Hraběnky (TV seriál)

Česko, 2007, 15 h 35 min (Minutáž: 55 min)

Jaroslav Brabec

Petr Koblovský

Jan Jirásek

Josef Abrhám, Jana Hlaváčová, Lenka Vlasáková, Andrea Elsnerová, Zuzana Bydžovská, Vladimír Dlouhý, Jiří Langmajer, Richard Krajčo, Zuzana Vejvodová, Vlasta Chramostová, Josef Vinklář, Libuše Švormová, Rozálie Kotyková, Martin Stropnický, Veronika Freimanová, Luděk Munzar, Rudolf Hrušínský ml., Igor Bareš, Oldřich Vlach, Petra Lustigová, Lubomír Lipský st., Jan Dolanský, Nina Divíšková, Dana Batulková, Marek Taclík, David Švehlík, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Jiří Strach, Václav Sloup, Zdenka Procházková, Lenka Krobotová, Jaromíra Mílová, Věra Kubánková, Lucie Juřičková, Jiří Klem, Libuše Havelková, Hartmut Krug, Alice Šnirychová-Dvořáková, Olga Schmidtová, Miroslav Hrabě, Hana Seidlová, Marie Spurná, Lenka Zahradnická, Jan Novotný, Katerina Volochina, Josef Cisár, Karel Beseda, Marian Mundok, Alice Šnyrichová, Lina Wagnerová, Andrej Besčastnyj, Jevgenij Vrublevskij, Luděk Hudec, Simona Chytrová, Jan Unger, Helena Brabcová, Jana Gýrová, Karel Gult, Jiřina Zemanová, Jana Kovalčiková, Marek Němec, David Bělohradský, Ivo Bureš, Jan Vondráček, Antonín Navrátil, Zdeněk Štěpánek, Jana Pidrmanová, Ivana Buková, Daniela Drtinová, Jiří Žák, Daniela Krhutová

Stal se zázrak a češi zvládli natočit seriál na světové úrovni. Hraběnky jsou dějem občas až absurdně vyhrocené (předsavte si Josefa Abrháma, jak jde s dvojbrokovnicí vyhnat z cizí chalupy tři namakané Ukrajince), ale díky režisérově práci se stylem a hereckými výkony jsou vždycky stoprocentně uvěřitelné (kdybyste viděli, jak odhodlaně se pan Abrhám tváří, utekli byste taky). Scénář hojně využívá šablonovité situace, které jsou dobře povědomé ze zahraničních seriálů, ovšem v našich končinách jde o inovaci a právě díky režisérovi působí svěže a, jak už jsem psal, uvěřitelně. Kolikrát se i divím, že některé provařené fráze ("Chtěla bych jít k tobě, ale nemůžu, bojím se, že někomu ublížím") opravdu můžou fungovat a vzbuzovat opravdové emoce bez patosu, navíc v českém jazyce. Pan režisér Brabec je génius!(11.9.2007)

• ondrech

Po zhlédnutí prvního dílu jsem naprosto uklidněn - natočil jsem dva filmy, s nulovými náklady, a jejich kvalita je zhruba stejná jako tento seriál. A hraje se v prime timu v pondělí na čt1. Takže jsem vklidu, nemusím se snažit chodit na nějakou vysokou filmovou školu, aby se mé dílo dostalo do televize. Stačí jen trošku souvislý scénář, herecké obsazení(Abrhám, dlouhý, bydžovská, Krajčo) a je to... paráda.(5.9.2007)

Tenhle seriál zraje jako víno. Přiznám se, že současným českým seriálům se obloukem vyhýbám. Pokud jsem se někdy začala na některý dívat, zpravidla kvůli doplnění vzdělání, většinou jsem nevydržela déle než dva díly. Při českých seriálech se totiž nedokážu ubránit pocitu, že byly natáčeny především pro čtenáře Blesku, který se třese hlavně na průšvihy a skandály. Na Hraběnky mě původně nalákal trailer se zapadajícím sluncem a překrásnou hudbou. Ovšem jestli jsem podle něj čekala venkovskou idylku, nedočkala jsem se. Ale nedočkala jsem se ani vehementního zdůrazňování negativ současné společnosti, jak tomu u českých seriálů bývá. Příběh je úplně obyčejný, vyvíjí se zpočátku velmi pomalu, což může diváky odradit. Trvá dlouho, než do sebe jednotlivé epizodky začnou zapadat jak kolečka do hodinek. Ze začátku jsem měla trochu problém s některými postavami, jejichž konání a motivaci jsem ne úplně chápala (Marta Zuzany Bydžovské, Honza Richarda Krajča, ing. Vít Martina Stropnického). Ale jejich čas měl teprve přijít. Právě postavy a jejich obsazení jsou v tomhle seriálu tím nejcennějším, rozhodně nejde o nějaké umělé knižní figury. Speciálně mě dostala mamča Jany Hlaváčové a samozřejmě opilec Saša, poslední role Josefa Vinkláře. Zhruba od poloviny seriálu zjišťuju, že se při každém díle čím dál víc bojím, že už přijdou závěrečné titulky. Nebýt poněkud pomalého rozjezdu, bylo by to za plnou.(20.11.2007)

Seriál v TV sice ještě nedoběhl, ale myslím že po shlédnutí 8 dílů už dokážu napsat pár souvislých vět. Tak především mě tento seriál baví a líbí se mi. Ani na chvilku se nenudím, scénář je chytlavý a herci jsou do něj posazeni výtečně. Zejména u Josefa Abrháma či Vlasty Chramostové mám pocit, že jim to bylo ušito přesně na míru. Podotýkám, že jsem nikdy nežil na venkově a knihy Boženy Němcové či Karla Václava Raise o idylickém životě na vsi mě bytostně nudí. Tady tomu ovšem tak není, je to věrné a dokážu se stím ztotožnit, narozdíl od některých seriálů pocházejících se zahraničí, které bývají hodnoceny nesrovnatelně lépe, například 24hodin a další..ne že by to byly špatné seriály, chraňbůh, ale já je většinou po třetím až čtvrtém díle vzdávám, protože mě nezaujmou. K mentalitě těch pořadů mám daleko, jejich afektovanost a vypjatost je mi cizí, připadají mi nereálné a nechápu je. Teď asi každého napadne že jsem provinční ňouma, což může být klidně pravda, ale tak nějak to pocituju.(28.10.2007)

• Véronique

Dlouho jsem čekala, že se to "nějak" rozvine, že z toho nakonec "něco" bude. Ale nedočkala jsem se. A je mi to docela líto, protože jsem se na seriál těšila. Byl opravdu "realističtější", než ostatní současná tvorba, jak tvůrci slibovali. Avšak způsob, jakým to bylo provedeno, se nepovedl. Já jsem se téměř u každého dílu trápila, nebylo se tam nač těšit. Syrový, (ne)realistický příběh v pochmurném prostředí bez překvapujících momentů. K propadáku to má blíže než k seriálovému hitu.(20.1.2008)

• - Hraběnky se natáčely převážně v obci Vysoký Újezd. Záběry na usedlosti, na které Hrabě (Josef Abrhám) a jeho rodina bydlí, se filmovaly nedaleko od Újezdu v obci Teletín. (karda1)