Ať vejde ten pravý

• Švédsko Låt den rätte komma in (více)
Ukázka z filmu

Outsiderský hrdina filmu, dvanáctiletý Oskar, žije na švédském sídlišti. Zde se setkává se stejně starou dívkou Eli, která se právě přistěhovala. Záhadná Eli ho svým podivným chováním přitahuje. Obě samotářské děti se sblíží. Jejich přátelství čeká osudová zkouška. Oskar totiž zjistil, že tajemná Eli je upírka... (oficiální text distributora)

Davies182

A nemá se člověk u hororu aspoň trošku bát? Podobnou nálepku bych v případě tohoto snímku raději vůbec nezmiňoval, anebo ji šoupnul až na poslední místo v popisku žánrového mixu. Spíše je to takové milé, nikam nespěchající, mrazivé nadpřirozené drama. S přihlédnutím k americkým mutantům, strašidlům a masovým vrahům ve všech jejich zběsilých filmech se od nich Let the Right One In nemůže více lišit. Tento snímek je "příběh", a ne šílená jízda plná videoklipovitých lekaček, jak si podobný žánr představuje Hollywood. Má hutnější atmosféru - v tomto případě se krve opravdu nedořežete, všechny končetiny jsou tu promrzlé až do morku kostí - neznámé a překvapivě přesvědčivé herce, klidnou a nezaměnitelnou hudbu... Celé je to vlastně parádní dramatický kousek, ale to jsem již nastínil v úvodu. Obrovská pochvala směřuje k české distribuci, která tento nezávislý (!), švédský (!!), a lehce přehlédnutelný (!!!) snímek šoupla do pražských multiplexů. Jen tak dále, snad se za pár let dočkáme i dalších nových snímků režisérů jako jsou Alfredson, Jones (Moon), nebo Christian Alvart (Pandorum). Bylo by to fajn. ()

Mahalik

Arma-Goddamn-Motherfuckin-Geddon. Tomas Alfredson má v hlavě speciální radar, který mu umožňuje rozpoznat, zda-li to co pravě natočil je a nebo není kontroverzní. Asi chce svoje děti ochraňovat před perverzí. Naneštěstí nám nemává před očima krucifixem a neroznáší morální ponaučení, které by měli člověka dovést k osvícení nebo nedejbože navést k překonvertování do satanského klubu mladých, kde všichni nosí šátky s lebkama a ob týden si ochutnávají svou krev. Neb film možná svádí přirovnat ke Stmívání (wtf?), jeho kvality a především atmosféra je , už jen tím, že je příběh situován do Švédska, podstatně bombastičtější. Člověk při sledování, ani nijak nezaregistruje, že některé scény jsou strašidelné až běda. Bývá to tradicí, že si to uvědomíme ve chvíli, kdy jsme osamoceni ve svém domě a nebo když jdeme večer do sklepa pro brambory a nesvítí světlo. Låt den rätte komma in je ten případ, který vyvstane ve vaší hlavě jako první. Pochybuju, že někdy zavítám do bazénu v nočních hodinách : ) Celkově to drží pohromadě, což je super, když většina hororů dnešní doby je ke konci mentální (scénář psaný na záchodě a herci jednolití...vždyť to znáte...). Švédsku palec nahoru a těm, kteří po závěrečných titulcích byli přinuceni jít parkem po dvanácté hodině večerní...no, tak to upřímnou soustrast :) ()

FlyBoy

Je to síce schématické a nekompaktné, ale taktiez sakramentsky atmosferické a pôsobivé. Zaujímavý žánrový cross-over, ktorý šikovne prestriedava a popudzuje divákove nálady, pocity a pudy. Jasný dôkaz, že aj touto cesto sa dá určite uberať. Sequel by potešil. ()

Xmilden

Díky atmosféře je originál přece jen lepší. Na příběhu je docela znát že se odehrává v severské zemi. Oscar je totální podivín a Eli na tom není o mnoho líp. Dobře se na to kouká a nevadí ani hlemýždí tempo a všudypřítomný poletující sníh. Hvězdičku navíc si zaslouží Seveřani. 70% ()

-bad-mad-wolf-

Film spadající do škatulky "co kdyby"... Co kdyby vaše nová sousedka byla upír? Netradičnost snímku spočívá v absenci hororových postupů. Příběh se odehrává na obyčejném sídlišti současnosti a nepotřebuje žádné berličky v podobě hezounkých tvářiček, výtvarné stylizace či záplavy triků. Jakmile přijde na zvláštní schopnosti Eli, vždy se odehrávají šikovně "za rohem" a na přetřes zůstává jen výsledný efekt, zasazený do tradičně ztvárněného dramatu - netradičnost vyplývá až z příslušné kombinace nesourodých prvků. Na myšlenky se zde moc nehraje, maximálně můžeme uvažovat o tom, kterak se odstrkovaný outsider Oskar snadno spřátelí i se zcela nebezpečným fenoménem, pokud najde stopy hřejivého přátelství. Trochu navíc pak zůstávají jedině scény s nakaženou upírkou - byť je například scéna s útočícími kočkami sebepůsobivější, je postavená až příliš na efekt a pro film neznamená vůbec nic. Takže co kdyby... Co kdyby to tak vážně bylo? Mam kamarádku upírku... a jestli mě nenecháte, rozemele vás do jitrnic... a není to celé jen poněkud morbidní Oskarova představa? ()

Phobia

Zvláštní film, typicky seversky divný. Horror je nadnesené označení, protože strachu nevyvolá ani co by se šušní za nehet nacpalo, maximálně mírné mrazení. Ošklivé scény se najdou, to jo, akorát nepřinesou pocit osobního ohrožení. Dětští hrdinové odkazují na rodinný film, ale to je hodně vzdáleno realitě, tohle pomalu plynoucí drama s melancholickou až depresivní atmosférou by většinu mladých diváků spolehlivě znudilo. Náctileté pipinky by byly znechuceny, protože Oscar není zrovna Patyzón, vzhledem ani chováním. Naopak, je to od pohledu typický otloukánek, na čele má napsáno "kopněte si do mě" a někteří spolužáci rádi vyhoví. A Eli také příliš nevyhovuje mladistvým představám o vznešených upírech, je to spíše politováníhodná osůbka. Film obsáhl poměrně hodně motivů a námětů k zamyšlení, ať už jde o lidské starosti jako šikana, rozvedení rodiče, alkoholismus, až po ty upíří lapálie, jakými je věčné skrývání před světlem i světem, hlad, nutnost opatřit si potravu... a výčitky. Je v tom spousta emocí. Sblížení dvou izolovaných outsiderů snad nikoho nemůže překvapit. Romantická rovina mě lehce otravovala, ovšem měla své opodstatnění a ne právě malicherné. Vytknout můžu i předvídatelnost, ale nepřinesla sebou nudu, tak co... Závěr mi přišel poněkud nedotažený (SPOILER: vždyť co dokáže vyřídit 12-leté dítě bez dospělého?), na druhou stranu nevím, jak jinak by to mohlo skončit - takhle nějak jsem si to přece představovala:-). "Let the Right on in" je nevšední snímek, co utkví v hlavě, a jsem si jistá, že se k němu budu vracet. Povedená záležitost, byť ne na plný počet... Škoda prohřešků proti logice. 81% ()

lesumir

Mít upírskou holku by nemuselo být až tak špatný :-)) __ Severský drama, který spojuje prvky romantiky a hororu v citlivé podobě, má to vynikající začátek i konec, to všechno mezi tím je prostě zdlouhavý balast, který má na divaka zapůsobit jednotlivě. Atmosféra mi připomínala Exorcistu, Retro obal byl totálně cool a herecké výkony famozní! __ Nečekal jsem to, ale film ve mě zůstal docela dlouhou dobu. ()

darkrobyk

Přílišné očekávání s sebou často přináší zklamání. Nějak nesdílím všeobecné nadšení nad pokusem o chladné existenciální drama. Až příliš mi to připomnělo utahané sovětské filmy, které se nemohou dovléci ke konci. Všechny postavy jsou buď vyšinuté, magoři nebo podivíni. Nu, proč ne, jenže mě tenhle film opravdu nebavil. S radostí si vychutnám Bergmana, Tarkovského i experimenty 60.let, ale tenhle blábol mě opravdu neoslovil. Jistě, mohu se v tom pokusit nalézt celou řadu symbolů a odrazů doby, odlidštění, uzavírání se do sebe a stoupající agresivitu společnosti, ale co je to platné, když nakonec člověk zjistí, že film mu nedal nic. Dvě hvězdy za bazén a úplně poslední scénu... ()

Hrabka

Výborné drama (horor) s famózními scénami. Atmosféra by se dala krájet, prostředí je mrazivé a spousta napínavých scén. Parádní podívaná s mladou upírkou, která není taková jaká se zdá být. Prostě a jednoduše dechberoucí příběh. 90% ()

kinej

Skvělé nenápadně působící dílko, je důkazem toho, že z kombinace děti, upíři, romantika lze vytěžit kvalitní dílo. Bylo by ovšem chybou zařadit Ať vejde ten pravý do žánru upírských filmů. Díky režii Tomase Alfredsona ma totiž Ať vejde ten pravý blíž do klubů, než do multikin. V jeho práci se totiž nezapře umělec, ať již v tísnivých depresivních záběrech, či pomalých dramatických švencích. Díky těmto momentům se daří filmu vzbuzovat atmosféru ticha, osamělosti a izolace, jakou ve mně vzbuzuje představa polární noci na opuštěném místě. Pochválit musím i ústřední dvojici, protože tak dobré herecké výkony dětí jsem již dlouho nikde neviděl. Obě děti se s rolí poprali jako ti nejzkušenější herečtí harcovníci a jejich výkony působí velice vyzrále. Přijde mi téměř zneuctěním tak dobrého filmu, že se dělá nová verze pro americké publikum. Tento fakt buď vypovídá o nesmírné aroganci producentů, nebo o skutečné tuposti amerického publika. Každopádně k přebití téhle verze nestačí jen desetinásobný rozpočet. ()

nunka

Tematicky "severský Twilight" (romantický vzťah medzi upírkou a človekom), kde mrazia 2 farby - biela (sneh) a červená (krv). Film má atmosféru, je trochu uletený, hlavne je však veľmi rôznorodý. Isté momenty (mačacia a záverečná scéna v plavárni) nezabudnuteľné, no kedže nie som fanúšikom tohto typu filmu, som trochu v rozpakoch ako túto poeticko-atmosfericko-absurdnú explóziu hodnotiť. ()

MISSha

Vlastně je to na pomezí 3 a 4 hvězdiček. Docela dlouho trvalo, než jsem si na styl vyprávění zvykla, vinu dávám sobě, že jsem se Švédskou filmovou tvorbou ještě neměla tu čest. Celkově na mě zapůsobilo jako taková nefalšovaná severská deprese, po které mám ne zrovna dobrou náladu, ale, která atmosféru nezapře. ()

Shakers

Ja som vošiel, ale ten pravý som asi nebol. Ten názov je fakt ako s porna. Švédsky ryšavci natočili zaujímavý filmík, ktorý slávil úspech, no bohužiaľ nie u mňa. Už dopredu upozorňujem, že som prehnané očakávanie nemal, pretože som absolútne netušil, čo idem pozerať. No a dostal som zaujímavú - realistickú - upírsku - nudu. Že to nejde do kopy. Ale áno, toto sa Švédom fakt podarilo. Nebola to blbosť, iba ma to nebavilo, ale napriek tomu zaujalo. Škoda, že nie po celý čas. 50% - 2* ()

JohnnyD

Tak som si vravel, že ako majú dnes upíri na ružiach ustlaté, no chŕlia len odpad za odpadom. A v tom prišla táto smršť zo Škandinávie, aby spasila nielen subžáner, ale aby sa stala jedným z najlepších hororov desaťročia. Jedna z najfascinujúcejších vecí je, ako film dokonalo kombinuje inovatívne moderné prvky s tradičným hororovým folklórom. A úplne najlepšia vec je, že to nie je jediná fascinujúca vec. Totižto celý film je presiaknutý skvelými nápadmi a neustále prekvapuje. Navyše po dlhom čase som si bil hlavu o stôl, prečo som niečo také nevymyslel prvý! ()

Madsbender

Tak to bolo niečo! Vrele odporúčam všetkým milovníkom Twilightu ako aj tým, ktorí si myslia, že upíri navždy stratili súdnosť, majú podobu teenagerských modelov a na dennom svetle sa trbliecu... Severania sú jednoducho profíci vo všetkých kategóriách, a táto kombinácia mrazivého hororu a prvej školskej lásky, ktorá by sama osebe stačila na vlastný film, to potvrdzuje. Záverečná scéna v plavárni za 100 bodov. 89% ()

Disk

Nádherné atmosférické drama o dvou malých samotářích, z nichž ona vysává lidem krev. Skvěle zvolené lokace - to sídliště nemá chybu. Film, u kterého chytíte zimomriavky. Něco tak eroticky citlivého v upírském žánru už dlouho nebylo. ()

666teen

Ne každý současný upír je (až na výjimky) nagelovaná homokláda. Konfrontace malé Eli se svítícím Édou by stála za zpracování. Na Edwardovo vítězství bych ovšem nevsadil ani Verbalovu plenu. ()

Cappuccino

Objektívne ide určite o veľmi dobrý film s niekoľkými mimoriadnymi scénami a pozoruhodným nápadom. Niektorých divákov však môže častokrát nudiť, pretože ako celok jednoducho nedrží pokope. Hluchých miest by sme tu objavili naozaj nespočetne. No a ja patrím medzi tých "niektorých divákov". Na jednej strane na Alfredsonovom Let the Right One in uznávam jeho nespochybniteľné kvality, ale zároveň neviem prekúsnuť jeho negatíva. ()

Ruut

Takové to špinavé nakouknutí do života obyčejných lidiček v jednom obyčejnem sídlišti. Jenže hopla jsou tam upíři a zaručuji vám, že takhle ještě nikdo o nočních tvorech netočil. Śkoda jen občasné přílišné rozjímavosti. Jinak říkám bravo. ()

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

17.03.2021

Stanice Showtime se pokusí přinést na televizní obrazovky novou adaptaci knihy „Ať vejde ten pravý“ spisovatele Johna A. Lindqvistda. Showrunnerem a výkonným producentem seriálové verze bude Andrew… (více)

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

25.02.2014

Součástí nedávno ukončeného filmového festivalu v Berlíně je i obchodování s novými filmy, které jsou v různých fázích postprodukce, natáčení, nebo se ještě točit vůbec nezačaly. Jeden z… (více)