Modrý tygr

Petr Oukropec

Předloha:

Tereza Horváthová (kniha)

Klaus Fuxjäger

Linda Votrubová, Jakub Wunsch, Barbora Hrzánová, Jan Hartl, Daniel Drewes, Stanislav Pitoňák, Valerie Rosa Hetzendorf, Jan Maršál, Vlastimil Kaňka, Štěpán Mikoláš, Tereza Bočková, Anna Čtvrtníčková, Lenka Vychodilová, René Přibil, Hynek Čermák, Petra Lustigová, Daniela Voráčková, Radim Vašinka, Libuše Havelková, Anna Polívková, Jiří Černý, Jiří Zeman, Jan Vondráček, Zuzana Onufráková, Jana Břežková, Martin Faltýn, Martin Myšička, Gabriela Míčová, Alena Procházková, Roman Mrázik, Vojtěch Švejda, Jan Kalivoda, Lukáš Příkazký, Magdalena Zimová, Václav Neužil ml., Jana Drbohlavová, Jiří Maryško, Mojmír Maděrič, Tomáš Jeřábek, Kryštof Rímský, Jaromír Soušek, Jiří Šmíd, Eva Burešová, Mirka Paťková, Jasmína Jungvirthová, Barbora Heřmanová, Ema Sodomková, Natalia Al-Imanová, David Čapek, Ondřej Ligr, Rostislav Tříska, Anna Samcová, Eliška Samcová, Jakub Černohlávek, Josef Merc, Kateřina Bláhová, Zdeněk Bařinka, Patrik Kytka

V první řadě musím pochválit hezkou retrofuturo atmosféru nejen města, ale celého Modrého Tygra, která ve filmu pro děti krásně fungovala. Bohužel jsem z filmu měl pocit, že formou a tempem nezasáhl svou cílovou skupinu - děti. Film je pomalý, příběh trochu plytký a navzdory originální vizuální složce dějově se spoustou klišé. Celkem věrohodné dialogy, až na přehnaně amerického starostu. Měl jsem tu smůlu (čest?) vidět film na představení určeném pro děti, a ty po půl hodině ztratily zájem a začali pobíhat po sále. Obávám se, že pro děti trochu nuda, alespoň pro ty menší, ale pro rodiče celkem příjemně strávená hodinka a půl.(28.2.2012)

Koukatelný český film pro děti, který si však myslí, že k pobavení stačí jedno pěkné zvířátko a několik povahově vyhraněných charakterů. Celou stopáž to bohužel neutáhne, občas jsem se nudil. Několikrát jsem zapochyboval, v jaké době se to mělo odehrávat. Retro atmosféra kombinovaná s plány na moderní velkoměsto působila místy směšně. Slabší tři hvězdy. *** Ve zkratce: Jé, hele, tygr. A je modrej!(31.5.2012)

• Alenka.

Animované sekvence a ilustrované věcičky jsou neuvěčitelně nádherné, hravé, tajemné...prostě lábuž a dokonalost! Aby taky ne když výtvarnou stránku dělal Horváth. To je bohužel tak 10 minut filmu. Těch zbývajících 80 je neskutečná nuda k uzoufání...což je smutné, když pro něco tak neuvěřitelně nádherného musíte trpět skrz něco takového.(26.12.2013)

Kladně hodnotím originalitu a výtvarné zpracování. Dětská fantazie, modrý tygr a nádherná botanická zahrada byly kouzelné. B. Hrzánovou vždy ráda vidím v divadle nebo na plátně. Děj je ovšem nedotažený, pomalý, uspávající. Opravdová ukolébavka. Ani herecké výkony nejsou oslňující, pan Hartl opět hraje mimoně a jeho filmový syn jenom stále na něco zírá a téměř nehraje. Postava starosty se typově do příběhu vůbec nehodila a herec je zbytečně afektovaný. Škoda. Ráda už bych byla někdy českou pohádkou zase po letech mile překvapena.(31.12.2013)

Je fajn vidět, že jsme ještě (byť s mezinárodní spoluprácí) schopní natočit film, na který se bez větší úhony mohou podívat malí i velcí. Jenže pozor - to, že jsme schopní, neznamená, že se nám to v případě Modrého tygra tak úplně podařilo. Sledovat ho sice lze, především díky senzačně hravé technické stránce a vynikajícím dětským hercům (a to myslím smrtelně vážně), ale nebýt dost zmateného scénáře, který z hravé fantazie postupem času udělá nezáživný zmatek, bylo by to ještě lepší. Když si představím, co by s takovým modrým tygrem proměňujícím celé město v džungli udělali pánové Macourek s Vorlíčkem či Lipským...(12.1.2014)

• - Velký skleník, který vznikl jako dekorace pro potřeby natáčení, byl inspirován podobnou stavbou až z Budapeště. Ve skutečnosti se pak filmovalo v botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, v botanické zahradě v Praze - Troji a v Liberci. (Listeroman)

• - Knížka, kterou Johanka (Linda Votrubová) čte, se jmenuje "Trosečníci z vlaštovky" od Arthura Ransoma. Není bez zajímavosti, že jedna z postav zmíněné knihy, Titty Walkerová, se povahově Johance velmi podobá. (dvd-L)

• - Natáčať sa začalo v júni 2011. (marciano)