Myslím, že vůbec nevadí, pokud ten film seriózně neřeší odsun sudetských Němců nebo sametovou revoluci, když si to ani nedává za cíl. Alois Nebel je v podstatě dost impresionistický film o podobě vzpomínání - z černobílé mlhy tu vystupují často povrchní symboly doby (Husák na zdi, hlášení z rádia) a dokladují, jakým způsobem jsme si navykli vybavovat minulost. Film ukazuje mlhavou paměť národa v tom, že historii nelíčí jako nějakou učebnicovou objektivní pravdu, ale jako nutně zkreslené a emotivní osobní vzpomínky. Jistě, má to svoje mouchy, závěrečná katarze veškerá žádná, ale celé je mi to takové sympatické a rád tomu budu trochu nadržovat.(3.10.2011)

Chyby to má a není jich málo. Například první půlhodina je vyprávěna dost zmateně a nekoncepčně a chytilo mě to vlastně až zhruba od půlky. A celá "německá" část je tam navíc, až bych řekl jako pěst na oko, respektive je velmi neuměle napasovaná na jednoduchý základní trojblok Krobot-Jeseníky-vlaky. Ale pořád je to na české poměry velmi odvážný počin, už jenom tím, že se to křečovitě nesnaží zalíbit masám, ale jede si to po své specifické, předem vytyčené linii, zaměřující se spíše na vykreslení atmosféry pomocí drobných detailů, než na příběh narvaný zásadními událostmi. Alois Nebel není zdaleka dokonalý, ale je svůj. To se v českém prostředí - které se čehokoliv, co se alespoň trochu liší, bojí jako čert kříže - musí ocenit.(24.7.2013)

Jak už to v podobných případech často bývá, největší slabinou filmu je scénář. Autorům komiksu se zkrátka nepovedlo najít klíč k jeho převedení do pohyblivé formy. Osekali základní příběh na dřeň, překopali Němého story a linárně plynulou formu narušili pouze pár Nebelovýmy výjevy z odsunu Němců. Ano, technická forma je velezajímavá, film nepostrádá atmosféru atd. atp., ale předloha s polovinou výrazových prostředků zvládla dvakrát lepší výsledek. (A skoro si neumím představit, že příběh pochopí někdo v zahraničí bez vydatného vysvětlování.)(28.10.2011)

Ano predloha je barvitejsi, vtipnejsi a puvodni pan Nebel neni pan Maloin z filmu Belli Tarra. Ale podivana to pro me byla atmosfericka a pan Svehlik, ten kdyz i nakreslenej neco pronese tak klobouk dolu. Vsiml jsem si, ze pokavad mluvim o nasi zemi a kulture v anglictine, zneji vsechny ty hruzy a trapnosti hned vzneseneji. Moc bych vam to kolegove doporucil.(18.10.2011)

• sharky

52% Proti tomuhle filmu je i terrence malick mistr plynulého dynamického děje. Má to krásné obrázky, ale chybí tomu pořádný děj, motivace postav, celistvý příběh a nemám to ani pořádný konec. Mně prostě hezký vizual u celovecerniho bijáku nestačí, já chci mnohem víc, ale jako pulhodinova televizni ukazka atmosfericke animace by to asi bylo fajn, jenomze s delsi stopazi se to cele rozpada. Pokud jste fanda zelezice, pridejte si klidne dve hvezdicky.(1.10.2011)

• - Z písně „Půlnoční“ od Václava Neckáře se stal hit. Od Akademie populární hudby získala 2 Anděly za nejlepší skladbu a videoklip. (gogos)

• - Snímek na 25. plzeňském festivalu Finále získal výroční cenu AČFK za nejlepší celovečerní český film. (Tom_Lachtan)

• - Představitel hlavní role Miroslav Krobot se narodil v Šumperku v Jeseníkách, kde se také odehrává Nebelův příběh. (Haniczka)