Hraběnky (TV seriál)

Česko, 2007, 15 h 35 min (Minutáž: 17x55 min)

Jaroslav Brabec

Petr Koblovský

Jan Jirásek

Josef Abrhám, Jana Hlaváčová, Lenka Vlasáková, Andrea Elsnerová, Zuzana Bydžovská, Vladimír Dlouhý, Jiří Langmajer, Richard Krajčo, Zuzana Vejvodová, Vlasta Chramostová, Josef Vinklář, Libuše Švormová, Rozálie Kotyková, Martin Stropnický, Veronika Freimanová, Luděk Munzar, Rudolf Hrušínský ml., Igor Bareš, Oldřich Vlach, Petra Lustigová, Lubomír Lipský st., Jan Dolanský, Nina Divíšková, Dana Batulková, Marek Taclík, David Švehlík, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Jiří Strach, Václav Sloup, Zdenka Procházková, Lenka Krobotová, Jaromíra Mílová, Věra Kubánková, Lucie Juřičková, Jiří Klem, Libuše Havelková, Hartmut Krug, Alice Šnirychová-Dvořáková, Olga Schmidtová, Miroslav Hrabě, Hana Seidlová, Marie Spurná, Lenka Zahradnická, Jan Novotný, Katerina Volochina, Josef Cisár, Karel Beseda, Marian Mundok, Alice Šnyrichová, Zdeněk Štěpánek, Lina Wagnerová, Andrej Besčastnyj, Jevgenij Vrublevskij, Luděk Hudec, Simona Chytrová, Jan Unger, Helena Brabcová, Jana Gýrová, Karel Gult, Jiřina Zemanová, Jana Kovalčíková, Marek Němec, David Bělohradský, Ivo Bureš, Jan Vondráček, Antonín Navrátil, Zdeněk Štěpánek, Jana Pidrmanová, Ivana Buková, Daniela Drtinová, Jiří Žák, Daniela Krhutová

Typicky český seriál, který připomíná spíše dřívější tvorbu /20let zpátky/, ale řadím ho k těm lepším z těch novodobých. Výborné herecké obsazení od Léni Vlasákové až po Richarda Krajča a to tutti. Je fajn, když český divák vidí taky trošku jiné herce, než jen tu "slavnou" pětku dokola, víme?.Postavy jsou různorodé a jejich příběhy obyčejné s trably, které zažívá občas každý z nás. Navíc český venkov je hrozně krásný, takže škoda, že někteří třebas hodnotí jen podle jednoho dílu.(26.11.2011)

Přistupoval jsem k seriálu s poměrně velkým očekáváním a zvědavostí, jak se J.Abrahám popere s poměrně pro něj netradiční rolí farmáře. A co z toho bylo? Přijemná spokojenost, že se to zase po dlouhé době povedlo. Velice povedená mi přišla kamera, hudba a herecké výkony R.Krajča. Povedlo se natočit seriál, který se nesnaží být světový, "in" a trendy. Je to seriál, který pohladí, potěší oko, sluch a připomene nám, že obyčejný vesnický život může být zajímavý a bohatý. Za posledních x let je to jeden z mála povedených českých seriálů.(2.1.2008)

• Siegmund

Tak teď si dovolím napsat komentář k něčemu, co jsem ještě ani pořádně neviděl. Celý seriál jsem si nahrál a vypálil na DVD, včetně pořadu o tom, jak se seriál točil i včetně „Ohlédnutí za seriálem Hraběnky“. X-krát jsem si předsevzal, že se na seriál pěkně podívám; hezky v klidu, bez obtěžujících reklam a všelijakých upoutávek na všechno možné i nemožné. Ale zatím se tak nestalo. Přitom filmy, na kterých se podílel Ivo Pelant přímo vyhledávám. Jenže na celém seriálu mi nesmírně vadí jedna věc. Je to tolik vyzdvihovaná a zdůrazňovaná netradiční práce kamery. Nechci práci kameramana Petra Koblovského nijak znevažovat. Ale jeho, jak on říká –autentický způsob natáčení– mi ani trochu nevyhovuje. Jakmile se začnu na seriál dívat, mám neodbytný pocit, že se dívám na něco, co natáčel můj syn, když mu bylo asi 8 let a držel poprvé v ruce kameru. Ano, autentický způsob natočení seriálu mě nutí, jaksi podvědomě sledovat namísto děje jen obrázky a čekat, kdy se konečně zase jednou objeví záběr, který by byl normální. Tedy takový, na kterém se nekácí linie, záběry nejsou brány zešikma ... Sledování obrázků, které se kinklají ze strany na stranu, mě velmi unavuje a odvádí pozornost od vlastního děje. Také mi vadí vulgarizmy, kterými se v seriálu nijak nešetří. Opravdu se tak sprostě v Česku nyní mluví?(18.7.2008)

Musím uznat, že po dlouhé době je toto zajímavý televizní počin. Josef Abrhám si už zvykl na zubní protézu, s níž měl v druhé řadě Nemocnice silné problémy, a hraje zcela bravurně, bezprostředně, jakoby nevyvíjel žádnou hereckou akci, přirozený v momentech lehkého dojetí i rozčilení. Jednání postav je ve většině případů věrohodné, což už samo o sobě je přínos. Některá klišé v podobě - herecky nemotorného, ale nesmírně sympatického - bohatého Němce přebolí při pohledu na životně zachycenou českou vesnici. Největší potěchu mi však poskytuje nádherné, plaché herectví Lenky Vlasákové. - - Po jedenáctém díle oceňuji i odvahu nechat zemřít jednu z hlavních postav a doufám, že reakce rodiny na její odchod bude v následných dílech (psáno 15.11.07) zajímavě a psychologicky věrohodně zpracován...(8.11.2007)

Tenhle seriál zraje jako víno. Přiznám se, že současným českým seriálům se obloukem vyhýbám. Pokud jsem se někdy začala na některý dívat, zpravidla kvůli doplnění vzdělání, většinou jsem nevydržela déle než dva díly. Při českých seriálech se totiž nedokážu ubránit pocitu, že byly natáčeny především pro čtenáře Blesku, který se třese hlavně na průšvihy a skandály. Na Hraběnky mě původně nalákal trailer se zapadajícím sluncem a překrásnou hudbou. Ovšem jestli jsem podle něj čekala venkovskou idylku, nedočkala jsem se. Ale nedočkala jsem se ani vehementního zdůrazňování negativ současné společnosti, jak tomu u českých seriálů bývá. Příběh je úplně obyčejný, vyvíjí se zpočátku velmi pomalu, což může diváky odradit. Trvá dlouho, než do sebe jednotlivé epizodky začnou zapadat jak kolečka do hodinek. Ze začátku jsem měla trochu problém s některými postavami, jejichž konání a motivaci jsem ne úplně chápala (Marta Zuzany Bydžovské, Honza Richarda Krajča, ing. Vít Martina Stropnického). Ale jejich čas měl teprve přijít. Právě postavy a jejich obsazení jsou v tomhle seriálu tím nejcennějším, rozhodně nejde o nějaké umělé knižní figury. Speciálně mě dostala mamča Jany Hlaváčové a samozřejmě opilec Saša, poslední role Josefa Vinkláře. Zhruba od poloviny seriálu zjišťuju, že se při každém díle čím dál víc bojím, že už přijdou závěrečné titulky. Nebýt poněkud pomalého rozjezdu, bylo by to za plnou.(20.11.2007)

• - Hraběnky se natáčely převážně v obci Vysoký Újezd. Záběry na usedlosti, na které Hrabě (Josef Abrhám) a jeho rodina bydlí, se filmovaly nedaleko od Újezdu v obci Teletín. (karda1)