Reklama

Reklama

Hobit: Neočekávaná cesta

 • USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)
Trailer 1

Film sleduje cestu hlavní postavy Bilbo Pytlíka, který se ocitne na dobrodružné výpravě. Cílem cesty je si znovu nárokovat ztracené trpasličí království Erebor. Bilba nečekaně osloví čaroděj Gandalf Šedý, díky kterému se ocitne ve společnosti třinácti trpaslíků v čele s legendárním bojovníkem Thorinem. Cesta do divočiny vede přes tajemné země, kde se to hemží zlobry, skřety a kouzelníky. Ačkoliv cíl jejich výpravy - Osamělá hora, leží na Východě, musí projít nejdříve jeskynním systémem, kde Bilbo potká někoho, kdo mu navždy změní život…Gluma. Skromný Bilbo Pytlík pak sám s Glumem na břehu podzemního jezera objeví nejen hloubku lstivosti a odvahy, která překvapí i jeho samotného, ale také získá do svého vlastnictví Glumův prsten „miláška“, který má nečekané a užitečné možnosti... Jednoduchý zlatý prsten je spojen s osudem celé Středozemě takovým způsobem, jaký Bilbo nemůže zatím ani tušit. (oficiální text distributora)

(více)

Zajímavosti (134)

 • V prodloužené verzi filmu zpívá v Roklince trpaslík Bofur (James Nesbitt) veselou píseň o hospodě a přitom tancuje. Lze si všimnout, že přitom stojí na podstavci, na kterém byl ve filmu Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001) položen Sauronův prsten moci při Elrondově poradě. Přiznal to i sám režisér Peter Jackson v bonusových materiálech. Scéna prý sloužila jako důkaz, že trpaslíci nemají k elfům moc velkou úctu. (slipknotfan)
 • V první den natáčení, než padla první klapka, byl filmový štáb a herci představeni Maorským uvítacím ceremoniálem „Haka Pōwhiri“. Haka je maorský rituální bojový tanec, který má díky pokřiků, gestikulací rukou, podupáváním, vyplazováním jazyků a podobně zastrašit nepřítele. Uděluje se během zvláštních setkání na Novém Zélandu nebo jiných kulturních událostí, a nebo či také před každém mezinárodním zápasem ragby, kde vystupují sami ragbisté novozélandského reprezentativního týmu „All Blacks“. (Leopard105)
 • Majitelé sítě amerických restaurací Denny’s přišli spolu s filmem s novinkou a svým zákazníkům nabídly menu o 11 chodech přímo ze Středozemě. Např. Bilbův bobulový koktejl, Poklad Osamělé hory, Snídani z pelouchu nebo na Frodově pánvi s dušeným masem. (Duoscop)
 • Christopher Lee, představitel Sarumana v trilogii Pán prstenů, odmítl kvůli pokročilému věku hrát čaroděje znovu. Nabídl se ale, že může ze studia v Anglii namluvit postavu draka Šmaka. Nakonec ho ale producenti přece jen přemluvili k návratu do původní role. (Brydnis)
 • Málokdo ví, že první zpracování Tolkienova Hobita má na svědomí Adolf Born, který s americkým režisérem Gene Deitchem vytvořil krátkometrážní animák Hobit (1966). Původně zamýšlený celovečerní film se ale nepovedlo zrealizovat.
  (Dizzy_eM)
 • Úvodní scéna filmu byla pro účely vydání na digitálních nosičích znovu vyrenderována z důvodu drobných změn draka Šmaka, které byly nutné při úpravách CGI na druhém díle. (SimcaJB)
 • Veškerá jména trpaslíků převzal Tolkien ze severské mytologie, převážně pak z písně "Edda". (ricky4)
 • Aidan Turner byl původně zvažován do role lesního elfa, z toho ale nakonec sešlo, a tak zahrál alespoň trpaslíka. (Lokitre)
 • Thorin Pavéza (Richard Armitage) nepoužívá dubovou větev jako štít jen při jedné bitvě. Např. v závěru při boji s Azokem si pak lze všimnout, že štít z dubové větve je s kováním a lepším provedením pro držení. Z této části výzbroje také vyplývá jeho jména, v originále Oakenshield. (Kuny27)
 • Vizuální efekty ve filmu vytvořila stejně jako v případě filmové série Pán prstenů společnost Weta Digital. (imagoo)
 • Na oficiálních stránkách Nového Zélandu dokonce vznikla v menu speciální "kniha" provádějící její návštěvníky po lokacích natáčení filmu. Velký prostor je reklamě, která nabízí mj. cesty s průvodci po "Středozemi". (ricky4)
 • Již při vstupu Petera Jacksona do Hollywoodu v roce 1990 se uvažovalo nad myšlenkou natočit Hobita, čekat ale nakonec musel dlouhých 20 let. (PauloZ)
 • Natáčení filmu se kvůli finančním problémům studia MGM, kterému hrozil zánik, protáhlo o 4 roky. (PauloZ)
 • Uvažovalo se také, že se bude točit též v Mackenzie country a kolem vodních ploch na úpatí Mount Cook. (ricky4)
 • Sauron je ve filmu uváděn pod jménem Nekromant, protože Gandalf (Ian McKellen) ještě v době, do které je snímek situován, neznal spojitost mezi těmito dvěma jmény. (ricky4)
 • Film končí na 103. straně původní knihy z celkového počtu 250, přestože se jedná o první film trilogie. (ricky4)
 • Postavu Azoga hrál původně herec s make-upem. Režisér Jackson ale chtěl, aby se ale od ostatních skřetů odlišoval více. Proto je ve výsledném filmu celá postava vytvořena počítačem. (Decim28)

Související novinky

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,…

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně…

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Druhý ročník festivalu Comic-Con Prague proběhne v termínu 15. – 17. října 2021 v pražském O₂ universu. Comic-Con Prague 2021 nabídne fanouškům sci-fi, fantasy a hororu velmi pestrý a bohatý program…

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Slavný James Bond zdá se našel nový domov. Společnost Amazon totiž čerstvě uzavřela dohodu se studiem MGM a celé si jej tak pořídila za 8,45 miliard dolarů. Rázem se tak knihovna streamovací služby…

Reklama

Reklama