Hanna (Saoirse Ronanová) je dospívající dívka. Je výjimečná tím, že má zásluhou svého otce (Eric Bana), bývalého pracovníka CIA, který ji vychovává ve finské divočině, sílu, vytrvalost a znalosti zkušeného vojáka. V jejím životě, který se nepodobá životu žádného jiného teenagera, spolu splývají výchova i výcvik s cílem udělat z ní dokonalého zabijáka. Její cesta k dospělosti dospěje k přelomovému momentu ve chvíli, kdy je svým otcem vyslána na samostatnou misi. Hanna tajně cestuje po Evropě a přitom je na útěku před agenty, které za ní vyslala nemilosrdná špiónka (Cate Blanchettová), ukrývající před světem vlastní tajemství. Jak se Hanna blíží ke svému hlavnímu cíli, je nucena čelit znepokojivým odhalením o vlastní existenci a nečekaným otázkám o svém lidství. (HBO GO)

DJ Obelix

Hanna mě poměrně mile překvapila. Po vlažném diváckém přijetí jsem byl připraven na zklamání, ale to se nekonalo. Sice to není nikterak průlomové dílo, ale sympatické trio Saoirse Ronan, Eric Bana a Cate Blanchett drží film nad vodou a dokonalý soundtrack od Chemical Brothers chvílemi posouvá zážitek na nadpozemskou úroveň. Přesto se tvůrci nevyvarovali hluchých míst a občas až příliš "náhod" najednou, kvůli čemuž nemohu ani náhodou jít na plný počet. 4 hvězdy si však Hanna odnáší zaslouženě a tuším, že jsem ji neviděl naposled... ()

liskam

Jsem ve 4. minutě a už je to nesmysl... tím šípem by nezabila ani psa, natož losa (nebo soba)...v 10 minutě jsem usnul.... dnes se to pokusím dokoukat! ()

kingik

Křehká plavovláska Saoirse Ronan nakopává zadky statným chlapům v nezvykle bizarní podívané natočené v evropském stylu a sběratelé soundtracků si mnou ruce, protože The Chemical Brothers složili hudbu, která tu bizarnost jenom podtrhuje a hlavně hudba podobného ražení nebývá ve filmech tak často k slyšení. Patnáctiletá Hanna strávila svůj život v lese za polárním kruhem se svým otcem a současně bývalým agentem CIA (alespon se za jejího otce vydával) zcela odtržena od civilizace. Bylo to pro její dobro, protože by ji mohl stihnout stejný osud jako její matku, kterou státní tajné služby kdysi odklidily z cesty. Hanna sice nikdy nechodila do školy, ale rozhodně není zaostalá. Ba naopak, je sečtělá a ve svém mladém věku toho ví z knih hodně, plynně hovoří několika jazyky a hlavně je dokonale vycvičena k zabíjení a krky láme jedna radost. Svět tam venku si ale pro ni nepřipravil nic veselého, mladá dívka se sama rozhodla vyslat agentuře signál stiskem tlačítka prozrazující její polohu a agentka z minulosti s tváří Cate Blanchett chce dokončit vražedné puzzle, které kdysi začala skládat. A do jejího kompletního obrazce už jí chybí jen jeden dílek a tím je odvážná Hanna. Navíc Hanna zjistí, jak je to s ní doopravdy, a bude to pro ní šokující. Když v úvodní scéně mladá dívka skolí losa přesnou ranou šípem a o scénu dál ji Eric Bana dvakrát neočekávaně přepadne, aby byla stále bdělá a ve střehu, tak jsem ještě netušil, že děj v duchu parodie na špionské filmy bude i nadále pokračovat a neskutečným způsobem se přelije z podzemní centrály CIA do Maroka a z něj až do Německa a konkrétně skončí v Berlíně, ale to je ještě slabota oproti totálně bizarnímu ději prokládaném akcí podkreslenou "chemickými bratry". Cate Blanchett si střihla mrchu, jakou dovede zahrát jen ona, Eric Bana i na menším prostoru zaujal a neokoukaná Saoirse Ronan se něco za film naběhala a nakopala. Joe Wright po svých klidnějších filmech rozhodně překvapil, ačkoliv špičkový akční režisér z něj hned tak nebude. Scény soubojů ve stylu bojového umění jsou přece jen nepříliš dobře sestřihány, ale jde hlavně o film jako celek. A ten se mně líbil takovým tím zvláštním způsobem, i když chápu velmi rozporuplná hodnocení mnoha zdejších uživatelů. Nebyl totiž ani tak akční, ani tak dokonale záživný jako především nevšední, žánrově rozpolcený a zkrátka bizarní. Přesto nebylo daleko k totální slátanině, anebo to vlastně slátanina byla. To si musí každý posoudit sám. 80% ()

k212

Frenetickej běhací a skákací parkour mezi kulkama, šípama a sadistickejma hlavama (rez+bílá+holá) v zádech s vtipnou neohipíckou rodinkou, to vše za zvuků kůlový hudby a šišlavý němčiny. A navíc voddechovej čas - konfrontace s technikou; vnímání zvuků, tvarů, barev; emoce. Obsazení na jedničku, lokace špinavě pevninské. Joe Wright si odskočil do žánru, který pro něj není typický a díky tomu stvořil něco, co není tak zřejmé, jak se na první pohled zdá. Pro mě po dlouhé době osvěžení v žánru, který se může jmenovat třeba špionský, akční, dobrodružný, romantický... anebo prostě kompilační. 80%. ()

dr.horrible

Z pulpu umenie nevytrieskaš. Čakal som niečo na úrovni filmov o Bourneovi, dočkal som sa len ďalšieho Saltu. Chemical Brother super, Saoirse tiež, a scéna “dievčatá pod perinou,” roztomilá. Inak na chlp to isté, čo vždy. ()

Šakal

Hanna na začátku pronáší větu: „I just missed your heart“. V mém případě to byl (téměř) zásah na obě komory. Téměř. Chyběla taková „maličkost“. Tenhle snímek by musel být nutně beze slov, pouze vždy „oživen“ hudebními pasážemi. Protože jakmile dojde na slova (dialogy), jde to v 70% případů „do kopru“. Takže, doporučuju volume zcela doleva a o netradiční (artovo-adrenalinový) zážitek je postaráno. J.Wright je neuvěřitelný chameleón. Pustit nezasvěcenému divákovi Pride & Prejudice (popř. Atonement) a ihned potom tento snímek, troufám si (zde) jednoznačně tvrdit, těžko by dotyčný tipoval stejnou osobu. Mám silný pocit, že i monsieur Besson musel být spokojen. Já tedy (I přes zmiňovaný handicap) byl. P.s. (souhlas s uživ. Isherwood), C. Blanchett se na tento typ rolí nehodí. To říkám I přes fakt, že jako herečku ji mám velmi rád. Jednoduše ji Tu chladnokrevnou mrchu ani na okamžik nevěřím! To S. Ronan (coby Hanna) to “žeru I s navijákem” a souhlas (viz postřeh DaViD´82) jako regulérní (video)klip The chemical brothers popř. Rammstein by to nemělo chybu! P.p.s. melodie při závěrečných titulcích (cca last 30sec) mi evokovalo “staré dobré časy”…..1,2 Freddy (Krueger) jde…….schlaft heiter :o) ()

InJo

Tuctová hollywoodská story, kterou Wright natočil tak, že si z ní chvilkami dělá tak trochu srandu a jindy je zase stylovější a nadupanější než většina snaživých rutinérů (videoklipově střižený útěk z podzemního komplexu a jednozáběrová bitka v garážích jsou velmi opojné). Forma zase jednou nepopiratelně válcuje obsah a tohle je naštěstí jeden z těch případů, kdy to vlastně vůbec nevadí. Wright zásluhou své poměrně sevřené vize udělal z jinak nepříliš výjimečného příběhu lehce bizarní, ale rozhodně pozoruhodný kousek. Něco podobného se v poslední době povedlo zejména Refnovi v DRIVE. 70 % ()

Sobis87

Hanna testuje artový potenciál žánrového filmu podobně, jako tomu bylo před několika lety u Quantum of Solace a ve své podstatě se jedná o koncepčně velmi sofistikovaný film. Základní kostra příběhu, která nijak nepřekračuje bariéry stanovené jasně čitelným mainstreamem, je zde obohacována/znásilňována množstvím pozoruhodných prvků, které Hannu oddělují od ostatních hollywoodských produktů podobné povahy. A tyto tendence jsou uplatňovány jak v rovině stylu, tak i narace.___ Většina postav (ne-li všechny) je stylizovaných až šablonovitých, ať už se jedná o Banova mentorského Hellera, záporačku Blanchettové, která jakoby vypadla ze špionážních/konspiračních filmů 70. let, anebo o v jádru pevně spjatou rodinu, mezi jejímiž členy panují jasné a vzájemně vyvážené konflikty. Kapitolu samu o sobě pak tvoří postava Toma Hollandera - výstředního vraha s nejistou sexuální orientací a fazónou "transky", který funguje jakožto až mrazivá karikatura filmového zla. Jeho dva pohůnci jsou pak mladiství skinheadi v bomberech a kanadách - profesionální, avšak zcela asociální jedinci. Tato trojice ve výsledku představuje symbiózu evropské jinakosti a hollywoodských tendencí zplošťovat, destilovat a hnát do extrémů určité typy postav.___Zmínky o bratrech Grimmových tu nejsou náhodné, celý film je totiž postaven na pohádkovém konceptu o jedné strastiplné cestě s jasně definovaným dobrem a zlem, přičemž postava podnikající onu pouť oba extrémy průběžně absorbuje (ale reaguje na ně už v rozporu s pohádkami). Chvílemi by se vlastně dalo i mluvit o jakési dobrodružné cestě ala ČARODĚJ ZE ZEMĚ OZ, a zatímco plecháč, lev a strašák tu tentokrát chybějí (a i tak by v tomto fikčním světě hrdinku stejně rychle opustili), čarodějnice zůstává.____Z hlediska stylu Hanna ohromuje hned v několika rovinách. Předně střihem, který v akčních scénách funguje v dokonalé symbióze s originální hudbou od Chemical Brothers (aneb opakování konceptu z Tron:Legacy) a žene tempo a napětí ve filmu do nevídaných rozměrů (viz. úvodní zátah speciální jednotky na chatu). Dále vyniká práce s mizanscénou, pečlivá volba lokací, důmyslné kompozice a progresivní práce s kamerou celkově (švenkování a rotace, atd.).____V Hanně se prostě nakumulovalo množství až bizarních prvků a Joe Wright s jejich přičiněním testuje, jak moc pružný dokáže být žánrový film. Letmým pohledem se tento film může zdát být roztěkaný až chaotický, ale ve skutečnosti se jedná o pozoruhodný, pevně vedený a poctivě vybudovaný unikát, pokud tedy na něho nahlížíme v kontextu předvídatelné a vypočítavé "Továrny na sny". P.S.: Uvědomuji si, že se svým nadšením tu jsem v naprosté menšině, ale po Sólistovi jsem od Wrighta nějaký takto (v rámci žánrových očekávání) podvratný kousek očekával. ()

IQ Tiqe

Děj není dokonalý, hudba nic extra a film je podán v takových studených barvách. Ale dostane se vám syrové akce a střední dávky napětí. Holka, která vyrůstala v smrazivé finské divočině, se rozdělí s otcem, nevíte proč, nechá se chytit agenty, nevíte proč, mají se sejít v Německu, nevíte proč. Nevíte, kdo je, kdo je její otec, neznáte minulost - což mi trochu vadilo, ale jinak jsem se nechal unášet naháněčkou na ni a jejého otce. # děj 7 | hudba 4 | humor 1 | akce 8 | napětí 7 | pustil bych si znovu 6 ()

Sonnery

JoHanna mě zklamala a to hned ve třech bodech. Za prvé mě zajímá, jak dožene tak zameškanou, povinnou školní docházku. Za druhé to dle mého bystrého oka stříhal asi nějaký učeň druhého ročníku kadeřnické školy v Drdolovicích, co byl v holyvůdu na praxi. No a za třetí byla pointa nedodělaná, jak seriál Tak jde čas, a vůbec taková prázdná. Na druhou stranu tam byly dvě výborný akční scény, kvůli kterým stálo za to na to koukat. ()

Sinecod

Hanna. Je chladná, blonďatá, umí se prát, vykuchat jelena a má modré oči. Marissa je pěkná mrcha a agentka s příšerným účesem. Hanna utíká občas za Marissou, občas před Marissou. Její úkol je každopádně agentku-zrzku zabít. Nedokázala jsem si Cate Blanchett představit v záporné roli. Doteď. Nejpůsobivější je začátek, kdy žije Hanna spolu s tatíkem Erikem 60 mil od polárního kruhu. Akci doplňuje úžasná hudba Chemikářů. Do téhle syrové a drsné atmosféry se mi nehodil někdy v polovině pubertální výjev hnědovlasé slečny Sofie, kterou bych být Hannou praštila aby konečně sklapla. Možná jsem čekala víc, ale dostalo se mi toho až až. Hlavně jsem chtěla nějaké logické vysvětlení. Proč se to všechno stalo, cože je to vlastně za organizaci. A taky proč ten blonďák (agent???) je tam kde ho agentka-zrzka našla. A je Erik tatík nebo teda neni? To tam chybí a to je škoda. Saoirse je impozantní. Chtěla jsem dát čtyři hvězdy, ale kvůli zdejšímu hodnocení, cítím se povinována dát hvězd pět. ()

Jordan

Joe Wright je dobrý režisér. Jeho Pride & prejudice je veľmi dobrý film, vo svojom žánri jeden z najlepších. Pri Hanne si vyskúšal trochu iný druh filmu (žánrovo, čiastočne aj tematicky), než aké robil doposiaľ, kombinovanie vysokého štýlu (téma "rodičovstva", oidipovský otcovsko-dcérsky "boj", vážne herectvo) so zábavou (revenge movie) však dopadlo v tomto prípade lepšie, ako keď sa o niečo podobné nedávno snažil kenneth brannagh v "shakespearovskom" Thorovi. Najväčšími plusmi tohto filmu, ktorý moje nabudené očakávania bohužiaľ nedokázal uspokojiť naplno, sú jednoznačne Saoirse Ronan, Chemical brothers a hlas Cate Blanchettovej. ()

HoneyBunny

První hodina filmu v pohádkové zasněžené chaloupce a v exotickém Maroku toho slibuje hodně: akční scény jsou originálně natočené, Bana i Saoirse jsou fajn (až na ty rádoby německé přízvuky, které dokazují, že ani takovej božan jako Eric Bana z němčiny sexy jazyk neudělá) a ulítlé figurky (německý gangster v teplákovce, pubertální anglická holčička a její hippie rodiče atd.) filmu dávají příjemný nadhled. Jenže čím blíž je konec, tím víc se film rozpadá - a já si uvědomila, že vlastně nikam nemíří, hrdinové nemají žádný velký back-up plan a z Hanny se nestane plnohodnotná postava, které byste opravdu fandili. Scénář je tedy velké zklamání, ale tři hvězdy za to vypilované filmové řemeslo, které Wright a jeho parta (připomínám - kromě scénáristů) předvádí, musím ty tři hvězdy dát. ()

Socrates

Přešvihnutý. A některý scény jako útěk z jakýsi základny CIA (nebo co to bylo) korunovanej zachycením se Hanny (čumící z kanálu uprostřed pustiny) za podvozek frčícího hummera jsou přešvihnutý moc. A takovejch úletů je tam víc. Ale jinak, takový typy ženskejch jako je Hanna se mi líbí a navíc mě rajcuje, když holka umí zbouchat chlapa, takže u hodnocení přimhouřím očko. ()

Vodnářka

Přiznávám, film jsem chtěla vidět, jen abych zjistila, jak moc se změnila Briony z Pokání a jestli je pořád tak stejně skvělá, charismatická, s mrazivým skleněným pohledem. K mému potěšení mi snímek na tuhle otázku odpověděl jednoznačné 'ano', navíc mi však nabídl i napínavý příběh, který mě, ignoranta akčních snímků, vtáhl do děje. Rychlý spád příběhu, citlivá kamera a kontrast moderního oprýskaného velkoměsta s čistou, chladnou, ale krutou přírodou nenechají diváka odtrhnout oči z plátna, jakmile z něj ovšem na konci snímku obraz zmizí, podobně rychle vyprchá i filmový zážitek. Kromě Saoirse Ronan jsou herecké výkony dost slabé, žádná z postav nezaujme a celý příběh spíše připomíná jakousi kombinaci životního poslání Harryho Pottera, Mauglího život v divočině, akční scény nesmrtelného Simíra a linky pod očima šíleného Jokera. Výjimečná Hanna ve zcela nevýjimečném filmu neurazí, ale rozhodně nenadchne. ()

Anderton

Joe Wright sa snaží natočiť akčný film ako akýsi prazvláštny druh artu postavený na maximálne béčkovom základe. Niekedy to funguje, väčšinou ale nie. Perníková chalúpka ako symbol strateného rozprávkového detstva bez kamarátok, chladne krásna Cate vychádzajúca z úst vlka ako osamelá smutná žena, ktorá nemá na svete nikoho okrem Hanny a pištole. Tá jej ale nikdy patriť nebude (Hanna). Skutočne prazvláštne nakrútená snímka, kde sa bije viacero vecí, najviac to cítiť na castingu. Ústredná trojka nemohla byť vybratá lepšie, vedľajšie postavy sú zase úplne mimo môjho chápania. No a ten najväčší problém tkvie v tom, že je ťažké si vybudovať vzťah k ľuďom, ktorí chladnokrvne vraždia nevinných, stojacich im aktuálne v ceste (policajti, agenti na základni). ()

Kothy

Saoirse Ronan sice hraje pěknou drsňačku, ale jinak mě tento snímek moc nezaujal. Ještě se tam objevují Eric Bana nebo Cate Blanchett. ()

oje

Když se mě po čase na Hannu zeptáte, vylovím z paměti asi jen několik dobře provedených akčních scén s dlouhými záběry a chytlavou hudební kulisou. Všechno mimo tříštění lícních kostí byla ale jen načechraná vata, takže když zrovna Háňa neměla ruku v pěst, film popojížděl jako loď na mělčině. Kombinace formy chvílemi vážné, chvílemi zase „ale notak“ nuceně odlehčené žánru akčního dramatu zrovna neprospěla. Když se k tomu přihodí ještě pár nicneříkajících partů, výsledek za potenicálem zaostává. ()

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Blanchett a Theron: Kruté blondýnky

Blanchett a Theron: Kruté blondýnky

30.11.2012

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

31.12.2010

Eric Bana: Krimi nebo akční horor?

Eric Bana: Krimi nebo akční horor?

27.12.2010

Díky traileru na Hannu víme, že sympatický Australan se v dubnu objeví ve Wrightově akčním špionážním thrilleru, ale co dál? Chtělo by to konečně hlavní roli v nějakém zábavném hitu. Naděje se skýtá… (více)