Piraňa

Piranha

Komedie / Horor / Sci-Fi

USA, 1978, 94 min

A hned další film, který se mi líbí tak moc, že ani nevím, co k tomu napsat. Až mě překvapilo, že se k nim řadí i Piranha. U Ajova remaku jsem psal, že tenhle má alespoň nějaké opodstatnění. Svým způsobem, po technické stránce ano, ale jinak si tenhle film remaku ničím nezasluhuje. Ale alespoň jde trochu srovnávat a porovnávat. Oba filmy se totiž jaksi doplňují a jeden obsahuje to, co se druhému trošku nedostává. Původní Piranha, jak je u starých klasik zvykem, staví na dobrých postavách a na příběhu (Piranha konkrétně i na dobrém humoru), všechno další je jen bonus, Ajův remake staví na krvi a gore, všechno ostatní jde jaksi bokem. Oba filmy jsou v tomto rámci výborné, ale klasika je prostě klasika.(30.8.2011)

Tak u této oldschoolovky jsem se i po tolika letech příjemně bavil. I když, piraně vypadají úplně jinak, i když rány po jejich kousnutí vypadají jinak, i když všechno vypadá dneska jinak tak pořád byl tento zoo horor lepší než čelisti.(Nepočítám ovšem Jaws I - na ty Piranha nemá ani zdaleka). Zápletka filmu - únik dravých rybek z experimentální nádrže, jedno velké jezero, kam se lidé jezdí odreagovat a máme malér na světě. Hodnocení 3* a 55%.(7.9.2011)

Já hodnotím velmi kladně. Na tu dobu dobře vypracovaný horůrek. Samozřejmě nemůžeme srovnávat s dnešní dobou, ale jako celek je solidní a koukatelný. Ráda se k němu vracím, hustá atmosféra je z něho cítit i po létech. Pamatuju si, jak mně rodiče nemohli po shlédnutí filmu dostat do rybníka. Hrozně jsem se bála, že mně tam sežere piraňa. Po létech se tomu směju, ale tenkrát jsem to brala vážně.(10.6.2018)

Jeden z mála zvířecích hororů, které nevypadají tak blbě i když je to čistokrevné béčko. Popravdě jsem to právě shlédl po dlouhých letech a líbilo se mi to. Myslím, že jako malý jsem z toho měl noční můry a zanechalo to ve mě tu vzpomínku, že je to fakt drsňárna. Samozřejmě, že účinek je po letech mnohem menší, za to jako milovníkovi těchto jednoduchých béček se mi to nemůže nelíbit.(4.5.2013)

• zdenotvor

Škoda že som tesne pred piraňou videl čeluste. Latka bola príliš vysoko a tieto filmy sú neporovnatelné. Dalo sa na to pozerať ale skôr taký slabší priemer. Ku starším hororom príliš neinklinujem ale ako fanúšik hororov som si chcel rozšírit obzor aj takýmto starším Béčkom. No v porovnaní s piraňou 3D to bolo rozhodne slabšie.(25.6.2013)

• - Eric Braeden byl původně povolán na roli Paula Grogana, ale odešel kvůli jinému projektu. (PußyMagnet)

• - Film bol zakázaný vo Fínsku. (Paldiny)

• - Tento film bol vyrobený, aby sa priživil na obrovskom úspechu Čeľustí (1975). Roger Corman bol totiž známy tým, že produkoval snímky imitujúce tie oveľa úspešnejšie. Aj tak mu však trvalo 3 roky, kým dal dokopy peniaze potrebné na realizáciu tohto projektu. (beso74)