Hobit: Neočekávaná cesta

The Hobbit: An Unexpected Journey

Hobit: Neočakávaná cesta

The Hobbit: An Unexpected Journey

Dobrodružný / Fantasy

USA / Nový Zéland, 2012, 169 min (SE: 182 min)

Lord of the Rings PG. Téměř ukázkový příklad tříhvězdového filmu. Hobit sice není v žádném případě katastrofa rozměru nových Hvězdných válek, na to je Jackson až moc dobrým filmařem a scénáristou, který svá díla točí s láskou a ne vidinou snadných peněz (i když v přihlédnutí k rozdělení na tři části o tom trochu pochybuji). Stalo se však to, čeho jsem se nejvíce obával - děj prvního filmu je místy opravdu silně řídká záležitost, která by naprosto bez problémů obstála i s dvou hodinovou stopáží. I přes onu monumentální výpravu a místy až přehnaně plastické trikové orgie nemá často Hobit co říct. Buď se jede na nostalgii, jenž ne vždy dává smysl, nebo jak-takž efektivní (leč dějové absolutně bezvýznamné) akční sekvence či na první pohled úchvatné, ale po chvilce zamyšlení téměř zbytečné flashbacky do trpasličí historie. Ano, jako celek to dokáže fungovat (s odřenýma ušima), ale emoční (smrt Boromira, ztráta Gandalfa, Lothlorien) či epicky dechberoucí (skřeti v Morii, Balrog, Lurtz a jeho Uruk-Hai) momenty zde zkrátka neexistují. Největší políček i přesto uštědřuji Howardu Shoreovi, jenž v padesáti procentech recykluje melodie z Prstenové trilogie a dalších padesáti neustále omílá píseň z teaser traileru. Od skladatele jeho kalibru by člověk čekal více. Hobit: Neočekávaná cesta tak nakonec není návratem do Středozemě se všemi famfárami, co k tomu patří. Je to lehce hořké zklamání, které snad bude napraveno v nadcházejících a mnohem zajímavějších dílech. Peace out.(13.12.2012)

Je to tam. To, že je Hobit oproti LOTR-ovi oveľa menej dejovejší má zásadnú výhodu. Nemusí predstavovať starých známych, zoznamovať diváka s pravidlami Stredozeme, ani pripravovať pôdu pre košatý epos. Áno tučnú stopáž totiž treba niečim naplniť a je to hustá akcia, funkčné gagy a či malé epizódky. Pritom ale z každého momentu je cítiť, že je Jackson nohami pevne za zemi, vie čo robí, a že ho to mrte baví. A bavilo to aj mňa a ak v tomto tempe (tak svižných 169 minút dlho nepamätám) bude trilógia pokračovať, tak to raz dám na jeden záťah. Kľudne s hranolkami na bruchu a bažantom medzi nohami. Paráda. 90%(9.1.2013)

"Je to veľký čarodejník, alebo je ako vy?" 70 %. Niektoré scény takmer dokonalé, intenzívne, mrazivé, výborné a úžasné. Spev trpaslíkov, prenasledovanie v podzemných baniach (povedal niekto Moria?), dojemné finále, kedy družina vezme Bilba konečne na milosť. Skvelý Ian McKellen, akceptovateľný Martin Freeman. Parádne temný vodca bandy, Thorin. Návrat "starých" postáv síce dosť vynútený a nasilu (Galadriel, Saruman...), ale na druhej strane prečo nie, som rád, že som ich po Návrate kráľa znova videl. Bohužiaľ, nejde o to, že film je príliš dlhý a obsahuje veľa dialógov. Naopak, koľkokrát je Jackon silnejší v dialógoch, než trikových scénach (!). No a práve to je asi najúhlavnejší nepriateľ Neočakávanej cesty - triviálne počítačové scény, ktoré sú po technickej stránke OK, ale sú strašne dlhé a hrozne nudia (Gloch, bojujúce skaly, trolovia). Paradoxne, hoci to má sto hodín, tvorcovia nedokážu adekvátne predstaviť mnohých členov družiny. Vlastne väčšinu. 5 - 6 kusov výrazných, ale zvyšok anonymná skupinka, miestami až trápna (týpek s prakom - wtf???). Peter si nedokázal ustrážiť ani logické kiksy (hlučne táboriaca skupina trpaslíkov v podstate len pár metrov od trolov, ale ani jedna zo skupiniek o sebe navzájom nevie) a nadväznosť na "pôvodnú" trilógiu (Gandalf sa až v Spoločenstve Prsteňa dozvedel o Sarumanovej zrade a bol z nej totálne šokovaný, no pritom už v Neočakávanej ceste je náznak toho, že niečo tušil).(21.11.2016)

Po čase na mě znovu dýchla kouzelná atmosféra Středozemě. Bohužel už ne tak silně jako v předchozích filmech, jenže to se dalo čekat, protože hlavní myšlenka knižní předlohy, že dobrodružství může zažít každý, stačí jen zvednout zadek, nepotřebuje tři hodiny na plátně plné akce a efektů, ale právě jen čtenářovu fantazii, které upustí uzdu při čtení. Nejedná se totiž o epickou cestu skupinky odvážlivců k Hoře osudu, ale jen o pohádku plnou trpaslíků, draků a zlata. To nemyslím nijak zle, protože knihu mám raději než následnou trilogii Pán Prstenů. Už teď je mi však jasné, že u filmů tomu bude naopak. Panovi Prstenů plátno a velkolepá výprava svědčí, Hobit je lepší v knižní podobě. Přebytek humoru mě příliš neoslovil a o úrovni autorských inovací by se také dalo diskutovat. Jedna pasáž však přeci jen byla na úrovni předchozí trilogie. Setkání s Glumem bylo naprosto dokonalé. Tam mě mrazilo jako za starých časů.(15.6.2013)

Tušil jsem, že divní lidé, kteří se ve volném čase převlékají do trpasličího / skřetího / elfího oděvu a srandovně spolu zápasí po lukách a lesích, budou z Hobita nadšení, ať bude kvalita filmu jakákoli, takže jsem bral 86% hodnocení s rezervou a do kina šel s přesvědčením, že mu tu potom nadělím dvě hvězdy a od plic si zanadávám. K takovému názoru mě vedla především očividná snaha studia rejžovat útlou knižní předlohu, co to půjde, matné trailery a především negativní zkušenost s post-lotrovskými Jacksonovými filmy - King Konga i Lovely Bones považuju z hlediska poměru cena/výkon ze skoro největší hrůzy, které v posledních letech Hollywood nabídl. No nestalo se tak, takže tyhle čtyři hvězdičky (70 %), byť rozhodně nesrším nadšením, lze považovat za příjemné překvapení. Hobit je příjemná podívaná. Úchvatné exteriéry, sympatická hlavní postava, povedené triky (většinou). Nic víc, nic míň. Dost škodí podivná rozkročenost mezi pohádkovostí knihy a snahou přiblížit se dospělému Pánovi prstenů. Funguje to na podobně nostalgické vlně jako letošní Expendables II - jenže tentokrát to zapůsobilo i na mne, protože Středozem mám, na rozdíl od tupých osmdesátkových akčňáků, docela rád. A asi budu jeden z mála, komu se víc líbila ta první "nudná" polovina, kde si postavy jen povídají a divák si v poklidu může vychutnávat atmosféru Kraje a Hobitína (i z lotrovské trilogie mám nejradši začátek Společenstva). Druhá polovina pak totiž i přes pěkně provedenou akci představuje esenci toho, proč všeobecně nemám rád žánr fantasy jako takový. A proč ho občas posměšně nazývám parodií na sci-fi. Když se kladní hrdinové dostanou do potíží, vždycky je díky pružným pravidlům fantasy světů může vysvobodit nějaká spásná deus-ex-machina ptákovina. V případě závěru Hobita doslova. 70 % PS: Pokud film někdy zhlédnu podruhé, budu se bavit asi hlavně tím, že se pokusím spočítat, kolikrát nějaká z postav zakřičí "Run!" A pokusím se zapamatovat si jednotlivé trpaslíky i jinak než podle barvy vlasů a vousů.(13.12.2012)

• Martin Freeman

• - Úvodní scéna filmu byla pro účely vydání na digitálních nosičích znovu vyrenderována z důvodu drobných změn draka Šmaka, které byly nutné při úpravách CGI na druhém díle. (SimcaJB)

• - Adam Brown a Dean O'Gorman se původně ucházeli o roli Bilba Pytlíka (Martin Freeman), nakonec ale oba dostali roli trpaslíků. (Lokitre)

• - Spoiler: Mezi filmem a knižní předlohou je několik rozdílů. Například Thrór (Jeffrey Thomas) byl zavražděn ještě před Bitvou v Azanulbizaru.
    ○ Gandalf (Ian McKellen) doslova Bilba (Martin Freeman) přinutí, aby vyrazil na cestu. A Thorin Pavéza (Richard Armitage) není proti Bilbovi tolik zaujatý.
    ○ Azog (Manu Bennett), kterého zabil Dáin Železná noha (Billy Connolly), v předloze nevystupuje. Je už 142 let mrtvý. A Galadriel (Cate Blanchett) taky ne. (Zdroj: Dodatek A – Návrat krále od J.R.R. Tolkiena) (Baltazzar)