Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

Nail

Osobně mě tento film nezaujal. Děj byl takový nemastný neslaný, nic poutavého co by mě neustále nutilo sledovat obrazovku. ()

Melly.pro

tohle mi přišlo trochu slabší, než jsem čekal. divně to kombinuje temné časy středověku a rádoby nezkreslený pohled na ně, a nějaké mystično, nebo co.. málo akce a celý to bylo takový nudný docela ()

Al44...

Atraktivní prostředí, poměrně temná atmosféra, všudypřítomná "černá smrt", Sean Bean v hlavní roli (alá herecká variace na Boromira z Pána Prstenů). To vše nám přináší tento film. Přímo se nabízí srovnání se starším snímkem Jméno růže. Black Death je příběhově značně jednodušší, ale na druhou stranu akčnější a surovější. Pár scén je tu opravdu povedených, nicméně na konci snímku jsem cítil, že tomu bohužel chyběla větší hloubka. Dobrá podívaná, ale také proměrná příležitost na super film. ()

Porp

Prečo všetky filmy z prostredia stredovekej Európy musia smerovať ku kritike kresťanstva? Aj tak si všetci režiséri s týmto prístupom iba narazia držku na dokonalom Mene ruže. A platí to aj o tomto filme. Dej má síce originálnu zápletku a mieša lákavé ingrediencie, ako sú pohanstvo a feminizmus, absolútne však nestíha, čo sa týka vykreslenia mystickej atmosféry, charakterov postáv a podobných prvkov, ktoré by mu okrem originality pridali aj iné body do celkového skóre a spravili ho tak komplexnejším a tým pádom aj zapamätateľnejším. ()

poli00

Zajímavý film, hlavně v první půlce. Potom mi přišlo, že nastal jakýsi útluma i přes větší akčnost to nebylo ono. Ovšem konečné rozřešení příběhu bylo super v tom, že... ale to nemůžu prozradit, koukněte se sami :) 80% ()

parabellum

Černá smrt je tedy pro mě velké překvapení, čekal jsem další tuctový historický snímek a dostal jsem parádní surový zážitek ze 13. století, který nepotřebuje miliónové rozpočty jako jiné snímky západního ražení. ()

Castielo

Jako ostatní se připojím k názoru, že horor to-až na 2,34 minut-opravdu není. Zato je to celkem pěkná sonda do středověku zasaženého morem, kdy se lidé unavení křesťanstvím obraceli na jiné "alternativy". Hlavní hrdna v průběhu děje ztrácí své ideály stejně rychle, jako své spolubojovníky. Ale proč ne. Funguje to skvěle. Na druhou stranu, není to pro mě taková pecka a ani mě to tak nezasáhlo, ani nevtáhlo do děje. Proto 3* hvězdy. Je to kvalitní film, ale v tomto ohledu to hodnotím silně subjektivně. Za shlédnutí však 100% stojí ! ()

Dr.Cilka

Povodne to boli 2**, ale nakoniec 3 aj vdaka hudbe. Inak priemerny film, ktory nicim neprekvapil, jedno videnie mi bohate postacilo. ()

pepa3rd

Historický thriller, kde proti sobě stojí naboženští fanatici proti náboženským fanatikům. Všichni tu bojují za pokroucenou "pravdu" zahalenou do pověr a náboženských bludů. Panuje tu velmi pochmurná atmosféra a člověk nemá v podstatě šanci najít si postavu, ke které by mohl alespoň částečně cítit sympatie. To ve spojení s dějem, který předevšim v druhé půlce filmu stagnuje a chabé finále nahrazuje až depresivní doslov, není nic, co bych chtěl vidět znovu. 50 % ()

Luisis

Nejvěrohodnější ztvárnění téhle doby. Dostatečně temné a zvukové i kamerově dokonalé. Ten film má sakra koule - 85% ()

Charlie84

Nejsem si jistý co řada ostatních uživatelů míní tím soubojem "extrémního ateismu s křesťanstvím", když tady byli věřící až na půdu i žáby v močále - až teda na jednu blonďatou, která zase byla racionální až na půdu...vzhledem k výsledku, taky nic moc. Teď k filmu. Překvapivě, už druhý (Ironclad) vyvedený historický počin tohoto týdne, horor bych tomu neříkal, i když sympaticky divná atmosféra podtržená schizofrenní hudbou (kdo si při sledování vzpomněl na Valhalla rising?), schizofrenními postavami (totéž) a šíleným mučícím vozem (ten ve Vallhale nebyl, ale ta si to zase vynahradila spoustou jiných pošahaných reálií) rozhodně nejsou podívanou na první rande. A asi ani na druhé. Uspěchanost v druhé půlce je patrná, ale chápu, v té vesnici vážně nebylo moc co dělat a kdyby Smith přidal pár minut, určitě by se našli tací, kteří by začali poukazovat na přehnanou stopáž. Co se týče příběhu, první pointa odhadnutelná, druhá méně a o to roztomilejší. Milé děti, a takhle to ve skutečnosti bylo s čarodějnicema:) Férové čtyři. ()

Yancl

K čemu se to S. Bean upsal ? Ve srovnání s 'Game of thrones' je tahle eskapáda pouho-pouhým nicotným odvarem plným prázdnoty, nudy a hrstkou bláznů, která mává meči ve snaze oživit tuto tragédii. [20%] ()

darkreider

A ono to nakoniec nebolo ani trochu také ako som očakával. A vôbec mi to nevadilo, až sa dá povedať celkom ma to bavilo. Prvá hodina je hrubo pretkaná temnou atmosférou a celá tá špina a hnus lezie až pod nechty. Príchod do dediny sa na môj vkus veľmi rýchlo zvrtne a blondína sa vylúpne sama a bez zábran, čo je škoda. S vetrom o závody stratíme atmosféru aj celú záhadu a už sa nie je na čo tešiť. Inak silné tri na moje prekvapenie kvalitný film. ()

AngelG

Tak torchu nechápu to nízké hodnocení...podle mě je to velmi pěkně zpracováno a herci vybráni skvěle. Má to přesně takovou středověkou ponurou atmosféru jak má mít, když je země v obležení morové epidemie. A do toho ještě řešení případu jestli jsou ve vzdálené vesnici skutečně čarodejnice, pojídačí lidského masa a nekromandři..? Za mě rozhodně jasných 5 hvězdiček..!! ()

denisavary

Středověký, docela nudný film o náboženských fanaticích...Moc mě to tedy nenadchlo. Zajímavé bylo to, že se to dalo považovat za "natočené podle skutečné události", ale co se týče děje...hrozná nuda. Pro mě max 2 a půl *. ()

tranquill

Do kategorie hororu bych film nezařazoval, ale mysteriozní přesně odpovídá, s přídavkem "historický". Hodně drsné vykreslení středověku, ale tak to právě asi bylo. Fanatismus křesťanství i pohanství je na obou stranách extrémní. Nechtěl bych v té době přežívat ani minutu, brrrr... ()

KafuR

S hororem se to potkalo, jenom když pan distributor nevěděl, co má pod snímek připsat, aby na to šlo víc lidí, jelikož se patrně obával, že Sám Bean na to stačit nebude, ale pokud jste ochotni skousnout, že žádné bububu se konat nebude a chcete se jenom podívat, jak se vyučovalo náboženství ve středověku, není lepší možnost, než si pustit tento bažinou nasáklý depkoidní dokument o díře, která zná mor stejně jako křesťanství pouze z pohádek bratří Grimmů. ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)