V osmdesátých letech minulého století se Irsko zmítalo pod tíhou občanských nepokojů. Tehdy byl 22-ti letý Martin McGartland (Jim Sturgess) za výtržnosti v ulicích Belfastu zajat britskou policií. Od agenta britských tajných služeb (Ben Kingsley) dostal nabídku, aby tajně pronikl do militantní organizace IRA (Irská republikánská armáda). Jeho postoj k IRA byl veskrze negativní, proto na nabídku kývl a postupně se dostal až do samého nitra organizace. Bral život jako hru, jenže hrát si s radikálními Iry se nevyplácí... Poznal drsné, brutální a nelidské praktiky teroristů, kteří neznají slitování. Strach z prozrazení byl tak velký, že nikomu ze svého okolí nesměl říct sebemenší informaci o svém úkolu. Žil dvojí život. Příběh se odehrává v letech 1987 – 1991, kdy Martin McGartland působil tajně v IRA. V roce 1991 IRA odhalila jeho totožnost a unesla ho. Martinovi se podařilo ze zajetí uprchnout, od té doby je stále na útěku. (oficiální text distributora)

váca

Hodně působivé drama podle skutečné události. Sympatický hlavní hrdina, dobrý Ben Kingsley. Velice napínavé a působivé ztvárnění znsvářeného Irska v 80. letech. Děj svižně ubíhá a nenechá vás ani na vteřinku odtrhnout oči. Velice povedené drama. ()

jojinecko

4,5*/5 Silný film so silným príbehom, ktoré napísal sám život. A vôbec nevadí, že "istý stále sa ukrývajúci človek" prehlásil, že tento film sa má k realite tak blízko, ako Zem k Plutu (wikipedia). O Severnom Írsku bolo natočené mnoho filmov a tento radím k špičke po každej stránke. To, že dej nemá (tu tak často vytýkanú) výraznú dynamiku spôsobuje ešte väčšie plíživé napätie smerom k neodvratnému koncu. Celé som to prežíval spolu s hlavným (anti)hrdinom, ktorého vynikajúco a vierohodne stvárnil Jim Sturgess. Celým filmom sa nesie autentickosť, ktorá je ešte maximalizovaná reálnymi zábermi na bojové pole menom Belfast. Film, ktorý má ďaleko do oddychovky, ale ktorý je "kvalitne intenzívny". ()

rikitiki

Zrádce nebo hrdina?Záleží na tom, ze které strany barikády činy tohoto muže posuzujete. Připadalo mi, že chtěl stát mimo odporné násilí a bezpráví, kterého se dopouštěli všichni účastníci irského konfliktu. Chtěl stát mimo a nakonec se zapletl s oběma stranami. ____ Drsné, ušpiněné drama s dokumentárně laděnou kamerou. ()

Pítrs85

Události ohledně IRA a občanské války v Irsku jsou pro mě stále velmi zajímavé, možná proto, že bych toto nikdy nečekal v tak vyspělé zemi jakou je Zelená země... Štvanec IRA je samozřejmě již několikátým snímkem pojednávajícím o této problematice a například s až pedantsky přesným Bloody Sunday v lecčems pokulhává, ale už jen díky hlavním hrdinům, resp. jejich hereckým představitelům se jedná o nadprůměrný film. Délka možná mírně přestřelená, ale to je tak jediná věc, co tomu můžu vytknout. ()

Othello

Filmy o informátorech mají ten problém, že můžete zlámat dvacet tužek nad scénářem a stejně vám vyleze to samý, co už tady bylo v jinym filmu tohoto typu. Ten postup je vždycky takřka totožný - chlapík nesouhlasí, pak teda jo, vypadá to žůžově, zamiluje se, někdo začne něco tušit, žena začne něco tušit a kapitální průser. Fifty Dead Men Walking vsadilo na sychravý Severní Irsko a nasranou IRA, což u mě funguje vždycky (mám rád tematicky evropskou guerillu). Je šedivo, občas se dá ohřát o hořící auťák, úzké cihlové uličky a všudypřítomné ploty a vojsko s L85A1 v rukou (jedna z nejkrásnějších zbraní vůbec). Funguje to a člověk je schopný opustit i tu hopsa hejsa kameru v dramatických scénách. Fifty Dead Men Walking funguje - je zpracován precizně, režie nepadá do rutiny a paranoidní inferno druhé půle skvěle graduje. Spokojenost. ()

Morholt

Pravdivý příběh Martina McGartlanda, který vstoupil jako britský špeh do řad IRA. Zajímavý pohled do severoirské katolické komunity, kde IRA působila coby strážce pořádku a všechny prohřešky proti jí stanoveným řádům nemilosrdně trestala. Jim Sturgess pak ztvárnil mladíka, který sice nesympatizuje s IRA, ale na druhou stranu, jako většina republikánských Severních Irů, nenávidí Brity. Zlom pak nastává, kdy je svědkem incidentu, ve kterém IRA trestá jeho přítele. Sturgess byl perfektní a jediné, co mi na něm nesedělo, byl ten příšerný knírek. Ben Kingsley mi jako Martinův řídící důstojník také sednul. Horší to bylo s Natálií Press, která mi sice nevadí, ale jen do té doby, než otevře pusu. Škoda malého prostoru pro postavu Rose McGowan. Každopádně další z výborných snímků, zabývajících se problematikou IRA. 80% ()

mm13

Všetci sú v tom pekelnom kole akoby náhodou, málokedy o čomkoľvek rozhodujú, okolnosti väčšinou rozhodujú za nich. Prišliapnutí dobou nemajú žiaden nadhľad, ani možnosť ani čas hodnotiť svoje rozhodnutia s odstupom. Sú ako zver okamžite počúvajúca na tie najzákladnejšie inštinkty. Akýsi iný inštinkt však z celej tej špirály zachráni 50 ľudských životov. Náhodou, na príkaz a len ak tomu okolnosti nahrajú. Stále však 50 ľudských životov! Úprimný film. ()

BoPo

Zložitá doba, jednoduchý film. Klasický príbeh policajného špeha, ktorý neustále bojuje s vlastným svedomím. Ak máte o niečo podobné záujem, pozrite si radšej film Skrytá identita. Alebo ešte radšej Krycí jméno Donnie Brasco. ()

moviesfan

Způsob pojetí filmu je dobrý, protože zde chybí efektní a dějová přehnanost. FDMW je zajímavý, ale nedokázal mě vtáhnout do děje, který mi připadal zbytečně roztahaný. ()

JohnCZ

Co se IRA tématiky týče spíše průměrný film, který neukazuje nic moc nového. Na druhou je to sympaticky skromné a relativně nečernobílé. Obzvlášť hlavní postava je takový sympatický zmetek. V hlavě to ale, krom parádní irské písně v závěru, asi moc dlouho neutkví. ()

Marsik

Syrová irská atmosféra byla všudypřítomná. Čím víc Martin pronikal do IRY, tím větší měl člověk obavy, aby se neprozradil. Ale všichni věděli, že to jednou muselo přijít. Štvanec IRA je dobře natočený thriller, který jsem si se zájmem pustil pár dní po dokoukání Krvavé neděle. Tahle problematika okolo IRY je opravdu zajímavá. A v tomto snímku to bylo velice působivě a věrohodně znázorněné. Dvojice Kingsley Sturgess se mi zde velmi líbila. 77% ()

mysiak

Zaujímavý film podľa skutočnej udalosti, aj keď je náročný, pretože sa mu musíte venovať neustále...čo nie je na škodu, ale očákaval som, že si pri tomto filme oddýchnem...a Ben Kingsley omladený je fajn :D...celkom zaujímavý thriller ()

Riddick77

Výborné téma konfliktu v Severním Irsku a agrese způsobené jednak politikou a též náboženskou příslušností. Marthy McGartland byl neskutečný týpek a zachránil hromadu životů před nesmyslným vražděním. Zpracování dle mého názoru výtečné, ale asi by to chtělo přece jenom jít malinko do hloubky oněch problémů (ať se jedná o problém státní suverenity - připojení k Irsku X přináležitost k Velké Británii a současně v linii náboženské katolíci X protestanti, mimochodem právě ona neschopnost oddělit obě liniie od sebe přidávala na násilnosti a intenzitě). Celkově zde kraluje Jim Sturgess, kterému ovšem podkopává nohy právě ona povrchnost a nedostatečné vysvětlení kontextu a situace v tomto regionu. Ale i tak velmi kvalitně zpracovaný snímek o militantní organizaci IRA. 8/10! ()

Laxik

Je libo pro změnu něco Britského? Na rozdíl od jejich kuchyně Vám tenhle film určitě přijde k duhu. Tuplovaně, když se příběh točí kolem Irů. No ale k věci, Štvanec IRA je nadprůměrný špionážní film oplývající solidní akcí, skvělým ansáblem a britskou inteligencí (oběma druhy). No a když zjistíte, že scénář není žádná směšná fraška a že má hlavu, patu i to mezi tím, když se zaposloucháte do povedený muziky anebo třeba když se vžijete do sakra nepřijemný situace, v níž se Martin nachází, seznáte, o jakou lahůdku se jedná. Trochu mi to připomnělo Východní přisliby. A to i negativy - občas se to prostě trochu vleklo. ()

Maq

Příběhy špiónů, tedy lidí, kteří ve válce pracují „za nepřátelskou linií“, jsou vždy vzrušující, a proto oblíbené. Přečasto taky pitomé. Tento film ne. Za prvé je zřejmě dosti věrohodný v popisu situace a nelíčí účastníky nijak zjednodušeně. Nedělá z Britů chrabré vlastence a z odbojných katolíků zvrhlé a slabomyslné fanatiky. Za druhé je příběh hodně osobní. Špión není braková postava, superman formátu Jamese Bonda válcující padouchy pro královnu, dobrodružství a děvky. Naopak je to obyčejný kluk, formovaný místem a šílenou dobou, má a dále by rád měl rodinu a přátele, a denně riskuje krutou smrt z toho prostého důvodu, že nechce, aby lidé umírali, pokud tomu může zabránit. Po celý film jsem ho obdivoval a strašně se o něho bál. Což je v daném žánru zřejmě nejvyšší možné ocenění. ()

Thomassi

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ Něco z historie ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ IRA (Irská republikánská armáda) byla zformována v roce 1919 z Irských dobrovolníků, aby chránila Irsko, které se v roce 1916 odštěpilo od Velké Británie. Ta i další země tento akt odsoudili a Irové se postavili na odpor se zbraněmi. Mezi lety 1919 a 1921 se IRA společně s obyvateli Irska vzbouřila proti nadvládě královny Alžběty. Roku 1969 se IRA rozdělila na dvě skupiny: OIRA – oficiální linie a PIRA – prozatímní linie. Hrozby složky PIRA se dál nesou irským, severoirským a britským ovzduším. Teroristické útoky, bombové atentáty, výhrůžky a vydírání zastrašují členy britského parlamentu, armády nebo justice. PIRA dosáhla mezinárodních rozměrů, když se podle expertů napojila na světovou teroristickou síť. Martin McGartland se narodil roku 1970. Poté, co uprchl z Irska, žil v Anglii. V roce 1999 byl několikrát střelen zabijákem IRY, ale přežil. O svém životě napsal dvě knihy. +++++ Film Kariho Skoglanda je natočen až dokumentaristicky, někdy až brutálně. Popisuje začátky Martina McGartlanda v IŘE v roce 1988, aby mohl podávát tajné informace britské tajné službě. Po několika úspěších přichází zvrat a on je odhalen a nucen bojovat o život. Je to takový politický akční film ukazující poměry v Irsku. Mělo to dobré momenty, akce bylo jak šafránu, ale kvalitně natočená, ale byly tam i slabší momenty a několikrát jsme se podíval, kdy už bude konec. Jim Strugess ale dokázal, že není k zahození a jeho herecký výkon byl pro mě to nejlepší z celého filmu. Jako historické drama to ušlo, ale bohužel nějak zvlášť mě to nenadchlo. 65%. ()

m@rz

Nebylo to špatné, ale něco tomu chybělo. Strašně se to táhlo. A když to rozjelo, tak konec. Škoda, že to pořádný spád nechytlo dřív. Ale podle skutečné události se to dá :) ()

Kleopatra mění režisérku

Kleopatra mění režisérku

07.12.2021

Režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman, Zrůda) v krátkém časovém horizontu opouští již druhý velký projekt. Po zprávě, že se filmařka vzdala svého Star Wars projektu Rogue Squadron tak přichází… (více)