Náhlý úder

• slovenský

Náhly úder

Akční / Krimi / Drama

USA, 1983, 112 min

Drsný Harry se nezměnil - jako vždycky dělá jen svou práci. Chladná kráska jde zatím bez slitování za svou pomstou ... a žádný z nich nemá na výběr. Tentokrát je děj přece jenom víc než jen trochu nevyrovnaný - jednotlivé scény jsou poskládané neúčelně a bez rozmyslu, takže plytké a lehce úsměvné momenty střídá doslova mrazivá atmosféra s těžkou vůní olova a střelného prachu. A ke slovu se opět dostává zcela zásadní a jasně definovaná otázka: Co má větší váhu - práva oběti nebo práva pachatele ? Kdybyste se zeptali Harryho, myslím, že by vám to vysvětlil - rychle a nekompromisně. Ráda jsem ho zase viděla - přála bych si, aby to byl právě on, kdo v reálu "pomáhá a chrání". Rozhodně bych se cítila líp - a tak mu věnuju s mírnou nostalgií 3,5*(21.11.2012)

Můj žebříček série o Dirty Harrym: 1. Magnum Force, 2. Dirty Harry, 3. The Dead Pool, 4. Enforcer, 5. Sudden Impact.(9.7.2010)

"Jsi mizernej živej magnet na průsery. Lidi kolem tebe maj blbej zvyk umírat." Tak to by sedělo. Harry je zkrátka svůj a tentokrát se nelíbí mafiánům, pouličním gaunerům, soudkyni ani nadřízeným. Mě tedy dost bavil tím, jak si z toho vůbec nic nedělal, v poklidu přednášel o psím hovnu, vyráběl mafiánům infarkty nebo prováděl pronásledování autobusem plným důchodců. Jen mi u něj chybělo trochu dedukce nad tím, že normální 96% chlap by jiného chlapa do koulí nestřelil, protože je to nečestné, nesportovní a bolí to. Nakonec se mi dostalo i poučení o nebezpečnosti jednorožců, za což děkuju a příště si na ně dám na kolotoči pozor.(28.9.2018)

Naprosto typický Dirty Harry - kudy chodí, tudy ho provází smrt. Ve svém čtvrtém dobrodružství nám sice chalan trochu zestárnul a změknul, scény už nejsou tolik brutální, ale stále má film napětí, spád a kouzlo Clinta Eastwooda a jeho tvrďáckého výrazu nic neztratilo ze své účinnosti. Jde prostě o podařený a kvalitní akční film ze staré školy. Hudba: Lalo Schifrin(10.7.2010)

"SROVNEJ SE S TÍM - DNESKA JE TO ÚPLNĚ JINÁ HRA." Po slabší trojce a následné sedmileté pauze se Drsnej Harry vrátil na plátna kin v nové dekádě a v konkurenci RAMBA, ROCKYHO, INDYHO a TERMINÁTORA se obávám nemohl ani s nově nafasovanou ještě impozantnější bouchačkou nabídnout víc než nostalgii po oblíbené postavě. Žánru, který v sedmdesátkách nakopnul, už v osmdesátkách neměl moc co nabídnout a nepomohla mu ani přeakčnělost první půlky jeho čtvrtého dobrodružství, ani určitý úkrok v sérii daný tím, že poprvé Harry nečelil hrozbě pro celé San Francisco a poprvé ze San Francisca vytáhl paty, ani to, že si to Clint zrežíroval. Navíc je i přes přítomnost komického psího parťáka a další várku vypečených hlášek čtyřka nejtemnější - od rape and revenge story hodící se spíš zpět do semdesátek, přes zvýšený počet nočních scén až po pochmurnější hudbu Lalo Schiffrina. Jako mladšímu mi ta temnost nesedla, s odstupem času mě naopak zaujala a film hodnotím z celé série nejvýš.(10.11.2012)

• - Ve filmu Náhlý úder se opět objevuje několik charakteristických míst San Francisca, zároveň jde o první film ze série, jehož hlavní děj je soustředěn mimo metropoli, do fiktivního městečka San Paulo. (ClintEastwood)

• - Eastwood se rozhodl, že pokud bude mít kvalitní scénář, film sám natočí. (ClintEastwood)

• - Jediný díl ze série o Harry Callahanovi, který režíroval sám Eastwood. (ClintEastwood)