Externí recenze k filmu (20)

 • Aktuálně.cz (Kamil Fila) ***

  "Mlha a mlhavost by měly být jakousi formální dominantou a svorníkem všech prvků díla. Jméno Nebel znamená v němčině mlhu, sám hrdina říká, že minulost vidí jako mlhu, z níž vystupují neurčité postavy, a výsledným gestem filmu rovněž je jakási mlhavost sdělení. Působí to jako záměr, omluva i slabina." (více)

 • Alenaprokopova.blogspot.com (Alena Prokopová) *****

  "Alois Nebel se prostřednictvím umělecké zkratky dotýká temných stránek domácích dějin i české povahy a nenabízí žádný líbivý koncept. Ze stejného důvodu, jako si získává pozornost na mezinárodním fóru, ovšem může znervóznit české většinové publikum." (více)

 • AVmania.cz (Marek Čech) *****

  "Pomalý rytmus vyprávění vás pohltí a spolu s melancholickými písněmi od Švejdíkovy domovské kapely Priessnitz nebo jeho bočního projektu Umakart vás přenese do přízračného prostoru mezi minulostí a současností." (více)

 • CinemaView.sk (Radka Cenká) ****

  "Každopádne, na Nebelovi boli hordy práce a dostal za to patričný potlesk. Česká filmová pokladnica má tak o klenot viac.V Benátkach dokonca namiešali kokteil s názvom Alois Nebel. Ak by ste si ho pri filme chceli vychutnať aj vy, stačí zmiešať broskyňovú vodku, ananás, džús, grappu a ľad. Rovnako…" (více)

 • ČervenýKoberec.cz (Tomáš Aberl) ***

  "Nu co říct, hned první scéna poodhalí nejsilnější stránku tohoto českého filmu, doopravdy zajímavá a neotřelá grafika černobílého komiksu, převedená do skutečného pohyblivého světa. Až na výjimky, zaznamenatelné pouze okem přísného kritika, se tvůrcům povedl opravdu mistrovský kousek ve vymazání…" (více)

 • FeelingMovies.sk (Viera Ráczová) ***

  "Krajina, atmosféra a hudba Jana Muchowa v divákovi vzbudí chuť aspoň na jeden deň žiť v nakreslenom svete. Tentokrát je dej posunutý na vedľajšiu koľaj, forma má čelnú pozíciu a ak ste naladení na chladný jesenný včerný mód, Alois Nebel vám určite príde vhod." (více)

 • FFFilm.name (František Fuka) ***

  "Fanoušci comicsu Alois Nebel, nebo ti, kteří si pamatují každé slovo, které ve filmu je proneseno, mohou být s výsledkem pravděpodobně spokojeni, ale pro mě něco takového není plnohodnotný film. Slabiny scénáře podtrhuje i skutečnost, že jsem při velmi letmém listování comicsovou předlohou (po…" (více)

 • Filmaniak.cz (Iveta Hajlichová) ****

  "Alois Nebel má ale slušné šance přesvědčit diváky, že zbytečný není. Že vypráví jedinečný i univerzální příběh plný hřejivé lidskosti i mrazivé surovosti a lhostejnosti. Hudební doprovod filmu je pak zcela samostatnou kapitolou. K tomu nemalou měrou přispěla ústřední píseň Půlnoční, kterou nazpíval…" (více)

 • Filmpress.sk (Miloš Ščepka)

  "Alois Nebel nemá nič spoločného s módou trabantov, kofoly a botasiek. Je to smutné, žalostné obzretie sa za polstoročím našich dejín, plným násilia, krívd, nespravodlivostí a temnoty. Je to vlastne triezve, realistické a pravdivé zhodnotenie koreňov, z ktorých vyrastá naša súčasnosť. Z ktorých…" (více)

 • Filmserver.cz (Eda Spáčil) ****

  "Výsledkem je i to, že všechna témata, kterých se snímek dotkne (okupace, odsuny, kolaborace), zůstávají jen jaksi nahozená, neuchopená. V komiksu samotném to může působit podobně, ale měl jsem z něj dojem větší plnosti, celistvosti, vrstevnatosti, zatímco z filmu jsem měl místy pocit - když to…" (více)

 • Filmweb.cz (Stanislav Šulc) ****

  "Stejně jako komiksový Alois Nebel není primárně o příběhu, ale spíše o impresích a náladách, je takový i jeho filmový přepis. A právě to se nelíbí mnohým diváků. Nebel je v naraci velmi chabý, pomalý, zadrhává, neustále se vrací, opakuje se. Je to tím, že se snaží diváka pohltit vizuální stránkou a…" (více)

 • Houser.cz (Aleš Mečíř) ****

  "Také postava Němého funguje spíše na obecně platném půdorysu křivda–odplata (než na konkrétní dějinné události). Ale film bohužel ztrácí i v tomto ohledu, neboť tu zase schází pevnější ukotvení v ději a jasněji naznačená motivace postav. A to nezahalí ani výtvarně krásně provedená mlha, do které se…" (více)

 • Koule.cz (Hana Slívová) ****

  "Ne, udržet pozornost při Nebelovi není tak těžké, přesto to však jde chvílemi jen ztuha. Víc než děj na sebe totiž strhává pozornost ona černo-bílo-šedá atmosféra, náznaky, lidské pohyby "animovaných" figur a také postava vnitřně nečitelného Aloise Nebela (jakkoliv například Noha - Wachek je v…" (více)

 • Kritiky.cz (Karolína Černá) ****

  "Unikátní zpracování hraného filmu s využitím technologie rotoskopie dodává dílu jednotné výtvarné ladění, které dokáže zaujmout diváka především svou vizuální stránkou a uceleným dojmem. Film nechává velký prostor pro divákovu fantazii a to může vyhovovat těm divákům, kteří očekávají od filmu…" (více)

 • Kultura21.cz (Eliška Stodolová)

  "Film absolvoval svojí premiéru na zahraničních festivalech v Benátkách a Torontu a česká premiéra ho čeká ke konci měsíce. „Mě potěšilo, že ten příběh funguje i v zahraničí, hlavní je vizuální stránka. Samozřejmě se nedá očekávat, že v Americe budou znát historii Sudet, ale ten hlavní příběh je…" (více)

 • Kulturissimo.cz (Daniel Storch) *****

  "Jen fascinuje svojí úchvatnou originalitou a noirovou vizualitou, v níž má každý rotoskopický stín své místo a která vybouzí nečekanou bouři emocí peroucích se v divákově mysli ještě dlouho po odchodu z kina. Emocí, které ovšem nemají co dělat s přijetím samotného snímku. Ještě jednou připomeňme –…" (více)

 • MovieScreen.cz (Martin Bubrín) ****

  "Bojím se, že kdyby byl Alois Nebel natočen jako normální černobílý film, tak by bez použití metody rotoskopie zapadl do mírného nadprůměru, tematicky by zapadl do škatulky filmů jako Habermannův mlýn nebo Lidice a prošuměl by kiny bez většího povšimnutí." (více)

 • MovieZone.cz (Vít Schmarc) ***

  "Scénáristé Jaroslav Rudiš a Jaromír Švejdík sestavili pro film nový příběh, v němž se objevuje komiksový motiv záhadného přeběhlíka Němého, s nímž se Nebel seznámí v blázinci. Bohužel nějak nám z příběhu vymizeli náckové a zůstal pouze motiv zlých Čechů, páchajících zločiny během odsunu (za prvé se…" (více)

 • Topzine.cz (Oldřich Mánert) *****

  "Nejpřekvapivější totiž je, že film by s přehledem fungoval sám o sobě, i bez originální vizuální prezentace. Snaha o co možná nejvěrnější převedení komiksu na filmové médium tedy nenaráží na klasickou otázku proč?, jako tomu bylo například u drsného Sin City, ale nastartovává spíše myšlenkové…" (více)

 • 25fps.cz (Jiří Vladimír Matýsek) ****

  "Těžko říct, jestli má Alois Nebel na Oscara, ale pozoruhodný a skvělý film to je určitě, i když ne každý se u něj bude bavit a ne každý si jej užije. A co zbývá? Melancholie, atmosférický zážitek, noc a mlha. Nacht und Nebel..." (více)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace