Na počátku přijíždí policie na místo vraždy, kterou ohlásil úspěšný cévní chirurg Richard Kimble. Obětí se stala jeho milovaná manželka Helena. Lékařovu vyprávění o jednorukém muži, se kterým se v bytě utkal, však policie nevěří a z vraždy podezřívá právě Kimbla. Šokovaný lékař je odsouzen k smrti. Spolu s dalšími vězni nastoupí do vězeňského autobusu. Když se dva vězňové pokusí o útěk, sjede během rvačky autobus ze silnice a převrátí se na železniční trať. Kimblovi, kterému řidič sundal pouta, aby mohl pomoci zraněnému dozorci, se podaří uprchnout. Na místo nehody dorazí FBI vedená agentem Samuelem Gerardem. Ten se okamžitě vydává po stopách uprchlíka. Střetnou se v tunelu kanalizace, kde se Kimble snaží agenta přesvědčit o své nevině. Gerardovi je to však jedno. Má jej chytit a ne soudit. Lékaři se opět podaří uniknout, dostat se do Chicaga, kde se okamžitě pustí do pátrání po jednorukém muži. Zjistí si v nemocnici, jaký typ protézy vrah nosí, a poté si vytipuje pět mužů, z nichž jeden by mohl být hledaným pachatelem. Gerard, který je lékaři v patách, brzy pochopí, že Kimble hledá jednorukého muže, o němž se zmiňoval. Nepřestává však pronásledovat svého uprchlíka, který si začíná uvědomovat, že případ je mnohem složitější, než se zpočátku zdálo. Dostává se na stopu nebezpečného podvodu s novým lékem, do něhož je zapleten také jeden z jeho kolegů. (TV Nova)

g.carpa

Fordovo jednička! Společné rysy se Shawshankem jistě jsou, ale Uprchlík je v jádru jiný film. Nemá výrazné dějové zvraty, ale zato je výbornou jízdou od začátku až téměř do konce a to nepotřebuje hory naplano vypálených kulek. ()

Tomulka

Tak tenhle film je dokonale zvládnuté akční drama. Pokaždé když se na něj koukám tak jsem napnutý a to už znám zápletku nazpaměť. Harrison Ford zazářil a Tommy Lee Jones perfektně zahrál protivníka (neprotivníka) kdo viděl chápe. Poprvé když jsem film viděl tak jsem hned věděl, že tento film patř do kategorie těch nejlepších. ()

pettg

Akční film jak má být. Perfektní výkony dvou hlavních mužských herců právem vyústily v Oscara pro T.L. Jonese. ()

Latec

Je mi záhadou, čo tak úžasné na tomto filme ho dostáva do akéhokoľvek TOP listu. Možno som videl Utečenca príliš pozde, po všetkých napodobneninách 90.tych aj neskorších rokov. Ten príbeh a zápletka, prevedenie, proste celý film...celý čas som sledoval iba miliónkrát videné, omleté, ničím nezaujímavé a x krát lepšie prevedené, atd. - detektívne nič. Esenčnou "farbou" tohto filmu je pre mňa mútna, kalná sivá. Utečenec mi nič nepovedal, nič neodovzdal, podľa mňa preto, že nič také ani nemá. Ani náhodou. Je to totálne obyčajný thriller, pri ktorom absentujú zimomriavky. Možno ho preto veľmi ľúbia, že je prototypom všetkých nudných nedieľ v TV 90.tych rokov. Thank you, neprosím, už nikdy viac. You´re not welcome. ()

naytsirk

Po dokoukání Noční můry jsem si musel spravit náladu a pustl jsem si opravdu správný film... Jedním slovem paráda... ()

petrce

Takhle nějak si představuju pořádný akční thriller plný akce a napětí. Ford tu hraje neprávem odsouzeného opravdu mistrně, k tomu i Lee moc nezaostává. Velmi vydařený filmařský kousek, ve výčtu akčních thrillerů bych ho zařadil na nejvyšší patra, rozhodně stojí za několikeré shlédnutí! ()

gizi

Film, na který se dá občas podívat i opakovaně. Viděl jsem asi podruhé 30.11.10 a byl spokojen. Výhrady ovšem mám a rozhodně film nestavím tak vysoko, jak je zde hodnoceno. Klasicky americky přehnané - ale tentokrát to není tak hrozné a dá se ještě tolerovat, ovšem na konci už je toho až přespříliš a vůbec ten konec je už moc roztáhlý. Ford mi navíc lépe sedí do rolí Indiho než vážné - tváří se totiž dost nepřirozeně vyplašeně. Celkově 75-80%. ()

mimuzik

Velice solidní thriller, kde o napětí po celý film není nouze. Výborně napsaný, natočený a zahraný film, to se jen tak nevidí. Přesvědčivý Ford, který vypadal, jako by mu šlo opravdu o život. Zasloužené plné bodové hodnocení ! ()

Houbos

V rámi žánru na samém vrcholu. Uprchlík asi inspiroval nesčetně dalších (většinou nenápadité kopie do 65 % na ČSFD). Je i dost možná archetypem. Neztrácí tempo, akce je dostatek, ale ne zase moc, aby odváděla pozornost od průhledného a napínavého děje. Tommy Lee Jones suprově hlásí a Harrison Ford výjimečně dostal příležitost předvést za zmínku stojící herecký výkon. ()

Chuckiecz

Harrison Ford v jedné z jeho nejlepších akčních rolí. Film je sice starý, ale i po 18ti letech se na něj dá koukat lépe jak na mnoho dnešních přetrikovaných snímků. ()

zurivymlok

Když se člověk podívá na jméno režiséra a jeho ostatní filmy, nechce se ani věřit, že tehle parádní (snad až na ten zbytečně přehnaný konec, kdy se dva doktoři perou jako malí kluci) film natočil. Jedno ze stěžejních děl let devadesátých. P.S. Lima asi při svém tvrzení, že jde o nejlepší thriller devadesátých let pozapomněl na Mlčení jehňátek a Sedm. :-) ()

rwa

Jednak tady máme moji zvláštní afinitu k první polovině devadesátek, druhak v tomto filmu všechno šlape jak má, nic nijak nevyniká, nikdo nijak přehnaně neexhibuje, závěr je pravda trochu nerealistický, nicméně, v rámci žánru je to to nejlepší, co je dle mého k vidění. Ford je tady opravdu ten nejsprávnější správňák všech správňáků, aniž by to bylo sebeméně směšné... Nekompromisních pět. ()

Tanulin

H.Ford mě baví ať už je to akční nebo romantické. Je prostě šarmantně skvělý. Hlavní aktéři se opravdu snažili a na výsledku se to značně podepsalo. Nechápu jen jednu jedinou věc...rok 1993 a já tenhle výborný film viděla poprvé až letos :D :D :D ()

Kletus

Člověk neustále čeká, že dojde k nějaké kofrontaci a ono nic Jeden z nejlepších amerických thrillerů devadesátých let ()

Terminator666

Nadčasový snímek. Je to už řada let, co ho natočili, ale stále má co nabídnout. Dobrý děj spolu s nenucenou hudbou a skvělými hereckými výkony hlavích postav nabízí opravdu slušný filmový zážitek. Pravda, film nemá nejlepší filmové efekty, jak jsem tu již několikrát četl, ale má v sobě neuvěřitelné kouzlo, které dokáže vykouzlit jen málo dnešních filmů. ()

Jevablo

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů 90. let. Uvidíte výborně vystavěný příběh, v němž dominuje Harrison Ford v roli doktora Kimbla, který už proto, že je MUDr., zjevně zvládne všechno, včetně pátrání po vrahovi s partou schopných lovců hlav v patách. Nejlepší roli zde podle mého mínění dostal Tommy Lee Jones, jeho pojetí policajta-santusáka je prostě skvělé:-) Až máte skoro chuť mu fandit. Dobro ale nakonec zvítězí, nebojte se. Scény jako skok do přehrady nebo věta "já svoji ženu nezabil!" vstoupily do filmových legend. ()

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

28.01.2021

Chystaný seriál Vikings: Valhalla od Netflixu nabírá obsazení. Spin-off původních Vikingů, kteří završili svoji cestu v šesté řadě, bude využívat stejných irských kulis a z pozice producenta na něj… (více)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Uprchlík bude mít filmový remake

Uprchlík bude mít filmový remake

28.11.2019

Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze Uprchlíka s Kieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana… (více)

Remake Uprchlíka má obsazení

Remake Uprchlíka má obsazení

19.09.2019

Herci Boyd Holbrook (Logan: Wolverine, Predátor: Evoluce) a Kiefer Sutherland (24 hodin, Telefonní budka) byli obsazeni do nového remaku Uprchlíka, který se objeví na chystané streamovací službě pro… (více)