24 hodin: Vykoupení (TV film)

24: Redemption

Akční / Thriller

USA, 2008, 120 min

Ne nebudu se ptát, kde nechal Jack Bauer svojí krásnou dceru, ale zeptám se, kde nechal sám sebe. Snad kterýkoliv samostatný díl 24ky měl více adrenalinu a tempa než tenhle pokus o filmový prequel k jedné sezoně. Podivná variace na Slzy slunce je smutným důkazem, že se krize umí podepsat i na tomhle super agentovi. Kvality seriálu film nedosahuje ani kdyby chtěl a to nejen podivným až obyčejným příběhem, ale i celou linií, která neobsahuje příliš akce a spíše jen samé utíkání a přemisťování. Tenhle film by nezachránilo, ani kdyby jedinou Jackovou hláškou bylo 500krát "damn it" ... :)(31.12.2008)

Na začátku je třeba říct, že je potřeba k Redemption přistupovat jako k prequelu sedmé řady jednoho z nejlepších dramatických seriálů současnosti. (Ne-li nejlepšího.) Čtyřiadvacítka hlavně nikdy nebyla vyloženě akční, jen si vzpomeňte, kolik akčních scén vlastně v každé řadě bylo. Pomálu. Ale když, byla nadupaná a svižná. V Redemption se kloubí všechno dobré i špatné ze všech šesti předchozích řad. Hlavně tu máme nového prezidenta, prezidentku tedy, která je svým pojetím politiky stejná, jako David Palmer v druhé a třetí sezóně. Máme tu slizkého tahače nitek, máme tu vedlejší produkty jeho tahanic (čili civilní válka ve fiktivní africké zemi, do níž se Jack náhodou uchýlil), máme tu kvantum politických scén, které jsou tak nudné a nad samotnými scénami s Jackem převažují, ale jsou sakra důležité pro pozadí příběhu, na němž je Jack právě tou hlavní figurou. No a pak samozřejmě už řemeslné propozice snímku - kamera, střih, zvuk a hudba, to všechno je klasické "čtyřiadvacítkové" a díky tomu všemu je divák přímo v centru děje. ___ Redemption není filmem v pravém slova smyslu, je to jen jednou epizodou před samotným začátkem sedmé sezóny, ale je to epizoda svižná a drtivá, žádné reklamy, žádné zbytečné protahování, protože na dvou hodinách museli filmaři vypracovat charaktery, vedlejší linky vedlejších postav (které povětšinou končily smrtí dané osoby) a hlavně samotné těžké rozhodování Jacka Bauera. Ale on se v sedmé sezóně vrátí a zase bude kurevsky nasratý, protože to je ta tvář Jacka Bauera, kterou jeho fanoušci milují. Vzhledem k tomu, že se jedná jen o televizní snímek, jdu s hodnocením o hvězdičku výš, ale je vidět, že Jack utáhne i samotný celovečerák a že tvůrci seriálu si jen osahali celovečerní formát. Za dva roky v kinosálech bude Jack Bauer (SNAD) ještě efektivnější. 90%(4.12.2008)

Jack is back! Po nejméně roce a půl se tento nejspohlivější seriálový agent vrací v prequelu k očekávané 7. sezóně. A nedopadlo to zas tak hrozně, jak jsem se po traileru obával. Zápletka sice není nic moc, ale mě to bohatě stačilo, abych si vrátil zpět do čtyřiadvacítkového módu a začal Kieferovi hltat každý slovo. Bylo to zkrátka dlouhá doba a i když jsem si vědom některých chyb, tak Jackovi je odpustím. Akce je sice málo, ale je hodně dobrá. A představilo se nám tady i pár postav s nadcházející sezóny, z nichž Jon Voight byl zatím takovej nevýraznej a prezidentky se docela bojim. Ale jak řikám hodně mě to potěšilo,pár působivejch scén to mělo a uteklo to jako voda. Vím, že jsem spíš takovej nekritickej, ale Jack mi za to stojí ;) 70%(27.11.2008)

To, že Jackovi ublížila stávka z áčkových seriálů snad nejvíc, víme všichni. Proto s jeho prvním záběrem přichází očekávané nadšení, že se i z téhle podpásovky nakonec vylízal. Pořád umí přitvrdit muziku za správnou věc, vzít do ruky cokoli, s čím se dá zneškodnit nepřítel a jakmile má blízko někoho, s kým se osud nemazlil, nebezpečně rychle jihne. Protože jsem ale zastáncem klasického looku Los Angeles, musím jedním dechem dodat, že přemístění do téhle lokace asi nebyl nejšťastnější nápad. Všechno už jsme totiž viděli v Krvavém diamantu, Hotelu Rwanda nebo Městě bohů a ani vysoce politická dějová linka tentokrát nic překvapivého nenabídne. Těžko se zvyká na to, že i Jack Bauer může přijít s (jenom) příjemným průměrem. Přesto není třeba Redemption zatracovat, protože je to ve své podstatě pouze předkrm pro fanoušky, celovečerní prequel. A na takové poměry je ta kvalita naopak vysoká.(5.12.2008)

80%! - Naštěstí krátká stopáž, dobré tempo a fajn lokace, Robert Carlyle sympaťák, Bauer opět nekompromisní v akci. Té sice moc není a ty skoky do politiky spíš zbytečné, ale jinak jsem se snad nenudil. Potěšil souboj v křoví proti přesile, dobré přestřelky. Fajn herci, prostředí... a děcka nejsou otravné, takže i Vykoupení se povedlo.(2.9.2015)

• - Ve scéně, kdy se Jack s dětmi a Beltonem schovává v lese před vrtulníkem můžete vidět v levé části obrazovky kameramana a fotografa (čas cca 1 hodina 6 minut 30 vteřin). (Fredy176)

• - Cherry Jones (Allison Taylor) obsadila roku 2012 předpředposlední místo v anketě „The Hollywood Reporter“ o nejlepší náhradu reálného presidenta filmovým. (JoranProvenzano)

• - Africké exteriéry se natáčely hlavně v jižní Africe. Převážně v okolí Kapského Města a také osadě Stellenbosch, které se také říká Město Dubů. (3DD!3)