Modrý tygr

Petr Oukropec

Předloha:

Tereza Horváthová (kniha)

Klaus Fuxjäger

Linda Votrubová, Jakub Wunsch, Barbora Hrzánová, Jan Hartl, Daniel Drewes, Stanislav Pitoňák, Valerie Rosa Hetzendorf, Jan Maršál, Vlastimil Kaňka, Štěpán Mikoláš, Tereza Bočková, Anna Čtvrtníčková, Lenka Vychodilová, René Přibil, Hynek Čermák, Petra Lustigová, Daniela Voráčková, Radim Vašinka, Libuše Havelková, Anna Polívková, Jiří Černý, Jiří Zeman, Jan Vondráček, Zuzana Onufráková, Jana Břežková, Martin Faltýn, Martin Myšička, Gabriela Míčová, Alena Procházková, Roman Mrázik, Vojtěch Švejda, Jan Kalivoda, Lukáš Příkazký, Magdalena Zimová, Václav Neužil ml., Jana Drbohlavová, Jiří Maryško, Mojmír Maděrič, Tomáš Jeřábek, Kryštof Rímský, Jaromír Soušek, Jiří Šmíd, Eva Burešová, Mirka Paťková, Jasmína Jungvirthová, Barbora Heřmanová, Ema Sodomková, Natalia Al-Imanová, David Čapek, Ondřej Ligr, Rostislav Tříska, Anna Samcová, Eliška Samcová, Jakub Černohlávek, Josef Merc, Kateřina Bláhová, Zdeněk Bařinka, Patrik Kytka

Kladně hodnotím originalitu a výtvarné zpracování. Dětská fantazie, modrý tygr a nádherná botanická zahrada byly kouzelné. B. Hrzánovou vždy ráda vidím v divadle nebo na plátně. Děj je ovšem nedotažený, pomalý, uspávající. Opravdová ukolébavka. Ani herecké výkony nejsou oslňující, pan Hartl opět hraje mimoně a jeho filmový syn jenom stále na něco zírá a téměř nehraje. Postava starosty se typově do příběhu vůbec nehodila a herec je zbytečně afektovaný. Škoda. Ráda už bych byla někdy českou pohádkou zase po letech mile překvapena.(31.12.2013)

Moc milý, pravděpodobně ne všemi respektovaný snímek. Děti asi moc nezaujme, zdá se , že v dnešní komerční animované pixarovské produkci ztrácí úspěch. Nicméně pro výtvarněji založené duše je to balzám. Hezký příběh, příjemné dokreslené animace a vlastně i docela roztomilý tygřík. Bára Hrzánová tomu dodává ještě více energie.(27.9.2013)

V první řadě musím pochválit hezkou retrofuturo atmosféru nejen města, ale celého Modrého Tygra, která ve filmu pro děti krásně fungovala. Bohužel jsem z filmu měl pocit, že formou a tempem nezasáhl svou cílovou skupinu - děti. Film je pomalý, příběh trochu plytký a navzdory originální vizuální složce dějově se spoustou klišé. Celkem věrohodné dialogy, až na přehnaně amerického starostu. Měl jsem tu smůlu (čest?) vidět film na představení určeném pro děti, a ty po půl hodině ztratily zájem a začali pobíhat po sále. Obávám se, že pro děti trochu nuda, alespoň pro ty menší, ale pro rodiče celkem příjemně strávená hodinka a půl.(28.2.2012)

Je fajn vidět, že jsme ještě (byť s mezinárodní spoluprácí) schopní natočit film, na který se bez větší úhony mohou podívat malí i velcí. Jenže pozor - to, že jsme schopní, neznamená, že se nám to v případě Modrého tygra tak úplně podařilo. Sledovat ho sice lze, především díky senzačně hravé technické stránce a vynikajícím dětským hercům (a to myslím smrtelně vážně), ale nebýt dost zmateného scénáře, který z hravé fantazie postupem času udělá nezáživný zmatek, bylo by to ještě lepší. Když si představím, co by s takovým modrým tygrem proměňujícím celé město v džungli udělali pánové Macourek s Vorlíčkem či Lipským...(12.1.2014)

• Tommassi3

"No, jestli budeš pořád takhle hulit, tak ji nepřepereš nikdy !!" ;) Ačkoliv částečně chvályhodné motivace oživit dříve v tuzemsku velmi oblíbený a převážně dost úspěšně zvládaný filmový mládežnický žánr, který však dnes již platí za naprosto mrtvý filmový směr, na čemž si v poslední době vylámal zuby i příjemně nadšený Jirka Mádl, samozřejmě podobné snahy docela chápu.. Byť bych tedy Modrého tygra chápal spíš jako následovníka vyprázdněných nedětsky poetických filmů Oty Kovala, což by mě však s dostatkem informací od projekce nejspíš odradilo už předem.. Osobně bych se po natočení podobné zrůdnosti, za jakou Modrý tygr nakonec vzdor těm magickým animacím platí, schoulil do kouta a tvářil se jak Oukropek, ale právě na režiséra bych celou vinu neshazoval.. Nedotaženému snímku totiž především scházel kvalitnější scénář, který by nenechával tolik otazníků, a také dobrý dramaturg, který by chápal slova jako timing či pointa.. Nicméně výkony malých herců působí velmi přirozeně a Bára Hrzánová s Janem Hartlem rovněž nezklamali.. Inu, modrá je sice dobrá, vězte ovšem, že o tomhle mladém tygrovi, což lze vztáhnout i na režiséra Oukropce, to rozhodně říci nejde..(13.9.2015)

• - Velký skleník, který vznikl jako dekorace pro potřeby natáčení, byl inspirován podobnou stavbou až z Budapeště. Ve skutečnosti se pak filmovalo v botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, v botanické zahradě v Praze - Troji a v Liberci. (Listeroman)

• - Modrého tygra ve skutečnosti hráli tygří dvojčata Aron a Tarzan. Jelikož měli stejné zbarvení, mohli se používat paralelně a „na střídačku“. (SimonSomin)

• - Natáčať sa začalo v júni 2011. (marciano)