Valčík s Bašírem

• Izrael Vals Im Bashir (více)
Izrael / Francie / Německo / USA / Finsko / Švýcarsko / Belgie / Austrálie, 2008, 90 min

Autobiografický hrdina Ari se vydává za dávnými známými i dalšími lidmi, kteří mu mohou prozradit, jestli kdysi byl při krutých masakrech v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla. Netradiční dokument je po snímku Persepolis další animovaný film o nedávných dějinách Blízkého východu – stejně poutavý, dojemný i hrůzný. [43. MFFKV 2008] (oficiální text distributora)

hippyman

velmi rozporuplné dojmy... valčík zdaleka nenaplnil má očekávání, srovnání se snímkem persepolis mi přijde trochu zavádějící a scestné... předně jsem stále narážel na nevyrovnanou animaci, jež byla místy naprosto fantastická (úvodní titulky, akční sekvence, odrazy stromů ve skle auta), jindy zas horší než v nejblbější počítačové adventuře... dokumentární zpracování je jistě originální, ale po jisté době jsem začal zívat a pokukovat po baru, aby mi to rychleji uteklo... zkrátka a dobře, za vidění to stojí, ale pokud to úplně prošvihnete, určitě se nemusíte bát, že nenarazíte ještě někdy v budoucnu na lepší snímek! 60% ()

Rosomak

Animace jako nástroj, který dokáže rekonstruovat napůl vybledlé vzpomínky právě proto, že nikdy nebude tak docela reálná a autobiograficky popisná. Formu výpovědi si Ari Folman zvolil skvělou, jejíž sílu ještě umocňuje závěrečný epilog... ()

Ruut

Obyčejný tuctový dokument o jedné válce, ale díky mimořádně vynalézavému zpracování v podobě animovaného filmu skýtá minimalně první hodinu skvělý zážitek. ()

Allien.9

Tak tohle je tedy něco! Na první pohled zastaralá a ne příliš hezká animace je ve skutečnosti mnohem sugestivnější než dnešní (bůh ví jak promakané) 3D technologie a dodává snímku nečekanou reálnost. Samotný děj není téměř ničím originální - zabývá se hrůzami války a psychickým dopadem na přeživší. Film je z části pojatý jako dokument, ostatně jak dokazují autentické postavy a závěrečná hraná sekvence... Počáteční scéna filmu (psí smečka ženoucí se temným městem) je opravdu pozoruhodná. Ale ani zbytek filmu neztrací nic ze své depresivní, fascinující atmosféry. Mě velmi zaujala scéna s tankem, který projíždí ulicemi města a žádná auta ani zdi mu nejsou překážkou... Kamera je naprosto perfektní a působí jako ve skutečném válečném filmu. O hudbě se snad ani nemusím zmiňovat - rockové skladby jsou vážně trefou do černého.;-) ()

HAL

Geniální narativní dokument. Tak brutální a přirozeně působící kombinaci čisté zábavnosti a strašlivě syrového svědectví o hrůzách války a snaze člověka je vytěsnit z paměti jsem ještě neviděl. 9/10 ()

misterz

Nemám nič proti animákom, rád si ich pozriem. Forma mi tu ale nesadla. Až príliš vyčerpávajúci, úmorný a monotónny opis toho, čo sa stalo. Aj keď téma, ktorá sa riešila bola zaujímavá. Často som však musel bojovať sám so sebou, aby sa mi oči nezavreli. No ale čudovali by ste sa, keď je tu všetko v jednej tónine? Veľmi slabý priemer. 50/100 ()

Satan

Vaše trubky jsou tak hluboké! A nejen ony, ale i šalamounské vyprávění Ariho Folmana, které poukazuje na zbytečné Izraelsko-Arabské konflikty a dělá to tak poutavou formou, až jsem se v té změti magických záběrů ztrácel a nechal se unášet na surrealistické vlně podpořenou adekvátním hudebním doprovodem. Film, který měl po cca polovině náběh stát se nejsilnějším zážitkem se však najednou rozstříští a nalepuje na sebe masku prachobyčejného dokumentu a dovysvětluje obecné události. Tím se ruší pracně odvyprávěná osobní rovina několika vojáků a snímek ztrácí na kouzle a originalitě. Přesto řadím závěrečné dokumentární záběry jako jedno z nejgeniálnějších řešení co se samotného vyznění filmu týče. To zase klobouk dolů. [Přesná stopáž: 87 min] ()

Vančura

Ačkoli jsem téměř nedotčen znalostí reálií, kolem kterých se tento animovaný film odehrává, nebránilo to u mě vzniku výjimečnému diváckému zážitku. Jedinečný styl animace použitý u Valčíku s Balšírem dává vzniknout originální podívané, která kombinuje dokumentární přístup s fantazijní volností. Mimořádně silnou vizuální stránku podtrhuje působivý soundtrack, který se s filmovým jazykem tohoto díla pojí v dokonalou jednotu. Kéž by vznikalo více takovýchto filmů. ()

InJo

Obrovské překvapení! Čekal jsem, že se mi Valčík bude líbit, ale on mě přímo převálcoval, protože snad v každém ohledu překonal má očekávání. Byl jsem neustále fascinován nevídanou animací, perfektním hudebním doprovodem, chytře a poměrně neotřele vymyšleným dějem (zajímavý princip "rozpomínání se" na zážitky z války a zasazování jich do kontextu), silnou výpovědní hodnotou, prostě vším. Pomalu každá scéna je výborná a některé rovnou božské a nezapomenutelné. Emoce Folman z diváka ždíme s naprostou suverenitou (a samozřejmě bez citového vydírání), s čímž souvisí, že prvotřídně prezentuje válku jako absolutně zrůdnou a nesmyslnou záležitost. Nejvíce obdivuhodné a skoro až zarážející mi ale přijde, že snímek s tak závažnou tématikou může být v nejedné scéně tak zábavný, cool a sexy, aniž by přitom jakkoliv ztrácel na působivosti, síle sdělení a nestal se tak směšným nebo opovrženíhodným. Valčík s Bašírem se tak pro mě osobně stává jedním z nejlepších protiválečných filmů už jen proto, že se nesnaží diváka cíleně od začátku do konce všemožně deprimovat a znechucovat, ale snaží se poskytnout co nejvíce možných úhlů pohledu na to, jak válečný konflikt (většinou) probíhá a jak se odráží na lidech, kterých se nějakým způsobem přímo dotýká. Před Folmanem skutečně klobouk dolů! 90 % ()

Šakal

Ariho působivé autobiografické vypořádání se s traumatem Blízkovýchodních bojů mezi Palestinci a Izraelci vzniklém při neblahém masakru na Palestincích v uprchlických táborech Sabra a Šatíla a vyprávění o tom, že paměť je " mrška " a zároveň geniální obranný mechanismus, který je schopen zcela vytěsnit do pozadí hrůzný zážitek ( popř. toto místo zacelit jiným ). Valčík s Bašírem je netradičním pátráním Ariho Forlana, který dávajíce střípek po střípku dohromady události , které se staly jednoho neblahého dne a za pomocí bývalých kamarádů a " spolubojovníků " se přibližuje stále více vstříc hrůzostrašné pravdě a objasnění tehdejší události. Nepamatuji si, kdy naposledy na mě zapůsobil takovýmto účinkem kterýkoliv hraný film. Myšlenku udělat tento snímek jako animák, vidím teď zpětně jako geniální. Ari si tímto tahem vytvořil prostor pro jeho " surrealistické " výjevy.ˇ Už úvodní snová pasáž, kdy Ariho pronásleduje 26 krvelačných psů je silným zážitkem a patřičným naladěním pro události, které následují. O samotném konci bylo napsáno již dost. Myslím, že netřeba dalšího komentáře. Tak pouze toto: člověk v podvědomí i čeká, že " něco takového " přijde, nicméně stejně dochází ( alespoň v mém případě tomu tak bylo ), k úplnému " vystřízlivění ". Nejsilnější Animák, co jsem měl doposud možnost shlédnout. 4+1/2* ()

Webb

Docela pěkný válečný animák kterému jsem chtěl do doby než se vynořil konec dát 3 hvězdy. Bohužel to však ale nešlo, jelikož konec pohřbil do kytek vše, co bylo tak pracně budováno. Bylo mi jasný jak je to myšleno, ale aby mi to někdo předhazoval přímo před oči, tak to se na mě nezlobte, ale tohle přejít nemůžu. Silné dvě hvězdy, 50 % ()

Vodnářka

Boj, vzpomínky, traumata, válka, trpící koně a vraždy. Jde se na ně dívat jinak než realistickými záběry hysterických matek, mrtvých těl a zapálených bbc reportérů? Pohledem poetické animace, koncertních podkresů, dechberoucího vyprávění, hledání pamětí, psychologických úvah a nádherného valčíku se zbraní v ruce? Ano, jde. Je to zvláštní, děsivé...ale krásné. ()

AppleCore

Naprosto ojedinělý dílo, který se nevidí zase tak často. Netradiční animace, hudba a několik dech beroucích scén to vynáší na jasnejch pět hvězd. A co víc? V žádnym animovanym filmu neuvidíte a nepocítíte tolik emocí a krásnejch obrazů jako v tomhle. ()

Fingon

70% Filmů s válečnou tematikou jsem už bohužel viděl příliš na to, aby mě mohly nějak více dojmout. Valčík s Bašírem má úžasnou "kameru" a je vcelku zajímavě nakreslený, ale to je zhruba tak vše. ()

swamp

Kdybych se díval na film sám, tak díky neznalosti této historie bych byl nucen dát asi hvězdičky 4. Jenže já se díval s odborníkem, který mi dovysvětlil všechny mé dotazy a já si tak mohl vychutnat tento opravdu nevšední zážitek v podobě vysoce stylizovaného pohledu na nám poměrně neznámou válku. ()

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky