Málokdo z nás má takovou odvahu jako Christopher McCandless (Emile Hirsch). Bylo mu dvacet dva, když dostudoval vysokou školu, ale místo toho, aby zaplul do civilizačního proudu, ukázal mu vztyčený prostředník a z naivního snílka se proměnil v symbol jedné generace Američanů. Každý krok jeho cesty z města do té nejsyrovější divočiny sledoval slavný herec Sean Penn, který se tentokrát spokojil s rolí režiséra a scenáristy. (Bontonfilm)

JeyeK

První půlka hlavní dějové linie je klasickým příběhem o tom, jak šel Honza do světa. Poměrně běžný příběh muže, který má v jisté počáteční fázi svého života přirozenou potřebu poznat skutečný svět. Ono ani druhá půlka, jeho výprava na Alijašku, není opět ničím neobvyklým, jen ji oproti první polovině již schvaluje méně lidí, protože méně lidí věří v autorův zdravý rozum. Opět srovnatelné s mnohými vyznavači nejrůznějších nebezpečných sportů a jiných adrenalinových výzev. Shrnuto a bez růžových brýlí se tedy jedná o příběh naivního člověka s extrémistickými sklony. Proč ne, příběh o někom, kdo se nebojí posouvat hranice a něco dokázat, může být bezesporu zajímavý i poučný. Výtka, kterou však k tomuto filmu mám, tkví právě v oné do očí bijící naivitě hlavní postavy. "No fucking watch, no map, no axe, no nothing. Just be out there in it. You know, big mountains, rivers, sky. You're just living, man. You're just there, in that moment, in that special place and time." Člověk, který si v hospodě u piva maluje romantickou dovolenou uprostřed společností nepolíbené Alijašky, nakonec při první příležitosti pokrytecky zaleze do opuštěného rezavého autobusu a několik měsíců si vaří rýži. A když se jeho zásoby rýže vyprázdní, tak se rozhodne s knížkou podívat okolo a při první příležitosti se otráví a umře (spoiler alert). Protože Alijaška je jedním z nejdrsnějších míst na zemi, kde zemřít je neuvěřitelně jednoduché. A protože teprve až se běžný bohatýrský synáček vymaní z nenáviděných spárů společnosti, tak si uvědomí, že právě ta společnost je obrovský dar několika set generací předků, díky kterým máme nemocnice, obchody s jídlem, oblečení a teplý domov. Hodnotu celého toho sociálního zázemí, které nám umožňuje ráno vstát z vyhráté postele a dát si kávičku, si jednoduše stejně jako Kryštof nedokážeme uvědomit, dokud o ni nepřijdeme. Skvělá hudba. Obsahově perfektní. Vše až na naivního synáčka, jehož žalostný příběh prostě přes svůj žaludek nedokážu přenést. 60% ()

teckax

Marně hledám slova, kterými bych popsala pocity, které mnou právě zmítají. Chvíli mi trvalo se do příběhu, resp. hlavního hrdiny vžít.... neumím to vysvětlil, bylo mi to tak nějak cizí. Pak se to najednou zlomí a je z toho silný zážitek. Záběry a scenérie, které celý film provázejí, se jen tak nevidí. Vše je tak živé, surové, bez příkras a přitom tak nádherné, Do toho perfektně vyladěný soundtrack. Můžu říct jenom...Bože, chci ještě... ()

the_weaver

Nie je to o prežití v divočine, ale o chlapcovi, ktorý trpí traumou kvôli zlému vzťahu rodičov - nechce sa zaradiť do spoločnosti a otvoriť sa ľuďom zo svojho okolia. Žije len príbehmi z knižiek o trempoch a tulákoch, rozhodne sa preto vzdať majetku a vydať sa na cestu po Amerike, ktorá má byť zakončená svätým grálom dobrodruhov - pobytom na Aljaške.↵  Na tejto ceste stretne (s jedinou výnimkou) samých príjemných ľudí, jeden pán by ho dokonca adoptoval, každá žena si ho na prvý pohľad zamiluje a jedna kočka sa pred ním dokonca sama vyzlieka. Súdny človek by riekol: "Dobre je nám tu! Postavme tri stany ...", ale Chris napriek tomu chce utiecť pred ľuďmi a byť úplne mimo tej zlej, zlej spoločnosti. Fakt som nepochopil, prečo sa tak tvrdošijne pchal na tú Aljašku - aby takto zložito prišiel na to, bez čoho nemôže byť šťastný a prečo potrebuje ľudí?↵  Jedno vysvetlenie však ponúka jeho obľúbený citát (z Vojny a mieru): "If we admit that human life can be ruled by reason, then all possibility of life is destroyed."↵  On si ho asi preložil takto: "Ak uznáme, že sa môžme riadiť rozumom, tak je s nami amen". A tak sa prestal riadiť rozumom.↵  O takom človeku potom ťažko natočiť zmysluplný film. Niektoré jeho rozhodnutia pritom boli inšpiratívne (oprostiť sa od zbytočného majetku) iné však úbohé (parazitovať na spoločnosti, ktorou pohŕda; vydať sa bez príprav na nehostinnú Aljašku). Film prikrášľuje jeho filozofiu aj tým, že neukazuje žiadne nepríjemnosti jeho trempovania ako hlad, smäd, nudu, pohŕdanie, zdravotné problémy či zlé počasie, i keď ho v skutočnosti museli sprevádzať vo významnej miere. ()

Tezuka

Musím říct, že takhle nádherný příběh podle skutečné události, jako je tenhle Christophera McCandlesse, jsem ještě neviděl. Dvě a půl hodiny nádherné krajiny a přírody, poznávání nových přátel a emocionální zážitky z tohoto filmu dělají masterpiece. Emile Hirsch byl výborný a sympatický, vyzařovala z něj aura člověka, který se chce vzepřít stereotypům a nenávisti moderní doby, a proto raději svůj život zasvětí lásce k přírodě a cestování, stejně jako kdysi jeho oblíbení knižní autoři. Kamera a doprovodná hudba byly prvotřídní a já se určitě budu chtít k tomuto filmu vracet, protože se to jen tak neomrzí. Je škoda, že nakonec v roce 1992 při své vysněné cestě na Aljašku ve věku 24 let umírá na vyčerpání a hlad. Kdyby se po těch 2 letech vrátil k rodině, mohlo být vše jinak, protože i oni si uvědomili jeho ztrátu a změnili se v lepší lidi. Jeho sestry mi bylo asi nejvíc líto, protože ho měla strašně ráda, a byl ji v dobách rodičovských pří největší oporou. ()

jizvoun

Sám jsem měl a někdy stále mám chuť všechno hodit za hlavu a utéct někam do lesa. Mladší jsem takhle s přáteli trávil dost volného času, ale rozhodně ne takhle hardcore. Jako road movie to funguje parádně, osobně mám rád tenhle typ filmů, stejně jako Wild, který byl pro mě ale trochu více stravitelnější. I tak to diváka dostane, ani si neuvědomí, že to trvalo tak dlouho. ()

Martinko991

Zo začiatku som myslel, že to bola len inšpirácia pre Ultimate Survival s Bearom Gryllsom. Jedná sa však o skutočne kvalitný film nad ktorým sa človek zamyslí a len tak ľahko na neho nezabudne. ()

Zaba

Dlouho jsem odkládala shlédnutí a byla to velká chyba! Film je naprosto dokonalý. To, že se to skutečně stalo, tomu dává mnohem větší hloubku. Je tam krásně vidět, jak jsme se jako lidstvo naprosto zkazili... jen materialismus a prázdný životy. Co se týká hereckýho obsazení, tak vybrali sakra dobře. Všichni mi tam sedli. Film má několik úrovní, které se prolínají a stále to skvěle funguje jako celek. Na nudnou pasáž jsem nenarazila. A v neposlední řadě Eddiho soundtrack... za mě 100% za celej film. ()

KuceraJohny

Příběh filmu a myšlenka je opravdu zajímavá. Skutečnost že se tenhle příběh opravdu stal je ohromující. To o čem film pojednává je prostě zajímavé a na zamyšlenou. Ale film sám o sobě na mě působil jako nudný. Někdy tam jsou scény u kterých jsem sledoval fakt pozorně a některé mě dokonce dokázaly dojmout. Ale prostě film je natočen jako napůl dokument a napůl film. Dost často jsem přemýšlel kdy skončí což u filmu nikdy nevěstí nic dobrého. U herců se nezastavuji nic extra v hereckých výkonech nebo nic hrozného tam nebylo takže se tím nemusím zaobírat. Díky tomu že mi je tohle téma velmi blízké jsem dal tři hvězdičky. Jinak by byla ještě o jednu míň. Ať se snažím jak chci nedokážu říct o tomhle filmu že byl dobrej. ()

kodwin

Po druhém shlédnutí dorovnávám plný počet. Na poprvé se mi to místy zdálo trochu nudné a oceňoval jsem hlavně obrázky přírody, ale napodruhé jsem si vychutnal celou Supertrampovu cestu se všemi setkáními. Taky jsme chtěl utéct do divočiny, ale měl jsem strach, že nepoznám divokou bramboru, a tak jsem si to rozmyslel. Happyness real when shared, ale já dodávám - samota má taky něco do sebe. ()

Bednaa

Nikdy by mě nenapadlo, že budu mít chuť zničit všechny svoje peníze a doklady, beze slova opustit rodinu a přátele a odejít žít do divočiny. Teď ji mám. Velmi inspirativní, komorní a zároveň velkolepý příběh jednoho nadějného kluka, který se nenechal podmanit systémem. Penn se ukázal jako pan režisér, Hirsch je ve své roli přesný, kamera seká jeden přenádherný wallpaper za druhým a vše je doplněno o skvělou muziku Eddieho Veddera. Cestovatelská parádička, která je někdy možná příliš pomalá, ale stále velmi vtahující. Do Aljašky jsem se zamiloval. EDIT: Po roce a půl na žádný jiný film nevzpomínám s takovou láskou a úžasem. O Christopherovi jsem od té doby viděl spoustu dokomentů a četl nespočet článků. Takovýhle zájem ve vás vzbuzují vyjímečné filmy. Zvyšuji na plný počet a děkuji švagrovi za doporučení. ()

veru.loam

Namísto očekávaného hltání dobrodružné a nebezpečné výpravy za osvobozením jsem se trochu kousala nudou. Příběh sám o sobě je pěkný, ale k té prapůvodní touze uniknout konzumní společnosti, mi neseděl americký způsob, jakým byl příběh odvyprávěný. Kamera mě nezaujala a herec mi, bohužel, za celý film nestihl být sympatický. 48 % ()

pencho

Měli jste někdy pocit, že ty šesté boty co jste si koupili nepotřebujete a byli byste šťastnější bez nich? že nestrpíte už další minutu v předem nalinkovaném systému, ve kterém žijete již od vašeho narození? Škola, gympl, vysoká škola, práce, důchod? Film o člověku, který se odhodlal k tomu, utéci z tohoto systému a i přesto, že se na Utěk z divočiny díváte na gauči s Adidas teplákama za 2000,- a Bigmacem v ruce, tak se, hezky spirituálně, cítíte odproštěni od světa přízemní a konzumní honby za úspěchem. Skvělý film. Naprosto doporučuji. ()

Cybershot

Tento film ukazuje to že byť šťastným v dnešnom byrokratickom systéme je náročné. Ľudská túžba po peniazoch obmedzuje ľudí natoľko aby boli šťastný. S týmto presvedčením utiekol do divočiny Christopher McCandless a rozhodol sa žiť šťastný život bez spoločenských pravidiel a zákonov. Prestal myslieť na budúcnosť a začal žiť v prítomnom okamihu avšak napriek tomu sa mu nepodarilo prestať rozmýšľať o traume z dospievania spôsobenú jeho rodičmi. Jeho cieľom bolo jediné, ísť na Aljašku a žiť sám. Tento pravdivý príbeh sa ma veľmi dotkol a to je dôvod prečo som dal temuto filmu 5 hviezdičiek. Po dĺhom čase ma nejaký film emocionálne zasiahol. Tento film zodpovedá na otázky ako: Čo je to šťastie ? Aký je zmysel dodržiavať pravidlá ktoré nás obmedzujú ? Príbeh bol emocionálne celkom náročný a preto si myslím že každý človek si v ňom nájde niečo svoje a s hlavným protagonistom sa stotožní. ()

Bogrant

Krvná skupina. Ak by som mal niekedy v budúcom živote možnosť zahrať si nejakú filmovú úlohu, bola by to práve tá Hirschova o dobrodruhovi, ktorý nezapadol do spoločnosti a tak sa vydal na dlhú cestu do neznáma. Vynikajúci film s vynikajúcim odkazom a spracovaním, navyše oduševnený a so srdcom na správnom mieste. ()

Mistr119

Výborný film s přesahem o tom, co všechno vlastně znamená civilizace. Že ale útěk není úplně řešení potom krásně řeší pointa příběhu, že štěstí je tehdy, když je sdílené. :) ()

motyka52

Je to srdcovka. Asi se mi líbí ta životní filozofie, ačkoliv já sám bych se k tomu nikdy neodhodlal. A vlastně se s ní ani neztotožňuji. Což nevadí, protože film mě dovedl jednoznačně přesvědčit o tom, že Supertramp to myslel vážně. Není to klasické feel good, ale vlastně to celou dobu feel good je. Je to krásně natočené. Je tam krásná hudba. Dám si to kdykoliv znovu a znovu a znovu ... ()

remotrumpet

"Ak pripustíme, že ľudský život môže riadiť rozum, možnosť života je zničená." - "I am Supertramp!" - "Šťastie je skutočné, len ak sa oň podelíš." ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook