Je kapitán ještě puntičkář, nebo už šílenec? ... Čerstvý podporučík amerického námořnictva Willie Keith (R. Francis) nastoupí během války do služby na lodi Caine. Jeho první dojmy jsou veskrze špatné: toužil získat místo na letadlové lodi nebo bitevním křižníku, a místo toho skončil na oprýskané minolovce, jejíž posádka si na disciplínu vůbec nepotrpí. Proto je Keith rád, když flegmatického kapitána DeVriesse vystřídá nový velitel plavidla, vojácký kapitán Queeg (H. Bogart). Důstojníci i řadoví členové posádky však brzy poznají odvrácenou stranu Queegova velení. Kapitán je takřka posedlý maličkostmi. Je schopen zabývat se donekonečna košilemi námořníků, zatímco při cvičení dělá jednu chybu za druhou. V ostrém boji se pak projeví jako zbabělec. Když přijde tajfun a lodi hrozí potopení, ujme se velení výkonný důstojník Steve Maryk (V. Johnson). Willie ho v tom podpoří. Jenže tím se dopouštějí vzpoury… (Česká televize)

Marek06

V tomhle válečném filmu se moc neválčí (bojová scéna je jenom jedna), ale to vůbec nevadí, protože hlavním motivem je konflikt mezi šíleným kapitánem a posádkou. Kapitán se zajímá hlavně o košile námořníků a ukradené jahody, ale když přijde bouře, je úplně mimo. Posádce proto nezbyde nic jiného, něž kapitána zbavit velení. Film se mi líbil, plavba po rozbouřeném moři vypadá skvěle, děj je zajímavý, jen některé scény na pevnině bych asi vystříhal. ()

tartan

Výborná vojnová dráma natočená podľa sčasti autobiografickom a Pulitzerovou cenou ocenenom rovnomennom románe Hermana Wouka. Humphrey Bogart ako psychotický kapitán Queeg velí na konci 2. svetovej vojny starej kocábke amerického námorníctva USS Caine, na ktorej vplyvom jeho prehnane pedantského prístupu k veleniu (kvôli vyšetrovaniu "zločinu storočia" - krádeži mrazených jahôd - nechá prevrátiť loď hore nohami), nešťastných incidentov spôsobených jeho prístupom k veleniu (takmer zrážka s inou loďou v hmle, prerezanie vlastného vlečného lana pri cvičných streľbách atď.) a v konečnej fáze extrémnym počasím (tajfún na mori, mimochodom historický) dochádza k vzbure, resp. k jeho vypätému odvolaniu a nahradeniu vo velení lode ďalším dôstojníkom. Ako ale pri následnom vojenskom súde so vzbúrenými dôstojníkmi a hlavne pri oslave krátko po ňom vyjde najavo, veci zďaleka nie sú také jednoznačné, ako sa na prvý pohľad zdá. ()

ostravak30

Vzpoura na lodi Caine je dobře zahraná a až na pár maličkostí se naštěstí neodehrává na uměle vytvořené lodi. Podle mě je celá armáda zbytečná, takže je složité být objektivní. Vojáci se vzbouřili a vypadá to, že na to měli docela právo. Je to smůla, když se velitel ukáže jako zbabělec a zdánlivý spojenec jako zrádce. Ovšem takový už je život. Kdo se chce bouřit, musí počítat s následky a stát si za svým. Vždycky se ale může najít pitomec, a že jich je, který svou funkci přecení a užívá si býti despotou. ()

PlysovyMacko

Príbeh sa odohráva na bojovej lodi, kde dôstojníci musia znášať svojské chovanie prísneho kapitána. Film vo mne nevyvolal veľa emócií, aj samotná scéna vzbury nie je ktovieako dramatická. Použitá hudobná zložka je veselá. Ako celok je film málo napínavý vrátane súdnej časti. ()

carl.oesch

Jeden z těch starých a velmi dobrých amerických válečných filmů, válka je zde pojatá jako mezní životní situace a ne jako idelogická hra. Nic není černobílé, závěr je hluboce pravdivý, nakonec jako nejnegativnější osoba oprávněně z celého dramatu vychází onen všeznalý intelektuál, vyznačující se typicky i ntelektuálními vlastnostmi, mezi něž spadá verbální odvaha bez osobní angažovanosti a rizika vlastní existence, zbabělost (proti té je Queegovo chování při eskortu výsadku selháním) a úžasná absencí studu. Někoho (zejména méně znalého a rozhleděného) hecovat a pak ho nechat na holičkách nebo ho dokonce podtrhnout lží - to je repertoár, který známe i ze svého okolí a nebo i současnosti a nemusí se jednat o válku. Paradoxně protipólem této negativní osobnosti je onen zpočátku nesympatický právník, který celou situaci naprosto přesně vystihne, pochopí, vyřeší a ....alespoň morálně onoho intelektuálního spisovatele potrestá. I když z jeho slov pochopíme, že intelektuál si z oné spršky šampaňskéhove tváři a odchodu v tu chvíli již bývalých kamarádů důstojníků nic dlouho dělat nebude a i v tomhle má onen právník pravdu. Kromě H. Bogharta podává podle mně excelentní výkon herec, který hraje onoho obhájce a taky V. Johnson - jeho poručík Maryk je velmi uvěřitelná osoba. Film taky dost dobře ukazuje, jaká byla realita amerického námořnictva ve 2. světové válce - nejen dramatické a drastické souboje majestátních letadlových lodí, vznosných bitevních lodí a křižníků, nebo dramata ponorek - ale taky rutinní a neokázalá práce menších lodí druhé a třetí kategorie, i když tady nechápu, proč se mluví o minolovce, když se zcela jednoznačně jedná o starší (tzv. eskortní) torpedoborec, silueta lodi a hlavně ten torpedomet to ukazují zcela jednoznačně, stejně jako nasazení při doprovodu vyloďovacích plavidel při oné invazi kdesi v Pacifiku. A že jsme nedal pět hvězd? Dal bych slabších 90%, to ztrhnutí je - jak píše kdosi níže, za nesmyslně zakomponovaný příběh trojúhelníku matka . syn podporučík a barová zpěvačka.....to tam bylo hodně rušivé a působilo to na mně jako reklama ve filmu..... ()

harycek

Pěkný válečný film o aroganci moci jenom by mě zajímalo který blb a neumětel dělal překlad dialogů v 38 minutě to začalo a to nejsem angličtinář , když loď přetrhla vlečné -LANO- (které bývá převážně ocelové) tak se pořád mluvilo o kabelech ten zlozvyk překládat anglické "cable" na náš kabel( v češtině více vodičů elektřiny v jednom obalu, guma, PVC) každý blb ví že výtah je zavěšen na ocelových lanech a také jsem slyšel překlad , že visí na Kabelech, sice by něco unesly , ale do toho výtahu bych nevlezl!!Takže už by si ti co dialogy překládají mohli udělat jasno , nebo se jít oběsit na půdu a ať si vezmou konopný "kabel"!!!!!!?? ()

bigjames

Podle mě velmi kvalitní film, při jehož sledování mě zaujaly především skvělé herecké výkony hlavních hrdinů. Mám rád filmy odehrávající se na moři, takže i proto mě tento snímek dost bavil. Závěrečný soudní proces je natočen parádně a celá epizoda s vyšetřováním zmizelých jahod se zařadila mezi jednu z nejoblíbenějších podívaných napříč všemi filmy, které jsem viděl. Dobrá práce! ()

brasek

Sú filmy, ktoré sú dejovo príťažlivejšie ako tento, ale Humphrey Bogart v nich nevynikol ako v tomto. Herecké výkony veľmi slušné, až si dovolím povedať že nútia diváka dopozerať do konca snímok aj keď príbehom nemusí absolútne očariť všetkých divákov. ()

PTuranyi

Klasická hollywoodska dráma 50-tych rokov kombinujúca vojnového filmu s podružnou romantickou zápletkou. Produkcia je kvalitná s trochu priveľkým tlakom na hudobnú zložku najmä vo vypätých situáciách. Váhanie hlavných hrdinov či je kapitán psychicky v poriadku a či ho zbaviť velenia ponúka možnosť budovať napätú atmosféru. Herecké výkony sú dobré, takže sa ju celkom darí vytvoriť. Mravoučná lekcia na záver je tak trochu typická. 70% ()

Moraldo

I když nemám tento typ filmů příliš v lásce, zanechal ve mně hluboký dojem. Bogart zde exceluje a vůbec celé je to dost k zamyšlení. ()

charles3

Výborně napsané, zrežírované i zahrané. Po druhém shlédnutí mám sto chutí vidět i ty další verze, hlavně Altmanovu a zcela čerstvou Friedkinovu. A po nich si dám znovu tuto, snad v ní konečně objevím toho Lee Marvina... ()

Sashmen13

Tenhle film má chyby, ale stejně tak je mají i lidé. Myslím, že tenhle film je velmi dobrý pro nováčky na manažerské pozici, čerstvých důstojníků, atd. jasně, materiálu na tohle je téma je určitě hromada, ale tady je spousta rozličných charakterů. Moji dva oblíbení: Ten, který všechny ostatní přesvědčí k akci, aby se pak tvářil, že on nic neudělal a pak Ten, který těsně předtím, než odejde pryč, řekne jak všem přeje štěstí a drží palečky + dá informaci, která mohla celý ten horor vyřešit a se kterou se teď můžou tak leda... Ti lidé mezi námi opravdu existují a třeba jsem to i JÁ? nebo TY?   : ) ()

Dobry_clovek

Priserny film. Spis pusobi jako parodie nez jako neco, co by clovek mel brat vazne. Prkenne herecke vykony a neverohodne dialogy podtrhuji jen trapnost, ktera z toho primo strika. ()

milos.bradik

Zajímavý námět, výborný Humphrey Bogart, ale ty scény s matinkou námořního poručíka a s jeho láskou, to bylo jak z červené knihovny a vůbec mi to nesedlo. ()

horskejvlk

Skvělý film, řád, kázeň a disciplína na lodi musí být ale především to co se nedá naučit, vynutit nebo dokonce znásilnit, tj. autorita kapitána, což má vliv na další nevynutitelnou vlastnost tj. morálku mužstva. Zde si ambiciózní podporučík plete disciplínu námořníků s bojovou morálkou. Co ale když přijde psychopatický kapitán který na lodi má sice vysokou kázeň a disciplínu ale mizernou autoritu a morálku mužstva a hlavně zejména důstojníků. Stačí jeden šikovný důstojník manipulátor a už je vzpoura na světě… Když příjde vojenský soud i advokát který s toho důstojníka který kapitánovi odejmutí velení vysekal zjistí že vše je jinak a hlavní viník podjebávka navigační důstojník je alibista a zbabělec který se nechce do ničeho namočit byť má plná ústa o vojenské cti. Zajímavý snímek o tom kam má sahat loialita mužstva. Již v roce 1954 se námořnictvo zaobíralo tímto problémem. ()

William Friedkin míří k vojenskému soudu

William Friedkin míří k vojenskému soudu

30.08.2022

Je tomu už dlouhých jedenáct let od doby, kdy legendární oscarový režisér William Friedkin (Francouzská spojka, Vymítač ďábla) natočil svůj zatím poslední hraný snímek Zabiják Joe s Matthewem… (více)