Posvátná relikvie, jejíž moc může změnit celý svět. Richard Burton jako římský tribun, jehož osud navždy ovlivní Kristovo roucho... Hlavním hrdinou příběhu je římský tribun Marcellus Gallio v podání hvězdného Richarda Burtona, který byl za svůj heroický výkon nominován na Oscara. Marcellus se po dlouhých letech shledává se svou milovanou dívkou Dianou (Jean Simmonsová), o jejíž přízeň se však uchází i mocný následovník římského trůnu Caligula. Troufalý Marcellus je za trest vyslán k římskému vojsku do Jeruzaléma, na cestě za jistou smrtí ho doprovází jeho věrný otrok Demetrius (Victor Mature). Dcera mocného římského senátora Diana nakonec dosáhne u císaře Tiberia jeho osvobození, před návratem ale musí vykonat svou poslední povinnost – popravit v zapomenuté provincii fanatika Ježíše Krista. Marcellovi ulpí na rukou krev Božího syna, který svým věrným následovníkům na světě zanechá své slovo a vzácnou relikvii v podobě roucha, které oplývá nepředstavitelnou mocí. Posvátné roucho oblékne nic netušící Marcellus, navždy tím změní nejen svůj život, ale osud celého lidstva... Širokoúhlý formát představoval pro hollywoodská studia v 50. letech 20. století nejmocnější zbraň, jak čelit drtivému nástupu televize. Soutěžilo mezi sebou několik nekompatibilních technologií, jedním z nejpopulárnějších systémů se nakonec stal CinemaScope z dílny společnosti Twentieth Century-Fox. CinemaScope byl proti konkurenčním projektům relativně levný, technicky jednoduchý a používal tradiční 35mm filmový pás. První snímek natočený v tomto formátu byl uveden v roce 1953, jednalo se o velkolepý historický epos Roucho podle románu Lloyda C. Douglase. Děj se odehrává za vlády římských císařů Tiberia a Caliguly v době počátků křesťanství a rozvíjí fiktivní příběh kolem posvátného roucha Ježíše Krista. Davové scény, kolosální bitvy a nákladné dekorace daly dokonale vyniknout novým možnostem širokoúhlého obrazu. Za výpravu a kostýmy byl snímek ostatně po zásluze vyznamenán Oscary. Divácký i finanční úspěch spektakulárního historického eposu předznamenal rozkvět tohoto oblíbeného hollywoodského žánru, který vyvrcholil v 60. letech. (Česká televize)

Lupes

Ačkoliv se mělo jednat o film s misijními tendencemi, dělá křesťanství velmi špatnou službu. Oceňuji nápad, že navzdory době a místu příběhu, Ježíše Krista v něm neuvidíte. Dále už je ale vše špatně. Emoční rozpolcenost dávají postavy najevo jen potácivou chůzí, občas má člověk pocit, že křesťanství je jen jistý druh šílenství a ochromení. Sáhodlouhé rozhovory jsou příšerně kýčovité, a ani velkofilmový kostýmový spektákl Římské říše si nelze užít. Caligula a další jsou karikaturami, nikoli historickými postavami. Film tak splňuje jedinou roli. Kdykoli si člověk stýská po starých dobrých časech Hollywoodu, může si u této slátaniny uvědomit, že Oskary se už tehdy dávaly na společenskou či politickou objednávku. ()

nmarca

Je velmi těžké hodnotit téměř 60 let starý film, a je třeba jej srovnávat s podobnými opusy téže éry. Ve srovnání s filmy jako Ben Hur nebo Quo Vadis? trpí Roucho jak slabším scénářem, tak velmi nevyrovnanými hereckými výkony (na jedné straně výborný Richard Burton - BTW, byl skutečně fešák - na druhé dřevěný a křečovitý Victor Mature), zdlouhavostí (zejména v první polovině) a celkovou kašírovaností scén. Ale konec s rozzuřeným Caligulou byl docela působivý. ()

ostravak30

Roucho je další z velkolepých filmů zasazených do tohoto věku historie. V 50. letech nesmírně populární žánr. Zde se vše točí kolem smyšlenky, že samotné roucho mohlo změnit pohled zarytého římského vojáka na Ježíše a jeho následovníky. A není to tak nereálné, byť přesně k tomuto asi nedošlo. Protože mnoho náboženských skupin či fanatiků lpí na nějakém předmětu. Marcellus navíc není ovlivněn jen rouchem, ačkoli je o tom sám přesvědčen. Sleduje průběh ukřižování Krista i to, co se děje pak. To vše na něj mohlo zapůsobit, roucho pak bylo již jen spouštěčem. Pak už následuje cesta za zničením zkrvaveného hadru, ale přitom ho doprovází různá setkání a scény, které samy o sobě na něj také působí. Film je skvěle zahrán od Richarda Burtona. Jak už to u takových filmů bývá, tak působí velkolepě a hraje barvami. Všimněte si, že i když je roucho Ježíše Krista, tak jeho tvář po celou dobu vůbec neuvidíme. ()

Gig

Výborný film z dob Ježíše Krista. Miluji snímky, které popisuje dobu určité osobnosti, přitom ona osoba je v pozadí. Takovým příkladem je třeba Ben Hur. Tady máme vojáka, který byl u ukřižování Ježíše a jeho transformaci v myšlení. Obdobnou transformací prochází hrdina i v Qou Vadis. Tady jsou jednotliví protagonisté děje úžeji spjati s životem Krista a navíc je to zahaleno mystikou kolem pláště, který měl na sobě Ježíš než byl ukřižován. ()

PTuranyi

Celkom dobre natočený fiktívny historický epos z rannokresťanskej doby očami Rimana a samotný Ježiš sa tu objavuje len v náznakoch. Hoci ide o jednu z prvých veľkých hollywoodskych produkcií, pôsobí veľkolepo a kvalitne. Maľované štúdiové kulisy dnes už neohúria bez ohľadu na veľkosť. Herecké výkony sú na veľmi dobrej úrovni. Jean Simmons už nebola žiaden nováčik. Pre Richarda Burtona išlo o jednu z prvých veľkých rolí a pri účinkoch rúcha nie je veľmi presvedčivý, Victor Mature ako Demetrius v slabej chvíli tiež trocha prehráva pátos, ale zbytok hercov drží pátos v únosnej miere. 70% ()

Ethan

Příběh má společné rysy s filmem Ben Hur, ale Ben Hurovi se nevyrovná. Chybělo mi přeci jen trošku více akčních scén. Oceňuji, že se film držel předlohy a také mne poučil o významném období světových dějin. Očekával jsem lepší obraz. ()

pekos

Život Ježiša Krista je všeobecné známy, mnohí historici, spisovatelia a teológovia podali mnohé písomné svedectvá na základe dostupných písomných listín, historických záznamov rímskeho impéria a samozrejme určitého nadhľadu pri spracovaní tohto materiálu. Nie je mi známe, kto sa rozhodol pre tento slabší filmový prepis, no tomuto filmu chýba predovšetkým hodnovernosť, historická presnosť a čo je najhoršie, herecké výkony zodpovedajú amatérskemu divadlu na dedine. Pochváliť je možné kvalitu farebného materiálu a snahu tvorcov zobraziť dôležité posolstvo Ježiša Krista. ()

sun.eagle

Převratná širokoúhlá kamera je nejlepší reklamou a devízou jinak zcela průměrného a možná až lehce nudného velkofilmu, který možná ve srovnání s jinými opusy té doby jako velkofilm nepůsobí. ()