Je kapitán ještě puntičkář, nebo už šílenec? ... Čerstvý podporučík amerického námořnictva Willie Keith (R. Francis) nastoupí během války do služby na lodi Caine. Jeho první dojmy jsou veskrze špatné: toužil získat místo na letadlové lodi nebo bitevním křižníku, a místo toho skončil na oprýskané minolovce, jejíž posádka si na disciplínu vůbec nepotrpí. Proto je Keith rád, když flegmatického kapitána DeVriesse vystřídá nový velitel plavidla, vojácký kapitán Queeg (H. Bogart). Důstojníci i řadoví členové posádky však brzy poznají odvrácenou stranu Queegova velení. Kapitán je takřka posedlý maličkostmi. Je schopen zabývat se donekonečna košilemi námořníků, zatímco při cvičení dělá jednu chybu za druhou. V ostrém boji se pak projeví jako zbabělec. Když přijde tajfun a lodi hrozí potopení, ujme se velení výkonný důstojník Steve Maryk (V. Johnson). Willie ho v tom podpoří. Jenže tím se dopouštějí vzpoury… (Česká televize)

MikO_NR_1909

Vzbura na lodi Caine je veľmi špecifický film. Povedal by som, že svojim spôsobom jedinečný. A myslím, že bude každému jedno, keď si trocha zaSPOILERUJEM : hociktorý film (nielen vo vojnovom žánri), ktorý rekonštruuje konkrétnu udalosť si potrpí na jej priamočiarom vykreslení - aspoň v náznaku. Moc som o tejto konkrétnej predom nevedel a po nie kritických ohlasoch som sa teda zapriahol do deja. Máme tu posádku americkej lodi s kapitánom, ktorého nahradí druhý (ďalšia česť Humphreymu Bogartovi). Táto fáza má systematickú kostru uvádzacieho usadenia s predvojnovou skúsenosťou zainteresovaných, čím máme možnosť sledovať (nie dáko drasticky) prekreslené postavy. Teda 3 najhlavnejšie mimo Bogarta sú : mladý a civilnejší podporučik (hrajúceho Robert Francis), skúsenosťami nabitý, priateľský a opatrný Fred MacMurray a Van Johnson ako výkonný dôstojník - jediný stojaci na polarite rozdielov medzi pohádanou flotilou. Trošku ma mrzeli niektoré odbočky ako vzťah mladého podporučíka s jeho nastávajúcou, ale dalo sa to v pohode prekusnúť. Mimo týchto odbočiek, diváci, rovnako ako posádka, vidí perfekcionistu-tak trochu psychopata a paranoika v jednom. Pokiaľ chcete disciplínu a súdržnosť v skľúčenom priestore, niet inej šance ako skúšať kompromis - aj v tých pasážach, kedy je to ťažké. Keď sa už ale bremeno všetkého konfliktu veľmi nápadne prikláňalo ku kapitánovi a jeho extrémnosti pokynov, zvyšok posádky prevzalo loď spod kontrolu a podľa predpisov je jasné, že budeme svedkami vojnového súdu. Ten je najstrhujúcejší. Pokiaľ ste teda mali problém s najslabšou - prostrednou časťou dejovej zápletky, kde na vás dýcha americký duch príbehu a priamočiarosť deja, záver vás vyvedie do omylu. Ako nám poodhalia zložité súdne procesy, stálo nejakú tú námahu presvedčiť sudcu o kapitánovej "diagnóze" menejcennosti, paranoje, prudkosti a údajnej neomylnosti. Lenže ten, kto najviac lapil po ňom (šarmantne vyrovnaný MacMurray), on práve vo výpovedi najviac nepresvedčil, čím dostal právnika a hlavného obžalovaného vedúceho spiknutia (Vana Johnsona) do problémov. Napokon posádka "zvíťazila" a kapitán bol trestaný. Pri FINIŠI ale zistíme, ako ľahko je zvaliť vinu na jedného a koľko nečistého svedomia sme vynaložili, LEN NECH MÁME POKOJ. Málokto teda postrehol, že kapitán TIEŽ žiadal pomoc a (pri svojej slabšej chvíľke) bol ochotný vypočuť ostatných pre zachovanie "rodinného zväzku" lode. A ako povedal právnik : "Vy zbabelec napíšete román Vzbura na lodi Caine, predáte milióny a človek, ktorý omnoho rokov viacej slúžil v armáde a nastavoval krk, sedí v "chládku" "... Záverečné symbolické venovanie americkému vojnovému námorníctvo mi tento nevšedný zážitok nijako nepokazil. Keď si spomeniem na 4 možnosti velenia lodi, že sú : "dobré, zlé, podľa predpisov alebo podľa mňa ... a keď splníte to posledné, budeme spolu vychádzať" , neraz ma popadne zamyslený, zneistený, správny i nesprávny pocit pravdy-viny. Fakt odporúčam... Polámte si s tým hlavu vy :). ()

Martin741

Reziser Edward Dmytryk /Pod kopyty stad, Mladi lvi s istym Marlonom Brando/ natocil len dalsiu nudnu americku vojnovu dramu. A jo, jo - viem, ze rola Queega bola povodne navrhnuta Richardovi Widmarkovi a ze isty Maurice Micklewhite si dal meno podla tohoto filmu /dnes tento pan vystupuje pod menom Michael Caine/. Jo, a viem, ze Hampry Bogart /Hluboky Spanek, Casablanca/ bol herecky vyborny, zahral to skvele ..... no ale ja ho furt nemam rad, a to tak, ze velmi. Takze sa zase nestotoznim s nadsenim miestnych 4 a 5 hviezdickovych mentalov, ktori spievaju ody na Hampryho, a tvrdim, ze ide len o dalsiu priemernu hollywoodsku vojnovu dramu, ktora ma az prilis priamociary dej a nudne postavy. Vsimol som si tu aj isteho Lee Marvina /ale ten este cakal na kulty ako Man Whoo shoot Liberty Valance, ten prisiel az roku 1962/. 66 % ()

Juto

Je to úžasný film s vynikajúcou námornou drámou, emóciami a senzačným výkonom Humphreya Bogarta.,,Vzbura na lodi Cainea" nie je osobitá filmová tvorba ani rozprávanie a jej myšlienka etickej debaty sa opiera o známe archetypy a argumenty. Určite je to však štandard. Je to ako dobre postavený dom, ktorý nemá byť výrazný, ale bol vyrobený, aby vydržal. 7,5/10 ()

andrii

Pozlobili, rebelové. Soudem o nervy nejvyšší modly, když její povely převzaly mdloby. Válka mezi uniformami, mezi svými. Ve vlnách. ()

Mrkvič

Nestihl jsem bohužel začátek, ale i tak jsem si během minuty oblíbil většinu postav a hned napínavě čekal na další vývoj příběhu. Závěrečné soudní líčení je výborné a gradují v něm herecké výkony (hlavně již umírající Bogart). Potěší si modýlek lodičky na vlnách, který oproti současným digitálním trikům vypadá příjemně. ()

MI-380

Hlavní klady: několikanásobná pointa, nejednoznačnost při určení viníků, zručná režie a slušný spád: 75% (zatím 502 hodnotících s průměrem 73%). ()

zigíš

Jak čistě válečných, tak právnicky válečných filmů, bylo natočeno spoustu a většinou mnohem líp (!) o psychologii, psychice a duševním zdraví, se tu mluví -sic- ale že by jsme viděli, nějak extrémně napínavou válku nervů, se říct nedá. I ten Bogie, tady jede, tak na půl plynu ()

ghatos

Film ze starého světa, kdy se řešili základní etické věci, které v dnešní morálním (relativistickém) bahně působí jako příjemná vzpomínka. Závěr v salónku byl trochu přehrocený, ale naprosto odpovídající tématu a duchu doby. 72%. ()

John Smith

Hlavními hrdiny jsou spíše Francis,MacMuray a Johnson, ale i přesto se nemůžete dočkat , až se objeví záporný hrdina Bogart.Film spíše o prostředí a vztazích na válečné lodi, než o akci a bojích II.sv.války.Za zmínku stojí i mladý Lee Marvin, ze kterého se klube budoucí filmová hvězda ( a jde to poznat). Film spíše na hvězdičky 4 , ale ..... Humphrey Bogart je prostě klasa chlap, opravdová třída a vynikající herecký výkon, který opravdu zapůsobí (a to Bogie nemusel strávit na obrazovce moc času) mi dávají v konečném součtu hvězdiček 5. PS:Jsem rád, že Bogarta dabuje Alois Švehlík . ()

Han22

Hned když jsem si četl obsah mě napadlo, že to bude Bounty převedená do moderní doby a víceméně jo. Každopádně i tak je to kvalitní válečné drama z jedné lodě, akorát tomu chybí pořádný hrdina. Na pozici těch kladných jsou totiž tři lidé - mladý praporčík se svým tuctovým vztahem, zbabělý rádobypsychiatr a pochybovač, který se nakonec ujme vzpoury. Ovšem postava kapitána Queega stojí za to - paranoidní pedant, který má pocit, že jsou všichni proti němu a který se vyžívá v řešení banalit (vystrčené košile, krádež jahod) a peskování posádky, ale když přijde na velení, je zbabělý a neschopný. Troufám si říct, že takhle netypického a nesympatického Bogarta jsem ještě neviděl. Každopádně na rok vzniku je tu solidní výprava, celá scéna bouřky je parádní, nechybí výborné zakončení u soudu a hořký dovětek právníka ve výborném podání José Ferrera. Výborná záležitost a válečný film roku 1954. ()

Revolver

Celý film mi přišel jako špatně okopírovaná Bounty, jen trochu více alá ''hollywood''. Na třech hvězdách to drží pouze šílený Humphrey Bogart. ()

Alf

velká škoda křečovité (a značně nesmyslné) moralitky těsně před koncem, která do jisté míry ochladila můj celkový dojem z filmu... ()

Mikino00

Výborné námořní drama s skvělými herci, výborně vykreslenými charaktery i bláznivým Bogartem. Nikdy jsem si neuvědomil jak je Bogart malý, oproti ostatním. Atmosféra a děj, ať čitelné jsou opravdu silné. ()

zdeny99

Zpočátku divácky průměrná podívaná o zvláštní lodi, která snad ani nemá co dělat ve válce. Není to tím, že nebyla bojová ani letadlová, nýbrž že byla tažná. Jde o to, jak ji popisoval dřívější kapitán, že je to kocábka, na které nic nefunguje. Jak tedy mohla se zúčastnit války, vždyť by byla hned potopena. Po příchodu nového kapitána Humphreye Bogarta se to ovšem zlepší. Z počátku to vypadá jako na válečné lodi, atmosféra graduje, ale potom už Bogart všecko přehání a vrcholem je bouře, kdy totálně nezvládá velení. V tu chvíli to bylo na pět hvězdiček. Jenže poslední půlhodina byla u soudu a to už byla klasická soudní hádavá nuda. [516. hodnocení, 40. komentář, 73%] ()

MickeyStuma

Snímek není tak o vzpouře, jako o profesionalitě jednotlivců a schopnostech spolupracovat. V měřítku tu je hlavně kapitán lodi vyžívající se v disciplíně, ale jako přímý účastník leckterých dramatických událostí naprosto selhává. A tak se stane co se stane. Příběh začíná soudním líčením a výpověďmi některých přímých účastníků, kteří vypráví, co že se na té lodi vlastně stalo. Je v tom rouška profesionality, psychologie a schopnosti se správně a okamžitě rozhodnout. Strach tu nemá žádné místo. Jde o životy všech. Na první pohled se sice jedná o další, v tomto případě klasický, snímek o nějaké vzpouře na nějaké lodi, ale tady se jedná o loď válečnou, kde nebezpečí netkvělo ze strany nepřítele, ale s vlastních řad. Skvělý film příkladně poukazující na otazník, co se týče velení a jeho schopnostech. Realistický příklad každé doby, který může mít tragičtější následky, než si kdo umí připustit. ()

Kragujevac

V tom filmu je naprosto všechno: romantika (i když ta je trochu na obtíž), krimi, drama, válka dokonce i trocha psychologie. Je to pecka a mě se to celkem líbilo. Humphrey Bogart předvedl exceletní výkon. Jen ta příšerně uslintaná romantická vložka mi lehce kazila dojem. Jinak klasika ve svém žánru, které se vyplatí dát šanci. ()

William Friedkin míří k vojenskému soudu

William Friedkin míří k vojenskému soudu

30.08.2022

Je tomu už dlouhých jedenáct let od doby, kdy legendární oscarový režisér William Friedkin (Francouzská spojka, Vymítač ďábla) natočil svůj zatím poslední hraný snímek Zabiják Joe s Matthewem… (více)