Psychiatr Pavel Josek se těší uznání nejen ve své profesi, ale i v širší společnosti. Je totiž bývalým disidentem, signatářem Charty 77, který po boku své ženy snášel šikanování ze strany komunistické Státní bezpečnosti. Nyní se chystá převzít Cenu paměti národa a poskytuje rozhovory do dokumentárního filmu. Jeho zeť Luděk, jenž na dokumentu pracuje jako zvukař, se v rodině cítí jako méněcenný. Proto jej nenechá chladným Joskova složka z estébáckého archivu, kterou jeho kolegové získají. Vyplývá z ní, že Josek počátkem sedmdesátých let naopak s StB spolupracoval. Jako mladý psychiatr donášel na nadějného sochaře Bořka, který byl jeho sokem v lásce a který se nakonec nechal vyštvat z rodné země. Pro všechny členy Joskovy rodiny, včetně těch, kteří v inkriminované době nebyli na světě, tak nastává těžké období. Tím spíše, že každý má svůj úhel pohledu na to, co se odehrálo. Své k tomu může povědět i bývalý pracovník StB Kafka, jenž měl kdysi oba mladé muže na starosti a nyní si užívá klidného důchodu… (Česká televize)

petka114

Ok, možná to není dokonalé, ale už dlouho mě žádný český film neposadil do křesla tolik jako Kawasakiho růže. Po Nevinnosti je to druhý Hřebejkův film, který na mě působí hodně severským dojmem a není to jenom kvůli (krásným) záběrům ze Švédska. Hřebejk pro mě rozhodně lepší režisér takovýchto snímků, než komedií, i když Pelíšky jsou prostě jedinečné. Co se týče KR, vedlejší linie s manželem Lenky Vlasákové a milenkou byla trochu slabší a poněkud jalová ale před netradičním triem Kolářová-Chudík-Kratochvíl všechno bledne. A když navíc PAN HEREC Chudík rozehraje svůj dechberoucí monolog, při kterém mi silně připomíná stárnoucího Salieriho v Amadeovi, nemohu dat jinak, než všech pět. ()

sigin21

V rámci české tvorby určitě nadstandard, ale aby se mohl Hřebejk směle měřit s evropskou špičkou, na to bude muset ještě hodně zapracovat na kvalitě scénářů, dramaturgie a vedení herců. Protože tohle mě i přes silné téma opravdu nepřesvědčilo. ()

Nešpi

Říkal jsem si že filmy z obdobý totality začínají být klišé, ale tento film nastavil znovu laďku velmi vysoko, mimo jiné bravurnímy hereckými výkony, zejména L.Chudíka v roli Kafky za což právem dostal Č.Lva, skvělou hudbou, která nádherně podkreslovala jednotlivé scény.Výborná práce!! ()

Lobotommy

Kostlivec ve skříni je svině. Dokud nic neznamenáš, neznamená nic ani ten kostlivec, ale ve chvíli, kdy tě někdo vyzdvihne, tak se jdou všichni mrknout do skříně a je jedno, proč tě kdo vyzdvihl, a kolik uběhlo času, a jestli ses nějak změnil a cokoliv. Nikdo už se nebude zajímat o tebe, ale všichni si rozeberou a odnesou kosti ze skříně a začnou je lámat a zkoumat. Jsou to třeba viny. Ale ať je teda posuzují a odpouští jen jejich oběti. O tom je tenhle film. Je to velmi citlivý film. Kdo ví, za co si budoucí společnost poddá nás. ()

sunfreedom

Uff, nějak nevím, co si o tom filmu myslet (není to myšleno negativně). A tak snad jen scénáristu upozorním, že člověk žijící ve Švédsku nedostává důchod v eurech, ale v korunách. ()

J.e.r.e.c

Zdaleka nejlepší z nových Hřebejků. A možná film, který mě od něj zasáhnul úplně nejvíc. Zásluhu na tom má hlavně silné nosné téma a jeho zpracování, zdařile se vyhýbající očekávaným klišé a černo-bílému rozdělení šachovnice. Spousta zajímavých figur, dokonale ztvárněných jak hvězdnými profíky Hubou, Kolářovou či Chudíkem, tak umělcem a jinak nehercem Kratochvílem. Problém jsem měl akorát s přehnaně znegovanou a hysterickou postavou manžela Vlasákové, která nepůsobí jako reálný člověk, ale scénáristický konstrukt s cedulkou "hajzl". Film nemá žádné emocionální vyvrcholení či katarzi a skončí jako by do ztracena, to mu ale nijak neubírá na síle. 85 % ()

joelly01

....jeste pred par hodinama po sledovani Poupat jsem se vztekala ze cesi neumi socdramata. A pak jsem se koukla na Kawasakiho ruzi a ejhle, weiße Rabe! Hmmm, tohle se mi docela hodne libilo! Silny pribeh s dobrou pointou, vyborni herci, skvela rezie! To tedy cucim jako cincila! Nevim, do jake miry muj dojem Kawasakiho ruze ovlivnila neslana a nemastna Poupata, ale ted se nahodou docela raduji! No tak uvidime, jak se mi to rozlezi, ale bezprostredne po sledovani ty ctyri myslim klidne vpalit muzu. ()

geo311

Pro mě tak trochu zklamání. Je to pěkný film, ale tak nějak jednosměrně zaměřený a všechno je podřízené tomuto motivu. Film je založený na monolozích a dialozích (dobrých) a vlastní děj trochu pokulhává. Ale to nic nemění na tom, že je to dobrý a hodnotný film. Jen to asi není moje parketa. ()

alpeew

Neokázalé zpracované drama vinny, slabosti, přiznání a ani ne tak odpuštění jako pochopení. Ten. kdo soudí a odsuzuje, se v době svobody chůvá hůř než jím odsouzená osoba, chybující navíc za totality-za naprosto jinývch měřítek a šancí- a ten co změnil osudy všech zůčastněných je mistrnější psycholog než osoba v jeho spárech. Tenhle příběh sám o sobě by zasloužil metál, a duo Hřebejk&Jarchovský mnohem víc než to. Fantasticky nenásilně a silně zpracované téma naší vlastní - a nedávné - a ožehavé historie. Smekám. ()

Slatibarfast

Zo začiatku som sa v kine nudil a na viac ako 2 hviezdy som to nevidel, avšak potom sa film rozbehol, príbeh sa otvoril a začalo to byť zaujímavé. Hřebejkov štýl sa mi páči, dokáže priblížiť staré časy aj generácii, ktorá ich nezažila. Herci boli fajn, možno mohol byť Chudíkovi poskytnutý väčší priestor, rola sviniara mu sedela. Zaujímavá kamera a dobrý výber hudby boli tou povestnou čerešničkou na torte. Niektoré scény mi vadili, hlavne rodinné krízy na začiatku, za to 1 hviezdička dole. ()

Indigitor

Film perfektní, výborná atmosféra, skvělý Huba. Zajímavý konec. Přestože chápu, proč se tvůrci stále a dokola vracejí k předlistopadovým tématům (myslím, že je stále důležité, abychom si bolševika stále připomínali), myslím, že je čas na to, aby český film zamířil jinam. Obávám se, aby předlistopadových témat nestala jakási klasika, která se stane standardem a přestane mít na lidi onen žádoucí vliv, pro který jsou tyto filmy natáčeny. Huba je výborný! ()

Solverino

Velmi velmi velmi dobré! Po dlouhé době český film, který se mi líbil. Vynikající p.Huba! Vřele doporučuji! Hřebejk mohl vytěžit víc, ale i tak dobré. O několikm tříd lepší ta superblbost s přiblblým Hádkem (přeceňované 3 sezony v pekle). ()

DJ Kritik

Každý človek sa dá zlomiť. Otázkou je ako sa s tým vyrovná. Dráma, ktorá vám priblíži cez jednotlivé postavy pocity viny a zúfalstva, ale i vlastnej podoby pravdy. Príbeh, v ktorom niet kladných a záporných hrdinov. .. .. ... ... ... ... .... .. ... .. ... .. . .. .... .. ..... .... Vtiahnutie do deja: ***** Hudba: ***** Realita: *** Dramatičnosť: **** Výber postáv: ***** ()

ratpile

Formálně na evropské úrovni, jinak opět, zejména v první polovině, trpící přítomností zbytečných epizodek, postav a nedořečených motivů. I přesto se ale tentokrát podařilo udržet jednotnou atmosféru jakéhosi zlověstného oparu minulosti - gró snímků nabízí dostatek prostoru k zamyšlení, kdy se skutečně bilancuje nad samou podstatou zrůdnosti režimu, vinou, odpuštěním, lidskou slabostí. Hřebejk navíc výborně trefil obsazení. Smekám nad estébáckou kreací Ladislava Chudíka - skutečně mrazivý a sugestivní výkon. ()

WarholsC

To co film sráží do kolen, není poselství, s kterým se nedá než souhlasit, ale místy až neodpustitelně křečovité dialogy a herecké výkony (především Milana Mikulčíka), které nezachrání ani skvělých pět minut Ladislava Chudíka. 50% Zajímavé komentáře: EdaS ()

pekas

Do tohohle filmu se mi vůbec nechtělo, ale žena mě překecala. No a nakonec jsem nelitoval, že jsem se nechal. Scénář teda naprosto vynikající, klobouk dolů. A protože herecké výkony ho rozhodně nezazdily, dávám asi po strašně dlouhé době nějakému českému filmu pět hvězd. 90%. ()

V.N.

Opravdu mi zde nějak nesedí Milan Mikulčík ale třeba takový Martin Huba,nebo Daniela Kolářová podávají jak je u nich zvykem, excelentní herecké výkony. Antonín Kratochvíl hraje tak trochu sám sebe a film má i slabší místa, díky kterým se společně s těžkým a pro dnešní generaci velmi vzdáleným tématem, většího diváckého ohlasu nemůže dočkat. Film je poskládán z decentních obrazů, s lehce vypjatou atmosférou a tak trochu neoriginální, ale velmi vkusnou hudbou. Příběh není špatný a v rámci domácí produkce evidentně vyčuhuje z průměru, ale majstrštyk dua Hřebejk-Jarchovský se buď již vyskytl, nebo se odkládá na neurčito. A v případě že B je správně, se zcela určitě nebudu těšit sám. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny