Voda pro slony

• Česko Vlak do neznáma (více)

Starý muž stojí před cirkusem a je zcela zjevné, že utekl z domova pro seniory nebo z jiného podobného zařízení. Majitel cirkusu se snaží zjistit, kam starý muž patří, ale on ho přemluví k rozhovoru. Je sice už starý, ale stále má dost duševních i fyzických sil a nepotřebuje být v zařízení, kde mu dávají tlumící léky. Má pět dětí, ale ani u jednoho z nich nemůže bydlet. Vypráví majiteli cirkusu, že jeho život je s cirkusem těsně spjatý a rád by se do něj vrátil. Zde je jeho příběh: V Americe vrcholí hospodářská krize a Jacob Jankowski, jak se náš muž jmenuje, byl třiadvacetiletým synem polských přistěhovalců a studentem veterinárního lékařství na Cornellské univerzitě. Do dokončení studií už mu zbývá jen jedna závěrečná zkouška, když se jeho rodiče zabijí v autě. Bohužel tím nepřichází jen o rodiče, ale také o střechu nad hlavou, protože jeho otec se zadlužil v bance a ručil veškerým svým majetkem. Nešťastný Jacob nevidí žádný důvod, proč dokončovat studia, a vydá se do města, kde by snad mohl sehnat nějakou práci. Ani tam nedojde a naskočí do rozjetého vlaku, který převáží cirkus Bratrů Benziniových. Zpočátku ho chtějí z vlaku vyhodit, ale když majitel cirkusu August zjistí, že je Jacob veterinář, dá mu práci. Jeho prvním úkolem je vyléčit nemocného koně jeho manželky Marleny, která pracuje v cirkuse jako krasojezdkyně, a její číslo cirkusu vydělává i v těžkých časech alespoň nějaké peníze. Jacob okamžitě zjistí, že koně nelze zachránit a jediné, co pro něj ještě mohou udělat, je utratit ho. Marlena je nešťastná, ale svého koně miluje a nechce mu způsobovat další bolest, a tak souhlasí. Jacob koně zastřelí a vzteklý August ho kvůli tomu málem vyhodí z jedoucího vlaku. To ostatně dělá s každým nepohodlným člověkem. August je zlý nejen na lidi, ale i na zvířata a jeho chování je naprosto nevyzpytatelné. Ale Jacobovi odpustí, a dokonce se s ním začne po svém způsobu přátelit. Jednoho dne pořídí cirkusu nové zvíře – slonici Rosie – a přeje si, aby ji Jacob vycvičil a Marlena s ní vystupovala. Doufá, že toto číslo přiláká spoustu diváků. Rosie se však nejeví být dostatečně inteligentní a Augustovi se zdá, že všechno dlouho trvá. Chová se k ní velmi krutě. Jacob zcela náhodou zjistí, že slonice nerozumí pokynům, protože jsou pronášeny anglicky. Když na ni mluví polsky, slonice v pohodě reaguje. Marlena a Jacob se do sebe zamilují. August to zjistí a Marlenu zbije a na Jacoba pošle své zabijáky. Marlena Jacoba varuje a on chce, aby s ním utekla. Oba vyskočí z vlaku a utečou. Augustovi lidé je však najdou. Jacoba skoro zabijí a Marlenu vrátí zpět k Augustovi. To však Jacob nemůže nechat jen tak... (TV Prima)

PogoJoe

Pozitiva: Na film jsem se podíval hlavně kvůli Reese a opět jí to zde seklo. Ch. Waltz je skvělý zloun, jako obvykle. Sloni jsou boží zvířata, a ta slonice Rosie v tomhle filmu je kouzelná. Výborná hudba J. N. H. Film je zručně natočen i sestříhán, Negativa: Odpudivý a extrémně nesympatický hlavní hrdina ošklivý jak noc. Plno klišé. Pár nudnějších pasáží. 70% ()

salalala

Překvapivě sterilní film, který hodně promarnil svůj potenciál. Z technického hlediska není co vytýkat - profesionálně natočeno, nasnímáno, to je úplně v klidu. Bohužel tomu zoufale, ale opravdu zoufale chybí emoce. V celém filmu je jediná silná scéna, což je na žánr romantického dramatu strašně málo. Chyba je v obsazení - Pattinson zkrátka neumí hrát, má jeden výraz celý film, což je špatně. Witherspoon je nevýrazná a chemie mezi nimi zkrátka nefunguje. Zato Waltz si krade celý film pro sebe, je až s podivem, jak je oba suverénně přehrává. On a slonice jsou hlavní hvězdy filmu. Je až s podivem, jak málo vytřískal Lawrence z cirkusového prostředí. Místy je to nezajímavé a hlavně strašně dlouhé. Dvě hodiny jsou opravdu hodně. Škoda promarněného potenciálu. 60% ()

FilmFan24

Dobrých romancí se urodí každý rok ve filmových studií hodně málo. Ještě míň vzniklo filmů z cirkusového prostředí. Podle knižního betselleru, který napsala Sara Gruen, vznikl nádherný film odehrávající se v době Velké hospodářské krize která sužovala Ameriku ve třicátých letech. Autorka velice umně skloubila příběh zakázané lásky odehrávající se pod šapitó cirkusu Benzini Brothers. Ten se po železnicí dopravuje od města k městu aby pomohl zapomenout svými nejúžasnějšími atrakcemi lidem od všedních starostí. Filmu dominuje bezchybná dobová výprava, kostýmy a opravdu živá zvířata a ne žádný digitální potěr. Digitálních triků je ale film plný. Dalo by se říct, že snad v každém záběru je vylepšené pozadí. (doporučuju shlédnout bonus na Blu-ray). Také herecké obsazení hlavních postav se povedlo. Robert Pattinson mě už v "Nezapomeň na mě" přesvědčil, že má na roli osudově zamilovaného mladíka. A když je jeho vyvolenou půvabná, ale vdaná Reese Witherspoon, která mimochodem odehrála i akrobatická vystoupení, není co řešit. K tomu hrubián manžel Christoph Waltz a máte krásný zážitek z filmu, kde vše bezchybně funguje. Málem bych zapoměl na slonici Rosie pardon Thai (její skutečné jméno) okolo které se všechno točí a které skutečně Ch. Waltz ani kdokoliv jiný během natáčení neublížil. Tyč a stejně tak krev byla počítačově přidána... ()

Colby Sawyer

Voda pro slony je jeden z těch krásných filmů, které sice nejsou převratné, ale když jsou dobře natočené je radost je sledovat. Výborně zvolení herci, kvalitní režie, pěkná hudba a slušný scénář dělají skutečně krásně strávené dvě hodiny. ()

Vědma

Tohle byl film dlouhý i krátký zároveň. Jeden z filmů, kde je potlačeno to co mě zajímá a donekonečna se rozvíjí to nudné. Nudný tady byl naprosto vztah Jacoba a Marleny. Naopak cirkus, jeho direktor, artisti, slonice Rosie to všechno mělo atmosféru a retro styl. Ale v podstatě bylo to všechno strašně zkratkovité a taky dost nelogické. A možná nejvíc by se mi líbil film o tom, jak starý Jacob Jankowski znova začíná žít u milovaného cirkusu. Přes tohle všechno nejvíc na hodnocení ubírá obsazení Roberta Pattinsona. Hrát neumí a hezký taky není - tak co s ním? ()

*Elfík*

Nevím, zdalipak jste si všichni přečetli knížku. Já ano. A musím říci, že je mnohem lepší. Ve filmu jsou ty nejkrásnější scény vynechány. A zvířata jsou ochuzena o to nejlepší. A Rosie? Jacob nepřišel na to, že rozumí jen polsky, za to může jeden chlapík ze zvěřince. Proč to tam nebylo? A také jsme přišli o rozdupání Augusta.....! Na druhou stranu, mohlo to být horší. Ale to je možné všude. Takže pochválím výběr herců ( i když mě trochu zaráží věkový rozdíl mezi Reese a Robertem), hudbu, kameru, kostýmy a také Rosie. Jsem asi trochu zaujatá, jelikož sloni jsou má nejoblíbenější zvířata a proto jsem ani knížce nevěřila, že slon může být hloupý. Prostě nemůže! A i kdyby byla práce tahání vody pro slony ta nejtěžší ze všech, stejně bych se přihlásila jako dobrovolník.... ()

kajas

Já cirkusy nenávidím. Jako malé dítě jsem z nich utíkala, dnes k nim chovám odpor, vadí mi totiž klauni a týrání zvířat. Možná právě proto mě zaujal námět tohoto příjemného filmu. Ano, milá je hudba, herecké výkony také neurazí (Pattinson mi nikdy nevadil a jsem ráda, že se snad konečně zbaví upíří nálepky, báječný Waltz je kapitola sama o sobě). Něco mi ale k naprosté spokojenosti chybělo, možná jiné zakončení, možná něco jiného. P.S. Příšerný dabing. ()

Patw

Opravdu jen trochu chybí k dokonalosti, tedy k pěti hvězdičkám. Krásná podívaná. Herecké obsazení na jedničku a dějová linka též. Jen bych trochu upravil konec, a nějaké pasáže, stále mám v hlavě pár nezodpovězených otázek. 4** ()

Skip

Zcela průměrný film s velmi podprůměrným hercem Robertem Pattinsonem v hlavní roli. Plytká, dopředu předvídatelná zápletka. Kde nic, tu nic. Akorát to bylo dobré po technické stránce. ()

Dont

Romantický příběh zasazený do cirkusového prostředí meziválečné Ameriky nenabídne skoro žádné emoce, což, ať to beru jako drama nebo čistou romantiku, je určitě špatně. Upřímně, na konci mi bylo celkem jedno, jak to dopadne, ústřední milenecký vztah si mě držel pěkně na distanc. Christoph Waltz tyhle magory umí, ostatní jeho herečtí kolegové ale zůstali mírně za očekáváním. Bohužel. ()

Petfruf

Water for Elephants je průměrný film, zabalený do líbivého obalu. Načančaný, barevný, s krásnou artistkou, sadistickým principálem a mladým naivním hochem... téměř jako Moulin Rouge. I příběh je v podstatě podobný, ale bohužel příliš klišoidně podaný, předvídatelný. Chris Waltz má asi patent na maniákální despoty a tyrany. Jestli bude takhle pokračovat, dál, tak se mi s velkou pravděpodobností začne zjevovat v nočních můrách. Reese mě neuchvátila, to je asi tím, že jako herečka mi příjde taková nijaká. Patizón napůl... lepší než Stmívání, horší než Haunted Airman nebo Remember Me. Hudba nevýrazná, James Newton Howard umí i lepší kousky. ()

Lauri

Opravdu pěkný film.. Celé trio hraje fenomenálně, hlavně se mi tedy nejvíce líbil Christoph Waltz, který už díky Hanebným panchartům dokázal, co v něm je a teď to jen potvrzuje.. jeho Augustovi jsem věřila každičké gesto. Film jako celek se mi líbil moc, Reese je nádherná a film doplňovala i svým skvělým herectvím, takže já nemám co vytknout..:) ()

Huntelaar

Kurňa, proč jsou režiséři režisérama, když ani jeden z nich neřekne Patizónovi: „Roberte, ano, můžeš se víc usmívat do kamery, nikoho už tvoje psí oči nezajímaj. Nemáš zakázaný používat víc obličejových svalů než ty, díky nimž svěsíš koutky úst.“ Protože když se RPazz usměje, dostává jeho herectví úplně jiný rozměr. Jinak je to nudař, který by neměl opouštět rámek Stmívání. ()

berusche

Ústřední pár je úžasný, slon je úžasný a celkově i záporák v podobě Waltze byl úžasný (což už nám nejednou dokázal, že na to má obličej). Tak co bylo krucinál špatně? Já vám to povím. Happy end byl špatně. Tohle mělo skončit úplně jinak. Protože jak píše KevSpa, tenhle příběh v dnešní době už neobstojí navzdory dobře odvedené filmařské práci. ()

Jigy

Nikterak složitý příběh o milostném trojúhelníku tentokráte v prostředí cirkusu na počátku 30. let. Právě prostředí a výborné herecké obsazení dělá snímek zajímavým. Waltz opět předvedl, že je špičkovým hollywoodskym hercem a Witherspoon je roztomilá a šikovná jako vždy. Prostě příjemná příležitost na dlouhé večery s přítelkyní. ()

Fíla

Nikdo a nic mě ke 4* nedonutí. Musím vyzdvihnout hercké výkony všec herců. Pattinson konečně nemluví jen do větru a začal něco hrát. Ale moje hodnocení je úměrné celému filmu. Nádherné animace, třeba na konci, ta černobílá. Je to všechno strašně krásně udělané. Já se na film připravoval spoustu času,a možná to byla chyba, protože má očekáváni byla obrovská a zvláště na příběh! Ten není zdaleka tak fascinující, a proto pouze 3*. ()

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

21.02.2010

Pattinson chodí Pennovi za ženou

Pattinson chodí Pennovi za ženou

26.01.2010

Podivuhodnou hereckou sestavu a ještě podivuhodnější milostný trojúhelník uvidíme v adaptaci kritikou uctívaného a mnoha literárními cenami ověnčeného bestselleru Sary Gruenové Water for Elephants.… (více)