Nezvratný osud 4

• Nizozemsko

Final Destination

Horor / Thriller

USA, 2009, 78 min

Hele, ultrakritičtí hoši a dívky, co si takhle pustit nějaké slashery z 80. let (nebo jejich remaky), abyste si uvědomili, že film plný originálních zábavných vražd není žádná samozřejmost a že dožadovat se u vyvražďovaček nějakýho děje, vývoje či psychologie je stejně absurdní jako dožadovat se toho u porna? Ano, trajler vyžvanil, co mohl a kromě třetího rozměru a rozverných retro titulků čtvrtý NEZVRATNÝ OSUD nepřináší nic nového (naopak se recykluje např. sražení busem nebo nastřelovač hřebíků) a po vzoru závodního úvodu proto radši zoufale tlačí na rychlostní pedál a zběsile seká jeden vynalézavý a krvavý mord za druhým tak, že si mezi nimi ani nestihnete dojít na záchod. Paradoxně 3D je využité jen velmi chabě, nejlépe ke geniálnímu vtípku s 3D filmem uvnitř 3D filmu, který se stane trojrozměrný až moc :)(17.10.2009)

• Cervenak

Už trojka bola celkom zbytočná... a štvorku má ospravedlniť prítomnosť 3-D atrakcií. Ungh! Ak má 3-D nahrádzať akýkoľvek príbeh či originálny nápad (a tu to platí), tak vravím, že táto technologická vymoženosť je Zlo. V kontraste s napínavou, atmosférickou jednotkou a zábavným gorefestom dvojky je toto iba sled načisto samoúčelných killovacích scén. Všetko medzi nimi je nudná, nezaujímavá, zle napísaná a príšerne zahraná vata. Samozrejme, niekomu budú jednotlivé "smrte" pripadať zábavné - pri vtipne vypointovanej scénke v kaderníctve či v bazéne sa ani nečudujem, sú chutné. Mňa však tých pár digitálnych mŕtvol nevzrušilo a najlepšou časťou filmu zostávajú úvodné titulky so súhrnom úmrtí z predchádzajúcich dielov v podaní röntgenových kostier... geniálne!(11.9.2009)

• tron

„Ešte nenastal môj čas.“ Po výbornej prvej časti (80%) a adekvátnej dvojke (ktorá bola skôr remake, než pokračovanie - 60%), prišla strašná trojka (40%). Štvorka je bohužiaľ skôr ako trojka – príbeh je reprízou trikrát videného, mladučkí herci budú radi, ak sa raz stanú aspoň seriálovými hviezdičkami, Tony Todd nikde a 3-D triky hnusné. Našťastie je to príjemne krátke (hodina 22!) a niektoré mordy sú originálne. Ale so šikovným a atmosférickým originálom séria už nemá veľa spoločného.(27.5.2011)

Ruku na srdce: co čekat od Nezvratného osudu 4? Snahu přeživších svoji smrt vyhnout se vynalézavě brutálnímu osudu. Čekal-li někdo psychologické drama bergmanovských rozměrů s felliniovským viděním světa, musel být zákonitě zklamán. Mnohé záseky smrti do nešťastných vyvolených vzbuzovaly úsměv na tváři, současně i lehký podiv nad neutuchající fantazií tvůrců. Vyvražďovací masomlejn tak jel jako dobře promazaný stroj a bavil v rámci svých možností. Škoda jen odbytých počítačových efektů - nejen šutráky trhající se ze stadionu měly být raději papundeklové. Kromě toho je třeba dát pozor na občasnou nelogičnost. Pokud vám budou dva ozubené válce drtit nohu pod kolenem, z úst by krev stříkat rozhodně neměla. Až dojde na břicho, pak prosím ano.(10.12.2011)

Ellis se vrátil a já se opět královsky bavil. Nechápu to mizerný hodnocení tady. Pravda je to už hodně velkej provar a recyklace toho co jsme viděli v předchozích dílech, ale to vůbec nevadí, protože to tempo je tak vražedný, že se prostě nemůžete stihnout nudit. Navíc úvodní a závěrečný titulky jsou prostě naprosto vymazlený. Ellis tu opět potvrdil, že prostě uměl (věčná škoda, že už není tento znamenitý a osobitý režisér mezi námi) a přišel tu znovu z některými svými typicky černohumornými prvky a kreativními a zábavnými smrťáky (hlavně ta smrt rasisty je fakt best) Jinak je to jeden z mála filmů na kterým jsem byl v kině na 3D a fakt jsem si to maximálně užil. Skutečně jeden z mála snímků kde je to 3déčko opravdu kvalitně využitý a vylepšuje divácký zážitek. Úvodní katastrofa průměrná, možná mohla být lepší, ale zbytek filmu včetně tradičního konce už je pak naprosto ok. Musíte prostě jenom zapomenout na to, že už je to čtvrtý díl a z toho velmi originálního původního námětu se přeci jenom začíná trochu stávat klišé. Prostě to chce vypnou mozek, nic neřešit a jenom si to užít. Poslední vydařený díl série, na pětku už se měli radši vysrat.75%(12.4.2014)

• - Součástí úvodní titulků jsou vraždy z předchozích dílů. U vraždí Billyho Hitchcocka (Seann William Scott) z prvního dílů je ale hlava uřezaná jen zčásti, zatímco ve filmu byla uříznutá jinak u krku. (JasonIX)

• - První Nezvratný Osud, který se nenatáčel v Kanadě. (Pumiiix)

• - První díl série vysílaný ve 3D. (TomikZlesa)