Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Severní Afrika uprostřed 2. světové války. Major Donald Craig z britských pozemních sil je v roce 1942 zachráněn ze zajetí skupinou židovských bojovníků a dopraven na velitelství plukovníka Johna Harkera. Ten mu vysvětlí, že ho jako experta potřebuje pro misi, jejímž úkolem je přejít libyjskou poušť do Tobruku a zpomalit postup nacistů tím, že vyhodí do vzduchu Rommelovy zásoby paliva. K tomuto úkolu je vytvořena devadesátičlenná společná jednotka britských speciálních sil a německých židů. Mají v plánu proniknout do Tobruku jako německý konvoj s britskými zajatci. Skupině se během cesty podaří těsně uniknout několika střetům s nacisty i italskými jednotkami. Když se ale podaří utéct dvěma zajatým nacistickým vyzvědačům, uvědomí si Harker s Craigem, že mají mezi sebou zrádce. (TV Nova)

(více)

Recenze (33)

monolog 

všechny recenze uživatele

Ne nadarmo byl Tobruk rozhodující bitvou v Africe. Rommel už nikdy později nezískal takovou převahu, jako měl před Tobrukem. Dá se říct, že jestli si Hitler vylámal zuby na Stalingradu, Rommelovi je vylámali u Tobruku. Závěrečná čtyřicetiminutovka je absolutně úchvatná bojová scéna. Než se to ale ze začátku rozjede, tak to chvíli trvá, ale pak je to úplně nádhernej představitel rodiny válečných filmů. Rocka Hudsona jsem znal už dřív, ale nikdy jsem si nedokázal spojit jméno a tvář. Samozřejmě se Amíci nevyhnuli aji několika historickým blbostem, jako třeba: Všichni víme, co nacisté vyvádějí. Na jeden takovejhle motor je potřeba 200 židů. atd. Právě že nikdo netušil, co se s židy a poláky a cigány a vůbec všemi ostatními děje. To všechno objevili až po válce, a v poválečném období také vzniklo nové slovní spojení - válečné zločiny. Ještě jedna taková maličkost. To, že všichni vojáci, kteří budou lapeni s oblečenou uniformou nepřítele budou popraveni není žádná Hitlerova novinka. To už bylo i v R-U armádě, a popisuje to skvěle Hašek ve Švejkovi. ()

Mol 

všechny recenze uživatele

THINK OF DEATH AND YOU ARE NO LONGER SURE OF YOUR LIFE!!! Docela zajímavý válečný snímek s velkým akčním finále, které mi trošku připomnělo Vynález Zkázy. Akorát ve Vynálezu nebyl Rock Hudson s plamenometem, přeměňující lidi, na grilovaná kuřata. Nejvíc sympatickým se ale pro mě nestal právě Rock, nýbrž George Peppard a jeho postava židovského Němce. VORWÄRTS!! ()

Reklama

farmnf 

všechny recenze uživatele

Standardní válečný velkofilm plný akce a mrtvol. Trpí nešvary doby, v které vzniknul. Vojáci v ohrožení života nejsou vyděšeni a frustrováni. Vtipkují aby pobavili diváka. Dále scéna: Vojenská čest mi velí ... a je mrtvej. No a další nerealné kraviny. Milník je na sever 2 kilometry na Sahaře, má velikost 70 cm. Agenti ho najdou bez potíží v noci. Patrně zároveň senzibilové. Vzhledem k parádnímu rozpočtu se na to ale koukat dá. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Celkom solídny vojnový film so zaujímavou zápletkou. Tajná operácia Britov a nemeckých Židov, ktorá sa v závere zvrtáva na pompéznu vojnovú megaakciu, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani dnešné filmy. Fakt sa na ňu dobre pozeralo. Herecké obsadenie nie je taká sláva, asi preto to nevysoké tunajšie hodnotenie, ale na druhej strane ani neurazí. Chýba možno trochu väčší dôraz na drámu a vykreslenie charakterov, na druhej strane zaoberá sa hlavne vojnovou operáciou bez nejakých zbytočných dejových odbočiek, romantiky a podobne. ()

OG_Swifty 

všechny recenze uživatele

Valecny Tobruk je vdecne tema a uz jsem si myslel, ze tohle bude jen dalsi verze Sahary, coz se nastesti nepotvrdilo. Fiktivni pribeh o utajenem utoku na palivove nadrze v Tobruku byl zajimavy a vyuziti nemeckych zidu ve sluzbach Jejiho velicenstva rovnez. Peppard se svym hranym nemeckym prizvukem mile prekvapil, naopak anglani byli dost takovy moc anglansky a spiona jsem odhalil hned, bylo trapny, ze na to nikdo z nich neprisel. ()

Galerie (20)

Zajímavosti (2)

  • Místo dobové vojenské techniky je ve filmu použita až poválečná. Objevují se tak například tanky M 48. (dydy79)

Související novinky

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka

30.04.2006

Režisér a producent Václav Marhoul, jenž se svým scénářem filmu Tobruk inspirovaným knihou Stephena Cranea Rudý odznak odvahy uspěl v českém kole americké soutěže Hartley-Merrill Prize pro tvůrce z… (více)

Reklama

Reklama