Napříč vesmírem

• Česko Across the Universe (více)
USA, 2007, 133 min (Alternativní 128 min)

Rozverný, bizarní a velice teatrální, takový je převratný muzikál společnosti Revolution Studios Across the Universe, který se zrodil v hlavách známé režisérky a scénáristky Julie Taymor (Frida, Titus, broadwayský muzikálový hit Lví král, inscenace Mozartovy Kouzelné flétny pro Metropolitní operu v New Yorku) a scénáristů Dicka Clementa a Iana La Frenaise, ve kterém se pojí originální příběh s 33 revolučními skladbami - mezi něž patří „Hey Jude“, „I Am the Walrus“ a „All You Need Is Love“ - které utvářely celou generaci. „Chtěli jsme vytvořit původní muzikál pouze za použití skladeb skupiny Beatles.“

Milostný příběh, zasazený do divokých šedesátých let plných protiválečných demonstrací, meditací a rock'n'rollu, se odehrává v Greenwich Village, bouřlivých ulicích Detroitu i na vietnamských bojištích. Milenci Jude a Lucy, jejichž láska je od začátku odsouzena k neúspěchu, jsou spolu s malou skupinkou přátel a hudebníků vtaženi do víru počínajícího protiválečného a protikulturního hnutí. Průvodci jim jsou „Dr. Robert“ a „Mr. Kite“. Síly, které se vymykají jejich kontrole, nakonec oba milence rozdělí, čímž je donutí, aby se navzdory všem překážkám pokusili znovu najít jeden k druhému cestu. (oficiální text distributora)

Gulde

Když se pokusím potlačit fakt, že opravdu nemám rád muzikály a na tenhle film jsem byl prakticky donucen se dívat, objektivně říkám, že ani tak to nebyl film, co bych chtěl vidět znovu. ()

husokachna

Původně tady u Across the universe zářilo mých 5 hvězdiček. Dal jsem si opáčko, jako výrazně starší a pokud člověk odhlídne od nadčasových Beatles, tak to opravdu není moc dobrej film. Škoda, že se to rozplizává a snaží se to vyždímat, co nejvíc hitovek a nějak je co nejvíc nalepit na děj. Je to zbytečný, řekl bych a zbytečně to zabijí potenciálně dobrej film. Takže i přes mého oblíbeného Sturgesse a oblíbené Beatles musím jít na průměrné tři hvězdičky a nebýt Beatles, nebyly by ani ty. ()

JohnFarst

Moja beatlesovská duša dostala týmto filmom akoby duchovné pomazanie... Presne takto som si to nejak predstavoval a film ma nesklamal. Herci sú totálne prirodzení (hlavne Jude, Lucy a Sadie) a ich podanie klasických pesničiek je proste super. Vôbec by som predtým nepovedal, že prespievané beatlesovky by sa mi mohli páčiť ale Across the Universe ma vyviedlo z omylu. Scéna v autobuse totálne vistihuje dobu v ktorej sa film odohráva a už dávno sa mi nestalo, že po poslednej scéne som nechcel z kinosály odísť a túžil som po ďalších 130 tich minútach filmovej a hudobnej radosti. 4* dávam len kvôli pár scénam ktoré akoby film len zdržovali a boli do filmu dané len aby sa mohla daná pesnička využiť (napr. scéna v cirkuse) a za to že vo filme je postava Dr. Roberta a pesnička nie :-( Inak to mám asi milimeter od 5*, vážne ma to bavilo. ()

wellar odpad!

Ludia, prvy raz ma sklamalo csfd pri tomto filme...Zato ze sa tam vyskytla salma hayek a bono uz to neni odpad ? inak si tie vysoke hodnotenia pre tento smrad neviem vysvetlit....keby toto pustili ufonom tak si beatles v zivote nepusta vo vesmirnej rakete ...hrozne...sa zahravali s ludskymi citmi jak ked moja mamina kraja cibulu na obed...Az na tie absurdne sceny pri ktorych mi bolo od smiechu do placu tam nebolo fakt nic pekne ... ()

tomashrabek

Priznám sa, že nie som až tak ortodoxný fanúšik Beatlesov, aby sa ma toto (z väčšej časti) neoriginálne a fádne prznenie ich hitoviek nejakým výnimočným spôsobom dotýkalo, ale nie sú mi ani zďaleka tak ukradnutí, aby ma to nerozčuľovalo. Neviem, čo mal príbeh s ich hudbou a textami vlastne spoločné - film bol len zlepencom neskutočne gýčových videoklipov, ktoré sa nás snažili pekne po Kunderovsky dojímať. Dosť lacný pokus. Možno nabudúce. ()

Darth Vader

Jsem milovníkem Broučích melodií, takže nemohu nedat plný počet. "close your eyes, and I kiss you...." no toto bych holce měl zazpívat na rande a šla by do kolen! (dnes se too však nehodí). Umělecké ztvárnění je pro mě perfektní i kresby dokonalé já nevím co vytknout! 100% ()

Móó

Co dodat, díky slaboučkému filmu jsem si poslechla krásné písničky :) ve filmu mi chybí nějaké hlavní téma, objevilo se tam několik "problémů", ale po skončení filmu si vlastně vůbec neuvědomuji, o co šlo... celkem zmatený film a na můj vkus moc dlouhý... ()

Platom

Já nevím, co jsem od tohoto muzikálu čekal... Možná lepší příběh, smysluplnější, procítěnější, lepší zpěv, atd. Rozhodně jsem nechtěl sledovat výlevy z mysli chorého, nebo s větší pravděpodobností totálně vyhuleného režiséra/scénáristy. Vím, drogy k této době a k onomu způsobu života patřily, ale já prostě nejsem jeden z těch, co potřebují vidět ve filmu zobrazení stavů, které nastanou po jejich požití. Nikdy jsem nic takového nevzal a tak těm barevným a nic neříkajícím obrazcům prostě jaksi nerozumím, ale ať mi někdo neříká, že je v tom něco hlubšího, protože nic takového tam prostě není. Z mého pohledu potřebovali mít delší film, chtěli v něm nějakou písničku od Beatles, která nedává smysl a tak natočili totální výplach, ze kterého mají požitek asi opravdu jen lidé, jež jsou při sledování filmu pod vlivem čehosi. Mně tyhle momenty ubíjely a sám jsem se těšil na to, až skončí - vlastně jich tam v druhé polovině bylo celkem dost a to ta první také nebyla kdovíjak zdařilá, takže to celé na mě dojem neudělalo. Navíc se mi nelíbily momenty, které byly "ukradeny" z jiných a daleko více úspěšnějších filmů (jízda po bowlingové dráze, některé scény s vojáky, atd..). Hodně scén chtělo působit legendárně, v mých očích působily přesně opačným dojmem. Tu a tam se našla nějaká lepší skladba, která se docela povedla... ()

sirien

Narazil jsem na to náhodou a zarazilo mě to do křesla. Výborně provedené, suprově seskládané, s vlastním příběhem... rozhodně oceníte i pokud si na Beatles nepotrpíte. ()

Gumby

Chápu, že se takovýhle až naivní styl nemusí líbit každýmu, ale pokud má člověk aspoň trochu vztah k Beatles a 60´s, nemůže jít pod čtyři hvězdičky. Krom toho, všechny možný, kolem se vyskytující výtky, bych si dovolil relativizovat tím, že tohle dílko nemusíme chápat jako film, natož muzikál, ale klidně jako dvouhodinový videoklip na motivy písní jedné klasické kapely. Nebo ještě líp, jako umělecky stylizovanou audiovizuální poctu šedesátým létům. ()

Trešlson

Pro mě to nemohlo být lepší. Výborný film(ový muzikál) a výborné písně, kterých se nemůžu nabažit už od mala. Je pravda, že některé se mi v "novém" provedení líbily o něco méně než broučí originály, ale nemění to nic na tom, že tento film je opravdu výborný. Neokoukané tváře nenudí stejně jako už tisíckrát obehraná lovestroy. Nedá mi to, abych nevyzdvyhl z celého filmu několik písní. Tou první je zcela nepochybně I Want To Hold Your Hand, která mě úplně "odbourala" už v soundtracku, poté I've Just Seen A Face, která se mi zdá výborně zazpívaná (a ve filmu krásně vizuálně doplněná), ale také písně, u kterých jsem měl pocit, že jsem snad tripu: I Want You, I Am The Walrus, Dear Prudence a Lucy In The Sky, další píseň je s Vietnamem prokobinovaná Strawberry Fields Forever (která se mě osobně zdála nejlepší) no a neměl bych opomenout All You Need Is Love, která se mi na soudtracku moc nelíbila, ale ve filmu jsem ji zhltl i s navijákem... Tento film není pro každého, ale pro ty, co se jim líbí by se mohl stát stejně nadčasovým, jako jsou písně The Beatles. ()

#47

Ač se nepočítám mezi znalce muzikálů, tento jsem si z pochopitelných důvodů nemohl nechat ujít. Často nadávám na různé coververze Beatles, protože někteří interpreti skutečně dokáží neuvěřitelné, samozřejmě v tom nejhorším slova smyslu (viz Bára Zemanová a její Hey Jude v nedávném"Souboji hitů"), ale co se týče coververzí v tomto snímků nemám snad jedinou výtku, která by mně utkvěla v paměti, neopak jsem nadšen tím, jak jsou zde vtipně zakomponovány do děje,tak aby texty seděly k jednotlivým scénám. Pozorný divák si navíc všimne nenápadných odkazů na ještě další písně (When I'm 64,Doctor Robert, She came in through the bathroom window...). Po vizuální stránce se oko diváka nabaží spíše až ve druhé polovině filmu, kde se dočkáme nápaditě stylizovaných klipů, často s typickou Beatlesáckou "psychadeličností" (I'm the Walrus, Strawberry fields forever, Being for the benefit of Mr. Kite!, I want you nebo třeba Because). Samozřejmě alespoň z mého pohledu bylo vybráno snad to nejlepší co beatlesácký katalog nabízí (mojí oblíbené Lucy in the sky with diamonds jsem se nakonec také dočkal, byť jen v titulkách), samozřejmě že zakomponování ještě dalších skvostů, které byly opomenuty by mohlo být spíš kontraproduktivní, a proto po hudební stránce tvůrcům nevyčítám ani to nejmenší. Neokoukané tváře filmu také spíše prospěly (mj. poznali jste Bona? :-)), pokud bych měl vytýkat scénáristům zcela banální příběh s předvídatelnou zápletkou i konečným rozuzlením (ano kdo by nečekal koncert na střeše a All you need is love :-)), byl bych asi tak trochu blázen který neví co vlastně chce. Film mě dokázal naprosto pohltit od prvních minut, kdy za zvuků Hold me tight navštívíme hlavního hrdinu v Liverpoolské The Cavern a nepustil ani po již zmíněném roofttop koncertu. Mluvíme-li o samotném námětu, možná i proto, že se jedná o jakési moje splnění filmového snu...prostě nemůžu jinak než dát pět hvězd jak vyšitých! ()

ivamka

Pastva pro oko, ucho i duši. Poskládané ze střípků, postřehů a písní Beatles. Nenapadlo mně, že by šlo z jejich textů udělat příběh, který by měl několik hrdinů a nebylo to jen o lásce k bližnímu. Vlastně mi to připomělo hudební film Mamma mia, jen to nebylo tak okázalé a chytlo mně to od prvního okamžiku. Perfektní komentář Kleopatra. Pořád poslouchám ty písničky a některé jsem si oblíbila víc, než originály. ()

Eluin

Film se mi líbil. Beatles mám moc rád. Po vizuální stránce se jednalo o velmi vydařené dílo. Dojem mi zhoršil jen trochu méně povedený konec. ()

Radek.SCH

Na jedné straně perfektní písničky 60. let a výborná choreografie, na straně druhé občas naprosto hluchá místa (nábor, „cirkusáci“, apod.) - 60% ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky