Modrý tygr

Petr Oukropec

Předloha:

Tereza Horváthová (kniha)

Klaus Fuxjäger

Linda Votrubová, Jakub Wunsch, Barbora Hrzánová, Jan Hartl, Daniel Drewes, Stanislav Pitoňák, Valerie Rosa Hetzendorf, Jan Maršál, Vlastimil Kaňka, Štěpán Mikoláš, Tereza Bočková, Anna Čtvrtníčková, Lenka Vychodilová, René Přibil, Hynek Čermák, Petra Lustigová, Daniela Voráčková, Radim Vašinka, Libuše Havelková, Anna Polívková, Jiří Černý, Jiří Zeman, Jan Vondráček, Zuzana Onufráková, Jana Břežková, Martin Faltýn, Martin Myšička, Gabriela Míčová, Alena Procházková, Roman Mrázik, Vojtěch Švejda, Jan Kalivoda, Lukáš Příkazký, Magdalena Zimová, Václav Neužil ml., Jana Drbohlavová, Jiří Maryško, Mojmír Maděrič, Tomáš Jeřábek, Kryštof Rímský, Jaromír Soušek, Jiří Šmíd, Eva Burešová, Mirka Paťková, Jasmína Jungvirthová, Barbora Heřmanová, Ema Sodomková, Natalia Al-Imanová, David Čapek, Ondřej Ligr, Rostislav Tříska, Anna Samcová, Eliška Samcová, Jakub Černohlávek, Josef Merc, Kateřina Bláhová, Zdeněk Bařinka, Patrik Kytka
  • iKosser

Když se mě pak kamoš zeptal, o čem to je, stěží jsem mu dokázal odpovědět. O tygrovi, který se zničehonic zjevil a zase zmizel podle filmařů na popud snu malé holky...no, kdyby to bylo lépe filmařsky zvládnuté, neřeknu popel, ale tady je to tak krkolomně vysvětlené, navíc, má to být film pro děcka a ty asi těžko dokážou pochopit, že se něco zjeví jen proto, že si to někdo představí. Nebo to bylo celé jinak a já to nepochopil? Jestli ano, tak o to hůř. Hodina a půl pojednání vlastně o ničem, no kam ta česká "pohádková" filmařina spěje..? Kde jsou sakra S čerty nejsou žerty nebo něco takovýho, co jednoznačně baví? Tohle nemá atributy bavit žádnou věkovou skupinu..(4.3.2012)

Začnu tím pozitivním - animované pasáže s tygrem a ožívající dětské kreslené představy jsou skvělé, mají nápad i zajímavé provedení. Trochu slabší už je to ale s dějem. Film se rozjíždí pomalu a i přes zdánlivě velký problém, který musí hlavní postavy řešit, se tam vlastně nic moc neděje. Kromě toho mi vadily některé postavy. Chápu, že v dětském snímku musí být jasný záporák, ale zdejší starosta je hrozná karikatura. Naopak se mi líbilo nečekané vykreslení města, v němž se příběh odehrával - na dětský film netradičně ošklivé, ale působivé. Suma sumárum solidní tři hvězdy, není to ostuda, ale ani žádný zázrak české kinematografie.(23.2.2012)

• TommyDiamond

České hranné filmy pro děti u mě upadly v nemilost. Stojí totiž za prd. Za posledních 20let si nevzpomínám na žádný, který by stál alespoň za zmínku. Naposledy co si tedy vzpomínám stáli za tu zmínku Chobotnice z druhého patra a Ať žijí duchové. Čechům chybí nápady a proto mají české děti radši filmy jako Chipmankové, Čivava z Beverly Hills, atd. A já se jim ani nedivím Modrý tygr nebo třeba poslední Saxana jsou vážně slataniny.(14.1.2013)

Režisér Petr Oukropec si pro svůj režijní debut vybral knihu Terezy Horváthové a natočil podle ní klasický rodinný film,kterých je tak málo,že když už se objeví,je to skoro událost(kde jsou ty doby,kdy takových filmů vznikalo v tehdejším Československu jako hub po dešti).Film,který je opravdu rodinný v pravém smyslu slova si užijí kromě dětí a rodičů,snad i zvířata.Je to lehce dobrodružný příběh,plný fantazie a lehkého humoru.Reálie filmu,hlavně zahrada a skleník jsou zachyceny opravdu velmi dobře a zajímavě.Všechny postavy jsou lehce uvěřitelné,snad jen starosta-záporák,je ne moc dobře napsán a jeho postava mi dělala problémy s uvěřením,neb jí chyběla nějaká motivace.Vyzdvihl bych zejména animované pasáže,které jsou skutečně brilantní,zajímavé a vtipné.Trochu nemotorně byl napsán scénář a trošku mu chybí spád a gradace děje.Na začátku se příběh velmi dlouho rozjíždí a poměrně dlouho se skoro nic neděje,což mi trochu připadlo jako plýtvání časem.Dětští i dospělí herci sem skvěle zapadají a hlavně díky nim je spousta nudnějších pasáží vcelku příjemně koukatelná.U režie to chtělo trochu více nápadů a místy malinko přitlačit na pilu a nedržet se při zemi.Petr Oukropec se zřejmě bál,aby nic nepřehnal a vše bylo podle řádné šablony-rodinný film.Je to trochu škoda,protože měl film našlápnuto určitě navíc.I tak jde ale o velmi příjemný snímek ,který nikoho neurazí a hezky pohladí.Chvíli jsem s hodnocením váhal,ale myslím,že si úplně vpohodě zaslouží 65% a kdo má rád mluvící papoušky,klidně ať si ještě něco přidá.(3.5.2012)

• Radiq

Naprostá trapárna a mrdárna do hlavy, podpořená nasazením německýho fašouna v roli záporáka. Animované sekvence řekněme že bych zpracováním ani neodsuzoval, kdyby nebyly uplně o ničem - jako že ty představy těch harantů. Hulící Hrzánová v dětskym filmu byla fakt vzor pro všechny dětičky. A všichni to hráli fakt divně, Hartl, Polívková, Havelková, Čermák. Teda jednoznačně z toho viním režiséra, kterej to celý natočil jak idiot... leč i scénárista asi pizdu v řiti měl, protože ten děj je uplně idiotskej a furt se točí kolem nějakyho toho modryho tygra, kterej je mi docela u prdele... A ten harant, malej idiot Jakub Wunsch, kterej mě svým dementním vzhledem a hlavně mluvou neustále mrdal hlavu, to už bylo jenom takovy koření pro pedofily, aby si mohli představovat, jak ho zneuživaj... Strašnej film hodnej zapomenutí... Ee, akorát se mi docela někdy libila ta hudba...(29.3.2013)

• - Natáčať sa začalo v júni 2011. (marciano)

• - Knížka, kterou Johanka (Linda Votrubová) čte, se jmenuje "Trosečníci z vlaštovky" od Arthura Ransoma. Není bez zajímavosti, že jedna z postav zmíněné knihy, Titty Walkerová, se povahově Johance velmi podobá. (dvd-L)

• - Velký skleník, který vznikl jako dekorace pro potřeby natáčení, byl inspirován podobnou stavbou až z Budapeště. Ve skutečnosti se pak filmovalo v botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, v botanické zahradě v Praze - Troji a v Liberci. (Listeroman)