Autobiografický film scenáristy Jiřího Křižana se vrací do padesátých let minulého století, do doby poznamenané lidskými tragédiemi a utrpením. Vypráví baladický příběh chlapce Janka Kadavého, jehož otec byl v roce 1949 zatčen, odsouzen a popraven jako „třídní nepřítel“. Matka krátce nato zemřela a Jankovi zbyl jen děda. Děj filmu se odehrává ve dvou časových rovinách: zachycuje tragikomické epizody z vojenské služby u pétépáků a trpké vzpomínky na dětství plné ústrků ze strany spolužáků i dospělých. Jediným světlým bodem Jankových vzpomínek je děda. Moudrý a poctivý starý muž, který jej po smrti rodičů v malé valašské vesnici vychoval… (Česká televize)

Heavyman

Toš tak na světě, že opravdoví mistři herecký branže postupně mizí a filmy se točí bezducha! Mistrovské dílo i přesto, že tam hraje Pomeje:-) ()

tragos

Když jsem na LFŠ uslyšel číslo 7500 představující počet diváků v prvním roce uvedení Tiché bolesti do kin, ani jsem neměl sílu zalapat po dechu... >>> Tichá bolest je složena z mozaiky příběhů z dětství a z vojny hlavního hrdiny Janka. Kouzelné je, že ta mozaika není samoúčelná, ale jednotlivá sklíčka na sebe plynule navazují, udržují divákovu pozornost a postupně skládají obraz tehdejší doby z pohledu zadupávané menšiny. Škoda, že jen obraz, jednolitý příběh totiž filmu chybí. Tichá bolest je -- vzhledem k okolnostem očekávaně -- točena jednostranným pohledem, ale nikoliv pohledem nenávistným ani mstivým, a za to patří tvůrcům můj velký dík a poklona. Pilíři filmu jsou hlas Rudolfa Hrušínského, kamera Karla Dobřichovského, scénář Jiřího Křižana a samozřejmě režie Martina Hollého. Skvělý a napůl zapoměnutý film, jeden z nejlepších porevolučních. ()

gombarix

Po půlhodině vypnuto, protože snaha o valašské (nebo jaké) nářečí z nerodilých úst (včetně Hrušínského) se prostě nedala poslouchat. Bohužel. ()

Rokle

Hluboký lidský příběh, jehož jednoznačným vítězem je herectví Rudolfa Hrušínského. Kdykoliv je na scéně či promlouvá do obrazu, připadá vám, že mluví sám život. Napsané věty jsou protkány zkušeností a hlavně jsou pravdivé... "Nenech si nikdy nikým nic diktovat" ()

agassi68

Povojnová klasika o šikane buržoáznych "živlov" budovateľmi svetlých zajtrajškov.Bez Hrušínského ľahký nadpriemer, no tento český Gabin dá každému filmu nezameniteľné čaro. ()

Gumby

dvě hvězdičky jednoznačně dolu - za divnou moravštinu Hrušinskýho a za typicky devadesátkovsky šablonovitej pohled na komouše. ()

Rockerman

V současné době, kdy se "komouši" opět derou k moci, aniž by se vůbec omluvili za ta svinstva, kterých se dopouštěli 40 let před rokem 1989, je znovuuvedení tohoto snímku více než potřebné. Nezdálo se mi, že je to bůhvíjak dobře natočeno, ale síla toho příběhu všechny chyby přebije. Chtělo by to ještě víc a víc připomínat tuto krutou a absurdní dobu, protože téměř 15% hlasů pro komunisty v letošních předčasných volbách a další skryti v různých stranách je alarmující! Komunismus a fašismus jsou největší zla, která člověk dokázal stvořit!!! ()

Romeo5

Celkem dobrý..Několik vtipných momentů, jen ten tlak na diváka a snaha odsoudit režim mě dusí..Já totiž byl za komunismu na vojně a kamarád dokonce u PTP...Neříkám že za totality nebyli bestie ale aspon byli vidět..Dnes jsou schované v uvozovkách jinde..Je to vždy jen o lidech a ti jsou v každé době takový i makový :) Kolikrát si říkám dnes být ta doba...je.. jak by hned bylo vidět kdo je kdo :) I v zaměstnání dnes dovedu posoudit kdo by v té době byl aktivní člen s rudou knížkou..Dnes jsou to požitkáři,politici a různé jiné druhy vlez do riti.. :) Film vznikl a já se rok po tom vrátil do civilu takže můj názor je že i když je film velmi kvalitní vznikal účelově...Je to propaganda..Nezastávám se žádného režimu a nemám rád žádné politické zřízení..I to sebelepší zkurví lidi které potkáváte denně na ulici..Někoho to možná pobouří a neuvidí politický podtext ale já ho tam vidím..Je pravda že spoustu lampasáků(spíš většina) byli mírně řeceno prostoduší :) ale plnilo to účel bohužel...Kdo vám splní rozkaz za každou cenu? Jen blbec :) Nebojte ale oni nezmizeli :) zastávají funkce, znovu dělají svou práci :) a jdou přes mrtvoly... ()

helloween93

Hodně silný životní příběh s panem Hrušínským, který jakoby tu bolest ani nemusel hrát, perfektní výkon. Je to tragikomické drama, které střídá dvě dějové linie, minulost - dětství Janka a současnost - vojenská služba u PTP. Zajímavé jsou bezpochyby obě dějové roviny. Nezapomenutelné scény - "Smrtibrácha Zedníček" a Jandákův průjezd tankem bažinou. Musím říct, že v závěru jsem měl zvlhlé oči, a to film není kdovíjaký ždímač emocí. Krásný lidský příběh. Tohle by si měli pustit všichni ti, co obhajují komunisty. 5* ()

kkarx

Ze všech těch porevolučních filmů o socialistickém období je z nich Tichá bolest jednoznačně nejlepší a to včetně obsazení. Hrušínský a Jiřík jsou velmi sympatičtí a Jandák zase obstarává takovou jemnou komedii. Jediné Zedníčkovo vystoupení bylo už tak trochu mimo, ale zábavné to bylo. :-) Jinak je na tom krásně vidět, jak neuvěřitelně filmařky podřadné jsou novější filmy typu Pelíšky. ()

Olík

Černí baroni bez vtipu loví zlaté úhoře z vietnamské tržnice. 85% a 209 nejlepší film v době mého hodnocení…..pod tohle bych se tak úplně nepodepsal. ()

bernajk

Na takovy film by se meli podivat ti dnesni mladi komunisti, kteri komunismus nezazili. Aby videli co to bylo za svinstvo. ()

Kakho-oto

Velice povedený, zajímavý a dojemný film. Spolu s příslušnými díly seriálu Zdivočelá země popisuje krutou realitu 50. let v komunistickém Československu zřejmě nejvěrohodněji. Tichá bolest je neprávem zapomenutý film. Tak nějak si představuji život u PTP, nelze nevzpomenout na filmy Černí baroni a Tankový prapor, které líčí stejné prostředí komediálně. ()

Ygnor

"....až z toho soudku zbyde poslední hlt a pak jen kapka... a v ní bude celá moudrost a laskavost světa ukryta" Jen parafrázuji herecký projev Pana Hrušínského st., kdy tento nesmírně humánní film si zaslouží už kvůli ztvárnění jeho role to nejvyšší možné hodnocení. ()

horovska

Silné téma. Nicméně zpracování už slabší. Topornost scénáře nezachránil ani herecký výkon Rudolfa Hrušínského. Uvahy a myšlenky vinoucí se celým dějem jsou sice zajímavé, ale pro film příliš statické. Filmu chybí spád a tempo. Postavy jsou zoufale černobílé, hlavní hrdina bezpohlavní. Tři hvězdičky Hrušínskému. ()

Dárius

Tak takle nějak opravdu vypadalo období normalizace.Všechna čest všem co film přivedli na svět i těm co v něm hráli. ()