Napříč vesmírem

• Česko Across the Universe (více)
USA, 2007, 133 min (Alternativní 128 min)

Rozverný, bizarní a velice teatrální, takový je převratný muzikál společnosti Revolution Studios Across the Universe, který se zrodil v hlavách známé režisérky a scénáristky Julie Taymor (Frida, Titus, broadwayský muzikálový hit Lví král, inscenace Mozartovy Kouzelné flétny pro Metropolitní operu v New Yorku) a scénáristů Dicka Clementa a Iana La Frenaise, ve kterém se pojí originální příběh s 33 revolučními skladbami - mezi něž patří „Hey Jude“, „I Am the Walrus“ a „All You Need Is Love“ - které utvářely celou generaci. „Chtěli jsme vytvořit původní muzikál pouze za použití skladeb skupiny Beatles.“

Milostný příběh, zasazený do divokých šedesátých let plných protiválečných demonstrací, meditací a rock'n'rollu, se odehrává v Greenwich Village, bouřlivých ulicích Detroitu i na vietnamských bojištích. Milenci Jude a Lucy, jejichž láska je od začátku odsouzena k neúspěchu, jsou spolu s malou skupinkou přátel a hudebníků vtaženi do víru počínajícího protiválečného a protikulturního hnutí. Průvodci jim jsou „Dr. Robert“ a „Mr. Kite“. Síly, které se vymykají jejich kontrole, nakonec oba milence rozdělí, čímž je donutí, aby se navzdory všem překážkám pokusili znovu najít jeden k druhému cestu. (oficiální text distributora)

*JIN

Velká série klipů, tak tomu rozumím. Jako celek by mě to připravilo o rozum. Ale rozčasujete-li si to. Umocníte nikoliv zážitek, leč žázitky. ()

ttchor

Vždy som chcel byť súčasťou tej doby a zažiť niečo neobyčajné, ale jak už to chodí narodil som sa úplne niekde inde a hlavne neskoro. Odhliadnuc od dobových reálií, ktoré film formujú, hlavnú dejovú linku tvorí predovšetkým láska, esencia tohto muzikálu. Celkom obstojne dopadol aj samotný scenár, aj keď mu chýba výrazný emocionálny moment, ako tomu bolo napr. vo Vlasoch. Práve poctami a odkazmi je film plný. Okrem spomínaného Formanovho muzikálu, si nemožno nevšimnúť podobnosť príbehu Lucy ako revolucionárky (Forrest Gump), alebo Sadie ako Janis Joplin (The Rose). Mimochodom predstaviteľka Sadie (Dana Fuchs) sa možno v máji 2013 predstaví v ČR. Zohľadniť treba aj samotný invenčný prístup a zaujímavé aranžmány samotných piesní. Silný moment predstavujú vizuálne sekvencie s piesňami „Strawberry fields forever“, ktorá dokresľuje nezmyselný vojensky konflikt americkej armády vo Vietname a balada „Let it be“ ktorá sa vracia k protestom čiernych Američanov za svoje práva. Na druhej strane odľahčí vtipne natočená „I want you“ á la „Another brick in the wall“, alebo prítomnosť speváckych hviezd v nezvyčajných scénach. ()

GoldHair

Tak tenhle film mě posunul o levl výš a donutil mě hluboce přemýšlet. Mám ho staženej pěkně dlouho. A již třikrát jsem si ho pustila, ale pokaždý mě už první tři minuty stačily odradit. Teď jsem se ale pořádně naštvala a řekla jsem si, že tomu dám šanci a prostě to dokoukám. Přišla fáze, kdy jsem si pořád říkala "A kurva, zase budou zpívat!". Pak jsem o tom hluboce uvažovala, "tak jako asi prostě nemám pochopení pro muzikály, třeba je ten film i hodně dobrej, ale já prostě na muzikály nejsem stavěná..." A pozor! Pak.. vážně nevím kdy přesně, jsem tomu přišla na chuť a i písničky mě začaly bavit! Děj mě do sebe vtáhl a já mohla spolu se skupinkou přátel z příběhu, prožívat šedesátá léta. Občas jsem si říkala, na jakém matroši jedou... Každopádně dávám 3*, já vím... zaslouží si to víc, dokonce jsem i uvažovala o čtyřech hvězdách, ale pak jsem si uvědomila, že jsem tomu filmu zas tak moc na chuť nepřišla... ()

ZnalecH

Miluju písně. Mám velice rád muzikály. Ale tahle komedie muzikálu, kde skákal děj víc než na trampolíně a když se to konečně ustálilo, tak se člověk ztratil dříve, než se stihl zorientovat. Bohužel je to jako špatně poskládané puzzle. A i kdyby jste měli krásné a velké puzzle, tak když ho nedokážete správně složit... 50% ()

markotter

Kdo má rád Beatles a film Moulin Rouge, tak tohle je film pro něj. Julie Taymor sice není Baz Luhrman, Evan Rachel Wood není tak krásná jako Nicole Kidman a Jim Sturgess nezpívá jako Evan McGregor, ale i tak je to zábava. Mohlo to být o 30 minut kratší a nemusely tam být některé scény (například jsem nepochopil, proč tam byla ta písnička T.V. Carpio s americkýma fotbalistama) a uvažoval bych i o 5 hvězdách. ()

bearmeedek

Příjemná pohodovka. Film o ničem s písničkami od Beatles. Tedy muzikál. Udělaný tak trochu stylem jako naši Rebelové, zde se víc zpívá. U skladeb jsou titulky s překladem, a když sledujeme text, působí, jako kdyby byl složen právě k tomuto "ději". ()

BaronX

PARÁDA, PARÁDA, PARÁDA. Jsem absolutně nadšen, hraje na podobnou notu jako HAIR, ale to není na škodu, i zde se to povedlo na jedničku. Snové, v některých pasážích ujeté, dojemné, perfektně zahrané, báječně odzpívané, skvělé postavy, zkušeně nalinkovaný příběh. Není co dodat 95% ()

Rodin

Skoro bych to dal i za pět, jenže to by ze mě mluvil celoživotní až nekritický obdiv k Beatles, který s filmem nemá co dělat. Nicméně opravdu velmi dobré, jak nesnáším muzikály, jen jsem koukal, jak si tvůrci poradili jednak s aranžemi jednotlivých kusů a jednak s jejích propojením do návazného celku, který perfektně logicky doplňuje standardně muzikálově chudičkou dějovou linii. Netypické, překvapivé, velice dobré. 80%. DODATEK A ZMĚNA: zhlédnul jsem ještě jednou a opravuji. Je to skutečně za pět. Teprve nyní jsem zjistil, jak úžasná (a zcela davem opomenurá) záležitost zde vznikla. 95% je mé nynější hodnocení. ()

Fafyna

Bláznivě romantickej muzikál plnej netradičně pojatejch beatlesáckejch písniček, který člověka dojmou. Zejména pak Let It Be a Strawberry Fields. Krása, krása. ()

karlee

Asi to mělo být něco mezi Hair, The Wall a Moulin Rouge, ale mě z toho vychází spíš Rebelové. Kladně hodnotím snad jen solidní výběr písní a pár klipů k nim. Ale děj samotný je děs. Zejména násilný přesun děje do Ameriky, aby mohli řešit Vietnam a připojit se k hippiekům. I ostatní "poselství" filmu jsou příliš okatá a jednoduchá. Např. osatními komentátory opěvovaná "I Want You" se strýčkerm Samem je na mě moc efektní, spíš se mi líbila zamilovaná roztleskávačka v "I Wanna Hold Your Hand" (i když ta je zase z hlediska příběhu zbytečná). ()

coco.brice

jeden by čekal,že když někdo udělá musikál a použije k tomu hudbu The Beatles,tak se to nedá snad ani pokazit..a vida...dá se..pro mne nuda od začátku až do konce ()

DadysGirl

Nechci to přirovnávat k Vlasům, ale asi se tomu nejde vyhnout... Mě to teda naskočilo v mysli okamžitě... Parádní provedení písniček, troufám si tvrdit, že u některých lepší než originál... Komplikovaná lovestory v komplikované době, prolínající se s příběhy, přátel, milenců a rodin... Yep, já jsem spokojená... ()

sahi

Beatles, závěr s All You Need Is Love i jméno hlavního herce Jude (celý film jsem čekal na Hey Jude :-D), co víc si přát? ()

BrianStorker

Zcela náhodou jsem narazil na tento film. Jako Beatlesolog se hluboce klaním jeho tvůrcům. Od zamilované All My Loving z ranné tvorby chuligánů z Cavern Clubu až po Blue Jay Way na vás dýchá vizualizace typických Brouků v čele s hlavní postavou stylizovaného do podoby sira Paula. Psychedelické ztvárnění Strawbery Fields vám zcela vezme dech, tep vám stoupne na hodně nebezpečnou hodnotu a vy nevěřícně zíráte v pochybách, zda jste se neocitli o několik desítek let zpátky a v tv neběží nový klip z dílny Lennon & McCartney. Jak to, že jsem o tomto klenotu nevěděl dříve??? ()

jojoping

Kto sa vydá naprieč vesmírom s 33 pesničkami Beatles neoľutuje. Režisérke Julie Taymor sa podarilo vzdať skutočnú poctu tejto legendárnej liverpoolskej štvorici. Vybrať z množstva notoricky známych pesničiek niekoľko a na ich základe vybudovať príbeh bola úloha odvážna, ale vyšlo to nad očakávanie dobre. Vizuálna stránka nie je len rekonštrukciou 60. rokov, ale hlavne ich ducha. Vyskytnú sa tu prapodivné kostýmy, graffiti a kulisy. Nájdete tu aj odkazy na v tej dobe žijúce ikony, Dr. Robert bol inšpirovaný Nealom Cassadym – predoobrazom Kerouakovho hrdinu Moriartyho, gitarista Jojo sa nápadne podobá na Jimmyho Hendrixa a Sadie spevom pripomína Jonis Joplin. V malých rolách sa tu objavia napríklad Bono Vox, v trojroli Joe Cocker a Salma Hayek si zahrala hneď 5 zdravotných sestier naraz. O kvalite by mohol svedčiť aj fakt, že film odsúhlasili samotní členovia Beatles. Komu sa páčili Formanové Vlasy alebo Pink Floydovská stena, nebude sklamaný ani Beatlesackým vesmírom. Odporúčam všetkým priaznivcom dobrej hudby! ()

PedroMar

Páni režiséři, scénaristi a producenti, točte prosím více takových filmů. Skoro se mi nechce uvěřit, že se mnou nějaký muzikálový film dokáže tak pohnout. Každá píseň, každá scéna...všechno mělo neuvěřitelný náboj. Všechno to dávalo dohromady krásný výsledek. Nikde nebyla ani známka po přeplácanosti, umělosti nebo kýči. Dal bych 6 hvězdiček,ale bohužel můžu dát jen 5. Ale bude to 5 hvězd, který nejsou ani lepší 4 hvězdy nebo horších 5 hvězd, bude to plně zasloužených 5 hvězd. Normálně se na muzikály nedívám, protože nejsem fanda prozpíveného filmu. Ale tohle! Tady jsem se těšil na každou píseň. Jen škoda, že film trval jen 2 hodiny. Klidně mohl trvat pět hodin, nebo deset. Stejně bych pořád seděl před obrazovkou a hltal každou notu. Podobně bych seděl i před pětihodinovou verzí Hair, je to totiž film, který se mi vybavil, když jsem sledoval Across the Universe. Vřele doporučuju všem fanouškům muzikálů, romantických příběhů, obdivovatelům Beatles a vůbec všem, kdo mají rádi OPRAVDU dobře natočené filmy. Nebudu rozebírat děj ani komentovat výkony herců a brilantní práci scénáristů, kameramanů, střihačů. Nebudu. Podívejte se sami. Už jen pro ten krásný pocit, který ve vás vyvolají texty a melodie. Na závěr jedno malé srovnání s Hair. Tyto 2 filmy nejdou srovnat. Oba jsou naprosto precizní. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky