Psychiatr Pavel Josek se těší uznání nejen ve své profesi, ale i v širší společnosti. Je totiž bývalým disidentem, signatářem Charty 77, který po boku své ženy snášel šikanování ze strany komunistické Státní bezpečnosti. Nyní se chystá převzít Cenu paměti národa a poskytuje rozhovory do dokumentárního filmu. Jeho zeť Luděk, jenž na dokumentu pracuje jako zvukař, se v rodině cítí jako méněcenný. Proto jej nenechá chladným Joskova složka z estébáckého archivu, kterou jeho kolegové získají. Vyplývá z ní, že Josek počátkem sedmdesátých let naopak s StB spolupracoval. Jako mladý psychiatr donášel na nadějného sochaře Bořka, který byl jeho sokem v lásce a který se nakonec nechal vyštvat z rodné země. Pro všechny členy Joskovy rodiny, včetně těch, kteří v inkriminované době nebyli na světě, tak nastává těžké období. Tím spíše, že každý má svůj úhel pohledu na to, co se odehrálo. Své k tomu může povědět i bývalý pracovník StB Kafka, jenž měl kdysi oba mladé muže na starosti a nyní si užívá klidného důchodu… (Česká televize)

ynnel

Bohužel nenadchnulo... Spíš jsem si celou dobu filmu všímala, že Lenka Vlasáková hraje v každém filmu úplně stejně. ()

HrudkaJ

Mohla a snad i měla to být facka tady tomu našemu provinčnímu českému antikomunismu, což se do jisté míry asi povedlo, ale zůstalo to jen tak na půli cesty, jako že nejsme lepší než ti ostatní. ()

carl.oesch

Bál jsem se tohoto filmu. Nevěřil jsem, že v našich podmínkách s onou falešnou mentalitou oněch samozvaných elit může vzniknout pravdivý film o tzv, disentu a ejhle, poté, co jsme ho musel přetrpět se záplavou reklamních přestávek jsem před Hřebejkem a především Jarchovským musel hluboce smeknout klobouk. Pochopil jsem rovněž, proč chrám a tvrz české kultury - ČT tenhle film moc často nevysílá a je mi jasné, jak se při jeho případném shlédnutí museli opotit všichni ti samozvaní nositelé té nejvyšší morálky a jediné správné pravdy skřípat zuby. Vybavila se mi exsoudružka Kantůrková a její hysterické vystoupení v České televizi, když ječela, co si někdo dovolí zpochybňovat disent, když disidenti dohromady odseděli sto let (či kolik to bylo). Všichni pěli ódy na výkon Ladislava Chudíka, poukazovali na zvrácenost osoby, kterou představoval, ale přiznejme si - když nějaký dnešní policajt stejným způsobem dneska likviduje ty, které mu státní moc označí za nepřátele, dělá to úplně stejně. Stejný postup, stejné techniky. Může prozřít, jako hauptmann Wiesner v Životech těch druhých a nebo nemusí. Ale může působit na straně, která naopak hájí principy, za kterými stojí za to stát. Ale pokud slouží zrůdné ideologii (jako v tomto případě), pak největší vinu nesou ti, kteří mu určují směr a také ti, o kterých je zde řeč - ti, kteří dokážou ve svůj prospěch využít situace. To prozření Martina Huby poté, co dosáhl svého a jeho zapojení do disentu jako důkaz špatného svědomí časem graduje až k oné arogantní sebejisté sebestřednosti, korunované velmi nepřesvědčivou a prkennou omluvou při onom předání ceny. A zůstává paradox - onen sochař, kterého pozdější skoro neotřesitelný arbitr morálky pomohl tak ochotně STB vyhnat si vlastně polepšil a pomohl. A fakt, že onu omluvu ani neslyšel, protože radši trávil čas na rampě Národního muzea konverzací s turistkou, místo aby dál tvořil "stafáž" pro nekonečné (už skoro dvaceti pětileté) narcistní sebevzývání té samozvané morální elity národa. On měl štěstí, protože prožil daleko spokojenější a plnější život než ten, co se mu ho snažil zničit. Tenhle film kromě oné ideové podstaty ukazuje, že ještě zcela výjimečně umí někdo napsat technicky a literárně kvalitní scénář, bez kterého to prostě nejde a kromě poněkud prkenného Martina Huby (jemuž je prkennost asi vrozená - a je jedno jestli to bylo v Obsluhoval jsme anglického krále nebo v Českém století) zde excelují všichni herci. Skvělá je Daniela Kolářová, která se zde podle mého názoru dožila životní role, tradičně vynikající Lenka Vlasáková, ale i třeba Martin Schulz - de facto neherec. No a Ladislava Chudíka není možné zapomenout. Tempo vyprávění, kamera a střídmost výpravy (včetně "švédské" části filmu) je skoro dokonalé. A poučení? Člověk by měl (pokud prohlédne) napravit svoje hříchy. Ale nesmí si z toho dělat pomník a neměl by nikdy zapomínat, co k jeho pokání vedlo....nakonec fakt, že drtivou většinu oněch osmašedesátníků a disidentů tvořili bývalí stalinističtí komunisté a nebo levičáčtí intelektuálové (směs neomarxismu a užitečného idiotství...) by neměl být zapomínán ani dneska, kdy je ona Charta 77 zejména jejich zbývajícími "členy" dávána na úroveň třeba oné polské Solidarity a uměle a velmi sofistikovaně se tak vytváří falešný mýtus za účelem jeho využití v současnosti. Napravovat zlo, které člověk spáchal nikoho nepovyšuje nad lidi, kteří zlo nikdy nespáchali a už vůbec nedává právo z toho vyvozovat vlastní morální nadřazenost a jakési právo soudit druhé. () (méně) (více)

ZHODNOTITEL

Zdlouhavé popisování toho, jak se hlavní postava vyrovnává s tím, že v minulém režimu stála na opačné straně. Nic víc, nic míň. Na konci jsem si musel položit otázku, proč jsem se na to vlastně vůbec díval. ()

Eire

Znova pozrete s odstupom rokov.... A nesklamalo. FIIM ZREJE ako dobre vino v morafskem sklipku. 85% Legendarny Dr Sova v pre neho netradicnej polohe. Jeho umelecke i zivotne FINALE. Ale aj Petra H sa mi pacila, zahrat taku KRAVU to zeny herecky nerobia radi... 80% ()

Alden_Larson

Úžasný film, ze začátku jsem si jím nebyl úplně jistý, ale po prvním velkém dějovém zvratu se film rozjede a už neupustí na kvalitě. Postavy i děj byly mimořádně působivé a skvěle zpracované, jeden konkrétní dialog mi přišel trochu vnucený, ale všechny ostatní byly realistické a působivé. Herecké výkony byly fantastické, Martin Huba sám o sobě byl naprosto perfektní. Prezentace byla skvělá, ale mohla se obejít bez několika ručních záběrů. Hudba byla taky výborná. 9/10 ()

790511

A je to tady zase a znova: český film, to je reklama na cigára (protože kdo kouří, ten je přece kladňas největší), klavírní hudební podmaz (asi že to stojí málo a tahá to za srdce) a svět, který se celý točí kolem rodinky. Ta kuřácká propaganda, mě na českých filmech fakt se*e... Buď je to režijní, nebo scenáristická zoufalost- "když nevíš jak dál, dej herci ho huby cigáro a najeď na detail", nebo je to vážně jaká si umanutost a truc, že se dnes už i nekuřáci trochu ozývají. Pindy o tom, jak si chudáček umělec může ve Švédsku zapálit jen na jednou jediném místě mě fakt berou za srdce a strašně ho lituju. Ale co máme říkat my, kteří jsme závislí na dloubání očí lidem z důlků? Nám to taky nedovolí dělat v žádné hospodě, ani ve veřejné dopravě. A tohle že je svobodný svět?! No nic. Bez propagace jakýchkoli drog se asi dnešní filmaři neobejdou, protože sami jednou minimálně na těch cigárech jak křeček Ferda na pažitce. Takže využívají svých nástrojů k tomu, aby si vyřvali tu svou "pravdu" seč jim síly stačí. Když pominu ty nezbytné kuřácké pindy a pózy, zbyde vcelku koukatelný film, byť občas trošku trapný a nevydařený. Ale vem to čert, mělo to hlavu a patu, celé to dohromady nějak hrálo a byla v tom i nějaká tadlecta myšlenka, žejo. Nezbývá, než doufat, že tímto už Hřebejk udělal definitivní tečku za komunismem, protože už se v tom český film babrá 20 let a myslím, že už bylo všechno řečeno 2x i 3x... ()

FiFoo

Hrebejka nejak zvlast nemusim, sel jsem vicemene ze zvedavosti. No a timhle filmem si to u me taky buhvi jak nespravil. Expozice natazena jak nudle na skripci, histericke vylevy manzelske dvojice Vlasakova-Mikulcik imho uplne k prdu, smirovaci scena s knizkou o vyssich Nas v nas byla komedialni. Na zaver uz me jen bolely oci z neustalych detailu na tvare postav s titernou hloubkou ostrosti (to jakoze jedine prisnym detailem se da postihnout drama postav...? ) a zbyly otazky, kam uklidili Ludka a proc se film jmenuje, jak se jmenuje? +1 hvezda za Kratochvila (super!), Chudika a Hubu ()

casyy

Hrebejk se konecne zbavil te smirlivosti k minulosti a tal do ziveho! Vinu sice relativizuje, ale jen pro potreby komplexnosti nazirani na ustredni motiv, ne aby ji omlouval. Zdlouhava expozice trosku nudi, ale to je snad jedina vytka. Trio Kolarova-Huba-Kratochvil exceluje, byt kazdy jinym zpusobem. Chudik je tu pak vylozene lahudkovy. ()

filip333

Tak jsem dnes byl na Kawasakiho růži a celkem příjemný zážitek - 70%. Kolářová a Vlasáková byly excelentní, z Chudíka zamrazilo. Pouze nevím co tam dělal Mikulčík! Sice trochu pokulhávala první polovina, kdy se zbytečně odbočovalo, ale druhá půle měla sílu. Nicméně nechápu proč tam byl ten Japonec. Snad mi to někdo vysvětlí. ()

djerba

Hřebejk v nejlepší formě, podle mě the best jeho tvorby a srovnání se Životy těch druhých tenhle film rozhodně snese. ()

christiene

Drama o vině, křivdách, odpuštění, přiznání a lži. Ale také drama o lidech, o těžké době, o rodině, otázkách a pravdivých odpovědích... Drama tak trochu komorní, tak trochu dokumentární, tak trochu vtipné, ale především drama s krásnými záběry - ať už detaily nebo scenériemi... Velmi mě potěšil známý fotograf Antonín Kratochvíl v roli sochaře - jeho neherecký výkon byl snad ten nejpřirozenější v tomto filmu. Člověk se musel pousmát, kdykoli se objevil na plátně. ()

Weehaa

Teeda, to byl zážitek! Rozhodně jsem nečekal takovou pecku! Téma nechám stranou, rozebírá ho tu každej a nic objevnýho k tomu dodat stejně nejde. Moc se mi líbilo obsazení a taky jakási "promyšlenost" filmu. Scéna, kdy se Daniela Kolářová hádá v lese s Lenkou Vlasákovou byla fenomenální (..třikrát jsem smazal to slovo a snažil se nahradit ho ještě silnějším, ale žádné silnější jsem nenašel, leda snad !!!FENOMENÁLNÍ!!!), obě byly fantastické. Potěšily mne detaily, které dokreslovaly postavy - třeba když sochař v rozhovoru ve studiu odpoví na otázku "kde se cítí doma" větou "to jsou klišé". Od začítku jsem měl problém identifikovat se s jakoukoliv postavou, ale možná právě proto se mi film tolik líbil. Jan Hřebejk nepatří k mým oblíbeným režisérům, ale umí a tohle se mu velmi povedlo. Překvapilo mě, že Nova produkuje i něco duchaplnýho. ()

Callie

Tak nevím, nesnáším celkem politická temata, tak jsem na to asi neměla chodit a počkat doma na DVD nebo TV. Komorní drama , určitě dokonalé herecké koncerty téměř všech , včetně Lenky Vlasákové a její dcery . Jen ten manžel mi přišel jak ochotník. No jo asi zase žeň českých lvů... , ale já se chvílemi nudila. Možná už bylo dost rozpitvávání minulých křivd a omylů . Nevím nakolik je tohle tema ještě vůbec aktuální. Ale pozitivum je, že kino bylo skoro plné. ()

nostromos

Z pocatku hodne slabe, postava toho manzela je spis karikatura ale postupem casu uz prestava hrat ve filmu jednu z hlavnich roli. Moralni kazani ktere od zacatku pan doktor vedl v dokumentu i ke vnucce jasne naznacovalo ze tady bude neco shnileho. Hlavni tajemstvi filmu me docela prekvapilo, a film me zhruba od poloviny vtahl do deje, jenze nic se nema prehanet a prislo me ze zvlast vypjaty dialog matky s dcerou je uz moc prehnany. Osobne si myslim ze clovek nemel proti rezimu a tajne sluzbe sanci, kazdy je vydiratelny a proto si nemyslim ze by toho pana doktora meli tak moralne macet v bahne, pak se prece po zbytek zivota snazil byt dobrym clovekem - neni to zadne monstrum, proto me zaver filmu prisel dost 'mimo'. I pres par chyb se mi ale film spis libil, a doporucil bych ho. Nebyla to skoda casu. ()

rigby

Bezcílné zamindrákované babrání se v české minulosti. Autorům chybí potřebný tvůrčí odstup, takže vznikl příběh vhodný maximálně na nedělní podvečerní inscenaci, kterou si v pondělí ráno už nebudeme pamatovat. Nevykreslené papírové figurky, pseudodokument s chybějícím podtitulem "natočeno podle skutečné události", nicneřešící povrchní popis. Ano, bylo to tak. Ano, je to tak. Ale proč o tom točit takovéto přízemní filmy? Ani dojemný závěr nespraví silnou znechucenost z tohoto nudného beztvarého díla. Dva body možná za to, že Hřebejkovi se snad konečně podařilo vstát z toho hlubokého bahna, ve kterém se v posledních letech nacházel. ()

MUNRO

Duo Jarchovský-Hřebejk opět nezklamalo.Tentokrát nás potěšilo syrovým dramatem o vzpomínkách na dobu,na kterou většina z nás nerada vzpomíná.Ne nadarmo se říká,že boží mlýny melou,nebo že se na každou svini vaří voda.Jsem tvrdým odpůrcem komunistů a všechny,kdo jsou(byli)jakkoliv spříznění s touhle zločineckou a dobytčí stranou bych vyhnal do Severní Koreje,aby byli odříznuti od svobodného světa.Jan Hřebejk rozehrává psychologickou válku,kde si divák nemůže být až do samotného konce jistý,kde je vlastně pravda a komu má být nakloněn svými sympatiemi.Jak je Hřebejkovým dobrým zvykem,dává opět šanci vyniknout nepříliš okoukaným hercům a Milan Mikulčík i Antonín Kratochvíl působí velmi věrohodně a ve svých scénách se známějšími hereckými kolegy,je téměř odsuvají na druhou kolej.Nelze ani opomenout výkon Ladislava Chudíka,který odporného komunistického vyšetřovatele zahrál tak dokonale,až z toho běhá mráz po zádech.Dalším plusem filmu jsou nádherné kulisy švédského Göteborgu,při kterých má divák alespoň na chvíli možnost vydechnout a načerpat psychické síly na to,co bude následovat.Pro mne osobně byl jediným rušivým elementem v jinak skvělém filmu japonec Kawasaki,jehož přítomnost mi přišla zbytečná,ale pan režisér určitě dobře věděl,proč ho ve filmu využít.Celkově ale nezbývá,než zatleskat. ()

elgordo

Film o tom, ako človek mieni a komunizmus mení. Totalitný režim pokrútil osudy ľudí a až po 20 rokoch sa to všetko rozuzluje a títo ľudia si ujasňujú svoje pocity, myšlienky a postoje a nakoniec si odpúšťajú. Inak vynikajúci výkon Ladislava Chudíka ako penzionovaného vyšetrovateľa ŠTB. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny