3 sezóny v pekle

• Slovensko Tri sezóny v pekle (více)

Režisér Tomáš Mašín se ve své filmové prvotině inspiroval životními osudy básníka E. Bondyho. Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949. Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit - rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire. (Česká televize)

lineker

Rozpoluplnost názoru na film je zřejmě taková jaká má být a koresponduje i se životem umělcovým jako takovým.Vůbec bych režisérovy nevyčítal prvky reklamní režie, které pro mne naopak ve filmu fungovali. A Hádek po letním "tajtrlikování" v Bobulích má u mně zase palec nahoru. ()

Calvus77

Nevybavim si, kdy mě naposledy nadchl nějaký český film po vizuální stránce. Tento film je vizuálně naprosto bezchybný, co záběr to nádhera a domakaný do posledního detailu! Režisér se, co se výpravy týče, vůbec nežinýroval a je to vidět. Klobouk dolů. No a jinak... příliš uhlazená avantgarda. Čekal jsem větší konfrontaci s šedivou realitou. Ale Hádek to odehrál výborně... ()

Honey007

Škoda, že film o nekonvenčním a konfliktním umělci skončil tak konvenčně a nekonfliktně. Narozdíl od Bondyho film na diváka neútočí, nepobuřuje ho, nenadává mu a nenutí ho tak k hlubšímu zamyšlení. A to je opravdu škoda. Protože Bondyho poezie nebyla úderná jen ve své době, ale dá se velmi dobře použít na "současného" diváka a dát mu to pořádně sežrat. Ale namísto toho tady máme další průměrný snímek, který nám ukazuje mladého, naivního, sprostého, zamilovaného, vznikajícího umělce, kterému ale chybí schopnost kopnout do zadku současného člověka, aby mu otevřel oči. „Výkon a spotřeba – to jediné se cení Ve světě v němž sněj o uplatnění a kdo nevěří na to omámení moc brzo zjistí že už člověkem není je jen nástrojem k upotřebení“ ()

audri

Jsou filmy, které jsou oblíbené u všech ( ne uplně u všech to nelze, ale převážně) a jsou vyloženě na prodej, lidé se na ně rádi dívají klidně několikrát za sebou a neočekávají od nich nic vyjmečného. Tento film je vyjmečný ukazuje život basníka a zachycuje jeho komplikovanou osobnost poměrně přesně. Když jsem film viděla poprve nedokázala jsem ho tak uplně docenit a byla jsem tak trochu zmatená, co mi film chce vlastně dát nebo ukázat. A podruhé už jsem z něho byla nadšená. Film mi nastínil, co je to být umělec a čím se snažili vynikat. Výkon Kryštofa Hadka je výborný a myslím, že měl asi občas problemi se s roli dobře vypořádat, ale zvládnul to a vznikl z toho jeden dobrý film zase s jiným namětem, který může diváka oslovit. Připomíná mi to namětem film Úplné zatmění, který je také o basníkovi, pařížském Arthuru Rimbaudovi, kterého ztvárnil Leonarod DiCaprio (opravu dobře) ()

andaAanda

viz tetsuo. ačkoli udělat z takového nářezu tak pozitivně unylou selanku je svým způsobem umění... filmu to ale moc nepomohlo. ()

bedihost odpad!

Velmi nudný a zbytečný film. Divák nemůže fandit hlavnímu hrdinovi-lemplovi. A diví se, že ti komunisté s ním nezametli dříve. Přitom téma bylo dobré a mělo potenciál. Autentická doba se vystihnout nepovedla. ()

andy60

Ve výsledku vlastně zbytečný film, který kdyby nevznikl, naše kinematografie by vůbec o nic nepřišla. Největší problém vidím v tom, že Bondy je naprosto nesympatický týpek, který mně iritoval natolik, že chvílemi jsem si jen tak pro sebe utrousil, že tohle je už fakt na facku. Když se k tomu přičte nudný, zdlouhavý a nezajímavý příběh, vyjde z toho jedna hvězdička ze soucitu. ()

Drslw odpad!

Keď sa niekto pustí s veľkým lomozom na Moun Everest a potkne sa ešte na letisku v Káthmandu tak, že si vybije 10 zubov a na výstup nemá ani pomyslenie, to mu ešte nedáva právo na aspoň jednu hviezdičku... Ako čitateľ a (si myslím) znalec Egona Bondyho a jeho diela si dovolím mať názor, že je tento film chuj...ina. Pardon, opravujem: propagandistická chuj..ina. Hádek nemá najmenšiu predstavu, koho hrá, ani čo má hrať, Karolina je fajná, ale nestačí, všetko je to o predstave sveta z roku 2009, nie 1947... Réžia (napriek PR sebavedomiu) výnimočne slabá. ()

kalmaf

Téma je myslím neuvěřitelně zajímavé a poutavé. Film je zoufale nudný. Vůbec nenaplnil mé očekávání, Bondy by rozhodně nadšen nebyl. Něco tak neuvěřitelného, výstředního a abnormálního jako je Bondy, se snaží zpodobnit konformní film. ()

Lvísrdce

Takový "Anti-Americký" film. U amerického filmu je chybou, když začnete přemýšlet. Čím míň během filmu přemýšlíte, tím horší hodnocení vám vyjde. Rozhodující jsou vizuální efekty. U tohoto filmu je to opačně - čím víc jsem u filmu přemýšlel, hlavně o historických souvislostech a o nestandardní pohledu na toto období našich dějin, tím vyšší hodnocení mi vycházelo. Začínal jsem tak na třech hvězdách a došel až k pěti. ()

stuj

Po přečtení komentářů jsem čekal nic moc záležitost, kterou projedu na zrychlený režim. Ale ono to kupodivu zaujalo a hlavní hrdina fracek byl i celkem sympatický. To se pak koukalo příjemně. Pravda, musel jsem si třeba zvykat na nadabované postavy atd., ale po půlce filmu jsem to už neřešil a nechal film volně plynout. Ve zvědavosti, jak se příběh vyvine. Hudba též zaujala a film nevypadal televizně, jak české filmy často vypadají. ()

vinson003

Moc pěkný a velmi přínosný snímek do naší české kotlinky. Egona Bondyho vždycky vidím celého rozzářeného jak říká: chtěl bych v hlavě nějaký malý mikročip, abych nemusel nic psát, jenom přemýšlet. To vystihuje i podstatu celého života. Celý život si užíval cigaret a alkoholu, jak je zřejmé z filmu, ale vždycky kolem lidí, vždycky přemýšlející, předávající své zkušenosti a nakonec i přednášející na vysoké škole až do vysokého věku. Myslím, velmi povedený příběh s bezvadným Hádkem, ze kterého čiší i přes mladistvý vzhled sebevědomí a jakási nepatřičnost do doby, ve které se děj odehrává. Nekonformita a originálnost. Toť značka géniů. ()

Andy_Warhold

Kvalitní vizuál, soundtrack a skvělé zobrazení "hodiny mezi psem a vlkem" - dobou kdy se komunistická hydra pomalu a plíživě chápala moci až "bodu vlka" kdy estébáci dýchají hlavnímu hrdinovi za krk. Vzhledem k skutečně hutné "akční" předloze v osobě Egona Bondyho se bohužel jedná o slabý, ubohý a vylhaný scénář. Pokud je úkolem umělce nastavovat společnosti zrcadlo, tak režisér a scénarista Tomáš Mašín selhává na plné čáře. Ve filmu naprosto chybí zásadní část o skoro 50ti leté spolupráci Bondyho s KGB a STB (symbolicky krycí jméno Mao dle jednoho z nejhorších masových vrahů v dějinách lidstva kterého Bondy obdivoval), kterou ukončila až Sametová revoluce. Bondy udával mj. svou družku (historií opomenutá Jana Krejcarová, dcera Mileny Jesenské), Jana Patočku a předlouhou řadu dalších. Často za Bondym vyfabulované prkotiny, kdy si udáním chtěl přilepšit, nebo poškodit osobnosti na které žárlil. Řadě z nich kompletně zničil život. Byl to jeden z nejodpornějších udavačů z řad levicových intelektuálů. Jednalo by se přitom o skvělý filmařský materiál o svůdnosti komunismu; o mostu mezi smlouvou s charismatickým ďáblem na počátku a ubohým moráním selháním a zbabělém slabošství na konci. Radek99 se nemůže více mýlit, když píše o Bondym jako o někom kdo "zůstává mimo komunistickou stranu". Mimo stranu zůstal, šel rovnou do KGB.... Bohužel Mašín raději zůstává u "amerického modelu" rebela bez příčiny a reklamním spotem sází na povrchní stránku párty a happeningů ve stínu zlé STB. Výsledkem je slabý film a to i pro ty, kteří se neseznámili s pravou tváří Egona Bondyho. Zajímavé komentáře: Galadriel ()

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti