Král Přemysl Otakar II. se navzdory slibu nemůže zúčastnit zásnub Beneše z Dubé a Ludmily z Vartemberka, které mají zažehnat vleklé spory mezi dvěma mocnými rody na severu Čech. Vyšle proto svého vyšetřovatele a správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu jako svého zástupce. Cestou Oldřich se svým panošem a pomocníkem Otou narazí na stopy přepadení a objeví mrtvoly kupce a jeho vozky. Zatímco Oldřich pokračuje v cestě, velitele Diviše a Otu vyšle po stopách lapků, kteří kočár přepadli. Marktvart z Vartemberka a jeho syn Marek hosta přivítají, netají se však nelibostí nad tím, že nepřijel král osobně. Ota s Divišem objeví stopy, které spojují přepadení kupce s hradem Vartemberků. Při večeři obviní loutnista Arnošt purkrabího Jošta z pokusu o znásilnění jeho dívky a ještě téhož večera je Jošt zavražděn. Beneš obviní ze zločinu Arnošta, Oldřich však trvá na důkladném vyšetřování a pustí se s Otou do pátrání. Téže noci však dojde k další vraždě, jejíž obětí se stane hradní pán Markvart z Vartemberka. (TV Nova)

Kryton

Filmu škodí veškerá televiznost, která leze a padá ze všech koutů a děr. Jinak se jedná o dobře obsazenou a zahranou záležitost. Rozhodně palec nahoru za to, že u nás někdo udělá historický film mimo období 2.sv.války nebo období komunismu. ()

fannah

Po stránce režie, kostýmů a hereckých výkonů perfektní. Bohužel scénář a děj je celkem chabý a hudební doprovod naprosto žalostný. Na můj vkus moc krátký a jednoduchý film. ()

baribal

byl jsem poměrně mile překvapen, i když vzhled pohádky byl poměrně chudý, jak už to u našich pohádek bohužel bývá, nicméně zajímavá pointa mě neustále držela v napětí... trochu mi vadilo, že jsem od začátku věděl kdo je vrahem a tím závěrečné vyšetřování pozbylo napínavosti... některé dialogy byly opravu velmi zábavné a některé silácké projevy hrdinství vyznívaly na prázdno... ve výsledku jedna z lepších českých pohádek, která mohla být daleko lepší... i tak se mi ale líbila ()

Paxxx.cz

Nic extra v podstatě jen vyšetřování vraždy, ale na druhou stranu se tu objevila docela solidní banda českých herců, takže slabší tři. ()

Wysch

No čekal jsem od doktora Vodrušky víc. Scénář je podán strašně zkratkovitě, levně a působí tak nedomyšleně. Deus ex machina hadr. Roden bez náboje, Hrubeška s dobrým výstřihem (ostatně vtipné je, jak dámy a paní ze 13. století nosí výstřihy, za které by se nestyděly ani v levném pornofilmu), všechny charaktery jsou zkratkovité a obecně mám dojem, že film byl ušitej horkou jehlou. Od doktora Vondrušky jsem nic nečetl, protože jsem lemra líná, ale napravím to jen proto, abych věděl, jestl takhle průměrně natočený televizní film je vinou scénáře nebo snad něčeho jiného. ()

Karlas

Jediná česká perla středověkého kriminálního dramatu za posledních patnáct let. Místo poplivání by tento osamělý historický film zasloužil spíše pochvalu. Královská spravedlnost je zde reprezentována věrnými a statečnými rytíři a oddanými zbrojnoši, ve válce se zločinem a zradou. ()

Lukrecie

"Štěstí se neměří tím, kolik lidí mi ho bude závidět." "Kdo se bojí smrti umírá každý den." "Král se mýlil. Vlci nejsou jen za hranicemi, jsou tady mezi námi a budeme se muset mezi nimi naučit žít." ()

Sandiego

Takhle se detektivka prostě nedělá, kompenzaci alespoň je u nás netradiční historické pojetí, které je docela obstojně zvládnuto (tedy s přihlédnutím k televiznímu původu díla) a herci také ujdou, žádný pocit křečovitosti se ani nedostavil. Jenže to zase neznamená, že by člověk i přes nízkou stopáž nechctěl vše ještě více urychlit. ()

elizabeth_ba

Jako epizodu že seriálu bych to hodnotila jako o něco slabší případ bratra Cadfaela. Skutečnost, že tam jsou historické omyly, jde totiž už na vrub předlohy, takže je musím prominout. Ale vzhledem k tomu, že byl film natočen jako celovečerní, musí být mé hodnocení o dost přísnější. A to i proto, že také já jsem vyhodila peníze za návštěvu kina... Průhledná zápletka (kolegové už před polovinou věděli, kdo je vrah, já to teda věděla od začátku, páč jsem četla knihu), špatná výprava - tentýž zbrojnoš hlídal komnatu i hrad, turnaj slabý a jedna ze závěrečných scén se šermem trvala cca 0,5min... Jediné, co bylo fajn, bylo herecké obsazení, i když bylo v rozporu s předlohou. ()

UncleG

Věděl jsem, že tenhle film nechci nikdy vidět. Inu stalo se a tudíž cítím občanskou potřebu se k tomuto incidentu vyjádřit. Proč? Protože místo očekávaného zvracení každých deset minut a následného vypnutí televizní obrazovky výstřelem z brokovníce, jsem byl schopen to dokoukat do konce a ani moc neblinkat. Dokážu si představit, že se z "Jménem krále" dal udělat daleko větší kýč a mnohonásobně zhovadilejší zhovadilost. Jenže hledat pozivivum ve skutečnosti, "že jsem čekal něco horšího", je přece jen trochu málo. A teď prosím ty mínusy: Příběh samotný je na detektivku lehce ubohý. Od začátku je zcela zřejmé Kdo, S kým, Kdy, Proč a Za kolik. Tisíckrát omletá záhada zamčeného pokoje má skutečně to neprostší vysvětlení, jakékoli překvapení nebo nečekané rozuzlení se nekoná. Postavy celkově nezajímavé, motivace zřejmé. Nuda, nuda, šeď, šeď. Karel Roden v ústřední roli rytíře s policejní plackou opět používá své osvědčené hulavé šeptání. Na někoho může jeho minimalistický projev působit velkolepě, mě osobně se tohle Rodenovo klišátko už hodně přejedlo. Dále ve zkratce: Jazykově neučeasné, střihově bída, akční scény nefungují vůbec. Ale jak říkám, "mohlo to být ještě horší". ()

Vojcl

Mohla to být celkem zdařilá historická detektivka. Herci, kamera i kostýmy jsou dobré. Avšak výsledný dojem kazí jednoduchý a snadno předvídatelný scénář. Také si režisér mohl trochu více vyhrát s atmosférou. Prostředí starého hradu přímo vybízelo k tomu natočit ponurý a strašidelný film, který by přibil diváka do sedačky, to se ale bohužel nestalo. Podobné projekty zkrátka v Čechách patří spíše na televizní obrazovky, než na plátna kin. ()

blackrain

Začátek s vyprávěčem byl hodně povedený. Krásně navodil dobovou atmosféru a přenesl nás pár století do historie, konkrétně do doby, kdy vládne Přemysl Otakar II. Příběh z pera Vlastimila Vondrušky. Kolikrát jsem si říkala, že by jeho knihám neuškodilo zfilmování a najednou mám jedno před sebou. Ovšem, velké plátno mu uškodilo. Lépe by příběh vypadal jako film pro nedělní večer na ČT. Určitě by měl velkou sledovanost. Roden byl jako vždy charismatický. Takhle nějak jsem si postavu Oldřicha z Chlumu představovala. Jan Dolanský taky nevypadal špatně jako jeho pomocník Ota. Alespoň si budu moci tyto tváře přiřadit k Vondruškovým postavám. ()

Naslund

Předem jsem se docela bál z těch odhlasů, ale nakonec se mi to líbilo. Určitě ne jako plnohodnotnej film, na kterej bych nedej bože šel do kina, ale jako úvodní díl seriálu, kterým to mělo být, to bylo fajn. Celkem lituju, že se v tom seriálu nebude pokračovat, protože v porovnání s mnoha zahraničními, bych ho zařadil do té vyšší ligy. Alespoň díky v zajímavějšímu prostředí a s lepším hercům. Teda s výjimkou dost rozjíveného Vaculíka. Vypadalo to skoro, jako kdyby jel v drogách. Jen jsem nepochopil pár takových divných výkřiků pár postav, jako třeba když loutnistovi někdo přiloží meč k hrdlu a on k tomu agresorovi povídá, že by se taky necítil dobře, kdyby mu někdo dal meč na krk. Prostě mi přišlo, že občas něco nezapadalo do konceptu. ()

ABLABLABLA

Ač předvídatelné, tak české historické filmy mám ráda, kupodivu i ty novější. Co se týče herců, tak větší řádka slavných českých tváři se tu už sejít asi fakt nemohla. Roden, Vaculík, Dolanský, Prachař, Issová ...na ty všechny se ráda dívám a samozřejmě další a další známé tváře. Takže pro mě takový průměrně zajímavý český historický film. Nejlepší hláška? Citrony...Cože?....Žlutej kyselej hnus. ()

harfuska

Drahí poddaní, vitajte na zásnubách ošklivky Luďky a cudzoložníka Beneša. Servírovať sa budú kradnuté citróny a na cimbrlátka nám zahrajú vlasatí podivíni. Radovánky nám ale pokazí starý pán, ktorý vypadne z nesprávneho okna. Začne sa tak boj za spravodlivosť a vďaka krvipreliatiu sa dočkáme satisfakcie. Veľkej slávy sa ale nedočkáte a preto dávam len ** - za výborného Karla a chutného pomocníka Honzíka.. ()

HareS

František Vláčil by sa utopil vo vlastnoočne vyslzenej vode, ak by videl, ako "jeho" žáner dehonestujú rutinéri bez štipky talentu a režijnej či scenáristickej inovatívnosti otrocky kopírujúci všetky indikátory daného žanru navôkol, pokúšajúc sa naviac vytvoriť žánrový film. 15% ()

slunicko2

Historizující limonádová televizní detektivka. 1) Snímek drží nad vodou známí herci - 47letý Karel Roden (vyšetřovatel Oldřich z Chlumu), 62letý pěkně namaskovaný Jan Kanyza (pan z Dubé starší), 31letý Jan Dolanský (vyšetřovatelův pomocník) a další. 2) Nabízí se srovnání s knížkou a filmem Zločin na Zlenicích hradě. Je vidět, že technické možnosti filmařů pokročily, bohužel však totéž nelze říci o schopnostech scénáristy (byť je jím sám autor knihy). ()

Zemřel herec Martin Štěpánek

Zemřel herec Martin Štěpánek

16.09.2010

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství herce Zdeňka Štěpánka. V mládí k herectví neinklinoval a v nultém ročníku se připravoval na studium medicíny. Odtud ale nakonec přešel na DAMU. Od… (více)