uiu

Osobně si nemám na co stěžovat. České filmy moc nemusím, ale tu a tam se najde výjimka (jako třeba Vratné láhve) a tento rok je pro mě touto výjimkou Kajínek. Na filmu jde hodně vidět, že se snaží tvářit jako americký akční film a vůbec mi to nevadí. Není to nudné, neustále se něco děje a divák je vtáhnut do děje už od první chvíle. Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o případ Kajínek se dozví (ať už pravdivé či ze scénaristova prstu vycucané) informace. Nicméně film baví a nepustí, kamera a střih jsou brilantní. Koho by napadlo, že kaskadér dokáže natočit skvělý film. Nepřišlo mi, že by se film snažil Jiřího Kajínka představovat jako nevinného Káju Maříka (jak tu někteří píší), spíš nám jen předkládá skutečnost, jak špatně se zacházelo s důkazy v tomto případě. Film nevyvrací vinu tohoto vězně, ale nabádá k tomu, že to nebylo tak, jak to stojí v oficiální zprávě. PS: Na to, že se film odehrává v době útěku Kajínka z Mírova, používají představitelé na tu dobu až moc moderní mobilní telefony :) ()

Akumulátor

Myslím, že s realitou to mělo pramálo společného, ale kdo ví... Z Kajínka udělali akčního hrdinu a to dost přehnaně. Scénář mi připadal trochu tupý a s kamerou si kameraman mohl hrát někdy o něco méně. Naopak největším pozitivem filmu byli bratři Vladimír a Michal Dlouhý, kteří předvedli skvělý výkon. Pokud tedy u filmu "vypneme" mozek, je to poměrně ucházející akční podívaná (a českých akčních filmů je jako šafránu). ()

Cocacolix

Kdyby ten film byl brán jako čistá fikce, bavil bych se a nic bych neřešil. Ale když si hraje na realističnost, tak mu neodpustim přešlapy jako neschopnou policii společně s tupou a krutou vězeňskou stráží. Dále pak pasáže, které nejsou ničím jiným než představou tvůrců, jak to mohlo být. Ať mi pak nikdo netvrdí že si má člověk udělat názor sám, když je tady naservírován "pravý" příběh. Je to příliš kontroverzní téma, které nemělo být zfilmováno (ne když je cca 60% domněnka). Nicméně jako film mě to celkem zabavilo. Kamera i efektní střih tomu filmu sluší. V některých místech náladu akorát podkopává hudba. ()

venison

Včera jsem si dala Kajínka, abych byla taky v obraze :-) Začátek tragédie, asi čtvrthodinový "umělecký" titulky, potom nudááá, ale zhruba v půlce filmu se to konečně rozjelo a chvilkama i jemnej napínák.. Myslím si, že se to Jáklovi nakonec i povedlo.. Možná, kdyby tenhle film nebyl na motivy Kajínka, ale jednalo se o čistou fikci, tak bude povedenější.. A Jákl, co ta Vilhelmová??? Okoukaná a nepřesvědčivá.. :-((( ()

asirtes odpad!

Týmto sa samozrejme hlboko ospravedlňujem Táni za jej hlavnú ženskú postavu a Václavu Bártovi za hudbu, ktorých sa toto hodnotenie netýka a boli len použitými v širokej škále absurdít "napínavej" šarády jedného ambiciózneho českého nerežiséra. ()

potas

Tak jsem se konečně odhodlal a po několika letech zkoukl opět český film. A čekal jsem to teda horší. Hlavní postava Kajínka (Konstantin Lavroněnko) včetně Tatiany Vilhelmové a Michala Dlouhého to zahráli na výbornou. Režisér se snažil natočit Kajínka ala styl Hollywood, ale to se mu dařilo opravdu jen z 10%. Na blockbuster za velkou vodou to má ještě daleko, ale příjemné zpestření při deštivém odpoledni. ()

lennyd

Jiří Kajínek, patrně nejznámější český vězeň, jediný komu se podařilo utéci z vězeňské pevnosti Mírov. A také případ, který stále vyvolává spoustu otevřených otázek ... Myslím si, že prvotnímu počinu Petra Jákla nejvíce ublížilo to, že se inspiroval skutečným případem Jiřího Kajínka. Tento případ (ač nepochybně i toto jméno nalákalo do kin spoustu diváků) stále vyvolává spoustu emocí, a více méně rozdělil národ na dvě části - jedna vidí v Kajínkovi nespravedlivě odsouzeného, který se nemůže dovolat spravedlnosti, zatímco druhá si mne ruce, že dvojnásobný vrah sedí za mřížemi. Stejně tak k tomu přistupuje i Petr Jákl - jeho pohled na případ čiší z každého záběru, a může těm, kteří Kajínkovi nikterak nefandí docela vadit. Skoro si myslím, že kdyby Petr Jákl věnoval svůj filmový um nějakému bezejménemu Fandovi Vopršálkovi, tak by mne film zaujal víc - přestože po filmové stránce není Jáklovi absolutně co vytknout. Snad jen více akčních scén bychom si přáli, určitě na to P.Jákl má.. ()

noriaki

"Pan Kajínek je slušný člověk." Citát anonymního blbce. Není to špatný film. A mohl být ještě mnohem lepší, protože i když se Jákl snažil co mohl, tak se možná až tolik snažit nemusel. Neustálý střih a nervózní bloudění kamery po detailech působí sice módně, ale nepřehledně. Tísnivý pocit tak kupodivu táhne především audio. Hudba a celkově střih zvuku je excelentní. Jen by si režisér mohl uvědomit sílu ticha a nemusel by různými efekty zahlcovat každou jednotlivou vteřinu stopáže. To že se ona slibovaná rekonstrukce omezila na jednostranné adorování odsouzeného vraha je sice mrzuté, ale vada na kráse to není. Kde jinde by se měla projevit trocha kontroverze, když ne v umění. Diskuzi bych uzavřel postřehem, že se dá případ Kajínka použít jako neprůstřelný argument proti trestu smrti a drakonickým trestům obecně. Protože ti stejní lidé kteří by bez mrknutí oka popravovali za téměř každou prkotinu a za krádeže dávali desítky let natvrdo, by tohohle čtyřikrát pravomocně odsouzeného zloděje, násilníka a vraha z fleku pustili na svobodu. Kdyby se ovšem jejich bič aplikoval, tak by dostal milost až post mortem. Jestli jsem měl k formální a obsahové složce výhrady, tak k herecké je mít nemůžu. Lavroněnko, Vilhelmová, Dlouhý a Dlouhý to mají za jedničku s hvězdičkou, ostatní za jedničku až dvojku. ()

Master19

Marketingově vymyšleno geniálně. A proč nedupnout na plyn i po filmařské stránce?! Bohužel Jáklova režie poměrně často ztrácí koncentraci a dá se toho všimnout. Každopádně psychedelická kamera a nečekaně padnoucí hudba na to dávají zapomenout. Herci se mi líbili bez výjimky, ale jako hnidopichovi mě dost dráždily detaily, které časově neseděly (nové SPZky, větrná elektrárna nad Mírovem...). Dokázal bych to pochopit, kdyby tvůrci jindy nezdůrazňovali konrétní historické události (vítězství na MS 2001...), ale to je v podstatě blbost. Celkově vzato, příjemné překvapení. ()

Tomatáš

Krom toho, že film má neuvěřitelný spád a nenechá diváka ani v jednom okamžiku klidným, oceňuji zejména jeho urgentnost. Je hodně důležité, že má nádech určité konspirace či poukazu na realitu, která se ve společnosti děje. V tom spatřuji zásadní přínos tohoto filmu. Řadí se proto do řady Zeitgeistu apod. lahůdek. Z mnoha pohledů film doporučuji a s klidným srdcem dávám za 5*... ()

Krysa SPK

Po delší době zase kvalitní český film. Tím chci říci - žádný ubohý vieweghovský čajíček nebo pseudoumělecká sračka - ale film, kterým čeští tvůrci ukazují, že mají navíc než točit filmy na jedno brdo. Kájínek je technicky precizně zpracovaný, s vynikající hudbou (Venca Bárta umí) a především je plný skvělých herců (především Vladimír Dlouhý se rozloučil se vší grácií). Scénář sice trošku šustí papírem, ale režie Petra Jákla a kamera F. A. Brabce hodně zachraňuje. Kájínek mne utvrdil, že na český film se ještě vyplatí chodit do kina. ()

Compadre

Rozhodně to bylo lepší než jsem očekával. Nadprůměrná kriminálka, nevím na kolik inspirovaná skutečným případem s Kájínkem, ale rozhodně zajímavá. Občas to bylo dost drsný. Mafiánské praktiky, korupce na nejvyšších místech...člověka to nutí k zamyšlení, jak to tenkrát vlastně celý bylo. Jen Levroněnko mi v roli "slavného" vězně moc neseděl. Opravdovej Kájínek mi vždycky v televizi připadal spíš jako ukecanej šoumen a tady je to takovej málomluvnej, drsnej Charles Bronson, co v lapáku jen posiluje a tváří se jako největší kliďas. Naopak zamachroval Vladimír Dlouhý, který zabodoval dokonale. Jeho poslední role mu maximálně sedla. R.I.P. ()

darek kartac

Na film jsem čekal strašnou dobu a poté jsem na něj šel do kina. Do filmu jsem se tak zažral, že jsem si nemohl dojít na záchod. To výborné zpracování filmu, které přesně popisuje tu situaci okolo skutečného KÁJÍNKA mě opravdu dostalo. Konstantin Lavroněnko a Tatiana Vilhelmová zahrály skvěle. Co mě mrzí že Vladimír Dlouhý dostal opět roly záporáka. Hrál ovšem skvěle. Celkové hodnocení 100%. A to protože jde podle mě o nejlepší český film v dějinách. A věřím, že KÁJÍNEK je NEVINNÝ!!! ()

Andreas83

Po herecké stránce určitě nadprůměrný, příběh trochu přiškrcený ale docela reálný snad přílišná snaha se podobat americkým akčním filmům je lehce na škodu a konec mohl taky zůstat víc otevřený a nenutit kdo že za tím nejspíš stojí. Jinak na české poměry rozhodně dobrý film. ()

Millanium

Po procházce u místa činu (Kajínkův most) jsem nevydržel a musel jsem se na film také podívat. Nic jsem nečekal a dá se říci, že jsem pozitivně překvapen. Na české poměry velmi kvalitní thriller. Vladimíra Dlouhého je vážně škoda. Nijak nehodnotím samozřejmě podobu se skutečností, protože o ní beztak příliš nevím. Vydařený Jáklův debut. 75% ()

zdenny

Tento film, i přes svou snahu působit věrohodně, měl spoustu slabých a profesionálních míst. Jako příslušník vězeňské stráže nemohu neopomenout vážné nedostatky, které v části, kdy byl Kajínek ve vězení prostě bijí do očí. Příslušníci se po věznici nepromenádují s brokovnicemi, třebaže vedou Kajínka. Řetězy spoutaný člověk není schopen vyrvat železné oko zalité v betonu, třebaže tím člověkem je Kajínek, z kterého (nevím proč) chtěl Jákl udělat supermana. Do věznice je zakázáno vstupovat s mobilním telefonem, proto si ani bývalý šéf západočeské policie nemůže z věznice z mobilu telefonovat a navíc se v areálu věznice nemůže ani sám pohybovat. Příslušníci nedělají dělnické práce, tudíž nemohou na mříž montovat plexisklo. A už vůbec ne v průběhu rozmluvy advokáta s vězněm. Příslušníci nemohou jen tak střílet (a ještě z brokovnice) po holubech (ani po čemkoli jiném) a už vůbec ne s tím, že by o tom ředitel věznice věděl. Ke každému vystřelenému náboji se musí psát záznam. Příslušník, který doprovází vězně,jenž vydává jídlo ostatním vězňům, jej neopustí proto, aby si s kolegy žoviálně povykládal. A už vůbec ne, když se jedná o Kajínka. Nikdy jsem nezažil, aby příslušník plivl vězni do jídla a už vůbec ne tak, aby to vězeň viděl. Institut stížnosti je v rámci humanizace vězeňství na takové úrovni, že si příslušník dvakrát rozmyslí takovou věc udělat ze strachu z možného postihu. Příslušník nevyšetřuje vězně a už vůbec ne "guantánamo" stylem. Po tak závažné mimořádné události jako je útěk mediálně sledovaného vězně celou věc přebírá Policie ČR. Těch kopanců je v téhle části určitě víc. Proto se divím, že si Jákl nevzal nějakého odborníka přes vězeňství jako poradce. Otázkou je, jestli měl zájem na tom, aby byl film reálný. Druhá věc je ta, že jako odborník by přišel nějaký trouba z Generálního ředitelství, který o vězeňském životě ví tak akorát z brožurek. Film začíná být kvalitnější, když je Kajínek na svobodě. Ovšem tam je také jedna velká fabulace. Kajínek nikdy nemohl na svobodě potkat žádného hokejového fanouška z utkání finále mistrovství světa v hokeji Česko - Finsko konaného 13. 5. 2001. Jeho útěk totiž probíhal od 29. 10. do 8. 12. 2000. Jak mi takovou botu pan režisér vysvětlí? Jak mi vysvětlí, že myslel vážně svůj film? Pravdu o této kauze ví jen Bůh a lidé, kteří byli přítomni na místě činu. Možná ještě lidé, kteří tahali za nitky. Určitě ne pan Jákl a určitě ne veřejnost, která se o případ nezajímá anebo zajímá jen okrajově. Tento film romantizuje postavu Jiřího Kajínka a staví veřejné mínění na jeho stranu. Veřejné mínění, které není dlouhodobě spokojeno s chováním politiků a celkovým politickým ovzduším v naší zemi. Jiří Kajínek se stává symbolem národního hrdiny bojujícího za soudní spravedlnost a policejní čistotu. Lidé jej tak vnímají a ženy mu posílají kalhotky do vězení. Přitom se jedná o grázla, který byl již od svého mládí aktivní v majetkové ale i násilné trestné činnosti. Nedělám si iluze o stoprocentní čistotě policie, o jejich špičkách nemluvě. Nedělám si iluze o nezávislosti našich soudů. Vím ale, že kdyby Kajínka propustili na svobodu, za nějakou dobu bude zpět ve vězení. Není natolik inteligentní, aby se vykašlal na život kriminálníka. Je to gauner, kterého si část našeho národa nesmyslně mytologizuje. V tomto filmu k jeho adoraci přispěla naprosto nevhodná hudba ála "Requiem pro panenku" nebo "Habermannův mlýn". Kdyby se pan režisér a ostatní bojovníci za spravedlnost zajímali s takovou vervou o oběti trestných činů. Myslím, že po J. Kajínkovi jich je dost. Dvě hvězdy filmu dávám za odvahu natočit v našich podmínkách nečeský film s poměrně vysokým rozpočtem, za úspěch, který v našich kinech má a za správné načasování. V době, kdy chce naše vláda šetřit na platech státních zaměstnanců (tedy i příslušníků ozbrojených sborů), tento film výrazně napomáhá k mínění, že si policisté a bachaři své peníze nezaslouží, protože jsou to nečestní hajzlové, kteří jsou lidem na obtíž. DOPORUČENÍ: Soudní dramata nebo filmy z vězeňského prostředí, kde jsou příslušníci vykresleni reálně: "Zelená míle", "Dokažte mi vinu", "Hlad", "Carrandiru". () (méně) (více)

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý