3 sezóny v pekle

• Slovensko Tri sezóny v pekle (více)

Režisér Tomáš Mašín se ve své filmové prvotině inspiroval životními osudy básníka E. Bondyho. Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949. Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit - rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire. (Česká televize)

BaronX

Jen "básník" .... pochopí ... co druzí nevidí. Pro ostatní mám jen jedno slovo ... "hovno!" = 5* bez debat ()

-henry-

Přišlo mi to dramaturgicky sevřenější a především postavy jsem chápal víc než u zprofanovaného PROTEKTORa. Výtky ohledně zneužití Bondyho nechápu: kritizovat tvůrce za to, že fabuluje vlastní funkční svět na motivy, jde proti smyslu umělecké tvorby. Tohle neměl být Bondyho životopis a jak jsem si všim, ani diváci nemívají tendenci to tak vnímat. Až na některé vykonstruovance ;) ()

Astrebleue

Nemůžu si pomoct, film mě uhranul. Možná za to může Kryštof, možná téma, ale zařazuji ho mezi oblíbené. Asi není tolik se vymykající, jak byl uváděn. Přesto je svěží a má charisma a o to mi u filmu jde především. ()

Kubaaaa

Filmy toho typu jsou v dnešní době potřeba. Atmosféra je v něm vykreslena opravdu perfektně a tak je určitým poselstvím mladším generacím, jak to dříve bylo. Místy mě až mrazilo, když jsem si představil, že by to byl můj příběh. Hlavní hrdina se zde místy chová jak totální spratek, ovšem to asi k básníkům patří a nijak mi to nevadilo. Vytknul bych snad jen slabší rozjezd, jakmile se snímek přehoupne do druhé poloviny, napraví si reputaci. ()

Šňůra

Při vší úctě k Protektorovi, o Kawasakiho růži nemluvě, jsou pro mne 3 sezóny v pekle jednoznačně filmem roku 2009. Vzhledem ke všem třem snímkům pak lze říci, že to byl velmi dobrý ročník českého filmu. ()

Zmeo

Jeden z nejlepších filmů, jaké znám. Ukazuje v jakém zmatku žila nejen celá republika, ale také její umělecký svět, který těžil z nespoutanosti poválečných led, aby byl následně umlčen komunistickým režimem. ()

denulik

Rembaud by sa určite potešil. Zaujímavý príbeh o decku, ktoré toho veľa nevedelo, ale o to viac chcelo zmeniť svet. A keď konečne zmena prišla, nastalo peklo, ktoré zmenilo jeho. Nuž, kaviarenskí marxisti často protestovali proti niečomu, bez čoho si vlastne nevedeli predstaviť svoju existenciu. Ale pochválim krásnu kameru a kvalitnú výpravu. Śkoda len istej skratkovitosti a besného strihu. ()

krokodlak

Točit konvenční film o rebelovi je dost zvláštní přístup, místy to navíc skoro vypadá, že film slouží k upevňování měšťáckých předsudků o Bondym, který je zde zploštělý do podivné karikatury. ()

radaauer

snad jen ty postsynchrony co neseděj na hubu, můžu vytknout. ale vlastně mi vadily jen proto, že jinak obdivuji na tomto filmu tu nekompromisní dotaženost všeho. ()

Hank

Stálo to hodně peněz, to je vidět, protože vše je obrazově dobově vypipláno do nejmenšího detailu, nicméně jinak to byla taková neškodá,milá, česká revolta. Revolta, na kterou se příjemně kouká, která tak je jemná a naivní, až z toho musí být Bondymu zle. ()

DKNY

Za mě je to plný počet, protože Kryštof Hádek je doslova hlavní postavou tohoto filmu a plusy pro mě výrazně převažují nad mínusy. Nádherná hudba, dobrá kamera, krásná atmosféra Prahy, skvělý výběr herců, občas jsem byla fakt dojatá, no krása. Mezi minusy patří nedotažený dabing (především Karoliny Gruszke, která často domluvila mnohem dřív než její dabérka), občas trochu rozříštěnost děje. Ale chemie mezi herci funguje veeelmi, i když toho sexu tam zas tak moc není :-). Ćekala jsem, že Táňa Pauhofová dostane větší prostor, což mě trochu mrzelo. Ale zachycení doby je perfektní. A scéna Kryštofa Hádka u psychiatra je geniální. ()

geo311

Z filmu mám schizofrenní dojem. Na jednu stranu je to krásně udělaný film nabitý výbornými scénami s dobrými herci, na druhou stranu na mě působil tak nějak nehomogeně, neuhlazeně. ; ; ; Mám rád filmy, kdy má divák nad hlavním hrdinou navrh, kdy vidí jak dobré, tak ale i špatné stránky a může o nich přemýšlet. A samozřejmě divák rád vidí i postavy, kterým může dát za pravdu a spatřovat v nich autoritu. Ale v tomto filmu je to tak nějak pevně dané, černé nebo bílé. ; ; ; Do filmu by jsme měly být ponořeni buď silou akce na plátně nebo vstřebáváním toho, co jsme viděly a slyšely. Bohužel jsem byl dost často nad hladinou. I přes to 4 ()

Solverino

Dal bych odpad!, ale za p.Hubu dávám jednu hvězdičku, je skvělý! Jinak jde o moc dlouhou a nudnou reklamu sponzorovanou výrobcem tabákových výrobků. Děsně nesympatický "básník světového kalibru" v podání děsně nesympatického blonďáka s usmolenou patkou, sypající moudra na úrovni "Slunce, seno a pár facek", hrající ho si na frajera za prachy, který doma ukradl. Opravdu otřesnej zážitek, nechápu jak z něčeho tak plytkého může být někdo tak nadšený? Hodně podprůměrná záležitost. Film roku? Děkuji, možná nejblbější film roku! ()

MyrnaAlec

Od počátečního klackování a pubertálních keců k vystřízlivění z proletariátu. Bondy jako básník nestál za nic, surrealismus byl jen záminka k chlastání a sexu. Hádek dělá co může a je v roli věrohodný, Karolina Gruszka je pravá femme fatale , velká pochvala Martinovi Hubovi. ()

kurzweil

Těšil jsem se, těšil...ale jak už bylo psáno, film nenabízí ve finále mnoho. Vynikající výprava a kamera...o tom žádná, ale třebá Hádek v roli potřeštěného mladého rebela neobstál...až na pár okamžiků, které přinášely dramatičnost, tam se mi naopak líbil. Karolina ta naopak potěšila, až na ten dabing....ale taky to mohlo být horší. Bohužel slabinou je příběh. Žádná krev, sex, pořádná revolta - nic.....spousta poetických barevných náznaků, ale skutek utek. Takže škoda. Na druhou stranu i tak to považuji za to lepší z české produkce. 70% ()

Burrows

Dramaticky prchající z hlavy 3 sezóny v pekle. Zůstávají pouze některé výroky, vizuální stránka, vztah s temperamentní Janou. A hovno. "Jistým bodem počínaje není již návratu a toho bodu je třeba dosáhnout." Onoho bodu bylo již dosaženo a já se k tomu nevrátím. ()

DJ Kritik

Ja to beriem len ako televíznu satiru na nedeľný večer. Skutočne po týždni si nepamätám žiadnu ucelenú myšlienku, ktorá by ma nadchla. Spomienky ak tak len na pre mňa nevkusné básničky pripomínajúce mi úlety žiakov základnej školy. Do filmu som sa nedokázal ponoriť a vskutku som mal problém sa stotožniť s akoukoľvek postavou. Podanie bolo veľmi politicky jednostranne zamerané a to mi robí asi najväčší zmätok. Jednoducho toto nie je šálok mojej kávy. Ale i tak sa mi páčil herecký prejav p.Hádeka, p.Hubu a p.Kostelného. .. ... ............... ............. ........ ... ... .... ................ .................... ..................... ............. .. .. ... ... ... .... .. Vtiahnutie do deja: * Realita: ** Agitka:**** Erotika: ** Nevkus: *** Výprava: **** ()

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti