Hraběnky (TV seriál)

Česko, 2007, 15 h 35 min (Minutáž: 17x55 min)

Jaroslav Brabec

Petr Koblovský

Jan Jirásek

Josef Abrhám, Jana Hlaváčová, Lenka Vlasáková, Andrea Elsnerová, Zuzana Bydžovská, Vladimír Dlouhý, Jiří Langmajer, Richard Krajčo, Zuzana Vejvodová, Vlasta Chramostová, Josef Vinklář, Libuše Švormová, Rozálie Kotyková, Martin Stropnický, Veronika Freimanová, Luděk Munzar, Rudolf Hrušínský ml., Igor Bareš, Oldřich Vlach, Petra Lustigová, Lubomír Lipský st., Jan Dolanský, Nina Divíšková, Dana Batulková, Marek Taclík, David Švehlík, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Jiří Strach, Václav Sloup, Zdenka Procházková, Lenka Krobotová, Jaromíra Mílová, Věra Kubánková, Lucie Juřičková, Jiří Klem, Libuše Havelková, Hartmut Krug, Alice Šnirychová-Dvořáková, Olga Schmidtová, Miroslav Hrabě, Hana Seidlová, Marie Spurná, Lenka Zahradnická, Jan Novotný, Katerina Volochina, Josef Cisár, Karel Beseda, Marian Mundok, Alice Šnyrichová, Zdeněk Štěpánek, Lina Wagnerová, Andrej Besčastnyj, Jevgenij Vrublevskij, Luděk Hudec, Simona Chytrová, Jan Unger, Helena Brabcová, Jana Gýrová, Karel Gult, Jiřina Zemanová, Jana Kovalčíková, Marek Němec, David Bělohradský, Ivo Bureš, Jan Vondráček, Antonín Navrátil, Zdeněk Štěpánek, Jana Pidrmanová, Ivana Buková, Daniela Drtinová, Jiří Žák, Daniela Krhutová
  • Siegmund

Tak teď si dovolím napsat komentář k něčemu, co jsem ještě ani pořádně neviděl. Celý seriál jsem si nahrál a vypálil na DVD, včetně pořadu o tom, jak se seriál točil i včetně „Ohlédnutí za seriálem Hraběnky“. X-krát jsem si předsevzal, že se na seriál pěkně podívám; hezky v klidu, bez obtěžujících reklam a všelijakých upoutávek na všechno možné i nemožné. Ale zatím se tak nestalo. Přitom filmy, na kterých se podílel Ivo Pelant přímo vyhledávám. Jenže na celém seriálu mi nesmírně vadí jedna věc. Je to tolik vyzdvihovaná a zdůrazňovaná netradiční práce kamery. Nechci práci kameramana Petra Koblovského nijak znevažovat. Ale jeho, jak on říká –autentický způsob natáčení– mi ani trochu nevyhovuje. Jakmile se začnu na seriál dívat, mám neodbytný pocit, že se dívám na něco, co natáčel můj syn, když mu bylo asi 8 let a držel poprvé v ruce kameru. Ano, autentický způsob natočení seriálu mě nutí, jaksi podvědomě sledovat namísto děje jen obrázky a čekat, kdy se konečně zase jednou objeví záběr, který by byl normální. Tedy takový, na kterém se nekácí linie, záběry nejsou brány zešikma ... Sledování obrázků, které se kinklají ze strany na stranu, mě velmi unavuje a odvádí pozornost od vlastního děje. Také mi vadí vulgarizmy, kterými se v seriálu nijak nešetří. Opravdu se tak sprostě v Česku nyní mluví?(18.7.2008)

Televizní seriály zaplavily tuzemské obrazovky, bez klepání a upozornění se usadily v hlavním vysílacím čase a večer co večer zkouší naši benevolentnost. Na české poměry ovšem připravil nadstandardní ságu režisér Jaroslav Brabec a pod jeho vedením vznikl prozatím umně zrežírovaný, výtečně napsaný a brilantně obsazený seriál, který je tu pro ty, které ještě zajímají silné příběhy, motivy, pohnutky a sny jednotlivých postav a neomezují se na pouhé kdo, kde a hlavně s kým. Našlápnuto mají hrdinové jedné malebné vísky slušně!!(11.9.2007)

Tak jsem to zhlta za víkend... V hlavě se mi honilo tolik komentářů a postřehů, ale to bych tohle psala do rána... Se seriálem jsem spokojená a tak nějak ani nevím jak to popsat... Martu proplesknout a poslat k psychiatrovi, Jarku uvolnit, Bety je má favoritka, i když má svý mouchy a Hanička je sluníčko, který bych chtěla mít doma jako sestru... Honza je evidentně chlap, kterej by mohl být téměř s každou, vesnice plná buranů na zabití, Stropnický jako totální debil na ránu, Vinklář naprosto dojímá, do toho tam pobíhá pár dětí a moudrý učitel v podobě pana Munzara... Freimanová jak jí mám ráda a herecký koncert Josefa Abrháma, který je tu naprosto úžasný... Táta jak má být... Nakonec i tu mámu zastane... Prostě jsem nadšená... Příběh o náhodě, rodině, která se rozpadá a zase schází a obyčejném životě plném normálních všedních dní, ale vzestupů a pádů...(9.7.2012)

Docela mě udivuje takhle nízké hodnocení, ale v porovnání s ostatními českými seriály ohodnocenými uživateli csfd je to velký nadprůměr. Ti kdo dali odpad! tak jsou zřejmě pouhými zatvrzelými odpůrci seriálů, protože jinak by se i ten nezarytější odpůrce českých seriálů rozhodl dát po shlédnutí všech dílů Hraběnek přinejmenším 2 *. Jednu za bezchybnou kameru a druhou za vynikající herecké výkony. Opravdu se divím že většina diváků v době vysílání Hraběnek dali přednost předem jasně předvídatelné Pojišťovně štěstí, která podle mě nemá (spolu s dalšími seriály Tv Nova a Prima) co nabídnout. Leda kromě kil make-upu a rádoby šťastnému receptu na život... Hraběnky jsou v lecčems jiné. Převážně mě nadchly krásné exteriérové záběry naší krajiny doprovázené vynikající hudbou. Toto se v seriálech skutečně moc nevyskytuje... Dále se zde sešli vynikající herci, své životní umění zde zakončil Josef Vinklář; Naprosto fantasticky a přirozeně hráli Josef Abrhám a Jana Hlaváčová. Pozadu nezůstala ani čtveřice sester. Zajímovou roli si vystřihla Veronika Freimannová a o zábavu se nám postarali pánové Hrušínský, Bareš a Vlach. Výtečná byla též Vlasta Chramostová. Po počáteční antipatii si diváka získá i Richard Krajčo. Prostě samí dobří herci, obsazení nemohlo být lepší. Děj plyne poklidně, ale přesto je plný zvratů a tragických událostí. 17 dílů uteklo jako voda a na Štědrý den mi bylo tak všelijak, když jsem shlédl poslední díl. Kdo neviděl, neví o co přišel...(6.9.2007)

• Strike

Další seriál o poctivém člověku, který to má na vesnici těžké, i když tam lepší lidé vedou poctivější život než ve městě. Prostě peklooooo. Viděl jsem jen druhý díl, což je první a poslední co uvidim, a jako jsem to úplně nepochopil, za celých cca 60 minut se stalo pouze to, že hlavní hrdina koupil pole a díky tomu se odstěhovala jeho dcera (to se událo cca během 5ti minut někde v polovině první půlky), v druhé polovině se nedělo vůůbec nic, jen se kecalo o ničem. Co se týče herců tak jediným světlým bodem je asi Krajčo, kterého jinak nemusím. Kamera snímá opravdu divné detaily, některé záběry jsou, asi záměrně, rozostřené. Prostě závěrem - další nepodařený český seriál, natočený jen proto, aby se rozdělili peníze mezi slavné, a kdysi i velmi dobré, herce.(10.9.2007)

• - Hraběnky se natáčely převážně v obci Vysoký Újezd. Záběry na usedlosti, na které Hrabě (Josef Abrhám) a jeho rodina bydlí, se filmovaly nedaleko od Újezdu v obci Teletín. (karda1)