• Slarque

Pěkná kamera i hudba. Jinak je to ale spíš nuda.Všechny postavy jsou jednorozměrné figurky, pohádkové mocnosti si vyberou jedinou kladnou postavu a rozhodnou se ji pořádně potrápit, snad aby si z ní někdo nechtěl vzít příklad. A ty karikatury primitivních venkovanů? Zas taková sranda to nebyla. Bez aspoň trochu funkčního scénáře dobrou pohádku nenatočí nikdo.(31.12.2011)

Pokud jsem si po nepovedené štědrovečerní Micimutr myslel, že žánr českých pohádek umírá, tak Dešťová víla zapůsobila jako živá voda. Nejvíc mě překvapila a uchvátila vizuální stránka, která je na české poměry opravdu obdivuhodná. Především chválím nádhernou výpravu, zvláště pak islandské lokace, které vypadají fantasticky. Ostudu jím ale nedělají ani ty české, které jsou také vybrány s citem, a hlavně je jich větší množství, takže se rozhodně nedostáváme do situace, kdy se celý film odehrává na třech místech (viz již zmíněná Micimutr). Vizuální efekty jsou též velmi povedené, zejména bych vyzdvihnul nebeské království a vůbec vzhled všech "bohů" (už si nepamatuji jaký titul přesně měli). Příběh je klasicky pohádkový, což je správně, nicméně některé situace mi bohužel přišly zbytečně natahované a některé zase zbytečně zkrácené (3 úkoly). Herecké obsazení je velice slušné, staří známí potvrdili svůj standard, nováčci a méně známí se také předvedli ve víceméně dobrém světle. Hudební doprovod je velice povedený a pěkně tak doplňuje zdařilý celek. Ve výsledku pěkná, zábavná pohádka, za kterou se nemusíme stydět. Rozhodně by se jednalo o lepší volbu na Štědrý večer. /75% a 4*/(2.1.2012)

Další z variací o ztrátě vody, jde znát, že voda se stává opět vzácností. Chlapec Ondra miluje krásnou chudou Květušku, čímž dosvědčuje, že láska je slepá. Dialog s mým otcem u pohádky vypadal následovně: "Tati, připadá ti tahle holka hezká?" "No, je mladá, má jí a třeba, když se umeje, tak by to šlo." "Hm, takže jak?" "No, jsou hezčí, co se nemejou a to by nešlo." Inu, voda je zkrátka důležitá pro ledacos.(24.12.2012)

• Frajer42

Jen za vždy skvělého Miroslava Donutila a k mému překvapení skvěle hláškujícího Petra Nárožného * nedám. Celá pohádka je výsostně trapná. Efekty naprosto pofidérní. Herecky až na pár vyjímek ubohé. Naprosto nevěrohodně interpretovaná doba. Naprosto debilní děj. Pohádka se táhne odnikud nikam. Naštěstí po hodině a půl přijde vynucené rozuzlení. Trapas, průser, odpad. Nebýt Donutila, vypínám.(3.7.2011)

• Adam Bernau

Tato pohádka víc než jiné zpočátku vypadá velmi schopně, záhy ale i ona umírá na tvůrčí impotenci. Třeba to Ondrovo vycouvání od živlů a s ním spojený návrat k předešlé lapálii s lupiči, čímž jeho výprava končí - co to jako má být za extempóre? Ano, hlavní hrdinkou, s níž celá záležitost stojí a padá, je tady ženská postava. To snad ale ještě neopravňuje jejího charakterního milovníka k tomu, aby půlku filmu prospal doma, a když po probuzení skočí na koně a srdnatě se ji vydá hledat, zacouval přímo před cílem, sotva na něj nějaký ohnivák Dejdar udělá bububu, pak se oloupený vrátil do vsi a nechal se jako volek odvést k oltáři. Naštěstí láska je mocná a tak si rychtářovic Ondra přece jen na poslední chvíli vysomnambuluje svou ne právě hezkou kropenatou chalupnici místo ucházející blonďaté dědičky pivovaru. Ostatně ve finále jsou spokojeni i jeho bezcharakterní lakotní rodiče, když vidí, že nová nevěsta je oblečena celá ve zlatě - inu, konec dobrý, všechno dobré. Z hereckých výkonů nejvíce zaujme žízní umdlévající Květuška potácející se stylem otrávené puberťačky. (Opavdu nechápu tu módu blbě vypadajících, slabě hrajících a ty vole předabovaných představitelů hlavních postav). Samozřejmě nejdůležitější je morální poselství a to je velmi silné - všem těm pozemským sviním je odpuštěno, potrestána je jediná dobrá duše mezi nimi, to asi z protekce, co měla u dešťové víly. Což sice připomíná oběť našeho Pána Ježíše Krista, ale tady to přece jen tak přesvědčivě nevyzní. Ještěže na poslední chvíli autoři couvli a z obětování se ve formě kapky vody byla nakonec celkem slušná nadpozemská kariéra. Naštěstí asi tím jediným, co si z pohádky zapamatuju, bude přísný Oheň Dejdar a samozřejmě o kozu připravený prof. Vondruška.(4.1.2015)

• - Natáčení probíhalo v roce 2009 v atraktivních exteriérech nejen v České republice, konkrétně například v Zubrnicích, ve skanzenu v Přerově nad Labem či v Kouřimi, ale taktéž na Islandu. (Lynette)

• - V pohádce Dešťová víla zní melodie Petra Hapky. Tatáž melodie zazní i v pohádce O princezně z Rimini (1999). A do třetice ta samá melodie je Hapkova písnička "Tolik běsů, tolik víl" v lyrikálu Kudykam (2010). (ajlonka)

• - Kvůli výraznému slovenskému akcentu Vici Kerekes, představitelky Květuška, ji při postsynchronech nadabovala mluveným slovem i zpěvem Hana Kusnjerová. Stejná dabérka jí propůjčila hlas i v pozdějším filmu Sedm dní hříchu (2012). (funhouse)