Zatracení, vykoupení, znovuzrození. Civilní, nečekaně mystické drama o vyrovnání se s pozicí rektálního výstupu právnického molochu, aneb tři koně na stráni někdy znamenají víc, než stovky pod kapotou.. Nevšední zážitek nejen pro hledače symboliky a milovníky scénářů se střevy orloje. Dlouhou dobu má divák pocit, že je uvězněn za jakousi bariérou, která jej nechce pustit blíže k jádru, načež si postupně uvědomí, že celou dobu stojí přímo u něj. Tony Gilroy po The Devil´s Advocate perfekcionisticky ukázal, že to pravé inferno na zemi nepotřebuje pekelné ohně a rozžhavené trojzubce - aby ne, v tomhle světě je totiž příčetnost horší než šílenství..(9.9.2013)

Michael Clayton, film bez jediné slabiny či chybičky. Přestože je vyprávění přímé, možná poněkud strohé a divák si musí většinu distribuovaných informací dále odvodit a domyslet, jedná se o natolik chytrou a promyšlenou podívanou, která si je své sofistikovanosti vědoma. Zpětné rekonstruování fabule dává jednotlivým scénám zcela nový význam, který je napoprvé takřka nemožné pochopit. Celkové chladné vyznění filmu je možné přenést i do psychického rozpoložení hlavního hrdiny, který se cítí být vnitřně rozervaným (podobný typ postavy-samotáře jako v Lítám v tom). Just drive(19.1.2010)

Hollywoodská pohádka o polepšeném právníkovi aneb jak si nezahrávat s chlápkem, co víc než advokátem je jak známo "šíbrem". A už vůbec ho nechtějte zabít! . . . Story průhledná jako ta voda ve farmářských studních s neviditelnými, leč zabíjejícími defolianty, kolem nichž se to celé točí. Kolikrát jsem na tohle téma už něco viděl, že... Ale naštěstí právě tento film je natočen tím nejlepším možným - >brilantně rutinním< způsobem, scénář je do detailů promyšlený a logika děje krásně funguje, G.C. je charismatický chlapák s problémy, leč se srdcem a svědomím, T.S. protřelá a hnusná mrcha bez špetky citu, co si to všechno umí >zařídit< , souboj právníků a celý příběh je docela věrohodný a nakonec se dočkáte i špetky toho mysteriozna... (Pro nepozorné a natvrdlé zase lehce napovím: kniha - koně... ;-) . . . Poctivé čtyři hvězdy tedy za poctivý HW produkt - víc mi ale připadá tak trošku jako marná investice. Asi tak jako když heroj Clayton na závěr filmu sedne do taxíku, dá drožkáři padesátku a nechá se velkoryse vézt kamsi kudykam. Docela by mě i zajímalo, kam se za tyhle prachy dá na Manhattanu asi tak dojet... ;-) - - - - - (Poprvé viděno 19.3.2009 na dvd, komentář zde jako mnohý - 20.3.2009)(20.3.2009)

Tentokrát začnu citací trefného komentáře kolegy Superpero: "Film s nejdelším rozjezdem v historii." Na druhou stranu ta ocenění - 1 Oscar 1 + 6 nominací včetně na nejlepší film. Já bych to viděl tak mezi - začátek je opravdu dlouhý a nepřehledný (málem jsem odešel), pak je to dobře natočené drama s mým oblíbeným Georgem Clooneym v roli uklízeče problémů velké právnické firmy. Ale stejně jsem nepochopil nejasně definované vztahy mezi subjekty předmětného právního sporu postižení občané, Kenner, Bach a Ledeen a firma U/North, což mi dost kazí i celý film (a podle komentářů ostatních nejsem sám). Myslím si ale, že i v obsahu na ČSFD je chyba a že Claytonova firma Kenner, Bach a Ledeen nevede spor p r o t i U/North. To je to dost zásadní vada i jinak docela překomplikovaného scénáře. Potěšilo mne, že v klíčové scéně filmu se i těžce zkoušený Clooney taky držel úsloví: "Nechte to koňovi, má větší hlavu." Trailer: http://www.csfd.cz/film/223275-michael-clayton/videa/(1.7.2009)

Jeden (z mála) filmov, po ktorom viem s určitosťou povedať, že objektívne hodnotenie, teda plus-mínus desať percent voči terajšiemu, môžem dať až po druhej projekcii. Scenár inteligentný a démonicky premyslený, čo je dnes vlastne už záruka a pečiatka kvality od Tonyho Gilroya. Ten sa svoj scenár po dlhej dobe odhodlal aj zrežírovať a za pomoci takých producentských velikánov ako Minghella, či Pollack; a herecky pekelne sústredených és - Clooney, Swinton, Wilkinson sa mu to podarilo s prehľadom. Lepší úsudok z tohto diabolsky premazaného a originálne spletitého toku udalostí však dokážem vyjadriť až neskôr, s určitosťou sa však jedná o silný nadpriemer. 80%.(12.4.2009)

• - Sedan Mercedes-Benz třídy S, kterým jezdí ve filmu Michael Clayton, byl použit již ve filmu Ďábel nosí Pradu. Pro účely tohoto snímku byl i rozříznut na půl, aby filmaři mohli bez problémů natáčet herce ve voze. Pro potřeby Tonyho Gilroye byl tedy opět svařen dohromady a přelakován. To vše z důvodu aby ho mohli tvůrci vyhodit do vzduchu. (DaViD´82)

• - Denzel Washington odmítl hlavní roli. Stejně tak původně učinil George Clooney, protože nechtěl účinkovat v režijním debutu. (HellFire)

• - Michael Clayton se narodil v září 1959. Jelikož se ve filmu zmíní, že je mu pětačtyřicet let, tak to děj filmu zasazuje do období mezi roky 2004 a 2005. (DaViD´82)