Živly, které ovládají zemi - Vzduch, Oheň, Země a Voda - provádějí „pravidelnou inspekci“ u lidí. Za všechny živly sledujeme Vodu, které lidé říkají Dešťová víla. Jde krajem převlečena za chudou ženu. Pozná, že lidé začali myslet hlavně na peníze, že se vytrácí láska a dobro. Mezi takové lidi patří i sedlák Lakota (Miroslav Donutil), jehož syn Ondra (Jakub Gottwald) miluje chudou Květušku (Éva Kerekes). Jejich lásku ale sedlák nerad vidí. Když se živly vrátí ke Slunci, žádají tvrdé potrestání. Slunce váhá, ví, že lidi jsou lidi, a i přes chyby je má rádo, ovšem je přehlasováno. V poslední chvíli mu pomůže Dešťová víla (Lenka Vlasáková). Požádá Slunce, jestli by nemohla lidi potrestat sama a vezme lidem déšť. Kraj sužuje sucho. Lidé nemají co sklízet, obilí neroste, sena jsou skoro spálena. Lakota využije situace a slíbí Ondrovi, že si může vzít Květušku za ženu pod podmínkou, že Květuška zařídí déšť. Ta se pak vydá za Dešťovou vílou a musí splnit tři úkoly. Úkoly to budou těžké, přetěžké a ani po jejich splnění nebude mít Květuška s Ondrou vyhráno. Lakota je nenapravitelný... Ale nebojte, nakonec dobro a láska zvítězí, jak už to v pohádkách bývá. (oficiální text distributora)

Radek99

Jan Míka zřejmě vůbec nerozlišuje, pro jakou cílovou skupinu píše, neb i pohádky cejchuje stejným patosem, jako když vyrábí svůj x-tý nekonečný seriál pro Českou televizi, ale v nich alespoň sentiment vyvažuje občasným vtipem, který ovšem v této pohádce naprosto schází (a nezachrání to ani epizodní role Petra Nárožného). Dešťová víla má sice většinou pěkný vizuál (třeba takové dešťové schody do nebe se skutečně povedly), ale je nepřiměřeně patetická a na zvolenou stopáž se v ní skoro nic neděje. Hudba Petra Hapky sama opravdu všechno nezachrání... ()

Skejpr

Kdosi kdysi napsal na adresu Čert ví proč, že pohádky umíme natočit, ale neumíme je napsat. Vávrův počin z roku 2003 jsem sice doteď neviděl, pro Cieslarovu Dešťovou vílu to ale platí dvojnásob. Technicky velmi dobře zpracovaná pohádka (byť občas se stále dost televizním vizuálem) bohužel naprosto fatálně padá na hubu, kdykoliv přijde na příběh, logiku, motivace postav a jejich konání. Absolutně zmatečné epizody, časoprostorová nenávaznost a absolutní iracionalita některých rozhodnutí i zvratů '(vypadá to, jako by se tak třetina filmu vystříhala) uráží inteligenci diváka bez ohledu na věk a jediné, co jsem si z toho filmu odnesl je velmi silná slabost pro Évu Kerekes... ()

Fr

Vyřiď všem, že až bude nejhůř může za mnou přijít jenom Květuška..... Jednou si Dešťová víla vyšla na průzkum veřejného mínění na chudáky. A tak se stalo, že živly ovládající zemi udělaly poradu a rozhodly: lidi jsou špatní, nechali jsme je dlouho bez dozoru a za trest nedostanou vodu. Ani svěcenou! Samozřejmě čistá láska .... jasný je to každýmu, kdo viděl někdy nějakou pohádku...... Květuška jde za vílou, Ondra za Květuškou a já zjišťuji, že si přeji, aby to konečně skončilo. První půlka celkem ujde, ale když dojde na putování a plnění úkolů, je všechno pryč. Je to chudé dějem i obrazem. Kladem je zajímavé herecké obsazení, herci (překvapivě) hrají ,,normálně“, jako by se snažili improvizací zaplnit prázdná místa po myšlenkách, vtipu a ději a též dialogy nejsou vrcholem trapnosti. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Přeji si poroučet větru - dešti. 2.) Hledám osobu zodpovědnou za povodně. 3.) Chci vidět M.Donutila v podobě J.V.Stalina. 4.) Věřím na víly. 5.) Nevěřím na lásku. PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Enšpígl

Bejt to pivní víla, tak by se za ní táhla půlka republiky, ale že šlo jen o vílu deštovku, tak to celý musela odtáhnout chudinka Éva Vicia sama. Líbilo se mě ztvárnění živlů, jak vizuálně tak povahově, tam bych trošku vyčet, že se jim nedalo mnohem víc prostoru, protože právě v tom byla pohádka originální a moderní. Chválím vynikající výběr exteriéru, Zubrnice je nádherná vesnička v Českým středohoří, vřele doporučuju na výlet a nejen místní pivovar kde se točila tato pohádka, ale třeba i nádraží kde se točili Rebelové a ve kterým je muzem s rekvizitama filmu Rebelové a Páni kluci. Moc příjemně mě překvapil Mirek Donutil, trošku víc emocí, třeba strachu o naplnění lásky a šel bych klído vejš. Jsem rád, že žánr pohádky u nást stále není mrtvej. ()

Malarkey

Nemám rád, když někdo tvrdí, že je nějaký žánr v hudbě, filmu nebo čemkoliv jiném, mrtvý. Vždyť je to kravina. To by se pak mohlo říct, že většina žánrů je mrtvých. Pohádky tu vždycky byly, jsou a v dalších letech stejně budou, tak proč to takhle řešit. Jinak Dešťová víla sama o sobě vůbec není špatnou pohádkou. Jen je taková nezáživná. Herci jako Donutil, Dulava, Dejdar nebo Nárožný byli suproví, ale pořád tam chybělo něco, co by mě v té pohádce opravdu bavilo. Kulisy byly nádherné, Island mě neskutečně překvapil, ani fekty nebyly špatné a samotný příběh mě také určitě zaujmul. Ale když to porovnám například s Peklem s princeznou, přijde mi, že se tahle pohádka bere hodně vážně. Vždyť to bylo právě to, co se v pohádkách nikdy neřešilo. Vážnost. Tak se v padesátých letech natočil třeba Dařbuján s Pandrholou a taky nikdo neřešil, že se v pohádce chlastá. Já v pohádkách potřebuju upřímnost a ta mi tady trošku chyběla. ()

• Kvůli výraznému slovenskému akcentu Vici Kerekes, představitelky Květuška, ji při postsynchronech nadabovala mluveným slovem i zpěvem Hana Kusnjerová. Stejná dabérka jí propůjčila hlas i v pozdějším filmu Sedm dní hříchu (2012). (funhouse)
  • Natáčení probíhalo v roce 2009 v atraktivních exteriérech nejen v České republice, konkrétně například v Zubrnicích, ve skanzenu v Přerově nad Labem či v Kouřimi, ale taktéž na Islandu. (Lynette)