Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V zemi krále Dobromila (J. Somr) si přestali vážit poctivé práce, čestnosti a úcty mezi lidmi. Do krajiny se místo toho postupně vkrádá moc pekla, a tak ti, ve kterých zůstal ještě zbytek slušnosti, raději prchají pryč. Trochu popletená bylinkářka Apolena (I. Janžurová) má sen, že krajinu zachrání „spasitel“, který přijede na oslu a vezme si královu dceru Aničku (T. Pauhofová) za ženu. Kdo by však věřil bylinkářce, která svými zázračnými lektvary vždy natropí víc škody než užitku? Když je v kraji nejhůř, král v bezmocnosti upíše svoji duši peklu a vládu převezme jeho podlý ministr (J. Lábus). Tehdy přichází do království nenápadný, veselý snílek Filip (Š. Kubišta). Když ho Apolena uvidí s oslem, je přesvědčena, že to je ten pravý zázračný zachránce. Nikdo netuší, že je to vlastně princ ze sousedního království… (Česká televize)

(více)

Recenze (340)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Rozprávková klasika z toho dlhodobejšie nebude, ale v tomto roku sa to televízie pokúšajú párkrát zopakovať. Veľmi na to nemajú dôvod, pretože jediné, čo za niečo stojí, je čert a jeho čertoviny. Hlúpy kráľ a múdry chudobný poddaný, to je také rozprávkové klišé, že by sa takáto kombinácia mala zakázať. ()

Aiax 

všechny recenze uživatele

Hned zkraje chci vyjasnit jednu věc - tohle dílko považuju sice za těžce průměrné, ale spolu se Svěrákovým Lotrandem a Zubejdou za jedinou obstojnou porevoluční filmovou pohádku. A řadím ji ještě krapet výš než Svěrákův flák, protože narozdíl od něj si Roman Vávra neurčil jako cílové publikum děti od 5 do 10 let, ale myslel "globálněji" a pokusil se jít vlastní, poměrně originální a vcelku sympatickou cestou. Jistě, výsledek má do dokonalosti nezměrně daleko, hlavně scénář by potřeboval když už ne schopnějšího scénáristu, tak alespoň zkušeného dramaturga. Ale jak říkám, za originalitu, sympatický feel, Csongora Kassaie, Jirku Lábuse a Ivu Janžurovou zasloužené čtyři hvězdy. ()

Reklama

maverick10 

všechny recenze uživatele

Cert vi proc se pan Vavra rozhodl natocit tuto certovinu. Prilis jednoduche i pro obecneho dementa s dvanacti roky na dve tridy ve skole lesni zvere. Prilis primitivni bez jiskry, mistr pera napsal neco cestou do produkce a ejhle pohadka je na svete. Lepsi nez cukrkandlove pomlazky pana Trosky ovsem na stare ceske pohadky by to chtelo trochu vice detske fantazie, vedet co rict a jak to rict a pisnicky, ktere k pohadce patri jako vosa k lizatku nebo oblicej pritisknuty k poslanecke lavici. Vetsi kritiku snese snad obsazeni v cele s Tanou a Csangorem a vyprava. ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Šíleně smutná princezna je příklad výborné pohádky okořeněné moderními prvky. A tady vidíte, jak vypadá nepovedený pokus. Když jsem si přečetl jak film vznikal, tak jsem zpětně pochopil schizofrenní scénář. Crazy komedie a snaha o lyrické drama opravdu nejde dohromady. Škoda toho, protože dojem z Lucifera - a nejen z něho, by mohl být ještě silnější. Csongor Kassai je spolu se Zdeňkem Suchým a překvapivě rozmařilou výpravou jediným skutečným kladem snímku. Herecky opravdu ční nad všemi o třídu. A je jen škoda, že se režisér celou dobu nemohl rozhodnout, jestli má být víc psychopat, nebo zženštilý metrosexuál. ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Kouzelné peklo, démonický čert, velmi příjemná služebná, poměrně sympatická princezna, několik dobrých vtipů a písnička, ke které Zuzana Navarová natočila geniální klip. Tím končí výčet pozitiv. Pohádka je podivně zblblická, hlavnímu hrdinovi má člověk většinu času chuť nafackovat, aby ho aspoň na chvíli probudil a při závěrečné svatbě nemáte pocit radosti, jak bývá obvyklé, ale spíš upřímné úlevy. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (15)

  • Natáčelo se na hradě Pernštejn a v jeho blízkém okolí. Hradní pivnice byla vystřižena z hradu Lipnice nad Sázavou. Pila se nacházela u rybníka Harasov na Kokořínsku. Králova i ministrova komnata se nachází na hradu Grabštejn. Královský trůn bychom mohli navštívit na Lemberku. Peklo bylo natáčeno v továrnách v Kladně. D8le se filmovalo v Pieninském NP na Slovensku. (TuristikaJi)
  • V scéne, kde čert núti ministra oblízať si topánky, leží minister na chrbte a špičky jeho topánok by mali smerovať k valcu a päty od valca. Vo filme je to však naopak. (Darckol)

Reklama

Reklama