Přistupoval jsem k seriálu s poměrně velkým očekáváním a zvědavostí, jak se J.Abrahám popere s poměrně pro něj netradiční rolí farmáře. A co z toho bylo? Přijemná spokojenost, že se to zase po dlouhé době povedlo. Velice povedená mi přišla kamera, hudba a herecké výkony R.Krajča. Povedlo se natočit seriál, který se nesnaží být světový, "in" a trendy. Je to seriál, který pohladí, potěší oko, sluch a připomene nám, že obyčejný vesnický život může být zajímavý a bohatý. Za posledních x let je to jeden z mála povedených českých seriálů.(2.1.2008)

Po prvním díle jsem příjemně překvapená...uvidíme jak to půjde dál. Vztahy na dědině, to je to pravé drama od pradávna...ty staré křivdy, sebraná pole...stále je to tu s námi...ikdyž Isherwood nesouhlasí, asi nemá přízeň na venkově.... Tak, čeká nás poslední díl, jsem ráda, že jsem seriál i s přestávkami sledovala, oproti ordinacím a jiným mýdlovkám to bylo perfektní. myslím že v české seríálové tvorbě tento seriál zaujímá vyšší příčky, povedl se...hodnocení zůstává stejné(5.9.2007)

• Greg25

30% Nečekaně naivní, neuvěřitelná snaha o přirozenost v dialozích se ze strany herců rovná katastofě, ale nejsem si jistá jestli za to nemůže scénář, překvapivě špatná kamera, která místy ve snaze o autentičnost zapomíná, že jeden záběr není totéž co jeden díl seriálu, co se týče děje tak netvrdím, že by byl úplně špatný, ale chybí mu jakási vybroušenost a preciznost, která by nezapadala do unilosti a laxní nenávaznosti jednotlivých záběrů. Jediný, kdo opravdu stojí za to je Josef Abrhám, po pěti dílech, ale říkám, víc ani díl!!!!! Z úcty k režisérovi dávám 30% za prvních pět dílů, zbytek z bezpečnostních důvodů, jako je usnutí před televizí nebo přemýšlení co, že to mám na DVD za fajn filmy, nehodlám absolvovat. P.S. Ale stále lepší než mýdlové opery na ostatních programech!!!(2.10.2007)

• Cival

Z toho "filmového looku", kterým se Brabec a spol. neustále chlubí mě nejednou rozbolela hlava. České seriály jdou z extrému do extrému - slátaniny z jednoho studia totiž "zachraňují" audiovizuální divočárny, které jsou kvalitnímu řemeslu vzdáleny úplně stejně - jen z druhé strany. Forma na sebe neustále strhává pozornost, často působí až psychedelicky, což s látkou o vesnici a traktoristech moc nekoresponduje. Z toho motání se v prostoru a divokého střihu mě opravdu bolely oči, z milionkrát slyšeného hlavního hudebního motivu zase uši. A když se Richard Krajčo zaštiťoval "těmi bardy ze staré herecké školy", schytalo to i srdce. Jo, tehdá, když nás Bylo pět a když jsme prožívali Dobrodružství kriminalistiky, to byly jinší časy...(28.12.2007)

Dovolím si porušit zdejší tradici a nebudu hodnotit nový český seriál po první zhlédnuté epizodě. Učinil-li bych tak, obdržely by Hraběnky lepší čtyři hvězdičky. Poetické obrázky z českého venkova, dokreslující melancholickou atmosféru a občas pročísnuté zásahem blesku; výborní, typově přesně obsazení, herci; slušná hudba a solidní základ pro mnoho dramatických situací. Několik prvních epizod, stále sledovaných pod vlivem euforie z výjimečnosti Hraběnek oproti jiným současným českým seriálům, mi ani nevadilo, že na tom základě není nic moc stavěno. Syrové slovní konfrontace dvou a více postav však začaly čím dál častěji střídat ultratrapné momentky typu „mamča kupuje mobil“. Proboha, něco modernějšího by to chtělo! Pochybnosti o způsobilosti scénáristů napsat cca 16 hodin smysluplného děje, narůstaly přímo úměrně s množstvím scénáristických berliček, kdy je nám slovy neobratně vysvětlováno, proč postava činí, co činí. Očekával bych, že to bude dostatečně patrné z jejího „vnitřního prokreslení“. Bohužel není. Vrcholem všeho, špičkou ledovce bezradnosti, pro mě byl dialog zhruba tohoto ražení: (Muž jede na kole, nevšimne si nataženého drátu a vzápětí letí přes řídítka. Kolem jede koňmo mladá žena) – „Jste v pořádku?“ –V pořádku? Ano, ano“. Konec scény. U Formana by to svou zamýšlenou trapností bylo úsměvné, tady, míněno zcela vážně, to vzbuzuje leda tak lítost. Výše uvedený dialog navíc není veden v češtině, nýbrž zpolaanglicky, zpolaněmecky, s čímž souvisí další problém scénáře: zcela zbytečná snaha o protlačení „kosmopolitizujících“ prvků (děvočka z Ukrajiny, její pěstmi pěstění bratři, tajemný Němec). Podobně jako u Prison Breaku (mám to ale odvahu, srovnávat nesrovnatelné, viďte?), zpočátku snadno přehlédnutelné maličkosti vyrůstají do obludných proporcí a stávají se ohromně otravnými. Z nešikovnosti dramatické výstavby některých scén mě nejednou rozbolely všechny svaly v těle (ano, včetně mezižeberních). Když jsem celý rozbolavěný odcházel od sedmé epizody, bylo mi jasné, že tohle dál nemá cenu. Škoda no, snaha (by) byla. 60%(16.10.2007)

• - Hraběnky se natáčely převážně v obci Vysoký Újezd. Záběry na usedlosti, na které Hrabě (Josef Abrhám) a jeho rodina bydlí, se filmovaly nedaleko od Újezdu v obci Teletín. (karda1)