B.T.K.

• Česko Umučit a zabít (více)

Skutočný príbeh masového vraha Dennisa L. Radera, ktorý takmer tridsať rokov systematicky mučil a zabíjal svoje obete. Malé stredoamerické mesto Wichita skrýva mimoriadne temnú minulosť. V 70. rokoch minulého storočia narušila tunajší pokojný život rad brutálnych vrážd. Spáchal ich sériový vrah, ktorého nazvali BTK - prezývka zdôrazňovala, že svoje obete zväzoval (Bind), mučil (Torture) a zabíjal (Kill). Po siedmej vražde zrazu zmizol a obyvatelia Wichity sa zúfalo usilovali vrátiť k normálnemu životu. Po štvrťstoročí sa však vrah znovu objavil a mesto opäť zachvátila atmosféra hrôzy. Nikto netuší, že tento odporný vrah sa volá Dennis Rader a žije navonok normálnym životom, je manželom a otcom, pracovníkom bezpečnostnej služby a predsedom chrámového zboru. Jeho druhý život je plný krvi, hrôzostrašných zločinov a nepríčetnosti. (oficiální text distributora)

WoWoW

Docela slušné téma a některé scény nebyly úplně špatné, ale jinak z toho koukal šílený amaterismus. Film, který se dostane do světa, by se neměl tvářit amatérsky a mě to tak přišlo. No a vrchol všeho byl konec, kdy jsme zjistili, že to byl jakýsi sen. No sakra proč ten film teda někdo točil. Fuj ()

cariada

Je to jen jedna vražda za druhou bez sebemenšího motivu s poněkud divným koncem. Prostě strážník , kterýmu léta pořádně hrabalo. Tráva nesmí být delší než 7 cm, větší zhovadilost jsem neslyšel. Atmosféru to moc nemělo a hlavní "hrdina" byl od pohledu magor. ()

necisty

Hrůza:)! Ne kvůli zpracování, to si alespoň jednu hvězdu zaslouží aspoň za souvislost, nebo některé herecké výkony. I když občas se hýbalo to co se hýbat nemělo:). Ale spíš je strašné to o čem ten film je. Opravdu to nemůžu doporučit, spíš jsem si tím odbyl film, který jsem nechtěl jen tak smazat, ani nevím kde se mi to na PC vzalo. Možná jsem velký ciťa, ale fuj prostě:). ()

gabin(a) odpad!

B.T.K. aneb W.T.F.? Viděla jsem v TV (Barrandov), teletext měl popis k úplně jinému filmu s Laurencem Fishburnem (Bobby Z), což jsem nevěděla. Místo Laurence, kterého mám ráda, jsem se dočkala slizáka vraždícího ženy a dojmu, že se jedná o horor 4. cenové skupiny natočený magorem, který se evidentně vyžívá v rádoby polodokumentárním snímání vražděných žen. Ještěže se nechopil příběhu masového vraha Čikatila! Tady na diskuzi se píše o podrazu v závěru - tak toho jsem se ušetřila tím, že jsem TV vypla a tu chvilku před usnutím kula krutou pomstu na ČSFD:-) Chtělo by se mi napsat, že větší hovadinu jsem neviděla, ale bohužel viděla a mockrát a často se to pyšnilo třeba i označením komedie.... ()

ceskyhonza

No, když tu čtu, jak je to slabé, musím trochu reagovat. Film sám o sobě není nadprůměrný, možná i trochu pod, nicméně, pokud někdo uvažuje, že to, jak psychopatický vrah rdousí oběť, až krvácí z očí, v jiné točí zaseknutým rýčem v olasti břicha a podobně a komusi je to asi málo krve, málo utrpení a tedy i "diváckého vzrušení", asi taky není moc normální. Snesu hodně, takže mne nepoloží pohled na i větší brutalitu, ale nezapomínejme, ať už je film podle skutečnosti, či nikoliv, že takové zrůdy existují a také mají své oběti. Často třeba i děti. Takže je asi třeba uvažovat i pohledem těch, kteří byli obětí, těch, kdo někoho pohřešují, atd. a ne se cynicky vysmívat tomu, že to je slabé. Tu skutečnou hrůzu žádný film, žádné triky stejně vyjádřit nemohou, mnoho rozměrů, které má prostě filmem, nebo dokumentem ani postihnout nejde. Pokud někdo má dojem, že neměl dost představy o hrůze, ať si pro začátek třeba strhne nehet a myslím, že podobné kraviny už plácat nebude ... Samozřejmě je mylné řazení a posuzování jako horor, jde o psycho-krimi, pohled na dvojí osobnost psychopata a utrpení jeho obětí, nic víc, nic méně. ()

ecceHOMMO

Príbeh nieje skutočný...je len vytvorený na motívy skutočného sériového vraha....A tak ako nieje skutočný samotný príbeh, nie je skutočnosťou ani fakt že sa jedná o horor ( to bol asi vtip...akurát že nepodarený....)...snímok samotný má charakter TV filmu...a slovenský dabing ( v ktorom som ho zhliadol) mu asi príliš nepomohol.....Vadilo mi však zbytočné preskakovanie v čase, niekedy zmätené obrázky....slabá atmosféra....absencia akéhokoľvek napätia..... ()

RonaMidu

možná jsem nedávala pozor,možná to tam vůbec nebylo,ale prostě mi uniklo,proč to vlastně ten tatíkovitý vrahoun všechno dělal... a taky ani přes krvavé scény mi to fakt nedalo nic,co bych od hororu čekala - napětí,hrůzu a tak... ()

zdenny

Já za to nemůžu. Jsem vlastně chudák. Vždycky cítím takové nutkání a musím to prostě udělat. Z klinického hlediska můžeme tohoto člověka chápat jako nemocného. Jako někoho, kdo za svou nemoc nemůže. Z kriminologického a hlavně z lidského hlediska je to ale zrůda, která patří do nejdelší smrti za mříže anebo alespoň do detenčního ústavu. Tento film není horrorem, jakým by si ho zde parta lačnící po krvi přála. Je to spíš drama o člověku, který žil dvojím životem. Jedna jeho tvář byla tváří starostlivého otce, důstojného občana, ta druhá byla tváří sadistického vraha, který se vzrušil snad jen při mučení a zabíjení své ženské oběti. I přesto všechno si myslím, že si tento člověk má říct. Má si říct "nemůžeš to dělat". Byť by jeho bažení bylo co největší. Ten člověk přece věděl, že dělá špatnou věc a špatné věci se nedělají. Takže se dá usoudit, že mu chyběly základní morální a sociální návyky. Takového člověka někteří pseudohumanisté mohou litovat. Pak bych jim doporučil půjčit mu na jednu noc svou dceru nebo manželku. Já si myslím, že je to lidská zrůda. A jen proto, že jsme všichni boží děti, nedal bych mu trest smrti. Myslím že doživotí je na místě, ale ne v podmínkách, na které jsou zvyklí doživotní vězni například u nás. Pro takovéto zrůdy bych vyčlenil nějaký ostrov (třeba jako ve filmu "Nová země") a tam ať pro své chování najdou pochopení u ostatních jim podobných. PS: Kane Hodder má velice masivní krk. Snad ani není možné, aby člověk takový krk měl. V tomto případě tedy dobrý výběr hlavního představitele. ()

BlackTom

Bez emócií, nudné a suché. Horor to nevidelo ani z rýchlika. A Dennis je len prachobyčajný magor, ktorý nemá žiadnu charizmu a divák si k nemu nevytvorí žiadny vzťah. Jeho priznanie je neúprimné, jeho činy nezmyselné a jeho postava nezaujímavá. Dávam 2* za pár fajn scén (policajt so znetvorenou polkou tela, vražda manžela prostitútky) a za to, že ma to mučilo "len" 90 minút. ()

klukluka

To tristní hodnocení neodpovídá kvalitě filmu. Odráží se v něm (podle mě) spíš ta přehnaná krutost násilných scén. Tušil jsem, že to nebude pěkná podívaná, ale přesto mě to zaskočilo. Mám za to, že tahle americká béčka bývají obvykle jaksi ohleduplnější, resp. opatrnější. Tady se to naopak ještě záměrně zveličovalo - z lidí krve jak z mamuta, krvácející oči v důsledku dušení... Co ale mně osobně vadilo na B.T.K. ze všeho nejvíc, byla absence snahy zachytit podivnou chronologii Raderova běsnění. To sestávalo ze dvou fází a byl mezi nimi několikaletý výpadek. Podobné projekty by podle mě měly mít dokumentární charakter a příkladně tuto konkrétní jednotlivost považuji v Raderově případě za velmi podstatnou. Dozvěděli jsme se o jeho jisté osobnostní schizofrenii, proč se ale na několik let odmlčel, o tom ve filmu není vůbec nic, což je velká chyba. ()

glamgirl

Lineárny film o tom, ako si Dennis Rader chodí po svete, vyberá a vraždí svoje obete, zatiaľ čo jeho rodina ani okolie nič netušia. A navyše, ide len o pohľad zvonka, všetko vyzerá bezproblémovo a o motivácii alebo aspoň náznaku psychológie nemôže byť ani reči. Dávam 3*, keďže je to len video film, ale veľmi si ich nezaslúži. ()

Hernycztek

Další z řady ,,dokumentů" natočených podle skutečných sériových vrahů. Ty většinou nedopadávají dobře a B.T.K není vyjímkou. Připadalo mi, že ten kdo tomu vymyslel scénář měl trochu upito, absolutně to nedávalo smysl a některé scény byly špatné i na komedii. Nemuselo by to dopadnout úplně nejhůř, kdyby tam bylo více toho Bind - Torture - Kill, tři scénky opravdu nestačí. Na film jsem koukal s dabingem a to je také kámen úrazu, i když za to film nemůže, je to hrůzostrašně přeložené a v některých místech nedávají dialogy žádnou logiku. Jediné co to alespoň trochu táhne nahoru je Kane Hodder, ten se pro takovouhle roli narodil. ()

Badel

Žánr horor k tomu jen někdo chybně přiřadil, spíš se to tváří jako biografie sériového vraha Dennise Radera, ovšem v tom případě se to zas od skutečnosti v mnohém liší a taky tu úplně absentuje poznávací znak jeho vražd - posílání dopisů s popisem vražd. Zpracované televizně, hlavní postava je ale celkem správně nechutná. Je překvapivé, že i ve skutečnosti takového pitomce chytali tak dlouho. ()

agassi68

Keďže príbehy o masových vrahoch obľubujem, tešil som sa, čo nové sa dozviem z tejto morbídnej oblasti :). Lenže tu sa nedá hovoriť ani o morbídnosti, ani o horore len o príšernom dokumentovaní a to ešte amatérskom, nejakého pána, z ktorého sa nakoniec ten BTK vykľul. A nečakajte žiadne drastické scény akoby z názvu vyplývalo. Celé dielo je "podporené" otrasným dabingom a koniec som skrátka zaspal. A ako spomína ihlicka: všetkých tvorcov bind, torture and kill.. ()

Olík

V sedmdesátých letech minulého století žil jistý Dennis L. Rader svůj spokojený rodinný život. Jedinou vadou na kráse, byl fakt, že si kromě svého občanského povolání jako vedlejšák zvolil práci masového vraha, který díky zápalu jakým svůj koníček vykonával, vstoupil do historie pod přezdívkou B.T.K (bind,torture,kill). Za a)nevím proč na ČSFD je film označen jako horor – možná tak thriller a to ještě s přimhouřením jednoho oka. Za b) nemůžu přijít na důvod, proč se na tento amatérský počin vůbec dívat – stojí to hodně sil vydržet až do konce. Za c) jedno malé pozitivum – najděte si na internetu skutečnou podobu pana Radera (např. http://en.wikipedia.org/wiki/Dennis_Rader) a porovnejte s jeho hereckým představitelem. ()

Hellknight12

Včera pozreté po rokoch. Prečo som tomuto filmu dával druhú šancu? Film je o masovom vrahovi, ktorého reálny príbeh je síce zaujímavý ale tu je to tak banálne až jednoducho podané, že to nie je možné. Máme tu zas koniec príbehu. Hrozne herecké výkony. Hudba tam nejaká bola ale Boh vie aká. Mňa by vcelku zaujímalo prečo sa niektoré úseky vyrozprávať cez žltý filter, keď vlastne záver filmu celý film neguje? Každopádne film nepodporúčam alebo odporúčam na vlastné nebezpečie. Celkové hodnotenie za mňa je 10%. Aj to 5% za snahu a 5% držať sa aspoň ako tak pôvodného príbehu... ()