3 sezóny v pekle

• Slovensko Tri sezóny v pekle (více)

Režisér Tomáš Mašín se ve své filmové prvotině inspiroval životními osudy básníka E. Bondyho. Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949. Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit - rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire. (Česká televize)

slunicko2

Film jako reklama. Stejně vtipný a stejně pravdivý. 1) Cítím se jako ta paní před obchodem v dobách reálného socialismu, která přemýšlí nad prázdnou síťovkou: Jsem před nákupem anebo už po něm? Ptám se podobně na filmový zážitek...už jsem ten film viděl anebo ještě ne? 2) Nepříliš přesvědčivému a dost nudnému snímku vévodí nesympatický hlavní hrdina Ivan s ještě méně sympatickou Janou, kteří se potácejí ve velmi nesympatické době. 3) Kdybych nevěděl, že Emanuel Bon má představovat Egona Bondyho, tak bych to nepoznal. 4) Asi bych měl pochválit, jak si s mizerně napsanou rolí výborně poradil už 27letý (to to letí) Kryštof Hádek i mně dosud neznámá Karolina Gruszka. 5) Inu, reklamní režisér. Propaguje obal a vytváří iluzi kvality. Bohužel však jenom iluzi. ()

rt12

Kryštof Hádek je pro mě zatím taková bezbarvá ždimora. Ovšem tady zahrál tak dobře, že jsem jenom valila oči. Super scénář, skvělá atmosféra filmu, jsem nadšená. ()

topi

Tohle byla spíše romantická plytká hovadina. Kryštof Hádek jako undergroundový básník Egon Bondy byl k smíchu. ()

YURAyura

6/10 Ale howno umeni! Natocene tak aby bylo co nejmenzinarodnejsi a tim padem posichrovan uspech vsude, kde se uvede - to je sice realita a navic nektere charaktery tomu fakt docela skodi - Gruszka, Huba. Jinak docela za-jimave. Z toho Hadka fakt snad i neco bude - Bondak mu fuck sedl a v prvni polovine jsem byl mile prekvapeni i celkovou urovni filmu. Pak se to zvrtlo nejen v jeho zivote ()

salalala

Konečně jsem se dokopal k tomuto filmu a mohu ho ohodnotit. Souhlasím s tím, že v první polovině je ten film takový nijaký a měl jsem obrovské problémy jak s tím se chytnout, tak i s Hádkem. V druhé půlce se ale něco zlomí a najednou to nabere na obrátkách. Má to spád, náboj a hlavně - je to výborně natočené. Na český film až neskutečné, jak dobře a netuctově to vypadá. Tvůrci si opravdu dali záležet a působí to věrohodně. Někdy jsem měl fakt dojem, že je to točeno ve čtyřicátých letech, tak výborné kulisy to mělo. Mašín má talent a je velkým příslibem v současné šedi. Hádek se pak rozehrál (toho Lva bych dal ale spíš Danielovi) a zvládl to. Jeho partnerka byla fajn a ten potřebný náboj tam byl. K tomu povedená hudba a kamera a máme tady jeden z nejlepších českých filmů minulého roku. Protektor se mi sice líbil o chloupek víc, to mi ale nezabrání, abych Sezónám dal taky čtyři. Navíc tu jsou básně, zajímavé myšlenky a Jan Kraus (který už by si větší roli zasloužil). Povedené jsou taky postsynchrony a dabing nečeských herců. 70% ()

Vědma

Film, který klouže po povrchu něčeho, co by mělo mít hloubku. Otravný kluk, který si hraje na to co není a jehož klíčovým slovem je hovno a jeho trhlá přítelkyně a pseudointelektuální kecy. Kryštof Hádek vypadá jako Roden, ale nehraje tak. A když člověk ucítí první emoce je konec. Ta třetí hvězdička je za noblesně, civilně a neteatrálně hrajícího Martina Hubu v sympatické roli. ()

Skip

Oblíbené slovo onoho básníka bylo HOVNO. A to z něj jako mělo dělat rebela nebo nějakého významného umělce, nebo snad to, že se choval jak idiot? Navíc Kryštofu Hádkovi, coby představiteli hlavní role, nevěřím snad vůbec nic z jeho hereckého projevu. Zcela průměrný film, který moc chtěl být něčím víc, ale nepodařilo se. ()

Dont

Kryštofa Hádka nevyhledávám a životní filosofie a surrealistické názory Egona Bondyho jsou mi poměrně vzdálené, přesto to nakonec nebyl tak špatný film, jak jsem se obával. Celkem kvituji obsazení Martina Huby a Jana Krause, u polské herečky Karoliny Gruszky jsem ani tak neměl problém s jejím dabingem, spíše s charakterem její postavy. Pozér Ivan Heinz mě svými básněmi také neuchvátil, tudíž jednou a dost. ()

radektejkal

Čtu komentář mého oblíbeného sportovce a mého oblíbeného Radka99 a přemýšlím, o čem vlastně píšou. Píšou o tomto filmu, který promítali 7.3.14 na ČT2 nebo je to politicko-historická úvaha. Tento film je "fake" - vyberte si význam, který se vám hodí. Dívat se na něj bylo pro mě téměř utrpením, a podobné je to s většinou ostatních českých filmů točených v podstatě již od sedmdesátých let. Problém je tu jeden: není režisér, není tu člověk, který by byl schopen soustředit svoje myšlenky v rámci prostoru celovečerního filmu. Pěkný Karolínin zadek filmu pomůže, ale neudělá ho. Maďaři, Poláci, jak vám závidím! ()

Sheldra

Český film v sobě robouzí poetického ducha. Skvělej, místy až psychedelickej životopis s fantastickým Hádkem a Gruszkou. Zase jednou světlá výjimka v davu českých režisérů, který ze sebe kydají jedno klišé za druhým. Cítím svěží závan, díky díky! ()

Meridius

Technicky na úrovni (hlavně výtečná hudba), ovšem hlavní postava mě štvala téměř od začátku a navíc to bylo až příliš dlouhé. ()

MartinNDL

Jestli mi někdo bude tvrdit, že Vánoce vymysleli majitelé obchodních domů a že zázračný je pouze hlas Scarlett Johansson, tak ho nechám oběsit vlastními střevy. Jeden krásnej prosincovej den si zajdu do kina a za lístek dám 33,-. Dávaj českej film Protektor, kterej je úžasnej. A ještě v listopadu bych tvrdil, že předchozí věta obsahuje hned dva oximorony, pokud se píše rok 2009. A když už si člověk myslí, že to asi nebyly drogy, ale skutečnost, tak pár hodin až dnů poté se vypravím zase do kina, zase na českej film... a to už je kurva divný, že lístek stojí zase málo (pade) a film je opět dobrej. A ne "na nás", ale skutečně dobrej. Navíc se hvězdy, bohové a Klaus asi úplně posrali, protože já na tom českým!, dobrým! filmu nejvíc obdivuju polskou!!!! herečku a nádherný exteriéry!!!. Jak sem se bavil s kamarády, budu si muset dát ňákýho Hřebejka, abych si zase osvěžil, jaký se v naší zemi točí sračky, protože tohle byl hukot v tom nejpozitivnějším a nejpřekvapivějším smyslu. ()

M.i.k.e

pro mě osobně velké zklamání a místy pekelná nuda...po řemeslné stránce nelze nic vytknout,ovšem jinak mě to dočista minulo...40% ()

Innuendo1987

Hmm tak tenhle film mě dostal. Jsem trochu rozpačitý z toho jak se dnešní tvůrči stále vracejí pro motivy a náměty do minulosti. Měl jsem za to, že tato témata jsou již vyčerpána. Ale tento film mě vyvádí z omylu, protože měl být natočen a je dobře, že se tak stalo. Dokonalá atmosféra 40. let minulého století, kterou si budete užívat v každém momentu, dokonalí neokoukaní herci, a naprosto skvělý Kryštof Hádek, kterému role sedla naprosto přesně. Ve vedlejší roli potěšil Jan Kraus, nad jehož hereckým uměním by se dalo polemizovat, zde však také zapadl velmi dobře. Po dlouhé době vynikající český film, a jak vidím, tak ne zrovna takový, co by padl do noty většině diváků. Ale to je možná dobře. Ne každý film je pro každého. "Je třeba se bouřit, nesmířit se, ani s bohem, ani s peklem. Jít si svojí cestou." ()

Morloth

Možná se to příliš otáčí po emerických vzorech, ale na druhou stranu je to konzistentní, zábavné a poučené. Hádek mne po dlouhé době neštval a ostatní mi též seděli. Snad ty postsynchrony si mohl někdo poslechnout, ale nemůžu chtít vše... Nesdílím ani místní nadšení, ani pohoršení. Prostě příjemný a povedený film. ()

Martin741

K ceskym filmom vznikajucim po Novembri 1989 a hlavne po Koljovi mam dost averziu prerastajucu do antipatie, ale Tomas Masin ako reziser fakt spravil aspon priemerny film. Sice to nema na Vratne Lahve, nedajboze na Kolju, ale s urcitou davkou sebazaprenia sa to ako -tak dalo pozriet. Krystof Hadek je kvalitny herec, a sympatacka Karolina Gruszka tu je. Popripade aj Tana Pauhofova /Polcas Rozpadu/. 68 % ()

kaposlav

Vôbec ma nezaujíma politický obsah, ale fakt je taký, že ma to nebavilo. Od úvodu som si všímal akurát okolie, pozadie, kulisy, atď..., ale nevidel som žiadny nedostatok. ()

Lischai

Doplňuju si po letech vzdělání. Předně je docela nečekané, že to vypadá vizuálně fakt skvěle. I když tu jsou občas dost divoké exteriéry, jako přeplněná pražská ulice nebo vídeňské náměstí, tak to ani na chvíli nevypadá falešně nebo kašírovaně. Velká paráda. Trochu zamrzely špatné postsynchrony. Karolina Gruszka je samozřejmě super, ale ten její dabing z toho najednou dělá nedělní večer na ČT. A mě osobně spíš zklamala dramaturgie celku. Otevřou se tři hlavní oblouky (Bondy a táta, Bondy a bláznivá sexypaní, Bondy a jeho komunistická nátura) a nějaké vedlejší, které v průběhu spíš vyšumí a nic se s nimi nestane (rukopis Jana Krause, kamarád malíř). Ty oblouky mají vývoj, takže člověk má pocit, že se ve filmu něco děje, ale dohromady ty věci spolu nefungují, kauzálně nejsou propojené a významově nic neříkají. Je to jak deník věcí, které se Bondymu přihodily, ale chybí tu nějaká nadstavba a důvod, proč mi ty události někdo ukazuje. ()

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti