pak byl zbytečný, tohle je jeden z nejlpších herců dneška. Tohle jsem měl vidět v kině!(22.2.2009)

Filmov z právnickeho prostredia poznáme viacero, väčšinou sú fajn, aj keď pôsobia, že také nebudú. Vyvolávač dažďa, Firma, či Erin Brokovitch, to sú filmy, ku ktorým M.Clayton dobre zapadne. Film stojí na kvalitnom hereckom obsadení , pretože napínavých alebo akčných momentov, je tu pomenej. To ale neznamená, že sa budete nudiť. G.Clooney hraje svoj štandard, ale T.Wilkinson nad ním herecky trčí ako mrakodrap. A záver..., ten som si pustil asi trikrát. Roztrasená a nechápavá T.Swinton v rozhovore s Clooneym fakt nemá chybu. Film 80%.(1.2.2009)

George Clooney dokazuje svou obrovskou kvalitu a stoupající vyzrálost. Za pár elt z něj bude nový Sean Connery, protože nejen, že jdou jeho herecké kvality s jeho lety nahoru, ale také jeho vzhled se stává vyzrálým pohledem elegána, který si dokáže podmanit kohokoliv. V Michaelu Claytonovi se sešlo herecké obsazení, které by se dalo závidět. Vedle elegána Clooneyho, z mnoha vedlejších rolí známý Tom Wilkinson, velmi známý Sidney Pollack a talentovaná Tilda Swinton, která se konečně proměnila zpět v opravdovou ženu. Z počátku divák netuší, co se bude pořádně dít, ale během několika minut je rychle předvedenou, kdo je vlastně pan Clayton, jaká je jeho funkce a důležitost pro právní firmu, v které pracuje. Muž, který je kouzelníkem a dokáže neuvěřitelné věci čelí největší zkoušce kariéry a je v ní úchvatný. Po hereckém koncertu, který než chválit potěší tempo snímku zbývá snad jen příběh, který není nijak přelomový ani nový, ale je předveden příjemně a svižně s trochu odfláknutou charakteristikou několika postav a jejich záměrů.(17.4.2008)

Tony Gilroy. Další z řady kvalitních scénáristů, který se nechal zlákat vábením režisérské sesle. Sám si napsal scénář, který zpracovává nadmíru zajímavé téma, skvěle rozpracovává psychologii (a)morálních postav a je sofistikovaný i inteligentní. Mnozí zmiňují podobnost se Syrianou. Já bych hledal spíše ve vodách Firmy či Coppolova Rozhovoru. Vše diváka nabadá k tomu aby se snažil být vždy o krůček před Claytonovým pátráním. Co je nejsilnější stránkou filmu? Je to onen výtečný scénář? Je to snad zaprodaná mrcha ztvárněná Tildou Swinton, která v sobě již dávno udusila plamínek svědomí? Nebo Tom Wilkinson a jeho postava, která právě naopak tento plamínek na konci kariéry opět zažehává? Či je to George Clooney v roli právnického "pana Wolfa, co řeší nepohodlné problémy", který má zkušenosti, schopnosti a především zná lidi? A ani precizní režie se nedá opomenout. Nakonec dojdete k závěru, že Michael Clayton nemá nejsilnější stránku. Všechny jeho aspekty jsou až v nezvykle vzácné symbióze a slouží jedinému účelu. Být zatraceně dobrým filmem. To se povedlo, ale není to bez chyby. Tou je závěr, který je běžný. Není špatný, není hloupý, není nelogický. Je jen naprosto tuctový. Vzhledem k tomu jak je film přeplněn náznaky, nedořečenými věcmi, paralelou s dětským příběhem a i nějakou tou metaforou, tak to prostě zamrzí. Ovšem červík pochybností, že v tom finále někde v hloubi "něco více" je, budí touhu po druhém zhlédnutí, po kterém již snad nezůstane pouze u náběhu na nejvyšší hodnocení. Jelikož přeci není možné, že by to ve výsledku bylo, tak... obyčejné. PS - Po měsíci od kinoprojekce kdy Gilroyův debut nemůžu dostat z hlavy mu plné hodnocení rád uděluji.(17.1.2008)

• - Během natáčení tohoto svého režijního debutu se Tony Gilroy navrátil do míst kde vyrůstal - Orange Country v New Yorku. Pro natáčení tak využil mnoho lokací v bezprostředním okolí této lokace, kde to dobře zná (ve filmu se tedy objevuje např. jeho škola, viadukt, letiště, atd.). (DaViD´82)

• - Všechny scény mezi Michaelem Claytonem a jeho přítelkyní (Jennifer Ehle) byly z finálního sestřihu vystřiženy. Měly by se tak objevit až na DVD edici. (DaViD´82)

• - Michael Clayton (George Clooney) nosí hodinky značky Jaeger-LeCoultre Master Hometime. (dyfur)