Andělé a démoni

• USA Angels & Demons (více)
Mysteriózní / Thriller
USA, 2009, 133 min (Special Edition: 146 min)

Po smrti papeže Ilumináti, odvěcí nepřátelé církve, těsně před konkláve unesli čtyři papežské kandidáty. Vyhrožují, že je s hodinovými odstupy popraví v tajných iluminátských kostelech a poté vyhodí celý Vatikán do vzduchu pomocí antihmoty, kterou ukradli z urychlovače částic v CERNu. Do Vatikánu je proto povolán Robert Langdon, aby ze symbolů odhalil, kde se tajné kostely nacházejí. V tom mu pomáhá odbornice z CERNu Vittorie Vetra a mladý papežův camerlengo Patrick McKenna. Postupně odhalují polohu kostelů, kde mají kardinálové zemřít, přicházejí ale vždy pozdě. Langdonovi se podaří zachránit posledního kandidáta, který mu prozradí, kde je utajované sídlo Iluminátů. Robert s Vittorií tak naleznou tajnou chodbu, která je dovede do papežského paláce. Tam přistihnou místního komisaře skloněného nad camerlengem Patrickem, na jehož hrudi je vypálený pátý znak. Komisař je zastřelen ochrankou a do výbuchu antihmoty zbývají jen minuty... (TV Nova)

svobik

U Frosta s Nixonem jsem jen kroutil hlavou, co na té Howardově režii všichni viděli. V případě Andělů a Démonů je totiž moc dobře vidět, jak je neuvěřitelně sterilní a spoléhá pouze na dobře odvedenou řemeslnou stránku (vskutku paráda). Od Šifry se toho vážně moc nezměnilo, snad jen Hanksova kštice dostála drobných úprav, jinak je vše při starém. Zkrátka obrovská hromada keců, na kterou po většinu stopáže není nikdo zvědavý (prvních čtyřicet minut by se dalo bez problému zkrátit na deset), navrch opět rádoby šokující závěrečné pointy (bez emocí) a solidní McGregor (McKellenovi se ale nevyrovná). Zkrátka a dobře opět ta samá zívačka, aneb do stejné řeky se dá někdy vstoupit i podruhé. P.S. Zimmer je pořád Bůh, jen díky němu jsem v tu krásnou ranní hodinu neusnul. 4/10 Filmová noc 2009 (květen) ()

FrajerTom

Přátelé, žasnu.. Nevím co kdo přesně od Andělů a démonů čekal.. protože přesně pro takovéhle filmy existují klimatizované multiplexy se skvělým zvukem, popcornem a colou.. Skvělý, dynamický příběh plný napětí a výborných hereckých výkonů v čele s Ewanem McGregorem a Armin Muellerem - Stahlem. O hudbě Hanse Zimmera snad nepochybují ani ti největší kritici. Ano, pokud jde někdo na 'démony' s očekáváním artového filmu s hlubokým poselstvím bude patrně zklamán, kdo však jde na dvouhodinovou napínavou akční jízdu, odejde z kina nadmíru spokojen.. ()

blackJag

Výsledek o poznání lepší než v předešlé Šifře, což ale může být následkem mého rozhodnutí nečíst knižní předlohu a vyvarovat se jakékoliv dějové znalosti. Takto jsem si zajistil, že jsem se nenudil, ale nad geniální zápletkou také jásat nemůžu a nad povedeným scénářem už vůbec ne. Na filmu není nic, co by opodstatňovalo dlouhé fronty před kasou kin, možná ještě tak hudební doprovod nebo krása Říma, kterou si lidé co tam byli vychutnají dvojnásob, ale třeba pro milovníky akce bude film jen ztrátou času. S hereckého obsazení zdál se mi být nejlepší Ewan McGregor v roli Camerlenga McKenna, ale i ten Hanks se na rozdíl od předešlého Langdonova vtělení snaží o ten pověstný chlup víc. Nakonec mírně nadhodnocuji, právě kvůli hudbě a římským kulisám. 60% ()

MNTB

líbil se mi víc než šifra, ale to bdue asi tím že nemám tu knížku v tak živé paměti. chválim za obsazení McGregora ()

Pražák

"Víte, když si mě objednávají, bývá to pro ně tak důležité, že vím, že plním vůli Páně. Nebo Alláha. Nebo Jahveho." ()

ghatos

Zavoláme do USA, ať přijede do Vatikánu Tom Hanks udělat pořádek s tím bordelem. Pohodová záležitost ve slušném tempu. Někdy musel člověk vypnout půl mozku, ale jinak to šlo. Myšlenka propojení víry a vědy by stála za hlubší zamyšlení. Úplný závěr se mi líbil. Sice zakomponování vrtulníku byl úlet, ale Ewan McGregor to dohnal zase jinde. ()

Guzo

U filmů podle knižní předlohy většinou nejvíc záleží, jestli jste zmíněnou knihu četli nebo ne. Anděle a démony mám přečtené už nějaký ten pátek a řekl bych, že je to jenom dobře, protože film se s nimi (coby s knižní podobou) nemůže srovnávat. Hanks není typ akčního hrdiny, a i když tu zas až tolik "pořádné akce" není (což je určitě dobře, ostatně v knížce taky ne), přeci jenom je film pořád našlápnutý a nedá divákovi chvíli na oddech. To se mi sem prostě vůbec nehodí.. Oproti šifře to ale není tak špatné, takže lehký palec nahoru. ()

NoFiction

Než jsem se k tomuhle snímku rozhodl, byl jsem přesvědčen o tom, že to bude docela kravina. Začátek byl docela dost zmatený, ale v půlce jsem se do toho teprve dostal a najednou byl konec ( uběhlo to docela hladce ). Pro mě docela překvapivý konec, s kterým jsem opravdu nepočítal. Hanks nezahrál tentokrát vůbec špatně, ale herecky exceloval naprosto nepředvídatelný E. Mcgregor. ()

MI-380

Tom Hanks nemá co hrát, tak nás alespoň vodí po památkách Říma a Vatikánu. Při tom ho následuje půvabná vědkyně, tmavovlasí karabinieři a světlovasí příslušníci švýcarské gardy. Ti všichni rychle pochopili, že jedině on je ten pravý, kterého je třeba následovat. Mezi rychlými přesuny vyslechneme spoustu zdlouhavého vysvětlování ve stylu naučných vložek Julese Vernea. No nedivte se:) a nesmějte se - jsme tu u velmi vážného vyšetřování další z mnoha (pseudo) záhad křeťanství. Díky velkorysé výpravě a zamotanému závěru se dostáváme mírně nad průměr. 65%. ()

Ichabod

Ani tentokrát Howard nijak nezklamal, Angels & Demons jsou opět akční detektivkou z církevního prostředí, které mu dodává jakýsi punc originality. Bohužel se tu opět objevují nesmyslné přechody ze scény do scény na základě prapodivných indicií. Režie je poměrně svižná minimálně prvních devadesát minut, herci nic nekazí a vše je podkreslené vynikající Zimmerovo hudbou. Bohužel ačkoliv je vrcholná scéna náramně povedená co se týká efektů i kamery, tak její stupidita je prakticky nedostižně imbecilní. !!spoiler!! Ještě jsem neviděl řadového "svatého muže" který neváhá a po McGyverovsku naskočí s bombou do přistavené helikoptéry a vznese se s ní k výšinám s maximálním sebezapřením a za záchranu stovek až tisíců lidí!!konec spoileru!!!. Ačkoliv následující finální rozpletení motivů a pozadí událostí dostane vcelku zajímavý směr bez větší ztráty napětí. Rozhodně bych třetí takovýhle film snesl. Howard točí na střídačku se zásadnějšími filmy tyhle popcorny jak na zakázku, ale stydět by se za ně ani nemusel, pokud by lépe hlídal scénář a krátil stopáž. ()

zigíš

neserem sa do toho čo majú pámbíčkári medzi sebou, takže ilumináti a kamerlengové ma neberú ..film tak nudný ako popeho fjúnerál ()

jitrnic

Ač složen z chatrných jednotlivostí (dialogy, charaktery, herecké výkony, originalita...), film jako celek kupodivu docela funguje a slušně graduje v celkem povedený závěr. Tu a tam se dokonce objeví náznak myšlenky (tím rozhodně nemyslím ty úmorné konstrukty z úvodu), ale rychle zase zaleze. Je to zkrátka solidní thriller na páteční večer, který měl ambice být něčím víc (aspoň je něčím víc než Šifra mistra Leonarda). ()

Kali4

Další film, který „udělal“ Hans Zimmer. Se vší úctou k Howardovi a Hanksovi, tohle je v podstatě vše, co o Andělech a démonech potřebujete vědět. Nicméně Zimmer filmu dodává takové tempo, že jsem při tom všem honění se za indiciemi chvílemi seděl jako zařezaný. Stačí se ale jen trochu více soustředit a hned si všimnete, že dění na plátně vlastně s hudbou příliš nekoresponduje, ba přímo „obraz nestíhá zvuk“, abych tak řekl – Hanks těžkopádně popobíhá, honičky se účastní jedno dvě auta a kameraman se nejspíš mylně domníval, že natáčí dokument o migraci bernešek. Renesanční a barokní Řím mám rád, takže místo zápletky bylo pro mne jako ušité a i nějaký ten genius loci byl zajištěn; herecké obsazení je vcelku příjemné, přičemž Ewan McGregor všechny hravě strčí do záhybu sutany, jakous takous konkurenci pro něho představují pouze Armin Mueller-Stahl a Stellan Skarsgård. Tom Hanks a Ayelet Zurer, podtrženo a sečteno, víceméně nezajímaví, bez charakterových rysů. Ale procestoval jsem s postavami kus Evropy, viděl spoustu památek i několik ujetých eskapád v podobě „nečekaných dějových zvratů“, no a především jsem se nenudil, takže hodnotím: dobře. ()

strelenaL

Překvapivý závěr v podání samaritána a ďábla v jedné osobě Ewana McGregora, ale musím říct že i přesto, že jsem od filmu neočekávala nic extra, musím přiznat že jsem byla velmi překvapená konečným rozuzlením. Přijemné a velké ale... se Šifrou Mistra Leonarda si nemůže konkurovat. ()

Ev.D.

Jako Šifra mistra Leonarda opět skvělé. To oko válející se po zemi ,ale bylo podle mě až moc drastické, hned ze začátku. Vynikající zásluhou lidí ,kteří nezklamou, Tom Hanks, Ewan McGregor atd... ()

Killda

Knižní předloha je pochopitelně mnohem více propracovanější a tím pádem i nesčetněkrát lepší. Ale filmaři měli těžký úkol, tak obsáhlý děj převézt na filmová plátna. Bohužel herci film netáhnou a volba McGregora do role preferiti mi přijde úplně blbá. Ta ztísněná atmosféra, která je v knize, se ve filmu ani neobjevuje. Postavy vše rychle proletí a než se nadějete je konec. Těžko na někoho svádět vinu, tady se totiž nepovedlo vůbec nic... tedy... kromě vynikající Zimmerovi hudby. ()

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno

Toma Hankse čeká Inferno

27.08.2014

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

22.10.2011

James T. Kirk nebo Ethan Hunt?

James T. Kirk nebo Ethan Hunt?

12.06.2009

Zdá se, že čtvrtá mise je docela „possible“. Dokonce za účasti Cruise a Abramse. Mission: Impossible 3 se jim povedla a přestože nesplnila komerční očekávání, těch 400 milionů dolarů na celosvětových… (více)