Bílá stuha

• Rakousko Das Weiße Band - Eine deutsche Kindergeschichte (více)

Tajemná historie ožívá ve vyprávění bývalého venkovského učitele, který byl přímým svědkem podivných událostí, jež se odehrály několik měsíců před vypuknutím první světové války v jedné severoněmecké vesnici. Vše začalo jednoho letního dne. Jediný doktor v kraji byl zraněn při pádu z koně. Následoval baronův synek, kterého našli zbitého před dveřmi zámku. Podivné a zdánlivě neopodstatněné násilné činy narůstají a s nimi i napětí ve vesnici, kde si lidé pomalu přestávají věřit. Přísná výchova a pevná společenská hierarchie se začínají otřásat ve svých základech a na povrch vyplouvají tutlané konflikty mezi chudými a bohatými, zneužívanými posluhovačkami a jejich pány či dětmi a přísnými rodiči. Až pozdě začne být obyvatelům vesnice jasné, že násilí se rodí přímo v jejich středu. (oficiální text distributora)

krijka

Film má asi přinést odpověď, kde se vzala v Němcích ta krutost propuknuvší u nich za druhé světové války. A kde? Protože německé děti mučily své vrstevníky, kteří měli tu smůlu, že byli bohatší a nebo postižení a dospělí jim to žrali. Opravdu je to tak jednoduché? Nemyslím si to. Pak ale nevím, co jiného mi měl ten film přinést. Nejsem příznivcem optimistických řachand, ale tohle na mě bylo moc. Je to krutý film, kde žádná postava žádné jiné postavě během filmu neudělá nic dobrého. S jedinou výjimkou, kdy malý chlapec věnuje svému otci ptáčka, protože toho tatínkova propíchla nůžkami jeho dcera. Takhle lidské vztahy ale nefungují. Nějak mě to neoslovilo. ()

Johgas

Temný depresivní film o pokaženém dětství. O totální podřízenosti a nesvobodě, kde svoji svobodu nakonec nemají ani ti nadřazení. SPOILER: Nechte děti dýchat, jinak vám ukřižují andulku, a budou v tom pokračovat. Nebo to byl někdo jiný? U Hanekeho je možné všechno. Závěr je bez jasné pointy, domýšlet a zamýšlet se lze jakkoliv. Absolutně dokonalá forma filmu, a dokonalé bezemoční herecké výkony. Něco podobného jsem viděla u Jiřiny Schejbalové ve Vlčí jámě. Mrazivé. ()

Vilda

Film je podaný velmi nenásilnou formou s velmi pomalým tempem, ale je to asi první film s pomalým tempem kde jsem se nenudil a čekal na každý další zvrat. Tento film není rozhodně odpočinkový, ale naopak vás nutí přemýšlet. A také chci touto formou poděkovat "larelay" za skvělé titulky. ()

karmalat

Velmi dobré. Trochu akademické a bohužel ne pro masového diváka, ale takový přesný rozbor, že nejhorší zlo se může rodit tam, kde by mělo být to nejlepší z celé společnosti, by měl být povinným filmem pro naše politiky. Velmi statické a drsné. A ve svých důsledcích bohužel pravdivé. ()

filmoidos1.

Často se zaobírám myšlenkami, kde se v tak konzervativní, lutheránstvím a katolicismem odchované společnosti, jakou bylo Německo na přelomu 19. a 20. století, vzala taková kvantita násilníků a bezskrupulózních nihilistů, co se následně vyrojila po světové hospodářské krizi. Dá se říci, že Bílá stuha mi v lecčems odpověděla: v hledání toho zla je třeba se zaměřit na tehdejší poměry rodinné, typizovat německou mutaci maloměšťáctví. Haneke vlastně koloruje svět dětských postav - ten film je opravdu "dětský"! - a zkoumá jejich citovou deformovanost skrze poměr k rodičům, předně otcům. Portréty bismarcovských pastorů, baronů, ctihodných lékařů ... dostávají velmi "ostnaté" rámy a zdá se, že Heneke chce sdělit, že viny animální generce Třetí říše vlastně trčí na prokletí otců a jejich odosobněné výchovy. V tomto se ale našinec odkojený jinými sociologickými studiemi podobné doby - totiž Povídkami malostranskými pana J. Nerudy - trochu zavrtí na trojnožce: uvykl jsem totiž sledovat souběžně s oprávněnou kritikou poměrů ve veřejném prostoru ještě i pozitivní konstrukci, sdělení právě nerudovského typu: to neživé ať padne a udělá místo živému - tedy občanství. Pokud už kritika, ať k něčemu vede, ať dovychová, nebo aspoň napoví, pomůže pojmenovat... Jestli je soudobá triumfální jízda Bílé stuhy evropskými festivaly odrazem soudobé nálady evropanské, pak prrrr s tím cvalem! Pointa filmu je volně překryta zásahem sarajevského atentátu a mobilizací, resp. odchodem jediného kladného mužského hrdiny celé vesnické pospolitosti na vojnu ... agresoři jsou nepotrestáni, jejich hvězdná hodina příjde za dvacet let... podhoubí zatím roste... Jinam sdělení nesměřuje: ten prostor se prostě opouští. Pokud má schéma interpretovat jen ony historické otazníka nad původem nacismu - brilantní. Mám ale obavy, že poroty filmových festivalů chápou Bílou stuhu spíše jako kontrapunkt pro dnešní multikultiliberální sociálno, které si to musí ještě důsledně rozdat se všemi pazbytky tradičních břehů evropských kulturních mezí a pomezí - náboženstvím předně, stejně i s konzervativnější výchovou, diskriminací žen, diskriminací handicapovaných... Doufám proto, že převáží historický náhled před nežádoucímí aktualizacemi: evropský film by nás asi neměl učit nenávidět vlastní civilizaci. Formálně dokonalé dílo - klidně by sneslo i němou verzi s vloženými mluvicími baldachýny! Kamera, výprava, kostýmy ... jedno velké mňam! ()

P/\/EL

ponuré az depresivni, jak obsahově, tak vizuálně....jiste, ze je vsechno zamer.....diky tomu to pusobi velmi autenticky a vubec realisticky...výchova je opravdu přísná a takové to tehdy jistě nebylo pouze v Německu, takže to zásadní proklamované - kořeny nacismu jsem z toho příliš nevypozoroval....ale dobová sonda do života je to jistě bravurní.. Je to nadhodnocené díky slabší konkurenci v minulém roce....dost možná... PS: koukám, že mám totožný názor s Triasem - také 4 * ()

corax8

Jeden z nejlepších filmů co jsem poslední dobou viděl. oceňuji hlavně precizní filmařinu. Dobře vystiženou dobu, kdy se film odehrává. V jednoduchosti je zde síla, všechno si tak nějak poklidně v šíleném tempu běží. postavy jsou dost propracované a věřím jim to. ()

ashlei

Je málo filmů, které jsem nedokoukala do konce, ale tohle bylo až moc.... pokud člověka neuspí předlouhé počáteční titulky, tak ponurý děj filmu 100%... ()

elgato

výborný, nevzpomínám si na podobně zpracovaný film! Ani mi nakonec nevadí to vyvrcholení do ztracena, nechávající každému divákovi vysvětlení na něm samém, nechavající za sebou otázky více než jen příběhu se týkající. Tu pátou hvězdu musím přihodit za celkově vynikající filmařinu. ()

B.B.Blue

Nůůůůůůdáááááááááá. Dvě a půl hodiny jsem čekal na pointu, která nakonec nepřišla :( Herecký výkony ok, kamera ok, atmosféra ok, ale k čemu to je, když se u toho šíleně nudíte? ()

stuj

Spíš námět na seriál než na zdlouhavý film. Navíc s nepovedeným ukončením. Každopádně jsem rád, že jsem se narodil do dnešní doby a né do tehdejší. A jen podotýkám, že 2 hvězdičky neznamenají blbost. ()

Astu.

Myslím si, že spíš než nějaká obecná studie zla ve člověku je Bílá stuha především o Němcích, jejich povaze a historii. Chladná a sterilní (v dobrym slova smyslu) historická freska, ve které zlo a strach číhá v každém záběru, přesto je málokdy natvrdo zobrazený. Ty vylézající démoni totiž jsou uvnitř hlav, ne v prostoru. Pohltilo mě to zhruba od půlky, protože Haneke je nezúčastněnej pozorovatel, kterej nic nepřikrášluje ani neupravuje, pouze bez emocí dokumentuje. O jeho režisérském umu nikdo, kdo viděl alespoň jeden jeho film, nemůže pochybovat. Záběry jsou vyšperkované do posledního detailu a některé z nich by mohli fungovat i jako obrazy sami o sobě. Ta sterilita, šeď a soustředění se na méně podstatné detaily, které s dějem často nesouvisí dotváří dojem zakonzervovanosti minulého století a napětí ve vzduchu, které s sebou přináší změnu. A třeba Židi by mohli vyprávět, že změna často neznamená pokrok a světlejší budoucnost. Film je pro mě převedším zajímavá sonda do mentality německého národa. ___ 8/10 s potenciálem zrát ()

dzivetka

Film, který donutí člověka přemýšlet. Ačkoliv je černobílý, ukrutně dlouhý a bez hudby, napětí mu nechybí. Jak ho shrnout? Ponurá vesnice, afmosféra strachu...a plno otázek, na které nedostanete odpověď. Pocit úzkosti po zhlédnutí vás jen tak neopustí. Musím pochválit výběr herců - každý se výborně hodí k postavě, kterou představuje. Navíc jsou všichni takoví správně němečtí. :) Výkony dětí jsou bez výjimky excelentní. Nemám co vytknout-tleskám. ()

Vlad

Film si budoval slušnú atmosféru, vylíčil nám ťažké psychologické momenty, vliekol to, rozpitvával a potom....titulky. Ten film ani len neskončil. Posledných 5 min. keď už som tušil čo sa Haneke chystá urobiť, kričal som, nech to nerobí. Ale nie, nepočúvol. Nemám rád happyendy, nechcel som porozprávať ako to skutočne bolo, nechcel som vysvetlenie, nič. Bral som tú jeho análnu sondu tak ako mi ju líčil, ale očakával som aspoň riadny koniec! Prehodnotené že až. Verím že hard-core artový dramatici si prišli na svoje, ale ja dramatik-konzument rozhodne nie. Maximálne tak 60% ako väčšina Hanekeoviek. ()

Paolo123

Temný obraz toho, co se v německé společnosti stalo katalyzátorem jak k I.světové válce, tak hlavně nástupu nacismu a II.světové. Ano, přátelé, ty děti, to jsou budoucí fanatičtí nacisté. Nebo minimálně jeho velcí příznivci. No ale není to vlastně skoro totéž ? To byla ta generace, jež o nějakých dvacet třicet let později nahnala lidi do koncentráků (tábor v Dachau vznikl ještě v hlubokých třicátých letech, kdyby snad někdo pochyboval časové ose...) Přímo nebo to aspoň schvalovala. ()

Festival íránských filmů

Festival íránských filmů