Vzduch, Oheň, Země, Voda – čtyři živly a jejich vládce, samo Slunce, jsou rozezleny zkušeností, kterou na své pouti pozemským světem učinila Dešťová víla. Lidé už myslí pouze na majetek a peníze. Láska a pomoc bližnímu jim neříkají vůbec nic. Mezi takové patří i nejbohatší hospodář v kraji - sedlák Lakota (M. Donutil). Jeho syn Ondra (J. Gottwald) miluje chudou Květušku (V. Kerekes). Jenomže ta by nepřinesla na statek žádné věno, a tak Lakota nutí Ondru do sňatku s bohatou dědičkou pivovaru. Když se živly vrátí ke Slunci, žádají pro lid tvrdé potrestání. Slunce váhá - i přes chyby je má rádo, ovšem je přehlasováno. V poslední chvíli mu pomůže Dešťová víla (L. Vlasáková). Požádá Slunce, jestli by nemohla lidi potrestat sama a vezme lidem déšť. Kraj sužuje sucho. Lidé nemají co sklízet, obilí neroste, sena jsou skoro spálena. Lakota využije situace a slíbí Ondrovi, že si může vzít Květušku za ženu pod podmínkou, že Květuška zařídí déšť. Ta se pak vydá za Dešťovou vílou a musí splnit tři úkoly. Úkoly to budou těžké, přetěžké a ani po jejich splnění nebude mít Květuška s Ondrou vyhráno. Lakota je nenapravitelný... Ale nebojte, nakonec dobro a láska zvítězí, jak už to v pohádkách bývá... (Česká televize)

Trailer

swamp

Kerekes je sympatická, Donutil se Stašovou výborní, Gottwald nenápadný. Dešťová víla (kterou hraje Vlasáková, na to bych málem zapomněl) se mi svým způsobem líbila, i když místy nudila svou rádoby poetikou. Pozvolné tempo, trocha toho - pro mě snesitelného - patosu, dobrý digitál i celkový vizuál. Možná tohle měla být raději volba ČT na Štědrý večer. ()

NinadeL

Cieslar dokázal, že umí - a potvrdil jsou pověst už v takových velkých filmech jako Der Lebensborn - Pramen života a Krev zmizelého. Dešťovou vílou docela mile překvapena. Po dlouhé době je to pohádka v české kotlině skutečně filmová. Má skvělé triky, kameru a hudbu. Obrazová koncepce lahodí oku, stejně jako pečlivé a osobité kostýmy. Příběh je jasně pospojovaný tradičním pohledem na český venkov a nadpřirozenem motivovaného nejzákladnějšími barbarskými náboženstvími. Střední a starší generace hraje výtečně a jediné, co nefunguje, žel jako již tradičně, jsou nové mladé tváře. Výkony Kerekes a Gottwalda jsou ukázkou až neuvěřitelně nefilmového herectví. Proto je mi záhadou, proč se pořád pokoušejí tyto mladé "talenty" ze Slovenska nebo nekonečných seriálů, když to ty žádané výsledky nemá. ()

katasta

Říkám to pořád, ale bohužel stále je to pravda, nové české pohádky stojí za velké kulové, a možná ani to ne! Nemá to žádný příběh, všechno je jenom ohromně patetické, slaboduché, povrchní, přímočaré, jakoby to vymýšlelo pětileté děcko, a i to by možná mělo více fantasie. Celé je to nuda, občasné vložené rádoby písničky jsou strašné a otravné, charaktery jsou k pláči....jednu hvězdičku dávám za těch velmi málo úsměvných momentů, co se tam našly. ()

Pierre

Poměrně pěkná pohádka. Dominuje především nádherným prostředím. Má krasné záběry na přírodu. Vím, že je to tenhle výrok klišé, ale vážně se na to příjemně kouká. Co se týče vizuálu postav (ohně, slunce, vítru, dešťové víly) tak ten už není tolik ohromujicí, ale do očí vás to určitě nebije, což také není pravidlem. Scénář má určité díry. Úkoly jsou vyřešeny hrozně rychle a nesmyslně. Závěr jsem také tolik nepobral. Ale jinak mi to připadá jako poměrně obstojná hezká pohádka, ve které se nechci moc pitvat, protože by to bylo nezbytné, kruté a celkově necitlivé. Prostě fajn pohádkový počin, který rodinně zpříjemní večer. Už jsem Vílu dlouho neviděl, až teď po dlouhé době. Ale hodnocení není potřeba měnit. Čtyřku si to zaslouží. ()

kaylin

Je vidět, že nejlepší roky českých pohádek jsou přece jen pryč, ale zrovna tahle pohádka má ještě celkem dobré postavy a hlavně zajímavý příběh. Co nesedí, to je zpracování, které je díky digitálním trikům jednoduše podivné. Nevypadá to pěkně a myslím, že ani dětem seto místy nemusí líbit. Je ale hezké celkem standardní rozdělení dobra a zla a zápletka, která musí dopadnout dobře, ale chcete vědět, jak se k tomu dobrému konci dojde. ()

• Při pozorném sledování filmu lze vypozorovat, že záběry pohádky pořízené u vodopádů na Islandu jsou shodné s úvodní části filmu Prometheus (2012). (MartinM)
  • Vo filme sa objavili lokácie Islandu: vodopády Dettifoss a Gullfoss, pohorie Landmannalaugar (Dúhové hory) a oblasť Námafjall s plynnými fumarolmi (oblasť Mývatn). (haffen)