Trhák

• angličtina Blockbuster
TV spot 2
Komedie / Hudební
Československo, 1980, 94 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hana Zagorová, Josef Abrhám, Juraj Kukura, Waldemar Matuška, Laďka Kozderková, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Petr Čepek, Jiří Korn, Jiří Schelinger (více)

Začínající scenárista Jíša napsal scénář, který je sondou do života současné vesnice a měl by podat pravdivý obraz prostého venkovského života. Krátce nato se dozví, že jeho scénář byl přijat a režisér už vybírá herce do hlavních i vedlejších rolí. Jíša vzápětí zjistí, že jeho ryze realistické dílo bylo přepsáno a pojato jako velkolepá revuální show plná písniček a tance. Filmaři se záhy odeberou do vesničky Lipovec, aby tu za vydatné pomoci místních obyvatel začali natáčet. Hrdinou jejich příběhu je elegantní pyrotechnik Ticháček, který nastupuje v místním JZD, aby progresivní metodou hnojení dopomohl k vyšším výnosům. Ubytuje se u manželů Lukešových a při procházce po okolí vesnice se seznámí se sympatickou učitelkou Eliškou, která miluje majitele místního zámečku Pavla Lenského. Seznámí se také s hajným Kalinou, který bedlivě střeží nevinnost svých tří dcer a střelbou zahání na útěk všechny nápadníky, kteří se často velmi rafinovanými způsoby pokouší přiblížit k hájovně. To vše doprovázeno, ke zděšení scenáristy Jíši, zpěvem, tancem a rozjásanou atmosférou velké revue. (TV Nova)

javlapippi

"Labutě, berušky, hadi! Dostanu já někdy normální film?!" Od detstva som mal väčšinu svěrákovsko-smoljakovských filmov napozeraných, akurát Trhák sa mi nejako vyhýbal. Poznal som zopár scén, pesničiek a základnú ideu, ale ako celok som si to pozrel až vo svojich 44 rokoch. A som na vážkach, scény z natáčania, spory scenáristu Svěráka, režiséra Smoljaka a produkčného Čepka sú vynikajúce, niektoré pesničky, plné textárskych slovných hračiek aj ich obrazové stvárnenie tiež nemajú chybu, muzikálová scéna privítania Abrháma na dedine mi chvíľami evokovala poslednú poviedku z Pražskej pětky. Na druhú stranu niektoré songy, "ty pohyby u toho zpívaní" a scény, kde sa mihajú aktuálne hviezdy hlavne preto aby sa mihli, mi presne pripomínajú to horšie z revuálnej tradície československej televízie a nie som si úplne istý nadhľadom pána Podskalského. Dokopy to dáva celkom zaujímavý zmeskový bizár, neviem či si to dám ešte niekedy celé, ale zopár vybraných scén si určite budem púšťať opakovane. ()

kadef

Docela dobrá komedie, zasmál jsem se u toho víc než u některých nových amerických komedií. Některé scény jsou fakt humáč. Zdeněk Svěrák spící ve stanu, Ladislav Smoljak jako pitomý režisér nebo třeba Sněhurka a sedm trpaslíků jako vložka do filmu. Má to sice být muzikál, ale dát tam o pár písniček míň, vůbec by to neuškodilo. Skvělý -film o filmu- . ()

Lewaso

Mozaika všeho, čemu se dá smát a každý si vybere. Takové veselé piškumpré. Být ženská, sežeru Kukuru i s šálou... ()

mrLotus

Film který zraje jako víno.Neuveřitelné množství neskutečných hlášek všeho druhu....Pane Vozáb ! Pan Spálený dobrý! ()

pavliCZECH

"Až takhle mááávnu rukou...." Petr Čepek by měl im memoriam dostat Českého Lva za nejlepšího cholerika v dějinách české (československé) kinematografie. :-) ()

Spielbergo

Cimrmanovsky geniální. Nechápu to nízké hodnocení, protože skvělí herci (a že jich tu je!) + skvělá hudba + geniální texty = jeden z nejlepších filmů, které kdy u nás vznikly. Mimochodem mám pocit, že se dvojce S+S podařilo ve své době nacpat do jednoho filmu skutečně snad absolutně všechny herce a zpěváky, které naše malá země momentálně měla, aneb tady hraje každý, kdo v té době něco znamenal. "Když tě dívka zradí, to se může stát, zůstane ti Zetor, věrnej kamarád.." Jak je ten film blbej, tak je geniální. ()

infernet

Tenhle film zraje s věkem diváka jako víno, protože je to tak pitomý, že to prostě musel být záměr. Někomu nemusí sedět Podskalského pojetí, kdy cpe písničky do všeho. Takhle už zkazil Světáky i Bílou paní. Naštěstí s tím tady už tak nějak počítáte. A navíc to všechno zachraňuje nervák v podání Petra Čepka. "Labutě, berušky, hadi... dostanu já někdy normální film!?!!" ()

kitram71

to je TÁÁÁÁK BLBEJ FILM !!! ... jak si tedy vysvětlit, že čím jsem starší, tím víc ho mám raději? :)  EDIT 2022: Nemůžu jinak, zvyšuji na plný počet!!! Čepek je kouzelnej, Jirásková skvělá, prostě fascinujicí filmový počin! Vidim to asi po stopadesáté a řehnim se jak blázen :))) ()

zdeci

Já se bavil; a o to tu šlo především. I díky padnoucím galoším a super chrapláku slečny Kratochvílové za 4! ()

Meow86

Nad míru zábavný muzikál o muzikálu nabitý nesmrtelnými hláškami. "Stop! Kde je had? Já ho roztrhnu. Měl se připlazit hned po pavoucích." ()

harycek

Super!! Laskavý divák promine , ale nesmí v tomto dílku hledat nějakou hloubku , zde jde o pouhopouhou legraci za doprovodu hudby!!! ()

Eire

Ze vraj to bol dlh Podskalskemu, za to ze mohol Smoljak rezirovat Kulovy blesk. Mozno... nic svetoborne, ale pozriet sa to da. ()