3 sezóny v pekle

• Slovensko Tri sezóny v pekle (více)

Režisér Tomáš Mašín se ve své filmové prvotině inspiroval životními osudy básníka E. Bondyho. Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949. Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit - rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire. (Česká televize)

Paul_Banks

Líbil se mi námět, líbily se mi herecké výkony, líbil se mi příběh. Ale celé se mi to zdálo příliš rozkouskované, chyběla tomu větší ucelenost a tím i atmosféra, která by mě pohltila. Na české poměry velmi dobrý film, ale senzace, o které se tu někteří zmiňují? HOVNO! - jak by řekl sám Kryštof Hádek alias Egon Bondy:-) ()

infotext

Vec, ktorá mi na tomto filme vadila, je jeho prílišné hodnotové ukotvenie v súčasnosti. Postavám chýba dobová perspektíva. Mašín ako reklamový režisér, ale najmä scenárista tohto filmu, by si mali občas pozrieť Mad Menov, ktorí práve s pohľadom postáv na svet okolo seba, v ich inom pohľade na udalosti, v ich neočakávanom postoji, ktorý sa často líši od postojov dnešných ľudí. Film tak ostáva vlastne len akousi romancou, zasadenou do dobových kulís, a namiesto vnútornej rozorvanosti hrdinu, ktorému stroskotávajú ideály, začína byť najzaujímavejším práve jeho pózerstvo, od ktorého sa nedokáže oslobodiť. Nie je to zlý film, remeselne je zručne urobený, dokonca sa mi v podstate asi páčil aj viac ako prekonštruovaný a studený Protektor, no vo svojej téme je takmer naivný a čo sa Egona Bondyho týka, predkladá jeho poéziu ako instantné vydanie veršovaniek. ()

Kubasino

Tohle byla vážně paráda. Velice sugestivní a poměrně bizarní dílo. Vážně jsem měl chuť zakrouti Janě krkem, když si přitáhla pošťáka:-) Ale teď k samotnému příběhu. Nemám moc rád filmy o filosofování. Většinou mě to akorát otravuje. Ale tady to bylo tak zvláštním způsobem podané, že jsem jen uchvácen zíral a po konci jsem byl takřka nešťastný, že už neuvidím ani minutu toho filmu. Nedělám si legraci, tenhle snímek mě vážně nadchnul a čekání na vydání DVD bylo nekonečné. Teď už si to můžu sjíždět dokola a dokola...hovno ()

Naby

Na tenhle film jsem byl opravdu zvedavej. Videl jsem ukazky a ty me pobavili i nadchnuly. Jen jsem se bal, ze to dopadne jako u vsech filmu, na ktere jsem kladl velke naroky kvuli dobrym ukazkam a nakonec jsem byl vzdy zklaman. V tomhle pripade ale vyjimka potvrzuje pravidlo, takze jsem opravdu velice spokojen. Film me jak pobavil, tak ukazal nektera zajimava fakta z te doby. Jde jednoznacne o nejlepsi cesky film, co jsem posledni dobou videl. Jasna 4* bez zaokrouhlovani ;-). ()

Tomulka

No je vidět, že na scénu filmu se propracovává dobrý filmový herec mladé generace. Když jsem jej vidět v bobulích tak jsem byl zhrozen, ale Kryštof Hádek nám předvádí, že zvládne i mnohem náročnější role a umí je zahrát výborně. Zápletka filmu výborná kamera a režie slušná a herci nadprůměrní. Kryštof Hádek opravdu výborně. ()

cocaine

Asi jsem zbytečně čekal víc než jsem měl. Myslím ,že z daného tématu by se dalo vyždímat víc. Přesto mi tam ten Hádek docela seděl a zvedal náladu a první půlka mě bavila víc než druhá...Přesto průměr 3*. ()

misuleee

No nebyl to zrovna můj šálek čaje. Vizualizase pěkná, Kryštof Hádek perfektní, jen děj byl slabší. Tomáš Mašín chtěl přiblížit život líného sebejistého naivního mladého člověka a okupaci. V první části je hlavní Kryštof Hádek a v druhé části okupace. Bohužel se to nepovedlo tak nějak nenásilně proplést a vznikla z toho patlanina. Je pravda, že to není druh filmu, které se u nás točí často, ale já si myslím, že je to dobře. Jan Kraus ukázal, že hrát neumí a od ostatních herců byly výkony nevalné. Hudba bohužel také stála za nic. Objevilo se jen pár klavírních skladeb jako je Gnossienne no.1 (z filmu The Painted Veil), ale nepřišlo mi, že by se do tohoto filmu hodily. Zkrátka, po všech těch cenách a nominacích by člověk čekal MNOHEM víc. ()

stado

Docela jsem se nudil. Asi moc umělecké a mnou nepochopeno. Já mám bohužel problém s celou českou filmovou tvorbou globálně. ()

Kivis

Jako úplné hovno mi ten film nepřijde. Byly to příjemně strávené dvě hodinky v kině, ale i když film velmi kvalitně vykresluje danou dobu, chybí mně u něj nějaký přesah, nějaká ta otázka s níž bych se z kina vracel domů. Přitom do filmu o takové době by se určitě dala zakomponovat. Moje hodnocení je asi hodně ovlivněné právě koncem, od něhož jsem čekal víc. Sice v něm "Bondy" Hádek podává jakousi závěrečnou myšlenku, ale v porovnání s předcházejícím celkem solidním dějem mi to přijde nedotažené, povrchní... zkrátka pod úroveň předešlých minut. Hlavní dvojice zahrála velice věrohodně, Kraus moc místa nedostal, Huba tak nějak standartně tatínkovsky, ale jeden herecký výkon mi tam opravdu nesedl - Matěj Ruppert. A to ho mám jinak docela rád, ale tady působil v té jinak velmi dobře zachycené atmosféře doby tak trochu jako postavička z komiksu. Ale možná to nebyla chyba jeho, ale režisérova. Celkově film, na který se rád podívám znovu, když nebudu mít zrovna nic lepšího na práci, ale že bych z něho byl nějak unešený, to zase ne. ()

Papitek

Ani bych neřekl že jde o český film. Některé záběry jsou opravdu krásné celkově je film natočený velmi profesionálně. Musím říct že je to jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů. ()

Vořežprut

Ne ne ani trochu mě to nechytlo. Dvě hvězdičky za Honzu Krause a za to, že to skončilo jakž takž dobře, bo už mi někdy leze krkem to, jak český film musí skončit špatně, aby to bylo světový. ()

Dupac

Zvláštní doba, ten konec čtyřicátých let.. Peněz pomálu, jídlo pod rukou, ale profi make-upů a laků na nehty dost pro všechny. Zatýkalo se, zabíjelo, ale my sledujeme hrdiny, kterým jejich nabubřelé pózičky nakonec vždycky nějak projdou. Chybějící opravdové emoce ve filmu po celou dobu bohatě kompenzuje zvuková a vizuální složka. Jinak si neumím vysvětlit, proč mi osudy těch dvou fotogenických lidiček byly úplně lhostejné. ()

vlk++

Má smysl točit takové filmy. Lidská paměť je krátká a minulost si často idealizujeme. Je potřeba si ji připomínat, aby se už některé události neopakovaly. A rok 1948 k nim určitě patří. *** Kryšof Hádek mi tady moc nesedí, dějově je to slabší, ale řemeslně je to zvládnuto a dávám poctivé 3*. "Žádný peklo není, ale lidi jsou hloupý a vždycky si nějaký vytvoří." ()

Essechiel

Skvělý film, herecké výkony a zajímavá poetičnost díla...Prvních pár minut jsem si sice říkala: "Bože, na co jsem to šla?", ale po chvíli jsem se naladila na tu správnou vlnu a pak mě film uchvátil a to až do samého konce. ()

gizi

I když film nijak extra nezaujme, není až tak špatný, jelikož myslím celkem reálně odráží skutečnost. Teď nemyslím skutečnost dějů v letech 1947-49 jako spíš skutečnost dospívání a lidských vztahů, což je ovšem možná chyba, možná měl film víc odrážet dobu. U mě je to na 70% a rozhraní 3-4*, přikláním se ke 4*, 12.4.2013. ()

Poga

V kine výborný vizuálny zážitok, skvelá výprava, kamera aj obsadenie. Obsahovo plytkejšie, ale dobová atmosféra skvelá. 75% ()

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti