Piraňa

Piranha

Komedie / Horor / Sci-Fi

USA, 1978, 94 min

Poctivé béčko, v minulosti servírované Novou v jejích lepších časech. Dávno tomu. Sice se nebere vůbec vážně, ale má i několik opravdu povedených hororových scén, z nichž mi nejvíc utkvěla v paměti ta, kde piraně pilně "rozebírají" vor s hlavními hrdiny na palubě. Sympatické je, že Dantemu není zatěžko předhodit rybkám i pár děcek. Scénář už tak sympatický není, poněvadž se skoro všechny postavy chovají jako idioti. Příklad: rybičky vlastně vypustí na svobodu právě ústřední dvojice; vědec se z voru hrdinně vrhá do vody, aby zachránil dítě, toho času celkem bezpečně plovoucí na převrácené loďce; na břehu sedící stařík si nechá zaživa ohlodat nohy, aniž by ho napadlo je z vody vytáhnout, atd. Film si ale až do konce drží svižné tempo, za svou pokleslost se vůbec nestydí a bere ji s nadhledem. A právě tohle ve dvojce chybí, proto už dokáže pobavit jen svou blbostí.(22.4.2008)

Debilni hlavni hrdinove vypustily nadrz zubatky uplavali a masakr muze zacit! dalsi typicky zastupce beckovych klasik z minulych casu ze si tu nikdo nedela zadny starosti ze serioznosti dokazuje dialog reditele turistickyho strediska kterej telefonuje a jeho zamestnanec mu zahlasi pane sou tu pirane! a co je s nima? zerou nase hosty! a reditel do telefonu vydrz chvilku mame tu takovy nepodstatny problem sranda musi bejt trochu krve k tomu a kouzlo starych dobrych zvirecich hororu zije naveky(20.5.2012)

• misstake

No právě.. Byl to jeden z prvních "hororů", co jsem kdy viděl. A protože jednoho dne se mi nenabízela žádná zajímavější alternativa, zkusil jsem to znovu. Dostal jsem film, jehož scénář je obšlehnutý od Spielbergových Čelistí (které jsou asi tak o čtyři hvězdičky lepší), s tím rozdílem, že všechno, co u Stevena bylo fajn, tady jaksi znegovali. Je to nuda, příběh je stupidní, ale hlavním záporem pro mě byly strašně nesympatické postavy naprosto nelogicky a imbecilně jednající, a to klaďasové i záporáci. Samozřejmostí je také logika kulhající většinu stopáže. Tady prostě ani nostalgie nezabírá.(20.1.2007)

Tahle béčková záležitost mě v mládí minula, takže bez problémů lezu do vody, aniž bych čekal útok žravých rybiček. Doporučuji dívat se na tento film optikou doby, ve které vznikal, a nikoliv dle současných měřítek. Když se zamyslím na označením Komedie/Horor, musím uznat, že ten, kdo tento film takto označil, měl vlastně pravdu. Některé situace jsou hororové a jiné opravdu k smíchu. Pobavil mě skautský vedoucí, který strhává ze stromu svou fotku, prostřílenou šipy, a rozhlíží se, aby ho u toho nikdo neviděl:)(1.7.2018)

• Joe321

Před více než deseti lety tohle patřilo do vrcholu "monster" movies. Druhý den jsme to nadšeně probírali ve škole, ale až teď jsem zjistil, že tenhle film nemá výpravu, natož nějaký scénář. HOW TO SURVIVE RULE: Pokud plánujete koupel s piraněma, nezapomeňte se vhodně obléknout. Flanel! Červená flanelová košile vyjde nastejno jako antižraločí kroužková vesta, hlavní hrdina by mohl vyprávět.(24.4.2008)

• - Eric Braeden byl původně povolán na roli Paula Grogana, ale odešel kvůli jinému projektu. (PußyMagnet)

• - Tento film bol vyrobený, aby sa priživil na obrovskom úspechu Čeľustí (1975). Roger Corman bol totiž známy tým, že produkoval snímky imitujúce tie oveľa úspešnejšie. Aj tak mu však trvalo 3 roky, kým dal dokopy peniaze potrebné na realizáciu tohto projektu. (beso74)

• - Úloha Paula Grogana bola pôvodne ponúknutá Petrovi Fondovi, ten ju však odmietol. (beso74)