Oblečen na zabíjení

Každý zlý sen má začátek, tenhle ale nechce skončit. Michael Caine v sugestivním americkém dramatu o psychopatickém vrahovi. Žijící klasik americké kinematografie Brian De Palma během své kariéry natočil řadu filmů, které svým kontroverzním námětem způsobily jistý rozruch, zároveň však vynikaly brilantním a do detailu promyšleným filmovým zpracováním. Nejinak je tomu i v případě snímku Oblečen na zabíjení, v němž De Palma v hitchcockovském stylu rozehrává nervy drásající thriller o tajemném zabijákovi atraktivních žen. O jeho identitě by mohl něco vědět psychiatr Robert Elliott, k němuž v souvislosti s problémy v manželství pravidelně dochází Kate Millerová. Její osud se zase protne s příběhem protřelé Liz, které v té chvíli začne jít doslova o život. (Česká televize)

hous.enka

Pracně budovaná hitchcockovská atmosféra dostává velmi brzy první trhliny. Což je samozřejmě problém, protože pak to šokující odhalení nefunguje tak, jak by fungovat mělo. Inspirace Psychem je zřejmá: všechny herečky se tu ocitají ve sprše, kde se dlouho a velmi detailně myjí a mydlí... Jako bychom o každém druhém filmu říkali, že je inspirován Pánem prstenů, protože v něm chlapi nosí prstýnky... Nooo nic. Oblečen na zabíjení je spíš lehce podprůměrný film, ale Michael Caine to zkrátka umí a jeho přítomnost film vytahuje na tři hvězdy. ()

Zayl

Dressed to Kill hodně dbá na estetický vizuál, který umocňuje požitek všudypřítomné erotiky. Samotná zápletka není nic světoborného, ale její závěr je o to překvapivější. Taková zajímavost je, že feminizaci se podřídilo naprosto všechno tj. ústřední hrdinkou je žena a veškeré provedené mordy jsou zase jen na ženy. Technické zpracování vražd je na dobu vzniku ucházející (zvlášť ta břitva měla něco do sebe). O to víc zamrzí, že jich je naprosté minimum a převážnou část filmu se řeší, kdo je onen vrah. Komu nevadí zdlouhavé čekaní v posunu děje, bude spokojen, ale jinak se jedná o naprosto průměrné dílo. ()

Tayen

Další film o sériovém vrahovi, který překvapí nečekanou zápletkou, ale jinak se jedná o další průměrnou kriminálku. De Palmu si asi neoblíbím. ()

MikO_NR_1909

Psycho triler, v ktorom sa musia všetky postavy správať akosi zvláštne a museli byť v určitej spojitosti či v predmete záujmu v istej veci. V tejto atmosfére zvláštnosti najviac poteší erotický labyrint v múzeu. Ale tam siaha režisérsky strop tohoto filmu. Samotné dávkovanie napätia dobré, psychologické načasovanie miestami narušené a miestami v rámci možností, ale už samotný akt násilia je snímaný kostrbatým spôsobom, hlboko narušujúcim pôvodnú schému výkladu. A samotné odhalenie vraha - na smiech. ()

Nos

Sexuálně frustrosvaná žena v domácnosti Kate Miller (Angie Dickinson) prožívá pravé znásilnění při sprchování ve své fantazii, zatímco její muž se nedaleko holí. Poté, co si stěžuje svému psychiatrovi Dr. Robertu Elliotovi (Michael Caine) na chování svého manžela, potkává podivného muže v muzeu a poté se s ním vrací do jeho bytu a prožije nádhernou noc. Ve výtahu je ale později brutálně pořezána blondýnou. Jediná svědkyně Liz Blake( Nancy Allen) se snaží pomáhat Detektivu Marinovi ( Dennis Franz), ale jejich spolupráci se nedaří...Snímek určitě udrží vaši pozornost až do konce, ačkoliv se mi zdálo, že Michael Caine je tu tak trochu nevyužitý a Dickinson odchází ze scény poměrně velice brzy, i když velice efektně. Také De Palmovi efektní záběry z blízka si určitě zaslouží pozornost. Něco mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Po druhém shlédnutí možná jednu přidám! ()

Remedy

Jelikož Hitchcockovu tvorbu znám doposud spíš povrchně a většinu jeho nejlepších filmů jsem zatím neviděl, nemůžu objektivněji posoudit, nakolik ho De Palma kopíruje nebo nakolik je to v jeho podání sympatická pocta nebo osobitá variace. Pro mě je důležité, že mě „Dressed to Kill“ dokázalo zajmout stylem vyprávění, nádherným hudebním motivem a že už konečně vím a vidím, od koho se Tarantino učil ty split-screeny a ten tak trošku úchylný filmařský styl jako takový (který je ale mně osobně velmi sympatický.)) ()

JohnMiller

Krimi-thriller takmer Giallovského razenia. ústredný príbeh s maniakálnym vrahom ktorý sa prezlieka za ženu a vraždí s výhradne britvou. pekné dámy ma bavil. Michael Caine ako psychiater, ktorý príde na to že vrahom je jeden z jeho pacientov, na mňa pôsobil vierohodne. Jeho kultivované vystúpenie a rozhovory tvorili dôležitú časť tejto snímky. a vlastne pripravovali diváka na nie až tak nečakaný koniec celého príbehu. Chvíľku trvá kým sa človek v tejto snímke nájde pretože do prvej vraždy akoby išlo o úplne iný film, je to také.... nevyvážené. Brian De Palma nepatrí k mojim favoritom. ()

Eldrick

Opět film spíše pro fajnšmejkry De Palmy a Hitchcocka. DRESSED TO KILL je někde mezi BLOW OUT a RAINSING KAIN, silnou mírou erotiky zas připomene De Palmovu vertigovskou variaci, BODY DOUBLE, ale zub času je tu znát, ostatní rané De Palmovky nepůsobí tak naivně. Asi nejvíc do očí bijící variace na PSYCHO - pointu protřelý divák pozná hned v úvodu. SPOILER: představa, jak Sean Connery běhá ve filmu převlečený za transvestitu, mi přijde mírně řečeno uhozená - ještě že odmítl. ()

BoredSeal

Strhující vizuální jízda nabitá erotikou. DePalma v absolutní formě, tomu prostě říkám filmová lahůdka, výborní herci, skvěle klapající film, na svou dobu určitě odvážný film. Geniální scény jako návštěva muzea nebo úžasně natočený sex ve sprše na začátku patří ke zlatému fondu světového filmu. Jistě, zlí jazykové budou Palmu obviňovat z inspirace několika filmy od Hitchcocka, ale svou inspiraci rozvrstvil, dodal svůj vlastní vyjímečný styl a posedlost ženami. Alfréd by byl za takového žáka rád. ()

Martin741

Dalsi ultimativny zarez z hororoveho zanru konciacich sa 70. rokov 20. storocia. Vyborny psychofryler, kde je perfektne vybudovana atmosfera, genialna rezia a film ma prvky krimi, ktora sa snubi s hitchcockovskym stylom. Michael Caine /The Italian Job 1969/ a Angie Dickinson /Rio Bravo, Stvanice s Marlonom Brandom/ boli na urovni. Nadhera : 90 % ()

cariada

Začátek je hodně erotický a drsný, pak se to celé stále drží ve stylu sexu a násilí. Zápletka je dobrá a poměrně neotřelá , já osobně jsem nepoznal, kdo že je vrah až ke konci , ale do té doby to bylo dobře zamotané. Dobře jsem se bavil a pěkný ženský. ()

Rodriguez

Hitchcock vs De Palma. Slušně vystavěný příběh, kdy do poslední chvíle jsem netušil kdo je vrahem. Pak mě to došlo a...určitě si to zaslouží toto moje hodnocení. 80% ()

MrPierc

Záhadný příběh o vrahovi, který vraždí břitvou, ale jeho úmysly jsou více nenormální než se zdá. Režisér si zahrává s kombinací krásných žen a vražedné břitvy. Vždy trochu erotický náboj a poté se vrah vynoří ze stínu velkoměsta. Brian De Palma vytvořil nebezpečnou atmosféru, která je téměř cítit ve vzduchu jako spálený leták, který štípe v očích i v nosu. Připomíná to pocit, jako když vás stále někdo pronásleduje a vy se nedokážete bránit. Vyvolává naprostou bezradnost, chuť se rozplakat, vrátit se do dětství a být v bezpečí. Jenže zlo je v určité formě stále kolem. Jen čeká, kdy přestaneme dávat pozor. Angie Dickinson opět královna filmu a to nejen tělem, ale i scénou v muzeu, kde dokázala skvěle zahrát ženu v pozdním věku, která si chce ještě dokázat, že je atraktivní. Ta scéna je tak nepříjemná, zraňující i vzrušující. Budu si tu scénu ještě dlouho pamatovat. Hudba pomáhá zvýšit napětí a je velmi dramatická. ()

Topco

De Palma: „jeho tretí Hitch“ a pocta Psychu. Môj obľúbený režisér s výrazným štýlovým cítením vzdáva po Okne do dvora (Sisters, 1972) a Vertigu (Obsession, 1976) poklonu aj Hitchcockovmu najslávnejšiemu filmu. De Palma má len ten problém, že jeho počiny už dnes pôsobia naivne a tie Hitchove sú nesmrteľné (a robené s nadhľadom). Ak však príjmeme možnosť, že tieto variácie ("štylistické cvičenia") boli robené zámerne povrchne a naivne, dajú sa užiť ako zábavná pocta nadšenca svojmu vzoru. ()

zette

Vyborna kamera, velmi dobre natoceno. Ale film se mi tahnul, postavy az absurdne vykreslene..., moc me to nebavilo. Zase vsak musim rict, ze tam je hned nekolik zajimavych scen. ()

MarekT

Královská hra s diváckými očekáváními, domněnkami, předpoklady. Aneb - ten, kdož se tváří jako anděl, schovává uvnitř něco nečistého. Přičemž o koho byste ani to pomyslné kolo neopřeli, má nakonec k poctivému a morálnímu jednání blíže, než si lze myslet... A zároveň v rámci jednoho velkého filmového pásma cesta do míst, kam se britský gentleman Hitchcock ve své režijní dráze už neodvážil - ať už hodnotíme míru erotiky, násilí či poruch chování... Jeho mladší kolega De Palma zase ukázal, že variace na oceňované dílo nemusí být jenom obyčejnou kopírkou, ale že se může jednat o svébytný zápis do kinematografických análů, aniž by bylo třeba jakéhokoli srovnávání. Jakkoli zde také máme nenadálou změnu kurzu, akademické vysvětlování, a i na to sprchování dojde :-) Pro co si budu tohoto díla oproti jiným výrazně cenit, je příspěvek Pina Donaggia - romanticky znějící hudba, která paradoxně posiluje všechny ty mrazy v zádech a tuhnutí krve v žilách. Přičemž kdybych zkušenost se snímkem neměl, ani bych nevěřil, že tato kombinace vůbec může fungovat... Snímek proslul i pro vlnu nevole ze strany feministek, kdy bylo kritizováno až přehnané násilí na ženách. V mých očích až přehnaná hysterie (u tohoto druhu aktivismu však nepřekvapující), neboť to poslední, co bych si s podobnými mysteriózními příběhy spojoval, je nějaká "oslava" násilí. Když už, tak bych spíš použil výraz "varování", které prostě ne vždy jde natočit tak, že kamera se odvrátí bokem. Již premiérový divácký zážitek bych popsal jako ohromující (přičemž od něčeho, co jsem o šest let dříve měl jako součást domácího úkolu, jsem nic moc neočekával) a i opakování po letech mělo takovou sílu, že nevidím důvod, proč si na tohle fikční universum někdy znovu nevyhradit časový prostor. 100% ()

Juto

Úchvatné cvičenie v manipulácii s publikom, ktoré je možno ešte účinnejšie ako jeho model, Psycho. Psycho Alfreda Hitchcocka je jedným z najvplyvnejších filmov vôbec. 7/10 ()

Gavin87

Pro mě osobně film, na který si nejsem schopen udělat jednoznačný názor. Začátek působil dojmem laciného erotického filmu - včetně iritující hudební složky. Po celou dobu se všechny postavy chovaly absolutně nelogicky a naprosto iracionálně. Smíšené pocity mám i z policejního inspektora, který spíše působil dojmem veksláka z Fantovy kavárny. Samotné poslední vteřiny filmu na mě pak působí přímo Kubrickovsky. Dávám 3 hvězdy, ovšem s tím, že nevím, co si mám myslet a nevím, co si mysleli tvůrci filmu, když jej tvořili. ()

hans500

Dobrý De Palmův "hitchcockovský" thriller s výbornou režií, úžasnou kamerou a perfektní hudbou. Michael Caine opět brilantní. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis