3 sezóny v pekle

• Slovensko Tri sezóny v pekle (více)

Režisér Tomáš Mašín se ve své filmové prvotině inspiroval životními osudy básníka E. Bondyho. Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949. Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit - rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire. (Česká televize)

nula87

Nesporně je vidět, že Mašín skvěle zvládá techniku, formální postupy, ví co chce točit. Ale bohužel film působí lehce odtažitě, idelaizovaně, a strojeně. Ovšem nepochybně by se Mašín mohl na poli českého hraného filmu stát někým, kdo má co říct a ví jak na to. Pokud ovšem vydrží. 65% ()

Něrpa

Při první projekci jsem usnul někde po půlce filmu, tak moc mě to dokázalo udržet. Třeba se někdy dokopu na tu druhou a možná zvýším hodnocení. Málo sexu, krve, sprosťáren, ... málo všeho. ()

Pitryx

Některé pasáže byly méně zdařilé a zdály se mi, že i zbytečné. Ustavičné mlácení do klimprbedny také být nemuselo. Ale jinak to bylo dobře zahráno, jen to mohlo mít rychlejší spád. Prostě zajímavý film, který lze jen doporučit. ()

Gamekeeper77

Když vezmu vizuální a poslechovou stránku, tak to klobouk dolu, to je teda extra třída. Příběhově už to sice zas až tak nevyniká, ale špatný to rozhodně taky není, takže za mě celkem zajímavý pokoukání. 70%. ()

krokodlak

Točit konvenční film o rebelovi je dost zvláštní přístup, místy to navíc skoro vypadá, že film slouží k upevňování měšťáckých předsudků o Bondym, který je zde zploštělý do podivné karikatury. ()

ostravak30

První velký film Tomáše Mašína mi v lecčems připomínal polský film Náhoda. I zde se hlavní postava nejprve hlásí ke komunismu, ale možná více k marxismu. Proto ho zaskočí, jak se komunisté chytají původní myšlenky a zcela ji přetvářejí. Na druhé straně si Jana a Ivan chtějí hlavně užívat bez zodpovědnosti a ani jeho básně nejsou zrovna to, co by zbylá společnost zrovna s nadšením přijímala. On také navíc nesnese konstruktivní kritiku a je přesvědčen o své dokonalosti ba až genialitě. Takže se z Ivana pro mě stává flákač a fracek a ani v duchu doby mu nelze fandit. Tím se pro mě ale zároveň vytrácí síla, která by měla působit s duchem doby a tím, čím vším se na básníkovi komunisté podepsali. Jak výprava tak herecké výkony jsou tak to hlavní co se na filmu povedlo. ()

FosaCZ

Nepatřím k příznivcům Kryštofa Hádka a už teprve neholduji poezii Egona Bondyho. Filmu podle Bondyho zápisků s Hádkem v hlavní roli jsem přesto naprosto podlehnul. Díky němu jsem dokonce málem zapomněl na zvěrstva jako Ulovit miliardáře nebo 2Bobule, která česká kinematografie letos vyprodukovala. 3 sezóny v pekle si od diváků zaslouží podstatně větší pozornost. Doufejme, že právě jejich ignorace životnost tohoto filmu předčasně neukončí. http://chromy.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=112097&bk=47926 ()

Doudik.t

Skvělý film, kvalitní předloha, kvalitní zpracování, dobrý herecký výkon ... Takto má vypadat film, za který se produkce nemusí stydět ()

Danthare

Kryštof Hádek tak jak jej neznáte, Karolina Gruszka díky za ten film, že ji poznáte....dobově vykresleno bez jediné vyrazné chyby, herecky podařené, kamera vždy tam kde má být.... scénář místy na pokraji vykolejení, ale strojvůdce, rozuměj Tom Mašín, dokázal že umí. P.S. Otázka: "Pane Bondy jak se Vám libil tento film?" Odpověď: "Ale hovno mladej, hovno film, jediný co k tomu můžu říct, je hovno! ()

Edeltruda

Příjemná kamera (nadhledy, podhledy...), dobrá hudba, jeden skvělý surrealistický výjev (těch mohlo být klidně i víc ), uvěřitelné postavy... Škoda jen, že druhé třetině chybělo tempo. ()

Jebak8

Absolutně realistické!!! Vřele doporučuji zkusit si alespoň jeden večer v kůži básníka... Bez peněz, telefonů, jen vy a město, příroda svět... ()

Mr.Shock

Osobně znám vnuka Egona Bondyho, i když dědu jsem poznat nestihl. Každopádně by mě zajímalo, co by na to Egon říkal :) ()

Might_X odpad!

Cituji zde svůj fb status: 1. Kryštof Hádek neumí hrát ani mluvit 2. Atmosféra je umělá a ze snahy zapůsobit na diváka zůstává jen dojem prázdné a nafouknuté bubliny. 3. Kryštof Hádek by měl být metař. 4. Film je stupidní, rádoby intelektuálně-poeticko-symbolicko-mlátim si cihlou o držku-odcházím z kina. 5. Režisér by měl být metař.... 6. Kdo v tom kině ještě sedí a dokoukává to pravděpodobně usnul. 7. V McD dělaj pořád dobrý housky. 8. Hlavně BicMac! ()

patsandor

Tento film mě příjemně překvapil . Jedná se dle mně o jeden z nejlépe zvládnutých řežisérských debutů. Tento a podobné filmy by měly poštět vždy před volbami, protože se mi zdá, že lidi čím dál tím víc zapomínají, jaký byly a jsou komunisti svině. Vzhledem ke slovenské koprodukci mě mile překvapilo zastoupení slovenských herců a hereček v tomto filmu. Ústřední dvojice předvedla nadstandartní herecké výkony a i předabování hlavní ženské postavy T. Vilhelmovou se povedlo. ()

Romadoor

No na film s K. Hádkem v hlavní roli jsem šel už od začátku s nedůvěrou (po hrůzných bobulích se ho bojím) a to bylo dobře - protože následovalo velmi příjemné překvapení. Samotný film mi přišel trochu moc dlouhý, ale s uvěřitelnou atmosférou i postavami a s odstupem cca 3 týdnů si i něco ještě (a v dobrém) vybavuju....a celkově se na to moc hezky koukalo (barvy, prostředí). Zvuk je v našem regionálním kině tradičně špatný, takže postsynchrony (nebo jak se jmenuje když se překrývají zvuky a rozhovory) sice vadily, ale víceméně se to směšovalo s celkově špatnou zvukovou kulisou. Trochu zamrzela jen velmi krátká přítomnost T. Pauhofové - mohla tam aspoň ještě nějak chodit po ulici nebo něco takovýho. ()

elgreco

Ten film je dobrej a doba vystižena obdivuhodně. Pravděpodobné téma pro nečeské publikum: Jak by vypadal život beatníka, existencionalisty, hippesáckého maoisty... prostě všech těch západních mladých idealistů v zemi, kde se „naplnily“ jejich ideje. Bouřit a bavit se v zemi, kde se mírovou ocelí zalévají chřtány válečných štváčů. K. Hádek v roli floutkovského básníka Ivan Heinze je skvělý (těžko ovšem může být kdo lepší než pan Huba) – roztřesenost někoho, kdo suverénně huláká provokativní a sebejistá hesla, ale vlastně si je sám sebou akorát hrozně nejistý a do pózy „zázraku poezie“ se možná jen snaživě velhává. Působí trapně? Taky jsem byl jako mladík trapnej… možná jsem furt a čím jste v mládí smělejší, tím nutně trapnější (já byl málo smělý), a proto jsem se nad pozérstvím Ivana Heinze jen uculoval, i když mi trvalo, než jsem toho fracka na plátně zkousnul. (Proč se ale probůh jeho postava nejmenuje jednoduše Fišer/Bondy a Honza Krejcarová, proč není vyšinutější??? Básně jsou Bondyho, životopisně to odpovídá, ptám se proč!!!) Líbí se mi kontrast mezi první a druhou polovinou filmu. Líbilo se mi toho dost. Co je kamenem úrazu: Je to film o revoltě ("Chcete podvolení se systému a řád? Hovno, my Vám přineseme anarchii a chaos!" citát dle Chlupise), ale je natočený tak zoufale maloměšťáckou optikou – dokonce, když se má K. Hádek projít před plátnem full-frontal, je pinďour zakryt otomanem, kde to jsme? Zkrátka nebezpečně často tu plujeme ve vodách konformistického prděníčka. Výsledek: Všechno je v prdeli/ ve všední den i v neděli/ jenom ty filmy sovětský/ jsou vědecký! a tak s něžnou opatrností prdím, abych se neposral a dávám teda jen tři bodíky, s tím, že to možná ještě zvednu na čtyři, protože mám chuť ten film vidět znovu. Uvidíme. (A za tu zbytečnou a mučivě krátkou chvíli s Táňou Pauhofovou, by T. Mašín zasloužil vykastrovat!:) ()

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti